Jump to content

clown fish τροφη


manos0000

Recommended Posts

καλημερα παιδια.χθεσ το απογευμα πηρα δυο clown fish.του εριξα φυλαρακι δεν συγκινηθηκαν,τουσ εριξα πελετ μια απο τα ιδια.τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, αν τα εχεις βαλει τωρα προσφατα στο ενυδρειο σου τοτε ο λογος που δν τρωνε ειναι αυτος. Δωσε τους λιγο χρονο να συνηθίσουν στο νεο περιβαλλον και θα φανε. Τα clownfish δεν ειναι δυσκολα ψαρια στο φαγητο.

Link to comment
Share on other sites

θα ανεβασω το βραδυ να μου πειτε και τη γνωμη σασ.για μια πρωτη ιδεα ειναι fish only 60 litra 9 κιλα αραγωνιτη νεκρο και 6 κιλα βραχο νεκρο.τη βιολογια την κραταω με ενα εσωτερικο φιλτρο 700l/h με βιολογικο υλικο απο το κατοσταρι που εχω με τροπικα.σκιμερ οχι.κυκλοφοριτη οχι.φωσ μια λεντοταινια 15 watt μπλε .και ενα φωτιστικο τ8 24watt,1023 αλατοτητα,ειναι το πρωτο μου θαλασσινο.ευχαριστω για τησ αμεσεσ απαντησεισ. το φαγητο το πρωι ηταν ακομη μεσα δεν το εβγαλα μηπωσ και φανε αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τα παιδια,ειναι πολυ λογικο εαν ειναι "φρεσκα" τα ψαρακια και θα ηταν πολυ χρησιμο να μας εβαζες μερικες φωτο,εαν βρεις το χρονο :thumbsu:

Μεχρι να δειξουν ενδιαφερον για τις τροφες που ριχνεις,προσπαθησε να ειναι μικρες ποσοτητες για να μην μενουν και αλλοιωσουν/χαλασουν οι τιμες του νερου σου.

Δυστυχως τα μικρα λιτρα επιρρεαζονται πιο γρηγορα και περισσοτερο,σε σχεση με τα πιο μεγαλα ενυδρεια, φιλε μανο.

Δοκιμασε να ριξεις και λιγα artemia.

 

Και μην αγχωνεσαι,μπορει να περασουν αρκετες μερες μεχρι να φανε αλλα μετα απο αρκετες εβδομαδες θα εχουν προβλημα απο ασιτια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν προλαβω το βραδυ θα παρω αρτεμια.ειχα κανονισει να μου φερουν τη δευτερα.το βραδυ θα ανεβασω με τουσ κλουν καμια φωτο.για πειτε μου τησ εντυπωσεισ σασ.θελει δουλειτσα ακομη αλλα θα παμε σιγα σιγα.δυστηχωσ μασ επιασε η κριση και παμε σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η κριση φιλε μου εχει στερησει και στερει πραγματα απ' ολα τα ενυδρεια της παρεας μας αλλα τι να κανουμε....ειμαι αρρωστοι/ανοητοι και επιμενουμε να κανουμε αυτο που αγαπαμε!

 

Αν και για να ειμαι ειλικρινης δεν ειμαι μεγαλος οπαδος αυτου του στησιματος,το συγκεκριμενο μου αρεσει.Αν μπουν στο μελλον και καποια κοραλια θα δειξει πολυ ομορφο.Φυσικα αυτη ειναι η ταπεινη προσωπικη μου αποψη,αν σου αρεσει εσενα αρεσει και σε εμενα/εμας.Το ενυδρειο το εχεις για τη δικη σου ευχαριστηση και οχι για των αλλων :thumbsu:

 

Αν μπορεις πες μας και που εισαι οσον αφορα στις μετρησεις γιατι αν οντως τρεχει το ενυδρειο μονο 3 μερες ισως το περιβαλλον να μην ειναι ακομα ιδανικο για να φιλοξενησει ψαρακια.

