Jump to content

Teoxan Soft Paradise


teoxan

Recommended Posts

Πολύ όμορφη Θοδωρή να την χαρείς φίλε. Υπομονή θα μπούνε και τα ψάρια.

Τον μελανούρο τον έπιασες?

Έγινε επεξεργασία - lefteris67
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος teoxan έγραψε:

Μιας και με την περιπέτεια του ικ δεν θα μπεί ψάρι για τους επόμενους δυο μήνες, παρηγοριέμαι με την "ταπεινή" αγορά αλλης μιας ανεμώνης.

 

Φωτό λοιπόν απο το νέο απόκτημα, μια πράσινη macrodactyla  με ανοιχτοπράσινα tips. Εχει βρεί απο χτες το βράδι τη θέση της στον αραγωνίτη.

Πίσω της μια mini carpet και αριστερά ένα απο τρία Lps που μου έμειναν, ένα fox coral.

 

ααα..και μια φωτό απο την πολύ όμορφη crispa που έχω εδω και 20 μέρες, μωβ με μπλέ tips.

Αφού γλύτωσε απο όταν έφερα το ενυδρείο ανάποδα για να βγάλω τα ψάρια, πάλι καλά. Η άλλη crispa που έχω είναι πίσω απο το βράχο, οπότε φωτό δεν παίζει.

 

To ενυδρείο εδω και καιρό μετατρέπεται σιγα-σιγα σε ανεμωνιέρα, υπάρχουν ελάχιστα κοράλλια πια. Αυτή τη στγμή έχω μια Carpet που γίνεται θηρίο, δυο crispa, δυο Mini carpet και τη macrodactyla. Μάλλον με βλέπω για μεγαλύτερο κάποια στιγμή.

Όποτε βρω χρόνο θα κάνω μια παρουσίαση και με ότι έχω μάθει αυτόν τον καιρό έχοντας ανεμώνες.

 

 

 

1.jpg

2.jpg

Μεγειες, βλεπω να ανοιγετε θεμα για τις ανεμωνες μονο,γιατι αυξανεστε σιγα σιγα....

Έγινε επεξεργασία - niknik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή πολύ όμορφη η ανεμώνη. Όσο για το ικ τι να πω; υπομονή 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά, Νίκο συμφωνώ. Πρέπει να ανοίξουμε χωριστό θέμα γιατί βλέπω εδω στο φόρουμ αρκετούς με ανεμώνες.

 

Πάρτε και φωτό με τις υπόλοιπες. Ξέχασα τις τρείς ταπεινές bubble, μια ήταν δηλαδή αλλά πέρσι έγιναν τρείς..:hehe

 

και βέβαια η κυρία του ενυδρείου, η carpet και στο βάθος η άλλη mini carpet.

 

3.jpg

4.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος lefteris67 έγραψε:

Πολύ όμορφη Θοδωρή να την χαρείς φίλε. Υπομονή θα μπούνε και τα ψάρια.

Τον μελανούρο τον έπιασες?

 

Ευχαριστώ Λευτέρη, ο μελανούρος είναι άφαντος. Χτες τον είδα να σουλατσάρει δειλά γύρω απο το βράχο αλλά σήμερα πουθενά.

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος teoxan έγραψε:

 

Ευχαριστώ Λευτέρη, ο μελανούρος είναι άφαντος. Χτες τον είδα να σουλατσάρει δειλά γύρω απο το βράχο αλλά σήμερα πουθενά.

 

Τουλάχιστον τον είδες. Εγώ καμιά βδομάδα τώρα έχω βάλει ένα chrysus και δεν ξέρω καν αν ζει.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος lefteris67 έγραψε:

Τουλάχιστον τον είδες. Εγώ καμιά βδομάδα τώρα έχω βάλει ένα chrysus και δεν ξέρω καν αν ζει.

 

Είχα κι εγώ κάποτε ένα chrysus και νόμιζα ότι είχε ψοφήσει, όταν ξαφνικά μετά απο 15 μέρες ήταν θυμάμαι εμφανίστηκε!:hehe

 

Υπομονή, θα εμφανιστεί. Μη σου λάχει μόνο να πρέπει να τον βγάλεις..

 

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη Θοδωρή να σου ζήσει. Θα κάνεις το ενυδρείο σου μια υπέροχη ανεμωνιέρα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Καλορίζικη Θοδωρή να σου ζήσει. Θα κάνεις το ενυδρείο σου μια υπέροχη ανεμωνιέρα.

 

Ευχαριστώ Λουκά, για εκεί το πάω, θα δείξει.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος teoxan έγραψε:

 

Ευχαριστώ Λουκά, για εκεί το πάω, θα δείξει.

