Jump to content

Βοήθεια για σωστή λειτουργία εσωτερικού φίλτρου


gasin

Recommended Posts

Και εγω για το μικρο πηρα ενα χρυσοψαρο και κολησα εγω.επισησ οταν καθαρισεισ το φιλτρο μονο με νερο απο το ενυδρειο γιατι αν το βαλεισ κατω απο τη βρυση το χλωριο θα σκοτωσει τα βακτηρια.

 

Τελικά αυτό που μου είπαν αυτοί στο κατάστημα ότι τα χρυσόψαρα παράγουν βακτήρια και δεν χρειάζεται να ρίξω έξτρα, ισχύει ή είναι μπαρούφα;

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτο που σου ειπαν αλλα θα παρει περισσοτερο χρονο για να στρωθει με αποτελεσμα θα ανεβασεισ πολυ αμμωνια και νιτρωδη που θα καψεισ τα ψαρια.με τα βακτηρια παλι θα ανεβασεισ αλλα σε μικροτερα ποσοστα και ισωσ τη γλυτωσουν τα ψαρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτο που σου ειπαν αλλα θα παρει περισσοτερο χρονο για να στρωθει με αποτελεσμα θα ανεβασεισ πολυ αμμωνια και νιτρωδη που θα καψεισ τα ψαρια.με τα βακτηρια παλι θα ανεβασεισ αλλα σε μικροτερα ποσοστα και ισωσ τη γλυτωσουν τα ψαρια σου.

ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.

Το βράδυ μάλλον θα αγοράσω και ένα τεστ αμμωνιας για το σπίτι, ώστε να το παρακολουθώ και τις επόμενες μέρες. Και θα ρίξω και βακτήρια και άστους να λένε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χθες μάλιστα μου ανέφερε ότι στο ενυδρείο του σπιτιού της έχουν ψοφήσει καμιά 50αριά...

 

^^ τα λέει όλα. . .

 

Αν και δεν ξέρω από που και φυσικά δεν χρειάζεται να μας αναφέρεις το όνομα του . . .

Έχεις σκεφτεί να ψωνίσεις από κάποιο άλλο κατάστημα??

Απ οτι βλέπω στο προφίλ σου είσαι απο Αθήνα.Αυτό σημαίνει οτι έχεις πάρα πολλές επιλογές σε καταστήματα ανάμεσα στα οποία βρίσκονται καθαρά

ενυδρειακά καταστήματα και όχι λίγο απ`όλα.Δεν λέω οτι τα δεύτερα δεν είναι καλά αλλά μάλλον αυτό που ψωνίζεις δεν. . .

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Νέα από το μέτωπο!

 

Έκανα πριν λίγο 2 τεστ. Το ενυδρείο μου λειτουργεί με ψάρια 48 ώρες.

 Ένα πλήρες τεστ  στο κατάστημα και ένα μόνο αμμωνίας στο σπίτι.

Στο κατάστημα με τεστ JBL Ammonium NH4 η αμμωνία βγήκε στο 0,1 με τα μπουκαλάκια (κίτρινο χρώμα). Στο σπίτι με το SERA ammonioum στο 0,5... Το SERA δίνει την συνολική συγκέντρωση αμμωνίου και αμμωνίας. Εδώ έχω ένα θεματάκι γιατί δεν έχω μετρητή Ph για να κάνω τον υπολογισμό της καθαρής αμμωνίας.

Στο κατάστημα στις υπόλοιπες μετρήσεις του νερού, βγήκε λίγο χλώριο, οπότε μου είπαν να συμπληρώσω αντιχλώριο 10ml εντός του ενυδρείου.

Από το απόγευμα ξεκίνησα και ρίχνω και βακτήρια εντός του ενυδρείου.

Η κατάσταση μέχρι τώρα των ψαριών άριστη. Θα δούμε τις επόμενες μέρες... Ευχαριστώ όλους για τις πολύ χρήσιμες συμβουλές!!!

Έγινε επεξεργασία - gasin
Link to comment
Share on other sites

 το ph ειναι γυρω στα 7,5 εδω στην αθηνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 το ph ειναι γυρω στα 7,5 εδω στην αθηνα.

Εκεί γύρω στο 8 είναι στα Γλυκά νερά, οπότε με βάση τον πίνακα μου δίνει καθαρή αμμωνία 0,03...

Στο κατάστημα μάλλον ήταν 0,01 γιατί η ένδειξη αντιστοιχούσε στο πρώτο χρώμα το κίτρινο...

