Jump to content

Led,MH,T5


gregkn73

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το Σαββατοκύριακο με μια ΜΗ με λάμπα στα 20Κ. Πολυ φως και πραγματικά νόμιζα οτι βρίσκομαι μεσα στη θάλασσα. Σαν να έβλεπα το φυσικό φωτισμό του ήλιου.

 

Το shimmering ηταν εκπληκτικό και δεν νομίζω να υπάρχει αυτη τη στιγμή καποιο LED που να τα καταφέρνει έτσι.. Απο την άλλη, τα χρώματα δεν φαίνονταν οπως με τις blue plus ή τις ακτινικές Τ5, μάλλον ειναι οπως ακριβώς θα τα βλέπαμε σε ενα reef βυθό και τελικά μάλλον ο φωτισμός που έχουμε τα δείχνει πιο έντονα απ'οτι ειναι στην πραγματικότητα. Ισως να κάνω και λάθος βεβαια.

 

Τωρα εχω επιστρέψει στον παλιό φωτισμό που είχα, αλλα θα το οργανώσω καλύτερα να ανάβει η ΜΗ κάποιες ώρες σε συνδυασμό με τις 2χ24 Τ5 που έχω.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως από τα θέματα που διάβασα κατάλαβα ότι όλα έχουν θετικά και αρνητικά !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, κατι κερδίζεις κατι χάνεις. Κανενα είδος φωτισμού δεν εχει μονο πλεονεκτήματα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως από τα θέματα που διάβασα κατάλαβα ότι όλα έχουν θετικά και αρνητικά !

Μπορώ να γράψω με σιγουριά μόνο για τα Λεντ, γιατί έχω εμπειρία μόνο από αυτά! Δεν είναι σίγουρα ο φωτισμός ο απλός, όπως ή πχ ΜΗ, παιρνεις μια λάμπα στην κρέμας και την ξεχνάς! Θέλουν πολύ ψάξιμο για να πάρεις το καλύτερο από αυτά. Εγω για να ξεπεράσω τα προβλήματα της διασποράς αλλά και του disko effect, πήγα σε 8*20w multichip, αντί για 60*3w powerled ή 2*100w multichip. Και είμαι πολύ ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα, αλλά και εκεμεταλευομαι τα τεράστια πλεονεκτήματα που προσφέρουν, της οικονομίας στο ρευμα και ψύξης το καλοκαίρι, μόνο με ανεμιστηρακια! Επίσης με τα Λεντ, οποίος θέλει να ασχοληθεί , μπορεί να φτιάξει πολύ ανώτερο αποτέλεσμα , από τα αντίστοιχα πανάκριβα των εταιριών!

Link to comment
Share on other sites

τι μαρκα λαμπα mh δοκιμασες? και ποσα βατ?

σε ρωταω γιατι το χρωμα εχει διαφορα

από μαρκα σε μαρκα.

 

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα μια άγνωστη μάρκα που ηρθε με το φωτιστικό, μεταχειρισμένο ηταν. Ειναι 150 Watt στα 20000Κ.  θα το ψάξω γιατι θελω να μάθω ποια συγκεκριμένη λάμπα να πάρω για να εχω κατι σε ποιο μπλε.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω εμπειρια και στα λεντ και στις τ5 και στις mh

η επιλογή λαμπας μεταλου δεν είναι καθολου απλη υποθεση,

γιατι εχουν μεγαλες διαφορες .πχ μια giessmeman στα 14000κ

κιτρινιζει ενώ μια hamilton παει προς μπλε.

η ευκολη λυση είναι οι τ5 2coralplus, 4blueplus και εισαι οκ.

τα λεντ είναι καπως πιο συνθετη υποθεση .αν και δεν είμαι οπαδος

των λεντ οφειλω να παραδεχτω πως το καλυτερο ενυδρειο που εχω δει

φωτίζεται με λεντ.

εγω θα λεγα πως και με τους3 τροπους ή συνδιασμους μεταξυ τους

μπορει κανεις να φτασει στο επιθυμητο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι ενα συνδυασμό, εφοσον ηδη εχω ενα φωτιστικο με 2χ24 Τ5 να το κανω σε συνδυασμό με την ΜΗ. 

 

Λογω κατανάλωσης ρευματος ομως και θερμοκρασίας θα την εχω να αναβει λιγες ωρες.

 

Για τα λεντ δεν μπορω να πω κατι, ειχα δυο λάμπες LED απο e-bay, αλλα παρατηρω οτι με τον καιρό πεφτει η απόδοση τους. Θελει πολυ ψάξιμο για να φτιαχτεί κατι καλο σε LED.

 

Κι εγω τελικά εχω καταλήξει οτι ενας συνδυασμός μεταξυ αυτων των τριών φερνει το αποτέλεσμα που θελεις.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να το κανείς, το έκανα κι εγώ, μεγάλες διάφορες!! Μπορεί να χάνεις λίγο στα χρώματα , αλλά κερδίζει σε ανάπτυξη και υγεία.

Στάλθηκε από το Tornado 348 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...