Jump to content

Γνωμες για νέο μικρο φυτεμένο


fisakis

Recommended Posts

χαχα, γεια σου ρε σταθη που το ξεθαψες το θεματακι μου!
Προς το παρον το ενυδρειο ειναι στο σαλονι αδειο. περιμενω το λοττο για το διοξειδιο και να βρω χρονο να φτιαξω το φωτισμο. Παντως ειναι σε αναμονη!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχωντας:

1) αλλαξει πλεον το φωτισμο σε 30W λεντοταινια,

2) τοποθετησει το Fluval Stratum με ελαχιστο υψος 5 εκ, και μεγιστο καμια 10αρια,

3) αγορασει συστημα CO2,

θεωρω οτι ειμαι ετοιμος να συζητησω για την επιλογη των φυτων.

 

Υπενθυιμιζω οτι το ενυδρειο εχει καθαρο και ελευθερο χωρο εσωτερικα 48Χ27Χ28 εκατοστα.  Το ενυδρειο είναι οπως τη παρακατω εικονα. Η διαφορα ειναι οτι  οι δυο ριζες που εμφανιζονται ορθιες στη φωτο θα ειναι ξαπλωμενες στην αριστερη πλευρα με ελαφρως ανασηκωμενα τα κλαδια τους προς το κεντρο του ενυδρειου ενω η αλλη πλευρα τους θα βυθιζεται στο υποστρωμα στη πισω αριστερη γωνια η οποια ειναι σε υψηλοτερο επιπεδο απο μπροστα. Με απλα λογια το δέντρο θα γερνει κατα πολυ απο την πισω αριστερη πλευρα (η οποια ειναι ανηφορικη) προς το κέντρο του ενυδρειου. Δεξια θα ειναι καποια μικρη πετρα χωμενη κατα 80% στο υποστρωμα.

 

IMG_20160420_220236.jpg

 

Θα ηθελα να μου προτινετε:

1) γρασιδακι,

2) καποιο φυτο να αναριχυθει πανω στη ριζα,

3) καποιο να δεθει και να απλωσει στη πετρα 

4) καποια φυτα για πισω, να φυτευτουν πισω απο τη ριζα, να καλυψουν τη πλατη του ενυδρειου και την εισαγωγη του φιλτρου

5) καποιο χαμηλο φυτο να μπει περιμετρικα της ριζας

 

Κλεινοντας θα επιθυμουσα τα φυτα να εχουν σωντανες πρασινες αποχρωσεις και κανα δυο να ειναι σε κοκκινες.

Δεν μιλαω απαραιτητα για απαιτητικα φυτα, απλα να μου αρεσουν, να δενουν μεταξυ τους, να ταιριαζουν στις διαστασεις μου και κυριως να μπορω να ανταπεξελθω στις απαιτησεις τους. Με ενδιαφερει να ειναι ομορφα και να εχουν ζωη παρα κακομεγαλομενα και δυσκολα.

 

Ελπιζω να σας εδωσα να καταλαβετε τί ζηταω και να μη σας κουρασα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα σου πω πια μου αρεσουν εμενα χωρις να γνωριζω οσα οι φυτεμενοι και αν ειναι τα "καταλληλα"...

1.θα επελεγα 

που ειναι ευκολο ή κατι πιο ιδιαιτερο οπως 

2.θα κοιταγα στα ειδη moss...

Προσωπικα αυτη την εποχη εχω δεσει σε ενα ξυλο αυτο το ειδος και μου αρεσει πολυ!!

3.Μου αρεσει πολυ αυτο...

4.θα εβαζα αυτο..

5.Εκει οι επιλογες σου ειναι πολλες εγω εχω βαλει αυτο(το γιατι δεν ξερω!!)

Τα υπολοιπα για τα φυτα θα πρεπει να ψαξεις και να δεις τι σου αρεσει γιατι φυτα που σε αλλους μοιαζουν πανεμορφα αλλοι τα θεωρουν αδιαφορα...

Καλη αρχη φιλαρακι!!;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή λαμβάνω υπόψιν το γεγονός ότι θα ήθελες κάτι όμορφο έχεις οκ φωτισμό και διοξείδιο σου προτείνω τα παρακάτω.

