Jump to content

Βοήθεια για σωστή λειτουργία εσωτερικού φίλτρου


gasin

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι καλώς σας βρήκα.

Αρχάριος στον κόσμο των ενυδρείων, έχω αγοράσει το HAILEA των 60L και μαζί περιλαμβάνεται το εσωτερικό φίλτρο HL-BT400

 

Στο κατάστημα που το πήρα, μου είπαν ότι μπορώ να μην βάζω τον σωλήνα της εξόδου του φίλτρου και ότι χωρίς το σωλήνα πρέπει να το έχω εντελώς βυθισμένο στο νερό και κάνει την ίδια δουλειά.

Να δοκιμάσω αυτή τη λύση που μου πρότειναν ή να έχω συνδεδεμένο και τον μαύρο σωλήνα εξόδου (έξω από το νερό υποθέτω).

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

post-62134-0-16922200-1456992372_thumb.jpg

post-62134-0-62484800-1456992543_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - gasin
Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο ειναι μικρο και δεν καλυπτει 60 λιτρα ενυδρειου, εκτος αν βαλεις εναν μονομαχο.

Δουλευει και με το spray bar (μεσα η εξω απ το νερο) ., αλλα και χωρις αυτο (με βυθισμενη σχεδον ολη την κεφαλη του φιλτρου και στις 2 περιπτωσεις)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. 3 ψαράκια έχω βάλει, ένα comet και 2 shubunkin

Θα ψάξω για μονομάχο, γιατί ακόμη μαθαίνω τα πολύ βασικά...

το ενυδρείο το έστησα προχθές και χθες έβαλα τα ψάρια...

 

Έγινε επεξεργασία - gasin
Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο ειναι μικρο και δεν καλυπτει 60 λιτρα ενυδρειου, εκτος αν βαλεις εναν μονομαχο.

Δουλευει και με το spray bar (μεσα η εξω απ το νερο) ., αλλα και χωρις αυτο (με βυθισμενη σχεδον ολη την κεφαλη του φιλτρου και στις 2 περιπτωσεις)

 

Αγαπητέ φίλε μια συμπληρωματική ερώτηση.

Μαζί με το φίλτρο υπάρχει και ένα σωληνάκι έξτρα για οξυγόνο, το οποίο συνδέεται και βγαίνει έξω από το νερό.

Αυτό μου είπαν δεν είναι απαραίτητο. Μήπως είναι καλό να το συνδέσω και αυτό;

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια που διαλλεξες , δεν κανουν γι αυτα τα λιτρα, ποσο μαλλον το φιλτρακι.

δεν διαλλεξες 3 ψαρακια , αλλα τρεις ψαρουκλες που φτανουν τα 25-30cm , ασχετα τωρα αν ειναι μικρα.

Θα εχεις προβληματα συντομα..

για μενα επεστρεψε τα και βαλε ΜΟΝΟ εναν μονομαχο(για την ωρα).

εστρωσες το φιλτρο με μπολι? μετρησεις εκανες?

μαλλον τα ψαρια σου καιγονται απο την αμμωνια την ωρα που μιλαμε...

 

Υ.Γ το σωληνακι δεν ειναι απαραιτητο

Link to comment
Share on other sites

εστρωσες το φιλτρο με μπολι? μετρησεις εκανες?

μαλλον τα ψαρια σου καιγονται απο την αμμωνια την ωρα που μιλαμε...

 

Υ.Γ το σωληνακι δεν ειναι απαραιτητο

 

Όχι δεν μου έδωσαν οδηγίες γι' αυτά που αναφέρεις στο κατάστημα. Μου είπαν απλά να βγάλω το φίλτρο του άνθρακα και να το ξεπλύνω καλά στη βρύση, πριν το τοποθετήσω στο ενυδρείο... Επίσης να ξεβγάλω καλά το χαλίκι με το οποίο έστρωσα το έδαφος...

Πώς μπορώ να κάνω μετρήσεις; Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις; Δεν θέλω τα ψαράκια να βασανίζονται από αμέλεια...

