Jump to content

ζευγαρωμα μονομαχων


nydreio28

Recommended Posts

καλησπερα εχω εναν αρσενικο κ ενα θυληκο μονομαχο κ ειναι στα ζευγαρωματα.ειπα κ εγω να μην τους το χαλασω κ τους εχω σε ενα 60λιτρο ενυδρειο.με προβληματιζει οτι η φωλια που εχει φτιαξει ο αρσενικος ειναι διπλα στο φιλτρο.εχω βαλει στο φιλτρο τουλι για να μην ρουφηξει κανενα μωρο.ειναι επικηνδυνο οτι ειναι κοντα στην φωλια το φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτείς ότι ο μονομάχος ως ψάρι δεν είναι και πολύ καλός κολυμβητής (γι'αυτό και θέλει χαμηλή ροή φίλτρου), μάλλον θα έχεις πρόβλημα. Δεν μπορείς να μετακινήσεις αλλού τη φωλιά; Είχα διαβάσει σ'ένα άρθρο του ΑΖ ότι του βάζεις ένα σπασμένο πλαστικό ποτηράκι στην επιφάνεια και αυτός κάνει εκεί τη φωλιά του, δοκίμασε να κάνεις το ίδιο :matrix:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχεις δοκιμασει ποτε να κανεις αναπαραγωγη μονομαχων??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα rastafarian εχω προβλημα με την φωλια .ενω εχθες ηταν μεγαλη σε αλλο σημειο σημερα ειναι διαλυμενη κ εχει φτιαξει σε αλλο σημειο την φωλια πολυ πιο μικρη σε συγκριση με αυτη π ηταν εχθες.

Link to comment
Share on other sites

ενα απο τα ζευγαρια μονομαχων που εχω ζευγαρωσε σημερα ειναι η δευτερη μερα ο αρσενικος φυλαει την φωλια κ η θυληκια εχει βγει απο το ενυδρειο.εχω μερικες αποριες κ δεν μπορω να βρω τις πληροφοριες που ψαχνω .μπορει καποιος εμπειρος να με βοηθησει??εχω 2 αποριες για αρχη.

ο αρσενικος ειχες μεχρι εχθες το βραδυ μια φωλια μεγαλη κ φυλαγε τα αυγα.σημερα εχει αλλαξει σημειο η φωλια σαν να την διαλυσε.κ την εστησε καπου αλλου.πολυ πιο μικρη .μερικα αυγα φενονται κατω στον βυθο.(εννοειτε δεν εχω υποστρωμα)καπου στα 40 ασπρακια φενονται στον πατο του ενυδρειου.γιατι εγινε αυτο???κ τι μπορω να τα ταισω εκτος απο αρτεμια ??γιατι δεν μπορω να μπω στην διαδικασια αυτη .ας απαντηση καποιος γιατι ειμαι πολυ μπερδεμενος κ δεν ξερω ενω εχω διαβασει παρα πολυ τα θεματα εδω μεσα κ απο αλλου .πως να το χειριστω.??

εικονα 1 φενετε ο πατος του ενυδρειου με τα ασπρακια.

εικονα 2 ο μονομαχος φυλαει την φωλια αυτη που υπηρχε εχθες κ σημερα αλλαξε σημειο.

post-61218-0-36735400-1457966306_thumb.jpg

post-61218-0-10172800-1457966359_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν μπορει καποιος εμπειρος να απαντηση γιατι ειχα ανεβασει αλλο ενα θεμα κ μ στελνανε να διαβασω καποια θεματα οπως ζευγαρωμα μονομαχων κ κατι τετοια.τα εχω διαβασει ολα αυτα κ διαφορα αλλα που υπαρχουν στο ιντερνετ.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην θα σε παρακαλεσω να μην ανοιγεις συνεχεια θεματα με την ιδια ερωτηση,ενα θεμα αρκει.

Δευτερον καλο ειναι να ανοιγουμε τα θεματα στη σωστη κατηγορια και οχι οπου θελουμε.

Το θεμα συνχονευτικε με το αλλο που ειχες ανοιξει!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

θα σε παρακαλεσω αν δεν εχεις να πεις κατι μην στελνεις οτι να ναι σε θεματα που ανοιγω..ειδα οτι απαντησες οτι να ναι κ ειπα να το ανοιξω μπας κ παρω καμια καταλληλη απαντηση που να εχει να κανει με τις ερωτησεις που εχω κανει..Ευχαριστώ..!!!!!!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - nydreio28
Link to comment
Share on other sites

θα σε παρακαλεσω αν δεν εχεις να πεις κατι μην στελνεις οτι να ναι σε θεματα που ανοιγω..ειδα οτι απαντησες οτι να ναι κ ειπα να το ανοιξω μπας κ παρω καμια καταλληλη απαντηση που να εχει να κανει με τις ερωτησεις που εχω κανει..Ευχαριστώ..!!!!!!!!!!!!!

