Jump to content

Γνωμες για νέο μικρο φυτεμένο


fisakis

Recommended Posts

Κύριοι μετα από πολυ καιρό σας χαιρετώ και πάλι!

Μετα απο μια μικρή αποχή απο το χόμπι, σκεφτομαι να ξεκινήσω πάλι φεύγοντας ομως απο τον αμαζόνιο και μπαίνοντας στο χωρο των μποστανιων!!! Δεν εχω καταληξει σε ποσα λιτρα θα παιξω αλλα σιγουρα θα ειναι κατι μικρο(30-100 λιτρα).

Εμπειρια απο φυτεμενο δεν εχω εκτος απο κατι ευκολα φυτα που ειχα καποτε και τα αφηνα στη τυχη τους.

Θα ηθελα τη βοηθεια απο γνωστες του ειδους οσον αφορα το θεμα αυτο. Με ενδιαφερει περισσοτερο να μπορεσω να διατηρησω ενα πρασινο υγιες μποστανι, χωρις  ξεραμενα φυλλα αλλα και χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις, οπως εντονο φωτισμο, πολλα λιπασματα και διοξειδια, φυσικα στα πλαισια του δυνατου.

Πριν προχωρησουμε σε εξειδικευμενα θεματα, οπως προτασεις υποστρωματος, φωτισμου,κτλ θα ηθελα να καλυψουμε πρωτα το θεμα τί φυτα ειναι για την περιπτωση μου, επειδη οι γνωσεις μου στα ειδη ειναι περιορισμενες. Το πρωτο πραγμα που θελω να κανω ειναι να εχω γκαζονακι στο βυθο της "πλατειας" και καπου σε καποια γωνια να βαλω μια ριζα μεσα στην αμμο/χαλικι οπου θα βγαινουν τα κλαδια της μαζι φυτα.

Τα υπολοιπα βηματα θα τα δουμε αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλως ξαναρθες!

Θα ξεκινησω απο τα βασικα.

Γκαζον χωρις αρκετο φως,λιπασματα και προπαντων co2, δεν μπορεις να φτιαξεις.

Αν εισαι διατεθημενος να εχεις αυτα 3,τοτε παμε παρακατω με το γκαζον,αλλιως θα πρεπει να αλλαξεις ιδεα στησιματος.

Link to comment
Share on other sites

με προβληματισες περισσοτερο τωρα. Για το φωτισμο και τα λιπασματα οκ. Το διοξειδιο με "κολαει"καπως, κυριως λογω του χωρου που χρειαζεται η μπουκαλα.

 

Νομιζω υπαρχουν ταμπλετες που απελευθερωνουν διοξειδιο, σωστα? Κανουν δουλεια? Δημιουργουν αλλα προβληματα, οπως δηλητηριαση των ψαριων? Κοστιζουν πολυ περισσοτερο σε βαθος χρονου απο ενα συστημα με μπουκαλα? Βλεπεις, Το γκαζονακι το ζηταω! Μιλαμε παντα για ενα ενυδρειο που θα φιλοξενησει και μικρα ψαρακια, μαλλον ζωοτοκα.

Link to comment
Share on other sites

Η μπουκαλα ειναι μονοδρομος δυστοιχως,τα υπολοιπα κοστιζουν μακροπροθεσμα παραπανω και δεν εχεις και σταθερη ροη co2.

Οι ταμπλετες που λες δεν κανουν και πολυ δουλεια.Εκτος αυτου δεν ξερεις αν θα πιασεις το ποσοστο co2 που χρειαζεσαι και αν θες παραπανω δεν θα μπορεις να ριξεις.

Εκτος αυτου,αν λειψεις απο το σπιτι,το ενυδρειο θα μεινει χωρις co2,κακο δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρικα, αν  η μπουκαλα ειναι σε μεγαλη αποσταση απο το ενυδρειο (2 με 5 μετρα), δημιουργειται προβλημα στη σταθερη ταχυτητα της τροφοδοσιας του αερίου στο ενυδρείο? Ρωταω γιατι ισως θα μπορουσα να κρύψω καπου τη φιαλη αλλα η κρυψωνα θα ειναι μακρια απο το ενυδρειο.

