Jump to content

Γνωμες για νέο μικρο φυτεμένο


fisakis

Recommended Posts

Αρχικα, θελω να δοκιμασω με αυτες και στη πορεια βλεπω.

 

Επειδη εχω αγνοια απο φυτα και δεν ξερω τις απαιτησεις τους και αρα με ποια ψαρια μπορει το καθε φυτο να συνδιαστει, θα ηθελα μερικες γνωμες και προτασεις για το συγκεκριμενο ενυδρειο. Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μην μπλεξω με προετοιμασια νερου για σκληροτητες και ΡΗ. Οποτε μιλαμε για φυτα και ψαρια που να "δεχονται" το νερο του δικτυου της Αθηνα και οσο το δυνατον χαμηλοτερες θερμοκρασιες.

 

Ενα αλλο σεναριο που θελει λιγο ποιο μαλακο νερο απο αυτο του δικτυου, θα ηταν κορυντορας, ανσιστους σπ3 και καρδιναλιοι αλλα τα κορυντορας θελουν αμμο και δεν γνωριζω αν υπαρχει υποστρωμα για φυτα σε τετοια κοκκομετρια. Δεν ξερω αν μου ξεριζωνουν και τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρχικα, θελω να δοκιμασω με αυτες και στη πορεια βλεπω.

 

Επειδη εχω αγνοια απο φυτα και δεν ξερω τις απαιτησεις τους και αρα με ποια ψαρια μπορει το καθε φυτο να συνδιαστει, θα ηθελα μερικες γνωμες και προτασεις για το συγκεκριμενο ενυδρειο. Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μην μπλεξω με προετοιμασια νερου για σκληροτητες και ΡΗ. Οποτε μιλαμε για φυτα και ψαρια που να "δεχονται" το νερο του δικτυου της Αθηνα και οσο το δυνατον χαμηλοτερες θερμοκρασιες.

 

Ενα αλλο σεναριο που θελει λιγο ποιο μαλακο νερο απο αυτο του δικτυου, θα ηταν κορυντορας, ανσιστους σπ3 και καρδιναλιοι αλλα τα κορυντορας θελουν αμμο και δεν γνωριζω αν υπαρχει υποστρωμα για φυτα σε τετοια κοκκομετρια. Δεν ξερω αν μου ξεριζωνουν και τα φυτα.

Πηγαινε παρε δυο ζευγαρακια οσο υπαρχουν...

 

Κοιτα σε τι παραμετρους νερου ζουνε και ειναι εκπληκτικα αλγοφαγα...

Μιας και ψαχνεις ανθεκτικα ψαρακια με νερο αθηνας...

http://www.seriouslyfish.com/species/jordanella-floridae/

Δεν νομιζω να εχεις θεμα με τα κορυντορακια...

Τα ανσιστρακια το ξερεις οτι ειναι 'εργατες' οποτε ειναι πολυ καλη επιλογη για φυτεμενο...

Link to comment
Share on other sites

Μου λες οτι δε θα εχω θεμα με τα κορυντορακια. Εννοεις οτι δεν θα μου ξεριζωνουν τα φυτα απο την αμμο ή οτι δε θα τραυματιζονται με το χαλικακι?
Τα ανσιστρους κανουν θαυματα αλλα δεν ξερω αν ξεριζωνουν τα φυτα.

Διευκρινιζω οτι εχω σκοπο να βαλω και γρασιδακι.

Οσο για τη προταση σου... πολυ δελεαστικη αλλα ελπιζω να μην τρωει φυτα γιατι κατι διαβασα καπου.

Link to comment
Share on other sites

Κανενα απο τα παραπανω ψαρακια δεν θα σου δημιουργησει προβληματα αν το καλυψεις..

Τα κορυ τραυτιζονται απο το χαλικι αν η ποιοτητα του δεν ειναι καλη αλλα "επαιδευονται" μετα απο καμποσο καιρο και φυλανε τα μουστακια τους ....

Τα φυτα και να θελουν δεν μπορουν να τα ξεριζωσουν ακομα και αν βαλεις γρασιδακι..

Τα ανσιστρακια σε οσα φυτεμενα τα εχω ζησει(και στο δικο μου ενυδρειο) ειναι κυριοι και νομιζω περισοτερο αρεσκονται να τριγυρναν στα ξυλα και στις κουφαλες παρα στο βυθο (που αναγκαστικα πηγαινουν για να φανε)...

