Jump to content

Nέος για φυτεμένο στα 180 lit


Recommended Posts

Άκυρο και της βρύσης 8 μου το βγάζει....

Τώρα τι φταίει το νερό ή το τέστ?

Κανείς με μέτρηση προς Χολαργό μεριά?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 112
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το τέστ μετράει από 0, 0,2 0,5 .... μέχρι 5.

οιιιιι, αν περάσεις από εδώ, φέρε νερό να μετρήσουμε με το salifert που μετράει από 0,03 να δούμε τι γίνεται.

και -τώρα το είδα για τη βρύση- φέρε αρκετό νερό να δούμε και GH κλπ να συγκρίνουμε αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, καλά έκανες και πήρες το potassium (K). Υποθέτω είναι της seachem. Ξεκίνα δοσολογία 1,5-2 mg/l την ημέρα. Αν ξαναβρεθείς προς τα μαγαζιά πάρε και το phosphorus. Απλά έχε υπόψιν σου ότι αν αρχίσεις να ρίχνεις φωσφορικά θα βοηθήσουν να πέσουν γρήγορα και τα νιτρικά, οπότε θα χρειαστείς και μια πηγή αζώτου.

Όσο για την spot το σφουγγαράκι για τα τζάμια κάνει καλή δουλειά μέχρι να βρεθεί η ισορροπία. Η πρoσθήκη φωσφορικών για την αντιμετώπιση της spot σε άλλους δουλεύει σε άλλους όχι. Ξέρω κόσμο που ρίχνει 2-4 mg/l PΟ4 την εβδομάδα και έχει spot άλγη. Επικεντρώσου στο να μεγαλώνουν σωστά τα φυτά και όχι στην αντιμετώπιση της άλγης.

Για το GH της βρύσης μην αγχώνεσαι, αλλάζει λίγο πάνω-κάτω και εξαρτάται και από τον καιρό, χειμώνα-καλοκαίρι βροχές κλπ.

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μιχάλη για τις συμβουλές.

Ρίχνω καθημερινά 1ml K και άλλο ένα γενικό flourish, όλα της seachem.

Τα φυτά ξαναβρήκανε το γρήγορο ρυθμό ανάπτυξης που είχανε όταν τα πρωτοέβαλα, αλλά τα χρώματα εξακολουθούνε να μην είναι καλό κόκκινο στα σχετικά φυτά...

Αύριο θα πάρω και ΡΟ4, ενώ θα προσπαθήσω αν βρώ φυτά, να αντικαταστήσω και μεγάλο μέρος του κερατόφυλλου και του πολύσπερμα τα οποία έχουνε πνίξει κυριολεκτικά το ενυδρείο.

θέλω τη συμβουλή σου σε κάποια φάση και για diy σκευάσματα που συζητούσαμε.

Την spot την καθαρίζω με μαγνήτη όταν γίνει ενοχλητική και μόνο στο μπροστινό τζάμι, μπας και η μεγάλη συγκέντρωση πίσω λειτουργήσει αναταγωνιστικά με τη μπροστινή.

Έγινε επεξεργασία - dimkasta
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος 5ml Potassium ανεβάζει 2mg/l σε 125 λίτρα. Άρα χρειαζεσαι παραπάνω από ότι ρίχνεις για να ανεβάσεις 1mg/l στα λίτρα σου. Τσέκαρε βέβαια και τις οδηγίες στο μπουκάλι μην κάνουμε κανένα λάθος. Για τα υπόλοιπα θα τα πούμε και από κοντά .

Link to comment
Share on other sites

H δόση potassium που λέει το μπουκάλι είναι 5ml (1 καπάκι) 2-3 φορές τη βδομάδα ή ανάλογα με τις απαιτήσεις. Εγώ ρίχνω ένα ml καθημερινά για να μην παραμένει μαζεμένο πολύ. Ίσως πρέπει να το ανεβάσω στα 2... θα δοκιμάσω. Παρεπιπτώντως το καπάκι είναι μάλλον κακή μεζούρα... Μήπως υπάρχει κανένας πιο ενδεικνυώμενος τρόπος? πχ σταγονόμετρο ή είναι υπερβολή?

Έγινε επεξεργασία - dimkasta
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασε σύριγγες από το φαρμακείο πάρε και να έχεις μια των 10ml, 2ml, 1ml. ιδιαίτερα με το 1ml μπορείς να είσαι υπερβολικά ακριβής.

Link to comment
Share on other sites

Ημέρα αλλαγής σήμερα και κλαδέματος.

Κατ αρχήν υπάρχει ένας κουβάς κυριολεκτικά κερατόφυλλο και πολύσπερμα. Όποιος θέλει στέλνει ένα ΡΜ και περνάει να πάρει όσο θέλει. Θα τα κρατήσω όσο αντέξουνε στον κουβά. Λογικά 3-4 μέρες.

Καθαρίστηκαν οι υαλοβάμβακες που είχανε πάνω την Άρτα και τα Γιάννενα. Παρατήρησα ότι η ροή του 2026 δεν είναι στο 100%. Μέσα στη βδομάδα θα πρέπει να κανονίσω συντήρησή του και καθάρισμα των λάστιχων που έχουνε πιάσει πολύ πράμα μέσα...