Επισης εμπειρικα και ενδεικτικα, ποσο κραταει μια φιαλη 2 κιλων για ενα ενυδρειο 60 λιτρων? Αντιλαμβανομαι οτι ολα ειναι σχετικα με το ειδος των φυτων, του φωτισμου, της πυκνοτητας της βλαστησης, κτλ αλλα θα ηθελα ενα γενικο κανονα να παρω μια ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρικα, αν  η μπουκαλα ειναι σε μεγαλη αποσταση απο το ενυδρειο (2 με 5 μετρα), δημιουργειται προβλημα στη σταθερη ταχυτητα της τροφοδοσιας του αερίου στο ενυδρείο? Ρωταω γιατι ισως θα μπορουσα να κρύψω καπου τη φιαλη αλλα η κρυψωνα θα ειναι μακρια απο το ενυδρειο.

Επισης εμπειρικα και ενδεικτικα, ποσο κραταει μια φιαλη 2 κιλων για ενα ενυδρειο 60 λιτρων? Αντιλαμβανομαι οτι ολα ειναι σχετικα με το ειδος των φυτων, του φωτισμου, της πυκνοτητας της βλαστησης, κτλ αλλα θα ηθελα ενα γενικο κανονα να παρω μια ιδεα.

 

Στο πρωτο δεν ξερω να σου απαντησω. Δεν εχεις βαση στο ενυδρειο? Απο κατω δεν χωραει να την κρυψεις η απο διπλα?

Για το ποσο κραταει,αν ριχνεις 90 φυσαλιδες που ειναι αρκετες θα ελεγα,θα σου κρατησει περιπου 4-5 μηνες χοντρικα.

Εγω στο 40αρι μου που ριχνω 90, τοσο μου κραταει.

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι που προβληματιζεσαι οπως πολυ καλο ειναι που ο Κωστας σε ενημερωνει τοσο σωστα.Εχω γνωρισει και εχω διαβασει θεματα πολλων συνχομπιστων που ξεκινησαν να κανουν ενα φυτεμενο με ευκολα φυτα.Το χομπυ μας ειναι τοσο ωραιο που παντα θελουμε ενα φυτο παραπανω,βλεπουμε ενα κενο και θελουμε να το γεμισουμε και παντα υπαρχει χωρος για ενα καινουργιο φυτο.Θελουμε να βαλουμε και ενα κοκκινο για αντιθεση,αντε και ενα σπανιο,ενα επειδη μας το χαρισανε,ενα επειδη ανθιζει και λιγο γκαζονακι.Ξεκινουν οι αλγες,πρεπει να τις αντιμετωπισεις,το excel δεν συμφερει παιρνεις και co2.Ξανα τα ιδια θελεις να βλεπεις πιο υγειη φυτα,φταιει ο φωτισμος,αλλαζεις ballast λαμπες.Μια που εγινες πια high tech μποστανας ξηλωνεις τα ευκολα και ψαχνεσε για αλλα πιο ομορφα,πιο σπανια.......την συνεχεια μονος σου

Αυτη ομως ειναι η μαγια του φυτεμενου ενυδρειου-προχωρα

Link to comment
Share on other sites

Βασικα, λογω χωρου μαλλον θα παρω μονο γυαλα και υπολογιζω καπου στα 60 λιτρα. Ενυδρειο με επιπλο δεν παιζει προς το παρων για διαφορους λογους, κυριως χωρου. Οταν λεω προς το παρων μιλαω για 2 χρονια τουλαχιστον, οσο ειναι και το διαστημα που ελεγα οτι δεν θα εχω ενυδρειο αλλα δεν αντεξα αλλο. Οποτε θα αρκεστω στη γυαλα σε επιπλο του σαλονιου που αντεχει στο βαρος του ενυδρειου (με το παραπανω!) και ειναι σταθερο. Επειδη ομως δεν μπορω να φυλαξω τη φιαλη απο κατω θα τη κρυψω σε καμια γωνια. Το παραδειγμα με τις φυσαλιδες με καλυψε στην ερωτηση πληρως!