 

Δεν καταλαβα την ειρωνια φιλε μου.

Δεν σου εστειλα καθολου οτι ναναι,σου εστειλα το προφιλ του μονομαχου να διαβασεις για την αναπαραγωγη!

Οσο για το δευτερο θεμα που ανοιξες με τις ιδιες ερωτησεις,δεν χρειαζοταν,απλα περιμενεις να παρεις απαντηση στο πρωτο θεμα που ανοιξες,δεν ειναι ολοι πανω απο εναν υπολογιστη συνεχεια,λιγο υπομονη δεν βλαπτει.

Ειμαι συντονιστης και ειναι μεσα στις αρμοδιοτητες μου να συνχονευω και να μεταφερω θεματα στις σωστες κατηγοριες εφοσον καποιοι τα ανοιγουν οπου ναναι.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν εχει τις απαντησεις που ρωτησα.εννοειτε οτι για να γραφω για ζευγαρωμα παει να πει οτι εχω τα ψαρια κ εχω διαβασει για αυτο το θεμα.απλα ρωτησα εδω μπας κ απαντουσε καποιος εμπειρος για καποια πραγματα που δεν γραφει μεσα σε αυτα τα θεματα που εχω διαβασει.νομιζα οτι εγινα αντικειμενικος σε αυτο που ρωτησα κ περιμενα καποιον που να γνωριζει κ να εχει εμπειρια με μονομαχους .εσυ συγουρα δεν εχεις να μ δωσεις απαντηση σε αυτα που ρωτησα .η απαντηση που εδωσες ηταν το πιο ευκολο πραγμα που θα μπορουσε να εκανε καποιος ..

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν εχει τις απαντησεις που ρωτησα.εννοειτε οτι για να γραφω για ζευγαρωμα παει να πει οτι εχω τα ψαρια κ εχω διαβασει για αυτο το θεμα.απλα ρωτησα εδω μπας κ απαντουσε καποιος εμπειρος για καποια πραγματα που δεν γραφει μεσα σε αυτα τα θεματα που εχω διαβασει.νομιζα οτι εγινα αντικειμενικος σε αυτο που ρωτησα κ περιμενα καποιον που να γνωριζει κ να εχει εμπειρια με μονομαχους .εσυ συγουρα δεν εχεις να μ δωσεις απαντηση σε αυτα που ρωτησα .η απαντηση που εδωσες ηταν το πιο ευκολο πραγμα που θα μπορουσε να εκανε καποιος ..

 

Αφου δεν σου κανει το προφιλ,τοτε ξεκινα και διαβασε παλιοτερα θεματα εδω μεσα απο αυτους που εκαναν αναπαραγωγες σε μονομαχους,δοξα το θεο εχουμε παρα πολλα τετοια,δεν χρειαζεται να τα περιμενεις ολα ετοιμα.

Οσο αναφορα τις εμπειριες δεν χρειαζεται να τις αναφερεις,δεν ξερεις τι μπορει να εχει κανει ο αλλος,οπωτε παρακαλω οι ειρωνιες να σταματησουν.

Δεν εχω κατι αλλο να πω επι του θεματος,οπωτε μεχρι να απαντησει καποιος διαβασε τα παλιοτερα θεματα μηπως βρεις την απαντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

σ ειπε κανενας οτι περιμενω τιποτα ετοιμο ???εκανα καποιες ερωτησεις.κ εσυ πεταγεσε κ μ γραφεις οτι θες ..ειρωνικος δεν ειμαι απλα μην απαντας αν δεν ξερεις..οκ αν θες διαγραψε το ολο θεμα κ τις ερωτησεις που εχω κανει.ευχαριστω το φορουμ κ την συντονιστρια..!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι εγραψα οτι θελω,το προφιλ του μονομαχου σου εδωσα για να παρεις πληροφοριες.

Αντι να χαλαρωσεις συνεχιζεις να με ειρωνευεσαι και να μιλας μ αυτον τον τροπο ενω εγω σου μιλαω ηρεμα και ωραια.

Λοιπον θα σε παρακαλω να σταματησεις να γραφεις με αυτο το υφος και την ειρωνια.

Στη επομενη φορα που θα ειρωνευτεις η θα μιλησεις ετσι, το θεμα σου θα κλειδωσει,το γραφουν καθαρα οι κανονισμοι και σε παρακαλαω σε τοσα ποστ και εσυ το συνεχιζεις,δεν καταβαινω τι προσπαθεις να κερδισεις με αυτον τον τροπο.