Link to comment
Share on other sites

Βακτήρια πήρα από ενυδράδικο Seachem Stability... Τελικά πιο πολλά λεφτά θα φύγουν στα γύρω γύρω, παρά στην αγορά του ενυδρείου και των ψαριών ...  :money:  

 

Έγινε επεξεργασία - gasin
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και τον πίνακα του JBL. Τελικά η μέτρηση ήταν αμμωνία < 0,05 άρα και τα 2 τεστ έδωσαν σωστά αποτελέσματα..

Τα ζόρια πάντως θα αρχίσουν από 3-4 μέρα από ότι μου είπαν και θα κρατήσουν 14 μέρες μέχρι να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου με το σχήμα που χρησιμοποιώ (ψάρια, βιολογικό φίλτρο και έξτρα βακτήρια...

 

Έγινε επεξεργασία - gasin
Link to comment
Share on other sites

Θελεις μπολι, θα μηδενισει η αμμωνια σχεδον αμεσα..

Βγαλε μια αγγελια και ζητα απο καποιον να σου δωσει βιολογικο υλικο απο το φιλτρο του και ασε τα βακτηρια..

Υ.Γ.Τα fancy ,δεν θελουν θερμανση.

Link to comment
Share on other sites

Θελεις μπολι, θα μηδενισει η αμμωνια σχεδον αμεσα..

Βγαλε μια αγγελια και ζητα απο καποιον να σου δωσει βιολογικο υλικο απο το φιλτρο του και ασε τα βακτηρια..

Υ.Γ.Τα fancy ,δεν θελουν θερμανση

 

Δεν θέλω να κάνω αλλαγή μεθοδολογίας στο χώρο του ενυδρείου αυτή τη στιγμή. Ήδη έχω στρεσάρει πολύ τα ψάρια με τα βάλε βγάλε υγρά, βιολογικά φίλτρα, βακτήρια, αντιχλώριο κάθε τρεις και λίγο... Θέλω να τα αφήσω να ηρεμήσουν.

Θα παρακολουθώ καθημερινά την αμμωνία/αμμώνιο, θα κάνω μετρήσεις και στο petshop και βλέποντας και κάνοντας...

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεισ μπολι μην το συζητασ καθολου και ασε τησ μεθοδολογιεσ,για να εχεισ ησυχο το κεφαλακι σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεισ μπολι μην το συζητασ καθολου και ασε τησ μεθοδολογιεσ,για να εχεισ ησυχο το κεφαλακι σου.

 Έχω ένα ξάδελφο εδώ κοντά που έχει μεγάλο ενυδρείο με χρυσόψαρα πολλά χρόνια τώρα.

Θα το συζητήσω μαζί του μήπως μου δώσει αυτός υλικό για μπόλι σήμερα..

Link to comment
Share on other sites

Και να κάνω και μια σχετική ερώτηση. Το νερό που μου είχαν δώσει τα ψάρια, μου είπαν να το ρίξω μέσα στο ενυδρείο. Μήπως υπολογίζεται και αυτό ως μπόλι;

Link to comment
Share on other sites

Και να κάνω και μια σχετική ερώτηση. Το νερό που μου είχαν δώσει τα ψάρια, μου είπαν να το ρίξω μέσα στο ενυδρείο. Μήπως υπολογίζεται και αυτό ως μπόλι;

 

 

Οχι δεν ειναι μπολι,μπολι ειναι το βιολογικο υλικο που θα σου δωσουν απο στρωμενο φιλτρο.

Μην ριχνεις ποτε το νερο που υπαρχει στην σακουλα οταν αγοραζεις ψαρια, μπορει να

μεταφερεις αρρωστιες  στο ενυδρειο σου,

 

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι μπολι,μπολι ειναι το βιολογικο υλικο που θα σου δωσουν απο στρωμενο φιλτρο.

Μην ριχνεις ποτε το νερο που υπαρχει στην σακουλα οταν αγοραζεις ψαρια, μπορει να

μεταφερεις αρρωστιες  στο ενυδρειο σου,

 

Το ίδιο όμως μπορεί να ισχύει και για το μπόλι. Αν έχει μια αρρώστια το άλλο ενυδρείο, θα τη φέρω και στο δικό μου και μετά άντε να βρω άκρη γιατί ψοφάνε τα ψάρια...