 

 

 

Καλο ειναι που προβληματιζεσαι οπως πολυ καλο ειναι που ο Κωστας σε ενημερωνει τοσο σωστα.Εχω γνωρισει και εχω διαβασει θεματα πολλων συνχομπιστων που ξεκινησαν να κανουν ενα φυτεμενο με ευκολα φυτα.Το χομπυ μας ειναι τοσο ωραιο που παντα θελουμε ενα φυτο παραπανω,βλεπουμε ενα κενο και θελουμε να το γεμισουμε και παντα υπαρχει χωρος για ενα καινουργιο φυτο.Θελουμε να βαλουμε και ενα κοκκινο για αντιθεση,αντε και ενα σπανιο,ενα επειδη μας το χαρισανε,ενα επειδη ανθιζει και λιγο γκαζονακι.Ξεκινουν οι αλγες,πρεπει να τις αντιμετωπισεις,το excel δεν συμφερει παιρνεις και co2.Ξανα τα ιδια θελεις να βλεπεις πιο υγειη φυτα,φταιει ο φωτισμος,αλλαζεις ballast λαμπες.Μια που εγινες πια high tech μποστανας ξηλωνεις τα ευκολα και ψαχνεσε για αλλα πιο ομορφα,πιο σπανια.......την συνεχεια μονος σου

Αυτη ομως ειναι η μαγια του φυτεμενου ενυδρειου-προχωρα

 

Επειδη στο παρελθον ειχα βαλει καποια φυτακια, απο τα "ευκολα" που λεμε, ειδα οτι θελουν περιποιηση και σεν τα χαρηκα ποτε. Λογω του χωρου που διαθετω τωρα, δεν μπορω να βαλω ενα ενυδρειο που να φιλοξενει τα ψαρια που θελω και επειδη τα ζωοτοκα δεν με καλυπτουν ως ψαρια, θελω να απολαυσω τουλαχιστον ενα μικρο κηπο. Υγιή και ομορφο κηπο ομως. Θελω επισης, σωστα βηματα απο την αρχη, γιατι η εμπειρια μου μεχρι τωρα μου εχει δειξει οτι μια κακη αρχη, δημιουργει επιπλεον επιπλεον εξοδα και κοπο. Γι αυτο και απευθυνομαι στους "ειδικους" του ειδους!!!
 

Παμε τωρα παρακατω. Με 60 λιτρα ενυδρειο με ζωοτόκα ή νεον ή καρδιναλιους μεσα, φωτισμο καταλληλο, υποστρωμα απο την αρχη, λιπασματα στη πορεια και φυσικα μια μπουκαλα καπου κρυμενη, τί επιλογες εχω να φτιαξω μια ευφορη κοιλαδα οπως την περιεγραψα παραπανω και παντα με ευκολα φυτα? Μιλαω για ευκολα γιατι νομιζω οτι ακομη και με εξοπλισμο πληρη για φυτεμενο, ισως να μην μπορεσω να αντεπεξελθω στις απαιτησεις καποιων ισως ιδιαίτερων φυτων κυρίως λογω της εμπειριας μου. Ή μηπως δεν ισχύει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα σου προτεινα να μην πας σε ζωοτοκα,αλλα σε αλλα ψαρια.

Θα εχεις πολλες γεννες και θα πηξεις απο ψαρια που δεν θα ξερεις τι να τα κανεις.

Απο φυτα,αναλογα τον φωτισμο σου,θα βαλεις και τα καταλληλα,μπορεις να κανεις μειξη μετριων και ευκολων φυτων.

Αληθεια,απο φως τι σκεφτεσαι? Να ξερεις οτι για γρασιδι θες αρκετο φως.

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα ζωοτοκα το εχω υπ οψιν μου γι αυτο λεω και τα νεον ή τους καρδιναλιους αλλα ρε παιδι μου να δουμε και καμια γέννα! Θα δουμε.

Απο φωτισμο δεν νομιζω να εχω πολλες επιλογες. Οτι εχει το ενδυρειο συν ενισχυση με λεντοταινιες. Αν δω τα σκουρα, θα αφαιρεσω το καπακι και θα βαλω 2-3 Τ5 απο πανω. Εσυ τί λες, θα με καλυψουν οι λεντοταινιες με τον φωτισμο που θα εχει το ενδυρειο απο τη μανα του?

Link to comment
Share on other sites

Λεντοταινιες οχι,δεν κανουν δυστοιχως.

Αν θες λεντ,τοτε θα πρεπει να πειραματιστεις και να φτιαξεις κατι μονος σου αλλα και παλι μπορει τα φυτα να μη πανε καλα.

Ενδεικτικα,θα σου πως για γρασιδι θες φως περιπου 0.7 βατ ανα λιτρο και πανω.

Δηλαδη σε 60 λιτρα ενυδρειο,50 καθαρα πες, θες 35 βατ και πανω.

