Jump to content

Teoxan Soft Paradise


teoxan

Recommended Posts

Τεο !!!!

Πλήρες COMEBACK !!!!

Link to comment
Share on other sites

μπράβο ρε φίλε! τα σπάει το ενυδρείο, και με τον αραγωνίτη είναι πιο όμορφο ;)

Link to comment
Share on other sites

Τεο !!!!

Πλήρες COMEBACK !!!!

 

 

μπράβο ρε φίλε! τα σπάει το ενυδρείο, και με τον αραγωνίτη είναι πιο όμορφο ;)

 

 

Ευχαριστώ παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Το bubble είναι δίχρωμο η είναι η ιδέα μου?πολυ ομορφο...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά!

 

Ναι, δίχρωμο είναι. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Για σας παιδιά,

 

 

Μετά απο αρκετό καιρό σκέφτηκα να κάνω ενα μικρό update για το ενυδρείο. Το καλοκαίρι πέρασε μια διάφορες απώλειες ( διακοπές ρεύματος-υπερβολική ζέστη κ.λ.π.) , έγινε και μια μετακόμιση σε άλλο δωμάτιο και γενικά έγιναν πολλά αλλά και καλά, όχι μόνο άσχημα.

 

Το ενυδρείο έχει αλλάξει aquascape απο τον Ιούλιο, υπάρχει ήδη εδω και τρείς μήνες νέο skimmer, ένα deltec mce300, ο ριάκτορας αντιφωσφόρου λειτουργεί εδω και καιρό και προς το τέλος του μήνα έρχεται κι άλλος ένας όπου θα μπουν biopellets.

Απο τιμές είμαι σταθερός, άλλωστε οι καταναλώσεις μου είναι ελάχιστες και υπερκαλύπτονται απο τις αλλαγές νερού  ( 50 λίτρα κάθε 10-12 μέρες ). Απο νιτρικά πλέον είμαι γυρω στο 10, αλλά θέλω να κατέβω κι άλλο ( γι αυτό και ο νέος ριάκτορας).

 

Το πρόβλημα που έχω με την CPR υπερχείληση έχει λυθεί προσωρινά με κόστος αρκετές φυσαλίδες στο νερό που με εκνευρίζουν αφάνταστα, αλλά το θέμα θα λυθεί οριστικά με τρύπημα του ενυδρείου τον άλλο μήνα.

 

Εδω να ευχαριστήσω δημόσια τον εξαιρετικό χομπίστα Γιώργο-alanboy που προσφέρθηκε να βοηθήσει.

 

Και τέλος απο εξοπλισμό, έχουν αλλαχτεί οι δυο λάμπες LED 21Watt που είχα με δυο 54Watt. To πρόβλημα που υπάρχει και μπορεί να το καταλάβετε απο τις φωτό είναι οτι ο φωτισμός δεν είναι ομοιόμορφος.

 

Στο κέντρο του ενυδρείου υπάρχει λιγότερος φωτισμός εξ αιτίας της πλαστικής κόντρας του ενυδρείου. Φυσικά δεν μπορώ να αλλάξω ενυδρείο, αλλά κάνω μια σκέψη για κάτι άλλο σε φωτισμό.

 

Πάντως απο φωτισμό τώρα είμαι με 4 Τ5 24Watt και τις δυο LED λάμπες.

 

Απο κοράλλια, τα γνωστά soft και lps. Υπάρχουν μόνο δύο sps, ενας βράχος Porites που μου άρεσε πολύ σαν προσθήκη aquascape και ενα μικρό φραγκάκι turbinaria, έτσι για το "ξεκάρφωμα". 

 

 

Απο ψάρια, ενας φανταστικός scopas, ενας μελανούρος που εμφανίστηκε μετα απο 20 μέρες και δεν έχει βάλει κ@@λο κάτω :P , δυο occelaris που μπαινοβγαινουν στις bubble, ενα μωρο bristletooth tang κι ενα όμορφο bicolor blenny.

 

Επίσης, υπάρχει εδω και καιρό μια mini-carpet που παρόλο οτι πέρασε 4 μέρες σε ενα κουβά, ζει και βασιλεύει. Η πιο εύκολη ανεμώνη, μακράν απο τις άλλες. Το ίδιο ανθεκτικό και ενα tunicate, ενα Polycarpa aurata.

 

Τα υπόλοιπα γνωστά, μια tube ανεμώνη απο παλιά, δυο καβουράκια Pom-pom κι ένας αχινός με κοντά αγκάθια που έχω ξεχάσει απο πότε τον έχω. Όλα άντεξαν μια χαρά τη μετακόμιση.