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μου έδωσαν οδηγίες γι' αυτά που αναφέρεις στο κατάστημα. Μου είπαν απλά να βγάλω το φίλτρο του άνθρακα και να το ξεπλύνω καλά στη βρύση, πριν το τοποθετήσω στο ενυδρείο... Επίσης να ξεβγάλω καλά το χαλίκι με το οποίο έστρωσα το έδαφος...

Πώς μπορώ να κάνω μετρήσεις; Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις; Δεν θέλω τα ψαράκια να βασανίζονται από αμέλεια...

Στρώσιμο ενυδρείου

Στρώσιμο με ψάρια και βακτήρια

Στρώσιμο με τροφή

Στρώσιμο με μπόλιασμα φίλτρου

Στήνοντας Ένα Ενυδρείο Για Χρυσόψαρα 

ριξε μια ματια εδω και τα ξανασυζηταμε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τα παραπάνω άρθρα, θέλω να σας ρωτήσω το εξής. Στο ενυδρείο έβαλα μόνο 15 ml αντιχλώριο. Δεν έχω βάλει βακτήρια. 

Αν προσθέσω σήμερα βακτήρια, σώζεται καθόλου η κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να βγαλεισ τον ανθρακα και να γεμισεισ το φιλτρο σου με οσο περισσοτερο βιολογικο μπορεισ δευτερον να παρεισ βακτηρια.και τριτον με αυτον τον τροπο θα περασουν δυσκολα τα ψαρακια σου.ο καλυτεροσ τροποσ για μενα ειναι το στρωσιμο χωρισ ψαρια μεσα.ελπιζω να βοηθησα λιγακι.

Link to comment
Share on other sites

Στο κατάστημα μου έδωσαν να βάλω μόνο αυτό.  Δεν μου έκαναν καν κουβέντα για βακτήρια... 

Link to comment
Share on other sites

Στο κατάστημα μου έδωσαν να βάλω μόνο αυτό.  Δεν μου έκαναν καν κουβέντα για βακτήρια... 

αυτο ειναι για να αποβαλει το χλωριο απο το νερο.

Link to comment
Share on other sites

θα αγοράσω σήμερα βακτήρια, θα κάνω μετρήσεις και θα σας ενημερώσω...

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Βιολογικό υλικό,βακτήρια,έξω τον άνθρακα και 1-2 φυλλαράκια ανά 2-3 ημέρες και όλα θα πάνε καλά.

Τεστάκια αν θες να πάρεις ξέκινα με αμμωνία,νιτρώδη,νιτρικά κατά προτίμηση υγρά και όχι στικ.

Αν μπορείς να βρεις μπόλι για το φίλτρο σου ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικο να μην σου πουν γιατι δεν ξερουν τι τους γινεται δτα μαγαζια..

Μονο να φουσκωνουν τις τσεπες ξερουν.

Το φιλτρο θελει μπολι , με 3 χρυσοψαρα σε αστρωτο φιλτρο τα βακτηρια θα αργησουν να δουλεψουν

Χωρια απο αυτο το ενυδρειο και το φιλτρο δεν κανουν γι αυτα τα ψαρια..

Η δινεις τα ψαρια, η παιρνεις αλλο ενυδρειο με min μηκος 1-1.20m και εξωτερικο φιλτρο.

Οποιαδηποτε αλλη λυση θα ειναι απλα προσωρινη.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να βγαλεισ τον ανθρακα και να γεμισεισ το φιλτρο σου με οσο περισσοτερο βιολογικο μπορεισ δευτερον να παρεισ βακτηρια.και τριτον με αυτον τον τροπο θα περασουν δυσκολα τα ψαρακια σου.ο καλυτεροσ τροποσ για μενα ειναι το στρωσιμο χωρισ ψαρια μεσα.ελπιζω να βοηθησα λιγακι.

 

Ο άνθρακας βγήκε από το φίλτρο και μπήκε βιολογικό JBL SINTOMEC  

Μου πρότειναν αύριο να πάω δείγμα νερού στο κατάστημα, για να κάνουν εξέταση ph και αμμωνίας...