Link to comment
Share on other sites

οκ, οποτε καλυτερα να κανουμε μια παυση να δουμε τί ενυδρειο θα παρω (διαστασεις, καπακι, φωτισμος) και συνεχιζουμε, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

οκ, θα επανελθω απο βδομαδα! Ευχαριστω για τη βοηθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το ενυδρειο εχει εσωτερικες διαστασεις 49Χ29Χ38 εκ (μ Χ π Χ υ). Τα 38 εκατοστα του υψους ειναι η αποσταση μεταξυ του πυθμενα μεχρι τις λαμπες. Οι λαμπες ειναι αυτες που βλεπετε και δεν εχω μπορεσει να δω την ισχυ τους και το χρωμα τους ακομη, αλλα το βιντεο αναφερει ισχυ 2Χ20W.

Στο χωρο 1 διακρινεται το καπακι για το ταϊσμα. Εδω θα μπορουσε να μπει ενα εξτρα φως αλλα οι βιδες που θα στηριζουν το φωτισμο θα φαινονται εξωτερικα απο το καπακι κατι που θα ηθελα να το αποφυγω.

Στο χωρο 2 θα μπορουσε να μπουν μαγαλυτερης ισχυος λαμπες ιδιου τυπου, φυσικα ελεγχοντας τη καλωδιοση αλλα δεν γνωριζω αν αρκουν και αν η θερμοτητα τους σκευρωσει το καπακι. Θα μπορουσα φυσικα να ανοιξω τρυπες αερισμου του χωρου αυτου αλλα καλο θα ηταν να το αποφυγουμε κι αυτο.

Στο χωρο 3 δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα γιατι απο κατω ειναι το φιλτρο και ο τυπος αυτου του φιλτρου μου αρεσει.

Εδω και ενα βιντεακι παρουσιασης του ενυδρειου.

Το ενυδρειακι αυτο μου αρεσε για τις καμπυλες γωνιες που εχει και το τυπο του φίτλτρου που έχει γιατι διευκολύνει το καθαρισμό των υλικών φιλτρανσης κυριως. Το κύριο αρνητικο ειναι οτι αν θελω να μην του κανω μετατροπες στο φωτισμο δεν μου δινει περιθωρια.

Θα ήθελα αρχικα προτασεις ενυσχισης του φωτιμου χωρις ομως να αφησουν εμφανεις αμαρτιες εξωτερικα και χωρις να καταργησουμε το καπακι. Αν οχι, βλεπουμε στη συνεχεια.

 

post-6427-0-79640600-1458202139_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι βλεπω απλες λαμπες ειναι.Ειναι βιδωτες? Πως ειναι το ντουι? Μαλλον μπορεις να τις αλλαξεις και να βαλεις 2 λαμπες led 6500 kelvin.Υπαρχουν και βιδωτες Led αλλα υπαρχουν και ανταπτορες για οτι λαμπα θες.Δες εδω http://www.mrled.gr/led-lampes/adaptors-antaptores/

Έγινε επεξεργασία - kosmas
Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι βλεπω απλες λαμπες ειναι.Ειναι βιδωτες? Πως ειναι το ντουι? Μαλλον μπορεις να τις αλλαξεις και να βαλεις 2 λαμπες led 6500 kelvin.Υπαρχουν και βιδωτες Led αλλα υπαρχουν και ανταπτορες για οτι λαμπα θες.Δες εδω http://www.mrled.gr/led-lampes/adaptors-antaptores/

 

Το ντουϊ τους τελικα ειναι Ε27 και ειναι το χοντρο σπειρωμα που εχουν οι απλες πυρακτωσεως. Αυτη τη στιγμη φωραει 2 λαμπες 15W 220V η καθε μια και αγνωστης αποχρωσης. Φυσικα ειναι με οτι κίνδυνο συνεπαγεται. Γενικα δεν πολυεμπιστευομαι το φωτισμο αυτο, κυριως ανυσυχω για τη στεγανότητα της ολης εγκαταστασης σε βαθος χρονου.

Ο χωρος του κουτιου των λαμπτηρων ειναι στο συνολο του 30Χ6 εκ και πιστευω οτι θα χωρουν 2ΧΤ5 λαμπες και 30 εκ μηκους αν υπαρχουν.