 

Για την πλάτη:

Limnophila hippuridoides ή

Rotala rotundifolia ή

Eleocharis sp ή

Limnophila aquatica ή

Ceratopteris thalictroides

 

Γρασιδάκι για εμένα όπως σου γράφει και ο @stathis spithas λόγω του ότι μπορείς να την υποστηρίξεις

Hemianthus callitrichoides αλλά δεν θα στην πρότεινα. είναι αρκετά απαιτητικό φυτό και στις παραμικρές αλλαγές συμπεριφέρεται περίεργα. Καλύτερα για εμέ πάντοτε θα σου πρότεινα Eleocharis acicularis mini

 

Φυτό για την ρίζα σου κάτι σε moss ΄και εδώ θα συμφωνήσω με τον Στάθη είναι υπέροχη αυτή που σου προτείνει

Vesicularia dubyana ενώ για την πέτρα σου υπέροχη moss εγώ θα σου προτείνω Monosolenium tenerum.

 

Περιμετρικά για την ρίζα σου εγώ θα σου πρότεινα Gratiola viscidula. Πολύ όμορφο αποτέλεσμα ή Pogostemon helferi ή Alternanthera reineckii mini.

 

Αυτά απο εμένα και ότι και αν διαλέξεις φτάνει να αρέσει σε εσένα και στην αισθητική σου. Μιας και μπορείς να υποστηρίξεις αρκετά φυτά απλώς σε περιορίζουν οι διαστάσεις :thumbsu:

 

Και μια διόρθωση παρατηρώντας και το σχήμα της ρίζας σου επίσης θα σε βόλευε και αυτή η moss Taxiphyllum Spiky μιας και αυτή αναπτύσσεται καθέτως ενώ η Vesicularia dubyana οριζοντίως

 

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για γρασιδι ειμαι μεταξυ cuba ή monte carlo. Θα ήθελα να μου πει καποιος ποιο θεωρειται ευκολοτερο. επισης εχω ακουσει οτι καποιο απο τα δυο ξεριζωνεται ευκολα, ισχύει? και ποιο είναι?

Επισης εχω την εξης απορια. Μπορούν να συνδιαστουν φυτα διαφορετικών επιπεδων απαιτήσεων. Εννοώ, οτι στην περιπτωση που εχουμε φυτα χαμηλών απαιτησεων σε συνδιασμό με φυτα υψηλων απαιτησεων σε φωτισμο, διοξειδίου ή λιπανσης θα πρεπει να τροφοδοτουμε το ενυδρειο με ποσοτητες απο τα παραπανω ωστε να καλυψουμε τις απαιτησεις το απαιτητητικων φυτων. Αυτο θα επιρρεασει αρνητικα τα λιγοτερο απαιτητικα φυτα ή θα εχουμε αναπτυξη διαφορων τυπων αλγης?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος fisakis έγραψε:

για γρασιδι ειμαι μεταξυ cuba ή monte carlo. Θα ήθελα να μου πει καποιος ποιο θεωρειται ευκολοτερο. επισης εχω ακουσει οτι καποιο απο τα δυο ξεριζωνεται ευκολα, ισχύει? και ποιο είναι?

Επισης εχω την εξης απορια. Μπορούν να συνδιαστουν φυτα διαφορετικών επιπεδων απαιτήσεων. Εννοώ, οτι στην περιπτωση που εχουμε φυτα χαμηλών απαιτησεων σε συνδιασμό με φυτα υψηλων απαιτησεων σε φωτισμο, διοξειδίου ή λιπανσης θα πρεπει να τροφοδοτουμε το ενυδρειο με ποσοτητες απο τα παραπανω ωστε να καλυψουμε τις απαιτησεις το απαιτητητικων φυτων. Αυτο θα επιρρεασει αρνητικα τα λιγοτερο απαιτητικα φυτα ή θα εχουμε αναπτυξη διαφορων τυπων αλγης?