Link to comment
Share on other sites

να κλειδωσεις το θεμα.αφου απαντηση δεν πηρα διαγραψε το την βρηκα την ακρη μονος μου .

Link to comment
Share on other sites

να κλειδωσεις το θεμα.αφου απαντηση δεν πηρα διαγραψε το την βρηκα την ακρη μονος μου .

την ακρη δε θελεις να τη μοιραστεις μαζι μας?αυτο το λεω γιατι εμεισ τη μοιραζομαστε.

Link to comment
Share on other sites

την ακρη δε θελεις να τη μοιραστεις μαζι μας?αυτο το λεω γιατι εμεισ τη μοιραζομαστε.

 

Εαν πηρε απαντησεις απο αλλο forum πως θα τις μοιραστει μαζι μας; ^_^

 

Link to comment
Share on other sites

Εαν πηρε απαντησεις απο αλλο forum πως θα τις μοιραστει μαζι μας; ^_^

Εγω ομως ειδα αυτο το forum διαβαζε Μεχρι της 4 το πρωι!!!και συγκεκριμενα την αναπαραγωγη μονομαχων!!!
Link to comment
Share on other sites

να κλειδωσεις το θεμα.αφου απαντηση δεν πηρα διαγραψε το την βρηκα την ακρη μονος μου .

 

Αγαπητε φιλε, εισαι παρα πολυ βιαστικος...

Οπως σου ειπα,δεν ειναι ολοι πανω απο τους υπολογιστες τους ολη την ωρα. Ανοιξες ενα θεμα και απαιτεις να παρεις απαντησεις αμεσα...συγνωμη αλλα αυτο το χομπι θελει υπομονη.

Το θεμα θα το κλειδωσω οπωτε και αν το κρινω εγω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Οι μονομαχοι μπορει να διαλυσουν στην πρωτη φωλια και φτιαξουν μια αλλη καπου αλλου στο ενυδρειο. Δεν υπαρχει λογος να τρελενεσε.

Για τροφη μπορεις να παρεις τροφες για νεογνα ψαρια, εχουν διαφορα μαγαζια με ενυδρειακα, ειναι ψιλες σαν σκονη, αλλα θελουν προσοχη στις ποσοτητες γιατι μπορει να ανεβουν τα νιτρηκα.

Εαν η πρωτη γεννα δεν παει καλα μην ανησυχεις, πολλα ψαρια στην πρωτη τους γεννα δεν τα πανε καλα, ξαναπροσπαθησε.

Καποια στιγμη θα πρεπει να βγαλεις και τον αρσενικο γτ θα τα φαει. Οσο θα μεγαλωνουν καποια στιγμη θα πρεπει να τα χωριζεις κι ολας για να μην φαγωθουν μεταξυ τους...

Αυτα ξερω για του μονομαχους και τις αναπαραγωγες του....

Καλη τυχη και ηρεμια, ολοι το ιδιο χομπυ κανουμε και δεν υπαρχει λογος παρεξηγεισεων....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην ομαδα.ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας..!!!απλα χρειαζομουν εκεινη την στιγμη να μαθω τι συμβαινει για να μπορω να το αντιμετοπισω.ειναι η πρωτη αποπειρα ζευγαρωματος μονομαχων που κανω.εχω διαβασει παρα πολυ.εχω χομπι κ το διαβασμα για να μπορω να μαθω οσο περισσοτερα μπορω.αλλα πολλα πραγματα δεν γραφονται στα θεματα με αποτελεσμα να μην μπορω να τα βρω.δεν περιμενω τιποτα ετοιμο.κ με το που πηρα μονομαχους ηδη ειχα διαβασει το προφιλ τους τι χρειαζονται πως γινετε η αναπαραγωγη τους κ ολα αυτα που μπορεσα να βρω εδω.κ απο αλλες σελιδες.η φωλια μετακινειτε λογο υγρασιας με την θερμοκρασια των 29-30 η φωλια χρειαζετε καλυμμα κ πιασιμο.για να μην πολιορκειτε απο σταγονες υδρατμων.δεν ηξερα γιατι αφηνε τα αυγα κ δεν τα μαζευε αυτα π πευτανε στον βυθο.αυτο εκτος απο οτι καποια ειναι σαπια κ δεν εχουν κατι μεσα.εχει να κανει κ με το οτι ο μονομαχος δεν εχει εμπειρια σε ολα αυτα που γραφουμε οτι κανει περι ζευγαρωματος.ειναι κ για αυτο το ψαρακι μια νεα εμπειρια .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην ομαδα.ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας..!!!απλα χρειαζομουν εκεινη την στιγμη να μαθω τι συμβαινει για να μπορω να το αντιμετοπισω.ειναι η πρωτη αποπειρα ζευγαρωματος μονομαχων που κανω.εχω διαβασει παρα πολυ.εχω χομπι κ το διαβασμα για να μπορω να μαθω οσο περισσοτερα μπορω.αλλα πολλα πραγματα δεν γραφονται στα θεματα με αποτελεσμα να μην μπορω να τα βρω.δεν περιμενω τιποτα ετοιμο.κ με το που πηρα μονομαχους ηδη ειχα διαβασει το προφιλ τους τι χρειαζονται πως γινετε η αναπαραγωγη τους κ ολα αυτα που μπορεσα να βρω εδω.κ απο αλλες σελιδες.η φωλια μετακινειτε λογο υγρασιας με την θερμοκρασια των 29-30 η φωλια χρειαζετε καλυμμα κ πιασιμο.για να μην πολιορκειτε απο σταγονες υδρατμων.δεν ηξερα γιατι αφηνε τα αυγα κ δεν τα μαζευε αυτα π πευτανε στον βυθο.αυτο εκτος απο οτι καποια ειναι σαπια κ δεν εχουν κατι μεσα.εχει να κανει κ με το οτι ο μονομαχος δεν εχει εμπειρια σε ολα αυτα που γραφουμε οτι κανει περι ζευγαρωματος.ειναι κ για αυτο το ψαρακι μια νεα εμπειρια .