Ας δουμε ομως πρωτα τί φωτισμος απαιτηται για ενα φυτεμενο ενυδρειο με τις διαστασεις αυτες και τί απαιτησεις μου που αναφερα πιο πριν και επειτα τί μπορω να κανω γιατι σιγουρα θα χρειαστει μετατροπη.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη λαμπας ειναι το πιο απλο.Σε Ε27 υπαρχουν led λαμπες απειρες.Σου δινω ενα παραδειγμα http://www.mrled.gr/lampa-led-adeleq-lumen-tupou-ahladi-o60mm-e27-15watt-230v-plastiki-me-guali-mat-psuhro-leuko-6200k-1430lumen-13-2722150.html.

15W led 6200 kelvin εχει το διπλασιο και παραπανω φωτισμο απο απλη.Αν πας σε Τ5 μην μετρας 30Χ6 γιατι απ'οτι ειδα στο βιντεο εχει βιδες και πιο πισω αρα βγαινει ολοκληρο το φωτιστικο σου και εχεις μεγαλυτερο μηκος

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα λεντ λαμπες δεν εχω δοκιμασει ποτε και δεν μπορω να εχω γνωμη.

Εχω δοκιμασει ομως λαμπες οικονομιας σαν αυτες που εχεις τωρα και κανουν μια χαρα δουλεια αν ειναι στα σωστα κελβιν.

Το ενυδρειο σου ειναι 47 λιτρα και οι λαμπες σου 40 βατ συνολο,εισαι μια χαρα με αυτο το φωτισμο πιστευω,αρκει οπως σου ειπα οι λαμπες να εχουν σωστα κελβιν.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα λεντ λαμπες δεν εχω δοκιμασει ποτε και δεν μπορω να εχω γνωμη.

Εχω δοκιμασει ομως λαμπες οικονομιας σαν αυτες που εχεις τωρα και κανουν μια χαρα δουλεια αν ειναι στα σωστα κελβιν.

Το ενυδρειο σου ειναι 47 λιτρα και οι λαμπες σου 40 βατ συνολο,εισαι μια χαρα με αυτο το φωτισμο πιστευω,αρκει οπως σου ειπα οι λαμπες να εχουν σωστα κελβιν.

  

Εφοσον κρίνεις ότι ίσως με καλύπτουν, θα δοκιμάσω με τον τρόπο υπάρχον φωτισμό και αν στη συνέχεια δω ότι χρειάζεται ενίσχυση θα προσθέσω καμία λεντοταινία.

Κάποτε είχα ένα γαριδαδικο τζαμπο με βαλισνεριες, ανουμπιες νανα και εχινοδορους τενελους με μια λεντοταινία smd5050 μήκους οσο και το ενυδρειο και κρατούσε το σύστημα γερα, αλλά και με μπόλικη πράσινη τριχοειδη αλγη. Τα φυτα θα μπορούσαν να ήταν σε καλύτερη κατάσταση αλλά δεν έβαζα λιπάσματα, διοξείδιο και γενικά δε είχα τακτικήρρουτίναααλλαγών νερού! Μόνο τροφή! Τελος πάντων.

Αλλαγη λαμπας ειναι το πιο απλο.Σε Ε27 υπαρχουν led λαμπες απειρες.Σου δινω ενα παραδειγμα http://www.mrled.gr/lampa-led-adeleq-lumen-tupou-ahladi-o60mm-e27-15watt-230v-plastiki-me-guali-mat-psuhro-leuko-6200k-1430lumen-13-2722150.html.

15W led 6200 kelvin εχει το διπλασιο και παραπανω φωτισμο απο απλη.Αν πας σε Τ5 μην μετρας 30Χ6 γιατι απ'οτι ειδα στο βιντεο εχει βιδες και πιο πισω αρα βγαινει ολοκληρο το φωτιστικο σου και εχεις μεγαλυτερο μηκος

Η λάμπα στο λινκ που παραθετεις δε κανει γιατι στελνει το φως προς μια κατεύθυνση (επάνω). Επισης οι λεντ λάμπες των 15 βατ αντιστοιχούν κατ εμένα σε οικονομίας των 20-25βατ και σε πυρακτωσεως των50-60 βατ όσον αφορά τη φωτεινότητα τους. Αυτα από προσωπικη εμπειρια σε φωτισμό δωματίου πάντα!