Δεν με άφησαν να πάρω και βακτήρια να ρίξω στο νερό, πριν κάνουμε την εξέταση του δείγματος.

Αυτά προς το παρόν αγαπητοί φίλοι...

 

Και μια φωτό...

post-62134-0-94617300-1457036447_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - gasin
Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας βγήκε από το φίλτρο και μπήκε βιολογικό JBL SINTOMEC  

Μου πρότειναν αύριο να πάω δείγμα νερού στο κατάστημα, για να κάνουν εξέταση ph και αμμωνίας...

Δεν με άφησαν να πάρω και βακτήρια να ρίξω στο νερό, πριν κάνουμε την εξέταση του δείγματος.

Αυτά προς το παρόν αγαπητοί φίλοι...

 

Και μια φωτό...

Τι αλλο θα ακουσουμε??? :D

Δεν εννοω απο εσενα φυσικα.....

Τελος παντων πηγαινε αυριο να μετρησετε την αμμωνια και πες μας.... :)

Και νιτρικα (ΝΟ3) και νιτρωδη (ΝΟ2) θελεις πες τους......

Έγινε επεξεργασία - georgerocks
Link to comment
Share on other sites

Μετρηση ph δεν χρειαζεσαι αμμωνιασ και νιτρωδη χρειαζεσαι αυτη τη στιγμη.και μετα νιτρικων.ποσεσ μερεσ εχεισ τα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Μετρηση ph δεν χρειαζεσαι αμμωνιασ και νιτρωδη χρειαζεσαι αυτη τη στιγμη.και μετα νιτρικων.ποσεσ μερεσ εχεισ τα ψαρια?

Σήμερα το βράδυ κλείνουν 2 24ωρα...

Έγινε επεξεργασία - gasin
Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα εχεισ ανεβασει λιγο αμμωνια.προσπαθησε να μην ταιζεισ πολυ.ελαχιστα θα ελεγα μεχρι να ολοκληρωθει ο κυκλοσ.μονο αμμωνια μετρησε δεν θα εχεισ τιποτε αλλο αυτη τη στιγμη και βαλε και βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχωσ σε αυτα που γραφει ο τσαλα εχει δικιο.μετα απο καποιο καιρο που θα μεγαλωσουνε τα ψαρακια δεν θα επαρκει το φιλτρο σου και ουτε το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχωσ σε αυτα που γραφει ο τσαλα εχει δικιο.μετα απο καποιο καιρο που θα μεγαλωσουνε τα ψαρακια δεν θα επαρκει το φιλτρο σου και ουτε το ενυδρειο.

 

Το κορυφαίο είναι ότι η πωλήτρια στο κατάστημα, μου είπε ότι μπορώ να βάλω και άλλα!

Ούτε καν μου ανέφερε ότι τα συγκεκριμένα μπορεί να φτάσουν 30 εκατοστά... Με απέτρεψε από τα fancy επειδή χρειάζονται θέρμανση...

 

Χθες μάλιστα μου ανέφερε ότι στο ενυδρείο του σπιτιού της έχουν ψοφήσει καμιά 50αριά... Οπότε μιλάμε για τρομερές γνώσεις σε θέματα ενυδρείου...  :bow:

Link to comment
Share on other sites

Μην νομιζεισ ολοι ετσι ξεκινησαμε.και εσυ ξεκινησεσ με 60 πολυ καλυτερα απο μενα εγω με γυαλα.

Link to comment
Share on other sites

Μην νομιζεισ ολοι ετσι ξεκινησαμε.και εσυ ξεκινησεσ με 60 πολυ καλυτερα απο μενα εγω με γυαλα.

Πάντως αν έχεις όρεξη, το ενυδρείο έχει μεγάλο ενδιαφέρον...

Εγώ το έστησα για τη μικρή μου και ήδη το έχει λατρέψει... Κάθεται και τα χαζεύει ώρες...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω για το μικρο πηρα ενα χρυσοψαρο και κολησα εγω.επισησ οταν καθαρισεισ το φιλτρο μονο με νερο απο το ενυδρειο γιατι αν το βαλεισ κατω απο τη βρυση το χλωριο θα σκοτωσει τα βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...