Jump to content

Seachem Purigen


lefteris67

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα

Έχει δοκιμάσει κάποιος αυτό το προϊόν για νιτρικά να μου πει αν δουλεύει? 

Για θαλασσινό ενυδρείο μιλάω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ! Παλιά !

Δεν είδα αυτά που υπόσχεται !

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα παλια και εκανε ακριβως αυτο που ελεγε και πολυ καλα μαλιστα. Το μονο κακο το regeneration που μου προκαλουσε παντα αγχος λογο της χλωρινης. Αν εχεις την δυνατοτητα να μην το ανανεωνεις αλλα να αγοραζεις καινουριο κανε το. Προσεχε μην το βγαλεις απο το νερο και το αφησεις να ξεραθει, γιατι μετα δεν πρεπει να το ξαναχρησιμοποιησεις. Αν θες να το χρησιμοποιεις περιστασιακα αποθηκευε το μεσα σε νερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω σκοπό να το ανανεώνω άλλωστε τα λίτρα μου δεν απαιτούν μεγάλη ποσότητα μόλις τελειώνει πέταμα. Την φοβάμαι και εγώ την χλωρίνη.

Το δουλεύατε σε κάλτσα? Μπορεί να δουλέψει σε ριάκτορα?

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα παλια και εκανε ακριβως αυτο που ελεγε και πολυ καλα μαλιστα. Το μονο κακο το regeneration που μου προκαλουσε παντα αγχος λογο της χλωρινης. Αν εχεις την δυνατοτητα να μην το ανανεωνεις αλλα να αγοραζεις καινουριο κανε το. Προσεχε μην το βγαλεις απο το νερο και το αφησεις να ξεραθει, γιατι μετα δεν πρεπει να το ξαναχρησιμοποιησεις. Αν θες να το χρησιμοποιεις περιστασιακα αποθηκευε το μεσα σε νερο.

Γιατί το σταμάτησες ;

Ποσό σου έριχνε τα νιτρικά και στα ποσά λίτρα ;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το σταμάτησες ;

Ποσό σου έριχνε τα νιτρικά και στα ποσά λίτρα ;

Διονύση δεν είχες βελτίωση με τα νιτρικά? Πως το δούλευες με φίλτρο σε κάλτσα?

Link to comment
Share on other sites

Διονύση δεν είχες βελτίωση με τα νιτρικά? Πως το δούλευες με φίλτρο σε κάλτσα?

Και στα δυο !

Είχα 25 νιτρικά ακατέβατα !

Πραγματικά υπόσχεται παρα πολλα !

Είναι όμως πραγματικά ;;;

Link to comment
Share on other sites

Και στα δυο !

Είχα 25 νιτρικά ακατέβατα !

Πραγματικά υπόσχεται παρα πολλα !

Είναι όμως πραγματικά ;;;

Αυτό θέλω να μάθω. Είναι πραγματικά αυτά που υπόσχεται? Ο φίλος Marou έμεινε ευχαριστημένος και σίγουρα θα απαντήσει στην ερώτηση που του έκανες. Πιστεύω θα πούνε γνώμες και άλλα παιδιά. Βέβαια η λύση για τα νιτρικά υπάρχει παλιά και σίγουρη. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ αλλά δύσκολες οι εποχές ρε φίλε να με τρώνε τα αλάτια. Προσπαθώ να το κρατήσω αρρώστια είναι αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα 100ml σε συσκευασία που ειναι μεσα σε δυκτακι ειδικο απο την seachem, στα 60 λιτρα. Ειχα παντα 5 νιτρικα, να στα παει 0 δεν γινεται, για το 0 υπαρχουν αλλοι τροποι.. Στο παλιο μου ενυδρειακι ειχα purigen, gfo, και λιγο chaeto στο πισω μερος του ενυδρειου (ηταν boyu) και δεν ειχα ποτε προβλημα με αλγες και νιτρικα, αλλα και τα ταισματα μου ηταν συντηρητικα. Δεν το ειχα σε ριακτορα αλλα το ειχα απλα να περναει η ροη απο μεσα του, οπως δηλαδη γινεται οταν το βαζεις μεσα σε φιλτρο κανιστρο. Αν ποτε εχετε δει τι εχει το ενυδρειο boyu στην πλάτη του θα καταλάβετε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θέλω να μάθω. Είναι πραγματικά αυτά που υπόσχεται? Ο φίλος Marou έμεινε ευχαριστημένος και σίγουρα θα απαντήσει στην ερώτηση που του έκανες. Πιστεύω θα πούνε γνώμες και άλλα παιδιά. Βέβαια η λύση για τα νιτρικά υπάρχει παλιά και σίγουρη. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ αλλά δύσκολες οι εποχές ρε φίλε να με τρώνε τα αλάτια. Προσπαθώ να το κρατήσω αρρώστια είναι αυτή.

Οι αλλαγες νερου κατα την αποψη μου για να σου λυσουν το προβλημα με τα νιτρικα πρεπει να ειναι μεγαλες, φαντασου για να ριξεις τα νιτρικα σου στο μισο απο οτι εχεις πρεπει να κανεις μια αλλαγη 50% με καινουριο νερο. Μικρες αλλαγες της ταξης 10% και μετα απο μια εβδομαδα παλι δεν σου προσφαιρουν και πολλα. Μπορεις να δοκιμασεις και biopellets, που πιστευω biopellets ειναι και το Purigen, χωρις να ειμαι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα 100ml σε συσκευασία που ειναι μεσα σε δυκτακι ειδικο απο την seachem, στα 60 λιτρα. Ειχα παντα 5 νιτρικα, να στα παει 0 δεν γινεται, για το 0 υπαρχουν αλλοι τροποι.. Στο παλιο μου ενυδρειακι ειχα purigen, gfo, και λιγο chaeto στο πισω μερος του ενυδρειου (ηταν boyu) και δεν ειχα ποτε προβλημα με αλγες και νιτρικα, αλλα και τα ταισματα μου ηταν συντηρητικα. Δεν το ειχα σε ριακτορα αλλα το ειχα απλα να περναει η ροη απο μεσα του, οπως δηλαδη γινεται οταν το βαζεις μεσα σε φιλτρο κανιστρο. Αν ποτε εχετε δει τι εχει το ενυδρειο boyu στην πλάτη του θα καταλάβετε.

Δεν θέλω να πάω 0 νιτρικά. Αυτή τη στιγμή είμαι στο 25, λόγο μαλακών κοραλλιών θέλω να πάω γύρω στο 10 που πιστεύω είναι ιδανικό για τα συγκεκριμένα κοράλλια. Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...