Βεβαια με το θεμα γρασιδι θα εχεις θεμα αν τα ανσιστρακια σου ειναι μεγαλου μεγεθους και δεν τους δωσεις σπηλιες και κρυψωνες που θα ειναι"στεγνες" απο φυτα γυρω γυρω ετσι ωστε οταν θελουν να ηρεμησουν να μην χρειαζεται να σκαβουν για να μπουν στην φωλια τους...

Τα φλορινταε ειναι φοβερα αλγοφαγα αυτο ομως δεν παει να πει οτι δεν τρωνε τιποτα αλλο οπως και τα υπολοιπα ειδη θα καταναλωσουν σχεδον τα παντα αλλα πολυ δυσκολα φυτα(θα πρεπει να μην ταιζονται σωστα!!!)...

Με λιγα λογια για ολα υπαρχουν λυσεις αν θες να τα κρατησεις...

Βεβαια υπαρχει και αλλη λυση που την θεωρω ποιο κοντα στα γουστα και τα κυβικα σου...

Να εγκαταλειψεις την σκεψη για φυτεμενο και να στησεις κανα δισκαδικο...:-P

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

εσυ, να μου το θυμηθεις μια μερα.... θα με καταστρεψεις!!

 

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να παρω το  seachem flourite sand χωρις να εχω ξεχωρισει την αποχρωσει ακομη. Ο λογος ειναι οτι μου αρεσουν τα ψιλοκκοκα υποστρωματα. Υπαρχει καποιο αλλο παρομοιο, ακομη και με μικροτερη κοκκομετρια?

το Fluval stratum και το seachem flourite εχουν μεγαλη κοκκομετρια και με χαλαει καπως.

Τα γρασιδια τί κοκκομετριες χρειαζονται?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, εκανα μια γυρα σημερα στα μαγαζια για το υποστρωμα. Τί τιμες ειναι αυτες? 7 κιλα ενα 35αρι ευρωπουλα? Δηλαδη για το 60λιτρο μου θελω ενα 70αρι μονο για το υποστρωμα??????

Μου φαινεται θα βαλω αμμο και θα περιμενω να "ωριμασει", τί λετε?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σου πω οτι τα κορυ και τα ανσιστρους δεν θα σου αφησουν γρασιδι,δεν θα προλαβει να πιασει,θα στο ξηλωσουν.

Προσωπικα εχω flouval stratum στο ενυδρειο μου και δεν ειναι χοντροκοκκο,μια χαρα κοκκο εχει.

Εγω πηρα ενα 8 κιλο περιπου στα 25 ευρω αν θυμαμαι καλα και γεμισα ενα 40 αλλα οχι φλατ,ειναι ανησοπεδο στησιμο.

Κανονικα αν θυμαμαι καλα το 8κιλο ειναι για 60 λιτρα ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με seachem flourite black, σε πάτο 55x35 πήρα 2 7κιλες τσάντες για να έχω περίπου 5 πόντους υπόστρωμα. Ναι δυστυχώς τσούζουν οι τιμές τους.

Βάλε κάτι απλό (χαλίκι ή άμμο), υποστήριξέ το τώρα στην αρχή με μερικές ταμπλέτες και όταν ωριμάσει είναι έτοιμο.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σου πω οτι τα κορυ και τα ανσιστρους δεν θα σου αφησουν γρασιδι,δεν θα προλαβει να πιασει,θα στο ξηλωσουν.

Προσωπικα εχω flouval stratum στο ενυδρειο μου και δεν ειναι χοντροκοκκο,μια χαρα κοκκο εχει.

Εγω πηρα ενα 8 κιλο περιπου στα 25 ευρω αν θυμαμαι καλα και γεμισα ενα 40 αλλα οχι φλατ,ειναι ανησοπεδο στησιμο.

Κανονικα αν θυμαμαι καλα το 8κιλο ειναι για 60 λιτρα ενυδρειο.

Εγώ με seachem flourite black, σε πάτο 55x35 πήρα 2 7κιλες τσάντες για να έχω περίπου 5 πόντους υπόστρωμα. Ναι δυστυχώς τσούζουν οι τιμές τους.