 

To monte carlo σαφώς είναι πιο εύκολο. Ναι ξεριζώνονται εύκολα γιατί το ριζικό τους σύστημα είναι αρκετά λεπτό. Μην κοιτάς όμως πάντοτε την αρνητική πλευρά. Επίσης σαφώς και μπορείς να συνδιάσεις διαφορετικών ειδών απαιτήσεων φυτά. Το μόνο που γίνεται είναι ότι στα εύκολα απλώς θα πρέπει να κουρεύεις συνέχεια γιατί θα αναπτύσσονται ταχύτερα λόγω φωτός και διοξειδίου και λιπασμάτων. Βέβαια προσέχεις και το γεγονός ότι πχ συνδιάζοντας cuba με ανούμπια λόγω φωτός που το χρειάζεται η cuba αν η ανούμπια σου μείνει σε ΜΗ σκιερό μέρος το πιθανότερο θα σου μαυρίσει και θα αποκτήσει μουσάκι (bba) :hehe

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
Link to comment
Share on other sites

ενα απο τα δυο γρασιδια νομιζω πως γαντζωνεται καλυτερα στο υποστρωμα. Ποιο είναι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος fisakis έγραψε:

ενα απο τα δυο γρασιδια νομιζω πως γαντζωνεται καλυτερα στο υποστρωμα. Ποιο είναι?

 

Η cuba. Το monte carlo πιο χοντρούτσικο. Δεν νομίζω πως έχει να κάνει όμως το φυτό όπως το θέτεις. Και τα δύο θα επιτελέσσουν τον σκοπό για τον οποίο τα θες. Εκτός αν κάνεις ένα ενυδρείο πλυντήριο οπότε εκεί πάω πάσω.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

 

Η cuba. Το monte carlo πιο χοντρούτσικο. Δεν νομίζω πως έχει να κάνει όμως το φυτό όπως το θέτεις. Και τα δύο θα επιτελέσσουν τον σκοπό για τον οποίο τα θες. Εκτός αν κάνεις ένα ενυδρείο πλυντήριο οπότε εκεί πάω πάσω.

 

Το ανάποδο. απλώς νόμιζα ότι έγραψες ποιο ξεριζώνεται πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Για γκαζονακι σκεφτομου cuba ή μοντε καρλο αλλα μολις ειδα το Eleocharis sp. mini το λατρεψα. Νομιζω οτι ειναι ευκολοτερο και πρεπει να δενει καλυτερα στο υποστρωμα. Επισης μπορεις σε διαφορα σημεια να το αφησεις να ψηλωσει περισσοτερο απο το υπολοιπο "χαλι">

Η Vesicularia dubyana (νομιζω οτι ονομαζεται και christmass moss, σωστα?) ειναι απο τις αγαπημενες μου moss και την ειχα υποψηφια για τα μεσσαια και ψηλα σημεια της ριζας. Η Taxiphyllum Spiky (ή flame moss νομιζω?) ειναι επισης η αλλη moss που μου αρεσει επισης και θα ελεγα να την εδενα περιμετρικα της βασης της ριζας!

 

Μου αρεσε παρα πολυ το Alternanthera Reineckii Mini, αλλα εχω δυο θεματα. Το ενα ειναι το μικρο του υψος, που βλεπω οτι ισα που ξεπερνα τα 10 εκατοστα και φοβαμαι μηπως κρυβεται πισω απο το το Eleocharis sp. mini, εκτος αν αρκουν 2-3 εκατοστα στο το Eleocharis sp. mini ωστε να πετυχω το χαλι και να ξεπροβαλει μεσα απο αυτο το το Alternanthera Reineckii Mini. Το ιδιο σκεφτομαι και για το  Pogostemon Helferi.  Το δευτερο θεμα ειναι οτι λογω του ερυθρου χρωματος του Alternanthera Reineckii Mini δεν θα χτυπαει στο ματι αν μπει μπροστα απο μια ριζα. Θεωρητικα, δεν θα εχω αυτα τα θεματα αλλα επειδη δεν εχω εμπειρια στη πραξη ανυσηχω λιγο.

 

Για πλατη σκεφτομαι να παιξω σε Ceratopteris thalictroides και Lobelia Cardinalis και για να υπαρχει ποικιλια λεω να βαλω απο ενα "ματσακι"  Rotala rotundifolia και Eleocharis  sp. Κλεινωντας, μπροστα απο αυτα σε καποιο σημειο ενα ματσακι Microsorum Pteropus 'trident' . Δεν ξερω αν θα μπουν ολα ή καποια απο αυτα.


Γενικα το βλεπετε ΟΚ σαν επιλογες? Δεδομενου τις μικρες διαστασεις, μηπως θα πρεπει να βαλω λιγοτερα ειδη για να μην εχω συνοστισμο?