:thumbsu: Ενημερωνε μας αν θες πως παει....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:thumbsu: Ενημερωνε μας αν θες πως παει....

Συμφωνώ!

 

Πες μας να μάθουμε πως πάει, γιατί μπορεί να υπάρχουν και άλλοι ενδιαφερόμενοι.

Πόσες θηλυκές έχεις;  Μία και είχες βάλει δίπλα τα ενυδρεία πριν τα βάλεις μαζί για να γίνει η γονιμοποίηση;

 

Ενημέρωσέ μας όποτε βρεις χρόνο με περισσότερες λεπτομέρειες της διαδικασίας που ακολούθησες.

 

Σου εύχομαι να παν όλα καλά με την αναπαραγωγή των μονομάχων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχω 2 αρσενικους κ 3 θυληκιες.επελεξα ποια ψαρια θα προχωρησω για αναπαραγωγη κ ξεκινησα βαζοντας εναν αρσενικο σε 60λιτρα

βαζοντας την διακοσμηση με τα φυτα που επρεπε .κ μια μονομαχινα σε ενα 10λιτρο.την αφησα λιγο κολλητα με το μεγαλο που ειχα τον αρσενικο.κ μετα την εβαλα σε μια γεννηστρα μεσα στο 60ρι .στην αρχη ο αρσενικος πηγαινε κ κοπανιοταν πανω στο πλαστικο κανοντας φλερτακια.την αφησα 3 μερες μεσα στην γεννηστρα.κ οταν ηρεμησαν τα πραγματα την αφησα μεσα στο ενυδρειο 60λιτρα.ειχα φτιαξει κ κρυψωνες σε περιπτωση που κατι πηγαινε στραβα κ δεν τα βρισκαν να μπορουσε να κρυφτει.κ την επομενη μερα εγινε η αναπαραγωγη .κ το αρσενικο κ το θυληκο βοηθιοντουσαν σε πολλα πραγματα.οπως συμμαζεμα αυγων.μετα απο 5-6 ωρες τελειωσαν κ εβγαλα την θυληκια.τωρα ειμαι στην φαση που εχουν βγει 100 περιπου μονομαχακια.κατω απο την φωλια κ περιμενω να δω πως θα πανε τα πραγματα.εχω κλησει 48ωρο απο τοτε που εγινε το ζευγαρωμα.εχω πολλες αποριες.δεν αντιμετοπιζω προβληματα με νιτρικα η αμμωνια.ακομα κ με το φιλτρο δουλεβει κανονικα το εχω βαλει στο πιο χαμηλο για να μην ρουφαει πολλα.ενω απο μεσα εχω βαλει τουλι για να μην περασει κανενα μικρο.

Link to comment
Share on other sites

το φως του ενυδρειου το εχω αναμενο συνεχεια αλλα με χαμηλο φωτισμο.η θερμοκρασια ειναι στους 29-30 σταθερα.κ εχω αφησει κενο απο καπακι-επιφανεια νερου καπου στα 15εκατοστα.τωρα αυτο που με απασχολει ειναι η τροφη των μικρων.δεν εχω ζωντανη.απο φυτα στο ενυδρειο εχω κερατοφυλλο μπολικο.πιστια κ java moss .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...