Ειναι και νεκρος ο βραχος απ'οτι βλεπω και αυτο συνηθως καθυστερει λιγο τα πραγματα.

 

Μπορεις να μειωσεις και τις φυσαλιδες που βγαινουν απο το φιλτρο?

 

Ενας απο τους μεγαλυτερους κανονες και πρεπει στο θαλασσινο ενυδρειο ειναι οτι θελει υπομονη και χρονο για να γινει κατι σωστο.

Επιτυχιες συντομα δεν ειχε κανεις.Αυτο να μην σε απογοητευσει,απλα να μη βιαζεσαι.

Προσωπικα οποτε βιαστηκα δεν βγηκα κερδισμενος δυστυχως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι φιλε μου οπωσ τα λεσ.τον αερα τον εχω μειωση απο χθεσ γιατι ειδα οτι φοβοντουσαν.προσ το παρον δεν θελω να βαλω κατι αλλο γιατι ειναι μικρο το ενυδρειο και θελω να δω που θα κυμανθω με τησ μετρησεισ.μετρησησ δεν εκανα αμωνιασ νιτρωδη και νιτρικα γιατι ηταν αδειο δεν ειχα ρυπουσ.χθεσ το βραδυ που εριξα φαγητο εβαλα και το βιολογικο στο φιλτρο.σημερα θα μετρησω να δω τι γινεται.καποια στιγμη με βλεπω να πηγαινω τουλαχιστον στα 100 λιτρα.πριν τρια χρονια ξεκινησα το χομπι με γυαλα μετα σε 20 λιτρα μετα σε 60λιτρα μετα σε 100 λιτρα.τωρα θα δω πωσ θα με παει το θαλασσινο και πιστευω πωσ θα εξελιχθω και λιγο παραπανω.

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μετρήσεις για να δείς που βρίσκεται το ενυδρείο...Αλατότητα έχεις μετρήσει;

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μετρήσεις για να δείς που βρίσκεται το ενυδρείο...Αλατότητα έχεις μετρήσει;

βεβαια.1023

Link to comment
Share on other sites

Ουτε σημερα φαγανε,εντωμεταξυ ο ενασ καθεται διπλα στο θερμοστατη και που και που περνει φορα και επιτειθεται στον αλλο και παλι παει πισω.απο τετσ νιτρωδη 0. Νιτρικα 0. Αμμωνια 0 με υγρα τεστ api.

post-58662-0-79893900-1456609285_thumb.jpgpost-58662-0-63827100-1456609344_thumb.jpgpost-58662-0-74796000-1456609417_thumb.jpg

post-58662-0-96174600-1456609467_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτε ειναι λιγο καλυτερεσ                                                                           

 

post-58662-0-10084800-1456705094_thumb.jpg

 

post-58662-0-99014200-1456705108_thumb.jpg

 

post-58662-0-21260200-1456705124_thumb.jpg                                                                                       

 

post-58662-0-03217900-1456705148_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ουτε σημερα φαγανε,εντωμεταξυ ο ενασ καθεται διπλα στο θερμοστατη και που και που περνει φορα και επιτειθεται στον αλλο και παλι παει πισω.απο τετσ νιτρωδη 0. Νιτρικα 0. Αμμωνια 0 με υγρα τεστ api.

attachicon.gif20160227_224334.jpgattachicon.gif20160227_224328.jpgattachicon.gif20160227_224315.jpg

 

Κατι δεν μετρας καλα.Ολα μηδεν αποκλειεται να ειναι.

 

Link to comment
Share on other sites

οντωσ και μενα μου εκανε εντυπωση,θα ξαναμετρησω αυριο.εριξα και σημερα φαγητο αρα μεσα σε δυο μερεσ κατι πρεπει να μου δειξει.

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να μου δειξει νιτρικα γιατι εννοειται οτι εχω στρωμενο φιλτρο,  διαφορετικα μπλεξαμε.