 

Mια τελευταία προσθήκη, μια carpet ανεμώνη με πολύ όμορφο χρώμα κι ενα θαλάσσιο αγγούρι που προς το παρόν είναι μόνιμα κολλημένο στο τζάμι..

 

Αααα.. και ένα σκουληκάκι κίτρινο, μια "τσίχλα" όπως θα'λεγε κι ο φίλος Διονύσης ( fishbone).. :D

 

Oλα αυτά τα "περίεργα" πλασματάκια τρωνε φυτοπλαγκτόν και ζωοπλαγκτόν δυο φορές την εβδομάδα ( κατα προτίμηση με σβηστά φώτα).

 

Λοιπόν, φωτό...Δεν είναι κι ότι καλύτερο γιατί είναι απο κινητό, αλλά παίρνετε μια ιδέα.

 

 

 

 

 

 

 

 

post-21208-0-69552000-1476911297_thumb.jpg

post-21208-0-68183400-1476911305_thumb.jpg

post-21208-0-26447600-1476911313_thumb.jpg

post-21208-0-71218000-1476911323_thumb.jpg

post-21208-0-63099600-1476911332_thumb.jpg

post-21208-0-29886600-1476911340_thumb.jpg

post-21208-0-65108100-1476911350_thumb.jpg

post-21208-0-62914500-1476911357_thumb.jpg

post-21208-0-43083200-1476911368_thumb.jpg

post-21208-0-47337200-1476911377_thumb.jpg

post-21208-0-68714900-1476911385_thumb.jpg

post-21208-0-06531900-1476911394_thumb.jpg

post-21208-0-01184300-1476911403_thumb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα όλα Θοδωρή να τα χαίρεσαι.

Όσον αφορά την υπερχείληση τρύπα το να ησυχάσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε θοδωρα!!!

Πολυ χαίρομαι που βρίσκει το δρόμο του μετά απο τόσες αναποδιές !

Πραγματικά το εχεις παλέψει πολυ !

Και πραγματικά έγινε όπως και ο τίτλος σου .... Ένας παράδεισος !!!

Link to comment
Share on other sites

Αν χρειαστείς βοήθεια με την τρυπα έχω διαμάντοτρυπανο για φ32 νομίζω ?

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη θα σου πρωτεινο το εξης κατεβασε λιγο τη σταθμη κοψε την πλαστικη κοντρα στη μεση.Αμεσως μετα αφου εχεις παρει τα μετρα απο πριν κολλησε μια τζαμενια κοντρα με σιλικονη και δυο κοντρες για στερεωθει γερα.Βαλε ενα υποστηλωμα για 2 ,μερες να στεγνωση και τελος.Οι φωτο ειναι μια χαρα .Η carpet ειναι απιθανη οσο και επικινδυνη.Προσεχε μην σου φαει κανα ψαρι.Η φωτο με την εφυλια που γινετε σαν μπαλα ειναι μια ομορφια.Μπραβο στον alanboy για τη βοηθεια που σου προσφερε.Να το χαιρεσε φιλε.

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφο ειναι, κι εγω ειμαι fun των soft-lps και με δικαιώνεις με αυτο το ενυδρείο. αλλαξες carpet, ή άλλαξε τοσο πολυ το χρωμα της?.

Link to comment
Share on other sites

Πανόμορφο φίλε αλλά περισσότερο από όλα μου αρέσει αυτή η μπλε xenia που έχεις. !!!!!!  Πολύ θα ήθελα ένα φραγκάκι από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη το ενυδρειο εχει γινει κουκλι!!

Τρανη αποδειξη πως με soft και lps μπορει καποιος να φτιαξει εξισου ενα 

εντυπωσιακο ενυδρειο...

Το porites απο που το πηρες? :/ (σε πμ ή εδω αν επιτρεπεται)

Link to comment
Share on other sites

καπως ετσι θα ηθελα να γινει και το δικο μου

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά σας λόγια! Να χαίρεστε και τα δικά σας ενυδρεία!

 

Η αλήθεια είναι ότι έχω παιδευτεί πάρα πολύ με αυτό το ενυδρείο, και απο πολλά δικά μου λάθη και απο αναποδιές. Τον άλλο μήνα κλείνω 3 χρόνια στο reef κι ελπίζω κάτι να έχω μάθει απο όλη αυτη την πορεία, ξεκινώντας απο ενα ταπεινό 30λιτρο, μετά σε 80λιτρο και τέλος σε αυτό.