 

Και θα το κάνεις σίγουρα γιατί ασχολείσαι και το γουστάρεις πολύ. Οπότε σίγουρη επιτυχία φίλε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι πες μου oτι εβαλες και καμια 30 νεμο μεσα να γουσταρεις?

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Με το ζωντανό που ετοιμάζομαι να υποδεχθώ θα βάλω σίγουρα..:hehe

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος teoxan έγραψε:

Με το ζωντανό που ετοιμάζομαι να υποδεχθώ θα βάλω σίγουρα..:hehe

 

Λεγε Θοδωρη. Με το τσιγκελι θα στα βγαζουμε? Ποια ανεμωνη ειναι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος lefteris67 έγραψε:

Λεγε Θοδωρη. Με το τσιγκελι θα στα βγαζουμε? Ποια ανεμωνη ειναι?

+1000

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος lefteris67 έγραψε:

Λεγε Θοδωρη. Με το τσιγκελι θα στα βγαζουμε? Ποια ανεμωνη ειναι?

 

Εχω πάρει μια magnifica, αλλά την έχω προσωρινά σε ενα 30λιτρο σαν προληπτική καραντίνα εδω και τέσσερεις μέρες. Μια χαρά τη βλέπω προς το παρόν.

Τετάρτη την βάζω στο ενυδρείο και μαζι οτι ψάρια μου έμειναν. Η θεραπεία χαλκού τελείωσε σήμερα. Ο μελανούρος μόνο αν πηδήξει μόνος του θα βγεί απο το ενυδρείο.

Οπότε δεν έχει νόημα η καραντίνα.. Θα βάλω και μια UV που εχω, σκορδάκι, βιταμίνες και ο Θεός βοηθός..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος teoxan έγραψε:

 

Εχω πάρει μια magnifica, αλλά την έχω προσωρινά σε ενα 30λιτρο σαν προληπτική καραντίνα εδω και τέσσερεις μέρες. Μια χαρά τη βλέπω προς το παρόν.

Τετάρτη την βάζω στο ενυδρείο και μαζι οτι ψάρια μου έμειναν. Η θεραπεία χαλκού τελείωσε σήμερα. Ο μελανούρος μόνο αν πηδήξει μόνος του θα βγεί απο το ενυδρείο.

Οπότε δεν έχει νόημα η καραντίνα.. Θα βάλω και μια UV που εχω, σκορδάκι, βιταμίνες και ο Θεός βοηθός..

 

Αφού δεν κατάφερες να τον βγάλεις τον φαντομά προχώρα όπως λες. Σκόρδο βιταμίνες και uv. Και εγώ έτσι το αντιμετώπισα όταν έκανε ick το blue tang. Βέβαια δεν είχα uv και το πήγα με όζον. Δεν είναι λύση που ξεπαστρεύει το παράσιτο αλλά είναι μια λύση που το βάζει σε κατάσταση αναστολής. Μπορεί όμως να το ξαναδείς αλλά μπορεί και όχι αν δεν στρεσαριστούν τα ψάρια. Για την ώρα εγώ δεν έχω ακόμη κάποιο πρόβλημα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά. Μεγειές η ανεμώνη και να την χαρείς. Φωτο θα την δούμε?????

Link to comment
Share on other sites

Δύο ώρες αφότου μπήκε η magnifica και τα κλόουν κάνουν πάρτι..Το chalice δίπλα της όμως μάλλον πρέπει να το μετακινήσω.

 

 

 

 

1.jpg

2.jpg

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος teoxan έγραψε:

Δύο ώρες αφότου μπήκε η magnifica και τα κλόουν κάνουν πάρτι..Το chalice δίπλα της όμως μάλλον πρέπει να το μετακινήσω.

 

 

 

 

1.jpg

2.jpg

Απο χτες και ειναι και κλειστει,καλοριζικη φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά, αυτή η ανεμώνη είναι σαν ψεύτικη...Οι φωτογραφίες δεν μπορούν να αποδώσουν το μέγεθος και τα χρώματα της. Τα κλοουνάκια κάνουν σαν παλαβά, λες και ξαναβρήκαν το χαμένο αδερφάκι τους..:P

 

Είναι το σόου του ενυδρείου..

 

Ελπίζω να μείνει εκεί που την έβαλα, έχει μια λάμπα LED 54Watt πάνω της + 4 Τ5 σε όλο το ενυδρείο, και δύο κυκλοφορητές που της δίνουν έμμεση δυνατή ροή. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...