Βάλε κάτι απλό (χαλίκι ή άμμο), υποστήριξέ το τώρα στην αρχή με μερικές ταμπλέτες και όταν ωριμάσει είναι έτοιμο.

 

Συμφωνα με τη  Seachem εδω που εχει υπολογιστή για τα κιλα που χρειαζονται, θα χρειαστω 2 σακια των 7κιλων, για 5 εκατοστα παχος υποστρωματος, οπως και ο AgMa. Τωρα, δεν ξερω για το Stratum αλλα για να το λες εσυ, σιγουρα ετσι θα ειναι.

Σκεφτηκα κι εγω να βαλω αμμο και να την ανακατεψω με τριμα απο ταμπλετες αλλα φοβαμαι οτι δεν θα πιασει το γρασιδι και οτι το κοστος για τις ταμπλετες που θα χρειαστουν να βαλω ωστε να την αμπλουτισω θα ειναι μια η αλλη. Επισης ισως να μην εχω το ιδιο καλο αποτελεσμα.

Τί γνωμη εχετε?

Αν και βλεπω να καταληγω στο Stratum

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε το κόστος είναι η μια ή η άλλη; Ταμπλέτες βάζεις μισή η μια ταμπλέτα μερικά εκατοστά μακριά απ' τις ρίζες και κρατάνε περίπου 3 μήνες. Κοστίζουν 12 ευρώ της seachem. Τον χρόνο πόσες θα χρειαστείς; Πόσα φυτά θα βάλεις που τρέφονται απ' τις ρίζες; Η συσκευασία έχει 10 ταμπλέτες. Στον χρόνο πάνω έχεις έτοιμο υπόστρωμα.

Τα έτοιμα υποστρώματα είναι γι' αυτούς που δεν θέλουν να μπλέξουν με ταμπλέτες (γιατί πχ. μπορεί να μεταφυτεύουν συχνά) και γι' αυτούς που θέλουν να βάλουν γρασίδι (δεν μπορείς να βάζεις ταμπλέτες στο γρασίδι). Αλλά εσύ θα βάλεις και ancistrus, που έτσι κι αλλιώς δεν το βλέπω καλά το γρασίδι.

Διαλέγεις και παίρνεις.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

ισως να μην εδωσα να καταλαβετε καλα και σας εχω μπερδεψει! Προετεραιοτητα θα δωσω στο γρασιδι και τα φυτα παρα σε ανσιστρους ή κορυντορας.

Παρολα αυτα φιλε μου, με μια παραγραφο μου ελυσες πολλες αποριες οσον αφορα το θεμα ετοιμο υποστρωμα, αμμο και ταμπλετες!!!

Παω "ντουγρου" για υποστρωμα. Υπαρχουν αλλα εκτος των δυο εταιριων που προαναφερθηκαν?

Link to comment
Share on other sites

ισως να μην εδωσα να καταλαβετε καλα και σας εχω μπερδεψει! Προετεραιοτητα θα δωσω στο γρασιδι και τα φυτα παρα σε ανσιστρους ή κορυντορας.

Παρολα αυτα φιλε μου, με μια παραγραφο μου ελυσες πολλες αποριες οσον αφορα το θεμα ετοιμο υποστρωμα, αμμο και ταμπλετες!!!

Παω "ντουγρου" για υποστρωμα. Υπαρχουν αλλα εκτος των δυο εταιριων που προαναφερθηκαν?

Δεν θα εχεις θεμα με τα ανσιστρους και τα κορυ σε σχεση με το γρασιδι!!!

Μην ανυσυχεις!!!

Εχω δει πολλα ενυδρεια με αυτον τον συνδιασμο που δεν εχουν θεμα...

Και ενα που  συζηταγα πριν λιγο!!!

http://www.aquazone.gr/forums/topic/101052-%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%8C-juwel-100lt/page-25

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εχεις θεμα με τα ανσιστρους και τα κορυ σε σχεση με το γρασιδι!!!

Μην ανυσυχεις!!!

Εχω δει πολλα ενυδρεια με αυτον τον συνδιασμο που δεν εχουν θεμα...

Και ενα που  συζηταγα πριν λιγο!!!

http://www.aquazone.gr/forums/topic/101052-%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%8C-juwel-100lt/page-25

 

Σταθη,το ενυδρειο του Κωστα δεν εχει γρασιδι,νταξει η σαμπουλατα που εχει κατω δεν θεωρειται και πολυ γρασιδι και δεν βγαινει ευκολα.