 

Αυτο που έχω συνειδητοποιήσει είναι ότι το μεγαλύτερο όπλο στο reef είναι η ΥΠΟΜΟΝΗ..Πολλά απο τα λάθη που έκανα ήταν απο βιασύνη να δω αποτέλεσμα, να έχω ένα κοράλλι ή ενα ψάρι που μου άρεσε χωρίς το ενυδρείο να είναι έτοιμο να τα υποστηρίξει.

Η φύση δεν είναι ανυπόμονη, δεν βιάζεται.

 

Όσον αφορά ενα reef με soft και Lps μόνο, στην απόφαση μου δεν έπαιξε μόνο ρόλο το οικονομικό ή η ευκολία. Σίγουρα είναι πολύ λιγότερο απαιτητικό απ'ότι ενα reef με sps αλλά και τα σαρκόφυτα και οι σινουλάριες μπορεί να αποδειχτούν πολύ "στριμμένα" κοράλλια αν δεν ικανοποιούνται οι απαιτήσεις τους,  κι έχουν κι αυτα τις ιδιαιτερότητες τους.

 

Το ίδιο ισχύει και για τα lps και είμαι πολυ ευχαριστημένος που έχω εδω και πάνω απο ένα χρόνο μια γονιοπόρα, ενα απο τα δυσκολότερα κοράλλια γενικά. Την είχα πάρει φραγκάκι με δυο-τρια κεφαλάκια και τώρα είναι απο τα ομορφότερα κοράλλια του ενυδρείου μου.

 

Διάβασα πολύ, έψαξα και μίλησα με αρκετούς χομπίστες και απο το εξωτερικό που συντηρούν τέτοια ενυδρεία και μια φορά πέτυχα ενα εκπληκτικό άρθρο που μιλούσε για την επιλογή κοραλλιών που κάνουμε και το τι υπάρχει στην πραγματικότητα στους κοραλλιογενείς υφάλους. Αν βρω χρόνο, θα το μεταφράσω και θα το ανεβάσω εδώ. Πιστεύω θα δώσει αφορμή για πολύ συζήτηση.

 

Τέλος πάντων, τέλος με το παραλήρημα. :P

 

Πάρτε και μια σημερινή φωτό με την "παλιοπαρέα" σε θέσεις μάχης για το φαγητό.

 

 

 

 

 

 

 

 

post-21208-0-14146900-1476969622_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να βρεις χρονο φιλε ,περιμενω...

 

Θα βρω φίλε, θα γίνει κι αυτο. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα βρω φίλε, θα γίνει κι αυτο. :)

Θοδωρή κανόνισε. Έχει πολύ ενδιαφέρον και θα βοηθήσει πολύ αυτούς που θέλουν ένα τέτοιο ενυδρείο.

Και εγώ μέσα σε αυτούς. 

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπράβο Θοδωρή, το ενυδρείο σου είναι μαγικό!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελειωνει ο χρονος φωτο γρηγορα.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μιας και με την περιπέτεια του ικ δεν θα μπεί ψάρι για τους επόμενους δυο μήνες, παρηγοριέμαι με την "ταπεινή" αγορά αλλης μιας ανεμώνης.

 

Φωτό λοιπόν απο το νέο απόκτημα, μια πράσινη macrodactyla  με ανοιχτοπράσινα tips. Εχει βρεί απο χτες το βράδι τη θέση της στον αραγωνίτη.

Πίσω της μια mini carpet και αριστερά ένα απο τρία Lps που μου έμειναν, ένα fox coral.

 

ααα..και μια φωτό απο την πολύ όμορφη crispa που έχω εδω και 20 μέρες, μωβ με μπλέ tips.

Αφού γλύτωσε απο όταν έφερα το ενυδρείο ανάποδα για να βγάλω τα ψάρια, πάλι καλά. Η άλλη crispa που έχω είναι πίσω απο το βράχο, οπότε φωτό δεν παίζει.

 

To ενυδρείο εδω και καιρό μετατρέπεται σιγα-σιγα σε ανεμωνιέρα, υπάρχουν ελάχιστα κοράλλια πια. Αυτή τη στγμή έχω μια Carpet που γίνεται θηρίο, δυο crispa, δυο Mini carpet και τη macrodactyla. Μάλλον με βλέπω για μεγαλύτερο κάποια στιγμή.

Όποτε βρω χρόνο θα κάνω μια παρουσίαση και με ότι έχω μάθει αυτόν τον καιρό έχοντας ανεμώνες.

 

 

 

1.jpg

2.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...