Jump to content

Teoxan Soft Paradise


teoxan

Recommended Posts

Μετα απο 2,5 χρόνια εδω, ας κάνω και μια επίσημη παρουσίαση. Εχουν γίνει και αρκετές αλλαγές απο την τελευταία φορά που εκανα update.

 

Λοιπόν:

 

Ενυδρείο : Anubias, 80x40x50, καθαρά 160 λίτρα χωρις αραγωνίτη πλέον.

Sump: 45 χ 40 χ 40 καθαρά 50 λίτρα.

 

Υπερχείληση: Κρεμαστή Tunze με σωλήνα φ40 και επιστροφή μια Sicce 2,000-3,500 l/h.

 

Skimmer: Tunze 9002

 

Στο sump υπάρχει caulerpa και χαέτο και 4 κιλά ζωντανός βράχος που "φιλοξενεί" ενα μαυρο καβούρι και μια μαντις :usd: ( το καβούρι ειναι πιο μεγάλο απο τη μαντις..)

Επίσης υπάρχει κάλτσα με αντιφώσφορο και σύντομα ελπίζω να παραλάβω ενα ριάκτορα αντιφως και θα προστεθεί ενας ριάκτορας με biopellets.

 

 

Κυκλοφορία: Jebao RW-4 και Jebao WP-40.

 

Φωτισμός: Τωρα 2χ24 Τ5 ( μια blue plus και μια ακτινική) και δυο λάμπες LED 2x18W με μπλε και UV purple και μια λεντοτανία μπλε για moonlight..

                   Τις LED τις εχω για ανατολή-δύση και τα υπόλοιπα φωτα ανάβουν 9 ωρες.

                   

Απο βδομάδα μπαίνει δοκιμαστικά μια MH 150Watt με λάμπα 20000Κ. Για να δούμε..

                    

 

Βράχος: Zωντανός περίπου 10-12 κιλά γεμάτος σφουγγάρια και σπειρογράφους.

 

Ψάρια: Ενα τσογλάνι six-line wrasse-το πιο παλιό ψάρι μου, ενα υπέροχο yellow cory, ενα πανηλίθιο Blue tang και ενα πολυ καλό dejardini που ριχνει και ενα-δυο φάπες στο blue tang. Ααα, και ενα κλοουν με την ανεμώνη του.

 

Ασπόνδυλα: Δυο-τρεις πράσινες bubble ανεμώνες, μια Boxer shrimp, τρεις αστερίες και ενα καβουράκι pom-pom, ενας μπλε αχινός και αρκετά σαλιγκάρια. 

 

Κοράλλια: Μονο soft και lps, μανιτάρια, ξένιες, δυο σαρκόφυτα, ενα lobophyto, μια trachyphilia, μια welsophylia, εφυλίες, σινουλάριες διάφορα είδη, ζωανθάκια, ενα chalice, μια γονιοπόρα, acantastrea,

caulastrea, favia και fungia.

 

Ρουτίνες: Στον αυτόματο, μονο αλλαγές νερού ευλαβικά καθε 15 μερες 60 λίτρα και βακτήρια special blend σε κάθε αλλαγή. Δεν ρίχνω τιποτε άλλο.

 

Μετρήσεις: Δεν μετράω ιδιαίτερα πια, μονο αλατότητα-θερμοκρασία και το Kh προσέχω αν και δεν είχα κανενα ιδιαίτερο πρόβλημα μ' αυτο.Απο νιτρικά τωρα ειμαι στο 10 μετά απο πολύ καιρό που ειχαν φτάσει και πανω απο 50.

 

Γενικά το ενυδρείο εχει περάσει διάφορες άσχημες φάσεις, μεγάλη ζημιά το περσινό καλοκαίρι οπου αποφάσισα να μην ασχοληθω πλεον με sps και να εχω κατι που θα ειναι ευκολο ( οσο γίνεται )στη συντήρηση,

δεν θα θέλει πολυ χρόνο και χωρις ιδιαίτερο άγχος για τα κοράλλια.

 

Ας εχει και κάποιος ενα reef χωρις sps βρε παιδιά.. :P

 

Να πω την αλήθεια, απο τοτε που δεν ξαναέβαλα χερια μεσα και το άφησα ήσυχο, βρίσκει την ισορροπία του και εχει πάρει το δρόμο του.

 

Η μόνη απώλεια προχτές, απο δική μου βλακεία εχασα την tube ανεμώνη. Κατα λάθος τη ρούφηξα σε σιφωνάρισμα αλλαγής και δεν συνήλθε ποτέ..Στενοχωρήθηκα πολυ γιατι ηταν υπέροχο ζωντανό.