Σε μαγαζί μόνο με ενυδρεία που πήγα χθες πάντως μου είπαν να μην ανησυχώ από τη στιγμή που στο ενυδρείο υπάρχουν χρυσόψαρα και όχι άλλα πιο ευαίσθητα ψαράκια σε προσαρμογές. Απλά να παρακολουθώ το επίπεδο της αμμωνίας, μήπως ξεφύγει και καούν...

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο όμως μπορεί να ισχύει και για το μπόλι. Αν έχει μια αρρώστια το άλλο ενυδρείο, θα τη φέρω και στο δικό μου και μετά άντε να βρω άκρη γιατί ψοφάνε τα ψάρια...

Σε μαγαζί μόνο με ενυδρεία που πήγα χθες πάντως μου είπαν να μην ανησυχώ από τη στιγμή που στο ενυδρείο υπάρχουν χρυσόψαρα και όχι άλλα πιο ευαίσθητα ψαράκια σε προσαρμογές. Απλά να παρακολουθώ το επίπεδο της αμμωνίας, μήπως ξεφύγει και καούν...

 

Ναι το ιδιο ειναι,για αυτο παιρνουμε μπολι απο υγιες ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ιδιο ειναι,για αυτο παιρνουμε μπολι απο υγιες ενυδρειο.

 

ευχαριστώ για τις πληροφορίες Σταύρο.

 

Σήμερα θα κάνω 2ο τεστ αμμωνίας να δω την κατάσταση που επικρατεί στο χώρο...

Link to comment
Share on other sites

4 ημέρα λειτουργίας ενυδρείου. 2ο τεστ αμμωνιου/αμμωνίας

 

Το τεστ σήμερα πήγε πολύ καλύτερα από προχθές. Έβγαλε 0 αμμώνιο/αμμωνία στο νερό. Ίσως άρχισαν δουλειά τα βακτήρια  :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ Καλα τωρα πρεπει να μετρησεισ νιτρωδη.

Link to comment
Share on other sites

off topic

Χθες το βράδυ γύρισα από ένα γάμο κατά τις 3. Είχαν ακουμπήσει και τα 3 στο χαλίκι για ύπνο σε παράταξη το ένα δίπλα στο άλλο... Δεν είχα ξαναδεί χρυσόψαρα να κοιμούνται. Με το που ανάψαμε φώτα ψιλοξύπνησαν και άρχισαν τα σουλάτσα...

Σήμερα το απόγευμα έχασα το 1. Έφαγα τον κόσμο, ώσπου το είδα να κοιμάται μέσα στο καράβι! με το που είδε κίνηση και φως βγήκε και άρχισε να ψάχνει για φαγητό... 

Από υγεία μέχρι στιγμής και τα 3 πολύ δραστήρια και καταβροχθίζουν τη λίγη τροφή που τους ρίχνω σε 1 λεπτό το πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ Καλα τωρα πρεπει να μετρησεισ νιτρωδη.

φίλε μάνο θα το κάνω και αυτό. Μια ερώτηση για το φίλτρο. Η γρίλιες εισαγωγής νερού καλύπτουν το  1/3 του κάτω μέρους του φίλτρου. 

Εγώ έχω αντικαταστήσει τον άνθρακα με βιολογικό που καλύπτει τα 2/3 του φίλτρου από τον πάτο μέχρι πάνω από τη μέση και στο πάνω μέρος (πριν το μοτέρ)  έχω αφήσει το σφουγγάρι που ήταν μέσα. Διάβασα κάπου ότι το σφουγγάρι πρέπει να είναι στην εισαγωγή νερού, αλλα σε αυτό το φίλτρο οι εισαγωγές του νερού είναι μέχρι τη μέση του σχεδόν, οπότε αν βάλω το σφουγγάρι στον πάτο για τα "χοντρά", θα περνάει μέσα ακαθαρσία που θα πηγαίνει κατευθείαν στο βιολογικό και θα εξέρχεται...

Το έχω κάνει σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου μια χαρα το εκανεσ δεν μπορουσεσ να κανεισ κατι αλλο με το συγκεκριμενο φιλτρο.απλα θα βρωμιζει και λιγο το βιολογικο.απο οτι βλεπω ασχολεισαι αρα θα καταλαβεισ ποτε θα χρειαστει να πασ σε ποιο μεγαλο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ Καλα τωρα πρεπει να μετρησεισ νιτρωδη.

 

Το απόγευμα ξεκινάω μετρήσεις NO2 NO3 και PH με τα τεστ της JBL.

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειαζεσαι ph για τα χρυσοψαρα,ειναι ακριβουτσικα τα τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...