Έγινε επεξεργασία - fisakis
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Θαναση και χρονια πολλα!

Θα σου πω τις δικες μου προτασεις για φυτα.

Γρασιδι-μοντε καρλο η ελεοχαρις

Για πανω στη ριζα-fissidens fontanus η mini pelia

Φυτο περιμετρικα της ριζας- alternatherna mini

Τωρα πισω απο την ριζα υπαρχουν πολλα φυτα που μπορεις να βαλεις,εχεις πολλες επιλογες.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα, παρελαβα τα παρακατω φυτα και εκανα μια προσπαθεια να τα φυτεψω:

Alternanthera Reineckii Mini
Pogostemon Helferi
Ceratopteris thalictroides,
Lobelia Cardinalis,
Rotala rotundifolia,
Microsorum Pteropus
Flame moss
Eleocharis sp mini

Κατα το στήσιμο-γεμισμα του ενυδρειου, αντιμετωπισα τα εξης θεματακια:

1) Καποιες ατελειες στο DIY επιπλο, μικρες αλλα πρεπει οποσδηποτε να βελτιωθουν για λογους ασφαλειας ή αν θελετε για να κοιμαμαι ησυχος.

2) Δεν ειχα μουλιασει τη ριζα με αποτελεσμα να επιπλεει. Θεωρησα στην προβα χωρις νερο που ειχα κανει, οτι  θα τη κρατησει το υποστρωμα αλλα μολις γεμισα το ενυδρειο η ανωση δουλεψε, επιφεροντας τη καταστροφη στα γυρω φυτα ξεριζωνοντας τα. Απαραδεκτο σφαλμα. Παντως ετσι οπως επιπλεει μου αρεσει καλυτερα και ισως τη δεσω να κρεμεται απο το πανω μερος του ενυδρειου αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα κανει σκια στα φυτεμενα φυτα απο κατω της. Θα το σκεφτω τις επομενες ημερες.

3) Καποια απο τα φυτα ξεριζώνονται με το ρευμα του νερου. Υπαρχει καποια συγκεκριμενη μεθοδος φυτευσης-στηριξης τους στο υποστρωμα ωστε να τους δωσω χρονο να αναπτυξουν ριζικο συστημα? Μιλαω κυριως για το Ceratopteris thalictroides. Αν κλαδευα τα φυτα που ξεριζωνονται ευκολα (ως προς το υψος) θα εκανα δουλεια ή... ζημια? Μηπως πρεπει για 1-2 εβδομαδες να μη δουλευει το φιλτρο (αστρωτο απο βιολογια)?

4) Λογω απειριας μου στα φυτεμενα και αρα στο διοξειδιο εκανα την εξης βλακεια: ανοιξα σχετικα αποτομα τη βανα με αποτελεσμα να παει αρκετη πιεση και να μου ραγισει ο πλαστικος μετρητης φισαλιδων. Δεν εχω θεμα διαρροης προς το παρων αλλα καλο ειναι να τον αντικατασταστησω για σιγουρια. Απλα το αναφερω μηπως στο μελλον σωσει κανεις νεος το δικο του!!

 

Τελος, οπως ειπα και πριν, πρεπει να επισκευασω το επιπλο.  Δηλαδη να αδειασει το ενυδρειο, κατι που δεν γνωριζω ποτε ακριβως θα γινει. Επισης πρεπει να μουλιασει και το ξυλο (σε περιπτωση που αποφασισω να το τοποθετησω στο βυθο). Κυριως για το ξυλο ισως χρειαστει να περασουν καποιες εβδομαδες. Το ερωτημα μου πανω σε αυτο ειναι αν θα κρατησουν τα φυτα να αιωρουνται στο νερο τοσο διαστημα, δεδομενου οτι ο φωτισμος, διοξειδιο και φιλτρο δουλευουν κανονικα.

 

Για αρχη, παιζω με 60 φυσ/λεπτο. Πιστευω οτι ειναι καλα ως βαση, σωστα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βάλε καμιά φώτο η και καλύτερα βιντεακι για να δούμε πως τρέχει η ροή στο ενυδρείο. τα φυτά καλό δεν είναι να μείνουν καιρό χωρίς φύτεμα αλλά πόσο δεν ξέρω να πω.