 

Και φωτό.

 

 

 

post-21208-0-25826000-1457122054_thumb.jpg

post-21208-0-52464300-1457122068_thumb.jpg

post-21208-0-35417900-1457122081_thumb.jpg

post-21208-0-80396900-1457122091_thumb.jpg

post-21208-0-60941500-1457122102_thumb.jpg

post-21208-0-19924700-1457122111_thumb.jpg

post-21208-0-08879700-1457122124_thumb.jpg

post-21208-0-10012500-1457122134_thumb.jpg

post-21208-0-26008300-1457122144_thumb.jpg

post-21208-0-12856100-1457122155_thumb.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο Θοδωρη!!!!Μια χαρα ειναι και χωρις sps.Το lionfish το εδωσες;

Στάλθηκε από το Valencia2_Y100pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Θοδωρη πολυ ομορφο  δειχνει.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά σε βρίσκω !

Χαίρομαι που βρήκες ένα τροπο να κανεις το χόμπι χωρίς να σε αγχώνει !!!

Link to comment
Share on other sites

Κάθε ενυδρειο έχει την ομορφιά του και ειναι αλήθεια οτι η παρεα μας ήθελε και κάποιο αφιερωμένο στα soft κοραλια που και αυτά με την σειρά τους ειναι πολυ όμορφα..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά, να'στε καλα να χαίρεστε και τα δικά σας!

 

Γιωργο το lionfish το έδωσα πολυ νωρίς, εξαιρετικά δύσκολο ψάρι δεν μπορούσα να το κάνω να φαει με τίποτα.

 

Επόμενο βήμα ειναι να βρω "περίεργα" ασπόνδυλα, σφουγγάρια και ανεμώνες.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Θοδωρή, πολύ όμορφο είναι το ενυδρείο σου και το ευχάριστο επίσης είναι ότι έχει ισοροπήσει και πάει τρένο. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για τα καλα σας λόγια παιδιά!

 

Σε δυο-τρεις μερες θα ανεβάσω φωτο με το νεο φωτιστικο ΜΗ 150Watt με 20000Κ λάμπα..Να δουμε πως θα πάει.

 

Link to comment
Share on other sites

Ας εχει και κάποιος ενα reef χωρις sps βρε παιδιά.. :P

 

 

Είμαστε 2!!!  :usd:

 

Πολύ όμορφος ύφαλος....ευελπιστώ κάποια στιγμή και ο δικός μου να γίνει κάπως έτσι!!!

 

Keep Reefing!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μου αρεσει, Μπραβο Θοδωρη :thumbsu:

Κι εγω κατι παρομοιο ετοιμαζω.....

 

 

Για το kh ριχνεις σοδα; ασβεστιο κ μαγνησιο τι τιμες εχεις;;;

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη ειναι πανεμορφο φιλε :bigemo_harabe_net-143:

Καθε ενυδρειο εχει τη δικη του ομορφια,ανεξαρτητα απο τα κοραλια τα οποια φιλοξενει...αυτο που τα κανει ιδιαιτερα ειναι το μερακι και η αγαπη που βαζει ο χομπυστας :thumbsu:

 

Χαιρομαι που δεν το εβαλες κατω με τις στραβες που ετυχαν και κριμα για την ανεμωνη.Ομορφο ζωντανο αλλα εσυ να εισαι καλα φιλε και θα ξαναβαλεις.

Εχεις πολυ ωραια κοραλια διαλεξει!Τα μανιταρια ομως και την ξενια να τα εχεις υπο ελεγχο,οσο αυτο ειναι δυνατον :D

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε 2!!! :usd:

Keep Reefing!!!

3 με εμένα.

Όμορφο γείτονα.

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν στερείτε καθόλου σε ομορφιά από ένα sps tank!

 

Όμορφα χρώματα, κίνηση και χωρίς πολλές-πολλές σκοτούρες!

Ωραίος Θοδωρή!! :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν στερείτε καθόλου σε ομορφιά από ένα sps tank!

 

Όμορφα χρώματα, κίνηση και χωρίς πολλές-πολλές σκοτούρες!

Ωραίος Θοδωρή!! :)

 

Ευχαριστώ Πάνο!

 

Οπως το είπες, χωρις πολλες-πολλες σκοτούρες! :)

Link to comment
Share on other sites

Νεα προσθήκη, ιδιαίτερη.

 

Μια Heteractis Aurora.