Ομως εδω μιλαμε οτι ο φιλος θελει να βαλει γρασιδι τυπου κουμπα η μοντε καρλο.

Ειδικα η κουμπα εχει πολυ μικρες ριζες και ξεριζωνεται ακομα και μονη της,φαντασου δηλαδη τι θα γινει με τα κορυ η τα ανσιστρους.

Και γενικως τα ανσιστρους δεν ειναι και πολυ συμβατα με τετοια ενυδρεια,δηλαδη φυτεμενα γιατι ειναι ατσουμπαλα ψαρια και σπανε τα φυτα,ειδικα ευαισθητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς πιστεύω και φοβαμαι!

Τα πραναφερομενα γρασιδια πιάνουν σε άμμο τυπου αμαζονιου? Επίσης, θα μπορουσα να ανακατεψω αμμο αυτού του ειδους με κατι αλλο (εκτός ταμπλετας) ωστε να έχω το αποτέλεσμα με αυτο του ετοιμου υποστρωματος? Μόνο και μόνο γιατί μου αρέσει περισσότερο η άσπρη αμμος! Κουσούρια από τον Αμαζόνιο βλεπετε!

Link to comment
Share on other sites

Αμμο με κατι αλλο δεν μπορεις να ανακαταψεις,η αμμος μπαινει μονη της.

Αν θες να βαλεις αμμο,θα πρεπει να περιμενεις πολυ καιρο ωστε η αμμος να ωριμασει και να πιασει οργανικα (χωρις σκουπα βυθου εννοειται) και μετα να βαλεις γρασιδια,δηλαδη μιλαμε για μετα το 6μηνο τουλαχιστον.

Η γνωμη μου ειναι να βαλεις ενα χαλικι που να ειναι και υποστρωμα μαζι και να τελειωνεις.Απλα δεν θα βαλεις κορυ και ανσιστρους στο ενυδρειο αν βαλεις γρασιδι.

Εγω θα σου πω κατι πολυ απλο,την κουμπα που ειχα στο παλιο στησιμο,μου την ξηλωναν οι red cherry, φαντασου τι θα κανουν τα κορυ και τα ανσιστρους..

Link to comment
Share on other sites

Σταθη,το ενυδρειο του Κωστα δεν εχει γρασιδι,νταξει η σαμπουλατα που εχει κατω δεν θεωρειται και πολυ γρασιδι και δεν βγαινει ευκολα.

Ομως εδω μιλαμε οτι ο φιλος θελει να βαλει γρασιδι τυπου κουμπα η μοντε καρλο.

Ειδικα η κουμπα εχει πολυ μικρες ριζες και ξεριζωνεται ακομα και μονη της,φαντασου δηλαδη τι θα γινει με τα κορυ η τα ανσιστρους.

Και γενικως τα ανσιστρους δεν ειναι και πολυ συμβατα με τετοια ενυδρεια,δηλαδη φυτεμενα γιατι ειναι ατσουμπαλα ψαρια και σπανε τα φυτα,ειδικα ευαισθητα.

Οταν μιλας εσυ για φυτεμενο εχει αλλη βαρυτητα και σιγουρα ξερεις σε αυτον τον τομεα 5 πραγματα παραπανω..

Εγω απλα λεω τι εχω δει και τι μου εχουν μεταφερει απο συζητησεις...

Link to comment
Share on other sites

Οταν μιλας εσυ για φυτεμενο εχει αλλη βαρυτητα και σιγουρα ξερεις σε αυτον τον τομεα 5 πραγματα παραπανω..

Εγω απλα λεω τι εχω δει και τι μου εχουν μεταφερει απο συζητησεις...

 

Καλα δεν ειμαι και θεος πανω στο θεμα αχαχααχαχ :P

Απλα αυτα τα γρασιδια δεν ριζωνουν βαθια και ειδικα η κουμπα βγαινει για πλακα.

Φαντασου μου την ξηλωναν οι γαριδες.

Αν μιλουσαμε για γρασιδι τυπου σαμπουλατα,τενελους και ισως ελεοχαρις τοτε θα σου ελεγα οτι μπορει να βαλει κορυ.