εγώ τα φυτεύω αμέσως , αν κάποια φυτά που αγόρασες έχουν ακόμα το βαμβακακι στη ρίζα άστα εκεί . αλλά δεν θα τα άφηνα πολύ εκτός υποστρώματος .

ψάρια δεν έβαλες ακόμα ε? η έξοδος του φίλτρου προς την επιφάνεια θα σου μειώσει ξεριζώματα και θα δώσει και οξυγόνο στο νερό

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οριστε και ένα βιντεακι!


Θα ηθελα τη γνωμη σας για την εισαγωγή του φιλτρου. Αφαιρεσα τη σωληνα-προεκταση που ειχε, καθαρα για αισθητικούς λογους αλλα όπως καταλαβαίνετε τωρα τραβαει από ψηλοτερο σημειο. Λετε να είναι σοβαρο μειονέκτημα? Επισης η αντλια εχει μια εξαγωγή και ένα μερος του νερου βγαινει απ ευθειας πριν παει στο χωρο των υλικων. Μαλλον είναι για οξυγονωση του νερου. Προς το παρον την εχω κλειστη με ένα αυτοσχεδιο τροπο.

 

Στο βιντεο φαινεται ο φωτισμος που εχει στο καπακι και ο φωτισμος που κατασκευασα. Ο εργοστασιακος εχει το μειονέκτημα ότι υπερθερμενεται το καπακι και φοβάμαι μηπως σκευρωσει και μπαινουν μεσα στις λαμπες υδρατμοι. Ετσι κατασκευασα τα δυο φωτιστικα με λεντ ταινιες αλλα δεν θα ελεγα ότι είμαι ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα της εντασης. Ισως να κατασκευασω άλλο ένα, αλλα θελω πρωτα να εξατλησω το ενδεχομενο να φτιαξω νέο φωτισμο με λαμπες Τ5. Το θεμα μου είναι ότι δεν ξερω αν υπαρχουν Τ5 λαμπες με μηκος μικροτερο των 46 εκατοστών και εδώ θα ηθελα τη βοηθεια σας.


Από την επιλογή των φυτων δεν είμαι και τοσο ικανοποιημένος κυριως γιατι δεν μου αρεσει ο τροπος που αναπτυσονται. Σημερα εκανα ένα γερο κλαδεμα να δω πως θα εξελιχθουν θεωρώντας ότι εχουν κανενα μηνα στο ενυδρειο και εχουν προσαρμοστει καπως και αρα, θα εχουν καλυτερη αναπτυξη από πριν.

 

Από ψαρακια εβαλα δυο ραμιρεζακια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομη.

Ποιο είναι το φυτο της φωτο? Επισης, γιατι οι ριζες του φαινονται ετσι σαν να προσπαθησε καποιος να τα ξεριζωσει? Μου το κανουν και τα δικα μου αυτό.

large_20170225_172925_jpg_281b634d3d00c1019c131fb33dd4f9fc.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 27/2/2017 at 9:33 ΜΜ, το μέλος fisakis έγραψε:

Και κατι ακομη.

Ποιο είναι το φυτο της φωτο? Επισης, γιατι οι ριζες του φαινονται ετσι σαν να προσπαθησε καποιος να τα ξεριζωσει? Μου το κανουν και τα δικα μου αυτό.

large_20170225_172925_jpg_281b634d3d00c1019c131fb33dd4f9fc.jpg

Αν και αρκετά αργά απλώς επειδή παρατήρησα ότι post σου είναι rotala 'bonsai' το φυτό της εικόνας. Το συγκεκριμένο έτσι βγάζει αρκετά ριζίδια στο κάτω μέρος αλλά η ρίζα του εξακολουθεί να είναι μέσα στο υπόστρωμα :) Παρεπιπτόντως πως και δεν έχεις βάλει update καμία φώτο. Θα ήθελα να δω το αποτέλεσμα σου ύστερα απο δύο μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση σου. Εχω ανοιξει κ θεμα με τη παρασιαση.[emoji4]
https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/106018-%CF%86%CF%85%CF%84%CE%B5%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF-54-%CE%BB%CE%AF%CF%84%CF%81%CF%89%CE%BD/35ce237b4a25bdcbb6bf22cb1d8cf230.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...