 

Αφου περιπλανήθηκε 2-3 μερες στο ενυδρειο βρήκε τη θέση της.

 

Ξερω οτι χρειάζεται αραγωνίτη, θα το φροντίσω αλλα προς το παρόν τρωει μια χαρα και απο χτες δεν εχει μετακινηθεί.

 

 

post-21208-0-55887400-1458156646_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κούκλα! Να σου ζήσει.

Link to comment
Share on other sites

Μεγεια θοδωρη,πραγματικα απο τα πολυ ομορφα ζωντανα και ευχαριστουμε για τη φωτο :jig:

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά είναι σαν παράδεισος...καλή συνέχεια και φούλαρε το στο χρώμα να χαζεύουμε και εμείς....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για σας παιδιά, είπα να κάνω ενα μικρό update.

 

Κατ' αρχήν σήμερα βρήκα χρόνο και μπήκε επιτέλους ο Phosban reactor. Αντλία έβαλα μια haquoss, την εχω και δουλεύει στα 500l/hr.

 

Για να δούμε τι θα δούμε. Ετοιμάζω και παραγγελία για ριάκτορα με biopellets μηπως και καταφέρω και σταθεροποιήσω τα νιτρικά.

 

Εχω και κάποιες προσθήκες, ενα φραγκάκι γοργόνια, μια εφυλία, μια galaxea που δεν τη βλέπω ομως να πηγαίνει καλά. Μάλλον θελει πιο πολυ φως οπότε θα τη μετακομίσω πιο πάνω.

 

Και τελευταίο, ενας "λαθρεπιβάτης", μια πανέμορφη μπλε anthelia που εδω και δυο βδομάδες φυτρώνει ξαφνικά στο βράχο. :P Πως ηρθε, ουτε και ξερω.

 

Φωτό και δυο ερωτήσεις.. 

 

1. Καθε ποτε αλλάζω τον αντιφώσφορο στον ριάκτορα;

2. Θελω κάποια στιγμή να ξαναβάλω αραγωνίτη οταν ρίξω και τα νιτρικά. Ξερει κανείς κάποιο τρόπο να μπει χωρις να ενοχλήσει πολυ τα κοράλλια;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

post-21208-0-02882800-1459703799_thumb.jpg

post-21208-0-29784500-1459703817_thumb.jpg

post-21208-0-52110000-1459703825_thumb.jpg

post-21208-0-19303600-1459703846_thumb.jpg

post-21208-0-39175400-1459703856_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα .

Κάποια στιγμή πρέπει να περάσεις από κοντά να τα πούμε καλύτερα. 

Η συχνότητα αλλαγής του αντιφοσφώρου φαντάζομαι έχει να κάνει 1 με το είδος και 2 όταν δεις ότι τα φωσφορικά αρχίζουν να ανεβαίνουν.

Εγώ αλλάζω και στους 2 ριάκτορες και τον αντιφόσφωρο και τον άνθρακα κάθε μήνα.

 

Αραγωνίτη είναι εύκολο να προσθέσεις. Απλά πρέπει αν τον ξεπλύνεις πολύ καλά και πολλές φορές με νερό όσμωσης.Μετά τον βάζεις μέσα σε ένα μπουκάλι αναψυκτικού ,το βυθίζεις και το αδειάζεις εκεί που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

τρέλα η γοργόνια...καλορίζικα όλα....

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα .

Κάποια στιγμή πρέπει να περάσεις από κοντά να τα πούμε καλύτερα. 

Η συχνότητα αλλαγής του αντιφοσφώρου φαντάζομαι έχει να κάνει 1 με το είδος και 2 όταν δεις ότι τα φωσφορικά αρχίζουν να ανεβαίνουν.

Εγώ αλλάζω και στους 2 ριάκτορες και τον αντιφόσφωρο και τον άνθρακα κάθε μήνα.

 

Αραγωνίτη είναι εύκολο να προσθέσεις. Απλά πρέπει αν τον ξεπλύνεις πολύ καλά και πολλές φορές με νερό όσμωσης.Μετά τον βάζεις μέσα σε ένα μπουκάλι αναψυκτικού ,το βυθίζεις και το αδειάζεις εκεί που θέλεις.

 

Ευχαριστώ γείτονα, θα κανονίσουμε να τα πούμε απο κοντά. 

 

 

τρέλα η γοργόνια...καλορίζικα όλα....

Ευχαριστώ φίλε μου, να'σαι καλά. Θα προσπαθήσω οσο χρόνο να βρίσκω να την ταίζω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...