Link to comment
Share on other sites

Κατι δεν μετρας καλα.Ολα μηδεν αποκλειεται να ειναι.

 

 

πιθανων απο συνηθεια να κοιταξα τησ καρτελεσ του γλυκου και οχι του θαλασσινου,εχει πλακα να εκανα τετοια πατατια!!!!  το πρωι που θα παω σπιτι θα το κοιταξω.μαλλον με ξυπνησεσ μου φαινεται ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

πιθανων απο συνηθεια να κοιταξα τησ καρτελεσ του γλυκου και οχι του θαλασσινου,εχει πλακα να εκανα τετοια πατατια!!!! το πρωι που θα παω σπιτι θα το κοιταξω.μαλλον με ξυπνησεσ μου φαινεται ευχαριστω.

Νιτρικα 5 ειχα κανει λαθοσ καρτελα με το γλυκο ειχεσ δικιο
Link to comment
Share on other sites

Μανο οσο δεν βλεπεις σημαδια στο σωμα τους μην ανησυχεις.Καποια στιγμη θα φανε.

Το 5 νιτρικα δεν ειναι τοσο κακο,καθολου κακο θα ελεγα.Δεν φταιει αυτο που δεν εχουν φαει ακομα.

Οι υπολοιπες τιμες σου δεν ειναι ασχημες,αρκει να ειναι ετσι.Εννοω να μην εχεις κανει λαθος η'να εχουν χαλασει/ληξει τα τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Μανο οσο δεν βλεπεις σημαδια στο σωμα τους μην ανησυχεις.Καποια στιγμη θα φανε.

Το 5 νιτρικα δεν ειναι τοσο κακο,καθολου κακο θα ελεγα.Δεν φταιει αυτο που δεν εχουν φαει ακομα.

Οι υπολοιπες τιμες σου δεν ειναι ασχημες,αρκει να ειναι ετσι.Εννοω να μην εχεις κανει λαθος η'να εχουν χαλασει/ληξει τα τεστ.

Τα τεστ λιγουν το 2017 τωρα που το ανεφερσ το κοιταξα.οι τιμεσ συμπιπτουν με οτι περιμενα γιατι εβαλα αρκετο βιολογικο απο το ενυδρειο του γλυκου.απλα δεν ξερω ποτε θα αρχισει να ξερναει ο βραχοσ αμμωνια εκει θα δω αν θα επαρκει το φιλτρο.μηπωσ ξερεισ ποτε θα αρχισει ο νεκροσ βραχοσ να δημιουργει τον κυκλο του η καποιο λινγ να διαβασω.ευχαριστω και παλι.
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες βιολογικο απο το ενυδρειο γλυκου τι εννοεις; Βιολογικο υλικο που δουλευε προσφατα σε ενυδρειο γλυκου νερου και το εβαλες στο θαλασσινο; Αν ναι τοτε φοβαμαι πως οτι βακτηρια και να ειχε το υλικο αυτο στο γλυκο νερο τωρα στο "αλμυρο" νερο θα εχουν ψωφισει. Εγω πιστευω πως θελεις αρκετο διαβασμα ακομα, κακως εχεις βαλει clownfish απο τωρα (απο οτι βλεπω ανεφερες για νεκρο βραχο που ακομα δεν εχει ενεργοποιηθει ουτε εχει ξερασει την βρωμα του).

Το θαλασσινο ενυδρειο επισης δεν ειναι καλο να δουλευει με φιλτρο αλλα ο βραχος να κανει την φιλτρανση. Πιστευω πως καλο θα ειναι να επιστρεψεις για λιγο διαστημα τα ψαρακια εκει που τα πηρες ή να τα φιλοξενησει καποιος φιλος σου μεχρι το ενυδρειο σου να γινει οπως πρεπει. Στο φορουμ θα βρεις παρα πολλα thread για την σωστη εκκινηση του "αλμυρου" ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...