Έγιναν και αρκετές αλλαγές στο aquascape.

Το κερατόφυλλο και το πολύσπερμα μειώθηκε σχεδόν στο 1/3 της αρχικής του ποσότητας, γεμίζοντας το πίσω μέρος. Στα δεξιά είχα βάλει 3-4 κλωνάρια star grass, το οποίο σταδιακά ελπίζω να πυκνώσω για να κρυφτούνε και τα εξαρτήματα.

Τα νέα φυτά που μπήκανε στο μέσο είναι από αριστερά προς δεξιά...

Eleocharis Acicularis

Hydrotriche hottoniiflora

Anubias Barteri nana

Eleocharis Acicularis

H Anubia πιάστηκε από τις ρίζες στον πάτο ενός από τα γλαστράκια, το οποίο με τη σειρά του μπήκε στο χαλίκι για να την κρατήσει κάτω, ενώ φαίνεται να βγαίνει από το χαλίκι. Δυστυχώς ξέχασα να βγάλω μια φωτό εκτός νερού. Οι ρίζες είναι φυσικά στον "αέρα".

Στο μπροστά μέρος έβαλα αριστερά Micranthemum Micranthemoides και δεξιά Hemianthus Calitrichoides "Cuba".

Aν βρώ θα βάλω και κανένα γλαστράκι Pogostemon helferi για να δώ ποιο μου αρέσει περισσότερο.

post-3950-1181386691_thumb.jpg

Έγινε νέα μέτρηση του ΡΟ4 με τέστ salifert και εξακολουθεί να είναι 0.

Προστέθηκαν από 2ml Potassium, Phosphorus, Iron και γενικό flourish, όλα της seachem.

Η προσθήκη θα επαναλαμβάνεται μέρα παρά μέρα.

Δυστυχώς εξακολουθεί να είναι δύσκολο να εντοπίσω τις neocaridina denticulata... Ελπίζω να είναι σώες και απλά να κρύβονται... μία θηλυκή που βρήκα χτές φαινότανε αρκετά ζωηρή και αρκετά μεγαλύτερη...

Link to comment
Share on other sites

Και το πρώτο μου λουλούδι... :)

post-3950-1181713373_thumb.jpg

Αnubias rocks :thumbdown:

Έγινε επεξεργασία - dimkasta
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο μήνας που πέρασε από το προιηγούμενο πόστ ήτανε απλά ΚΑΚΟΣ

Τρέξιμο με το νέο αυτοκίνητο, τρέξιμο και 20ωρα στη δουλειά άγχος και γενικά πολύ κακή καθημερινότητα.

Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, πήρε φωτιά και το διπλανό διαμέρισμα, με αποτέλεσμα να πλυμμηρίσει από τα νερά και το δικό μου, ενώ και η κάπνα έκανε χάλια τοίχους, πατώματα και φυσικά ενυδρείο....

Τα ψαράκια ήτανε σε άθλια κατάσταση όλη μέρα αφού γύρισα αργά σπίτι από τη δουλειά. Μερικές αλλαγές σώσανε την κατάσταση αν και αρκετά αργά γιατί έπρεπε να συμμαζέψω και όλο το σπίτι. Guppies & platties την βγάλανα καθαρή και ζωηρέψανε γρήγορα... Δυστυχώς όμως έχασα 2 SAE και όλες τις Japonica, ενώ τα υπόλοιπα SAE είναι ακόμη αρκετά υποτονικά και φοβισμένα.... Έριξα και λίγο αλάτι και μπόλικο αντιχλώριο έξτρα, πέρα από την αλλαγή.

Ξέρετε κανέναν καλό παπά να πιάνουνε τα ευχέλαιά του?

:wootwoot::):(

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη εύχομαι να είναι η τελευταία ατυχία.

Μερικές φορές τα στραβά έρχονται όλα μαζί.

Αν ο καπνός ήταν τοξικός (πλαστικά κλπ) ίσως να βοηθούσε και λίγος άνθρακας στο φίλτρο (εκτός από τις αλλαγές βέβαια)

Αν δεν έχεις πρόχειρο, πέρνα να σου δώσω άνθρακα και διχτάκι.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη εύχομαι να είναι η τελευταία ατυχία.

Μερικές φορές τα στραβά έρχονται όλα μαζί.

Αν ο καπνός ήταν τοξικός (πλαστικά κλπ) ίσως να βοηθούσε και λίγος άνθρακας στο φίλτρο (εκτός από τις αλλαγές βέβαια)

Αν δεν έχεις πρόχειρο, πέρνα να σου δώσω άνθρακα και διχτάκι.

Kαλά που μου το θύμισες Χρήστο. Έχω σφουγγαράκια της Eheim. Θα βάλω σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα ενυδρείο 40λτ κ θα το ξαναξεκινήσω από την αρχή... η ιστορία μου είναι στο παρακάτω link και η απορία μου είναι το τι φυτά μπορώ να φυτέψω και ποιά είναι η διαδικάσία

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=11960&st=0

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...