Οποτε προχωρώ με τον υπάρχον φωτισμό και θα ήθελα προτάσεις για υπόστρωμα και φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Τα led εχουν μπει στο χομπυ μας πολυ προσφατα και ειναι σε δοκιμη απο πολλους συνχομπιστες.Πιθανον χρειαζεται μια γνωμη ενος ειδικου-ηλεκτρολογου γιατι εχουν βγει εκατονταδες ειδη led

Link to comment
Share on other sites

  

Εφοσον κρίνεις ότι ίσως με καλύπτουν, θα δοκιμάσω με τον τρόπο υπάρχον φωτισμό και αν στη συνέχεια δω ότι χρειάζεται ενίσχυση θα προσθέσω καμία λεντοταινία.

Κάποτε είχα ένα γαριδαδικο τζαμπο με βαλισνεριες, ανουμπιες νανα και εχινοδορους τενελους με μια λεντοταινία smd5050 μήκους οσο και το ενυδρειο και κρατούσε το σύστημα γερα, αλλά και με μπόλικη πράσινη τριχοειδη αλγη. Τα φυτα θα μπορούσαν να ήταν σε καλύτερη κατάσταση αλλά δεν έβαζα λιπάσματα, διοξείδιο και γενικά δε είχα τακτικήρρουτίναααλλαγών νερού! Μόνο τροφή! Τελος πάντων.

Η λάμπα στο λινκ που παραθετεις δε κανει γιατι στελνει το φως προς μια κατεύθυνση (επάνω). Επισης οι λεντ λάμπες των 15 βατ αντιστοιχούν κατ εμένα σε οικονομίας των 20-25βατ και σε πυρακτωσεως των50-60 βατ όσον αφορά τη φωτεινότητα τους. Αυτα από προσωπικη εμπειρια σε φωτισμό δωματίου πάντα!

Οποτε προχωρώ με τον υπάρχον φωτισμό και θα ήθελα προτάσεις για υπόστρωμα και φυτα.

 

Θα σου προτεινα να μη βαλεις λεντοταινια γιατι δεν κανει δουλεια.

Πεφτει γρηγορα και δεν το καταλαβαινεις.

Ασε που κατα πασα πιθανοτητα θα γεμισεις και με αλγες.

Αν ειναι να κανεις αργοτερα κατι με το φως,βαλε καμια λαμπα τ5 αν και στα λιτρα σου εισαι καλα με το φως που εχεις τωρα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, μολις πηρα λαμπες και βρηκα μια 18w στα 6500Κ και μια 20w στα ο 4200Κ ομως. Να το παλεψω με αυτες ή το ψηρίζω πολυ? Στα 4500Κ δεν μπορεσα να βρω αλλα δεν το εψαξα και πολυ.

Επειδη θελω να παρω το υποστρωμα τωρα, ποιο ειναι το επομενω βημα? Αγοραζω οποιο θελω ή παιζει ρολο τί φυτα και ψαρια θα βαλω? Περισσοτερο ανυσηχω για τη κοκκομετρια μηπως δεν πιανουν οι ριζες σε καποια φυτα ή μηπως καποια ψαρια τραυματιστουν οπως πχ τα κορυντορας που δεν θελουν χαλικι χοντρο με αιχμηρες γωνιες. Επισης, επειδη το υποστρωμα περιεχει ουσιες που ειναι μεν θρεπτικες για τα φυτα αλλα βλαβερες για τα ψαρια και θα αιωρουνται στο νερο και μηπως εχω περιορισμους για καποια ευαισθητα ψαρια.Μπορει να μου τη δωσει να βαλω καμια νανοκιχλιδα να σουλατσαρει! Ισως το υποστρωμα αλλαζει και τις παραμετρους του νερου και να το κανει σκληροτερο ή μαλακοτερο απο οτι πρεπει, δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που υποθέτεις, ισχύουν. Υπάρχουν υποστρώματα που ρίχνουν το ph, υπάρχουν άλλα με μεγάλη κοκκομετρία που θα σε δυσκολέψουν στο φύτεμα και δεν θα μπορείς να βάλεις κάποια ψάρια πχ. μικρογεωφάγους ή ψάρια που σκάβουν τον βυθό. Άρα καταλήγεις στα ψάρια και μετά ψάχνεις για υπόστρωμα.

Οι λάμπες δεν είναι ανάγκη να είναι ακριβώς 6500 και 4500 kelvin, μπορείς να παίξεις και με +-500k. Αλλά αυτά τα watt πρέπει να είναι Τ8 λάμπες. Γιατί δεν βάζεις Τ5;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...