Τα υπολοιπα δυσκολα θα την γλιτωσουν,δεν θα προλαβαινουν να ριζωσουν.

Αν δεις ποσο μικρες ριζες κανει η κουμπα θα καταλαβεις τι εννοω :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ευχαριστω για τη μεχρι τωρα βοηθεια σας!

Εχει μεινει αναπαντητο ενα ερωτημα μου: Αν κυκλοφορουν αλλα υποστρωματα εκτος απο αυτα των δυο εταιριων που προαναφερθηκαν και αν ναι ποια ειναι αυτα?

 

Επισης, επειδη εχω και καποιες αποριες για το CO2, εχω ανοιξει ενα νεο θεμα στην αναλογη κατηγορια εδω. Οποιος μπορει ας δωσει γνωση!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά υποστρώματα. Ενεργά (πχ. sera floredepot) και παθητικά.

Τα ενεργά είναι πλούσια σε ιχνοστοιχεία και τα απελευθερώνουν σταδιακά. Καταλαβαίνεις όμως ότι έχουν περιορισμένη διάρκεια ζωής (ούτε χρόνος) και μετά λειτουργούν σαν απλό χαλίκι.

Τα παθητικά (πχ. seachem flourite) τα οποία περιέχουν λίγα ιχνοστοιχεία (περισσότερο σίδηρο) αλλά "φορτίζουν" με τα λιπάσματα που ρίχνουμε εμείς. Με αυτό τον τρόπο, όσο ρίχνεις λιπάσματα, αυτά τραβάνε ένα ποσοστό και τα διοχετεύουν στις ρίζες. Δεν σταματάει αυτή η λειτουργία όσο ρίχνεις λιπάσματα. 

Επίσης αν ψάξεις θα βρεις ότι κάποια απ' αυτά (πχ. tropica) υπάρχουν αναφορές από μέλη εδώ που τους πέτρωσε μετά από καιρό και ήθελε πέταμα. Αν θυμάμαι καλά ο nicpapa είχε πάθει κάτι παρόμοιο.

Υπάρχουν πολλά ακόμη (akadama, dennerle, oliver knott) αλλά νομίζω ότι με seachem ή fluval θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε καλυτερα να χτυπησω καποιο παθητικο, ωστε να τροφοδοτει τις ριζες συνεχεια, σωστα? Το fluval σε ποια κατηγορια ανηκει?

Link to comment
Share on other sites

Το fluval δεν ξερω αν ανηκει σ αυτη τη κατηγορια αλλα μη σε απασχολει και πολυ αυτο.

Οταν δεν κανουμε σκουπα βυθου,ο βυθος μας μαζευει οργανικα και ειναι σαν να επαναφορτιζουμε το υποστρωμα.

Ακομα και χωρις υποστρωμα, μ αυτον τον τροπο φτιαχνουμε εμεις δικο μας,απλα παιρνει πολυ χρονο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετα απο αρκετο καιρο, εκανα το επομενο βημα να προσθεσω το υποστρωμα Fluval Stratum και δυο ριζες που φαινονται στην φωτο και ειναι κολητα η μια διπλα στην αλλη. Το ολο σκηνικο το φανταζομαι σαν ενα δεντρο οπου στα κλαδια του θα εχει καποιο φυτο, οπως moss, γυρω γυρω απο το "δεντρο" καποιο χορταρι τυπου βαλισνεριας αλλα χαμηλου υψους, κανενα θαμνο μικρου υψους δεξια και  γκαζον οπου μεινει ακαλυπτο. Ισως καπου να βαλω και κανα δυο πετρες, αν φυσικα τις βρω οπως τις θελω. Μου αρεσουν και τα κοκκινοπα φυλαρακια, ετσι να σπαει το πολυ πρασινο.

 

Θα ηθελα αρχικα τη γνωμη σας για τα ειδη των φυτων που μπορω να βαλω και επειτα να δουμε πώς θα το "γεμισουμε" περισσοτερο!

Δηστυχως δεν εχω πολυ πλατος και δεν μπορω να παιξω αρκετα. Ο ωφελιμος χωρος που μου εμεινε αφου εβαλα το υποστρωμα ειναι 48Χ27Χ28 εκατοστα.

post-6427-0-76556500-1461179893_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...