Jump to content

ζευγαρωμα μονομαχων


nydreio28

Recommended Posts

Υπαρχουν πολλες baby foods σε σκονη...

Γονος αρτεμιας ετοιμος σε γιαλινο βαζακι...

Αλλα και αρτεμια αν θες να εκολλαψεις ειναι απο μονο του ξεχωριστη εμπειρια...

Link to comment
Share on other sites

κατεψυγμενες τροφες τρωνε αρτεμια η δαφνια??

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εχουν την ιδια διατροφικη αξια, αλλα μπορεις να προσπαθησεις, ξεπαγωσετες σε χαρτις κουζινας ωστε να τραβηξεις τα υγρα και ταισε πολυ προσεχτικα, αλλιως παρε μια τροφη για γονους, δεν ειναι ακριβες και τις εχουν σε αρκετα μαγαζια....

Link to comment
Share on other sites

κατεψυγμενες τροφες τρωνε αρτεμια η δαφνια??

Ειναι και μεγαλες σε μεγεθος...

Χρειαζεσαι πιο μικρες τροφες...

Η κατεψυγμενη αρτεμια και δαφνια ειναι πολυ μεγαλες για να μπορεσουν να τις φανε τα μωρα...

Link to comment
Share on other sites

4 μερες αφησα τον αρσενικο μεσα.τα μωρα ειναι ακομα κοντα στην φωλια γυρω γυρω μαζεμενα .φενονται σαν να καθονται στασιμα.κ να κουνιουντε πολυ λιγο.εριξα 2 apple snails μεσα.βρηκα κ αλλη μοςς κ την εβαλα κ αυτην μεσα.κ εριξα λιγο τροφη ocean nutricion baby shrimp..

Link to comment
Share on other sites

δεν ανταποκρινονται ακομα.απλα εχουν βγει γυρω γυρω απο την φωλια ειναι παρα πολλα.αλλα ειναι πολυ μικρα.

τους εβαλα διαφορα φυτακια που ειχα σε αλλα ενυδρεια οπως μοςς κερατοφυλλο κ διαφορα αλλα για να τσιμπησουν τιποτα τις πρωτες μερες μεχρι να ξεκινησουν να τρωνε την ocean nutrition baby shrimp.απλα δεν ξερω τωρα τι να προσεξω.χερομαι που για πρωτη εμπειρια εχω τοσα μικρα στο ενυδρειο.!!!!δεν περιμενα κατι τετοιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσεχε με την αρτεμια γιατι επιβαρυνει πολυ το νερο..

Μην γεμιζεις το ειδικο κουταλακι μεχρι πανω δεν χρειαζεται...

Αν ειχες και ζωντανη θα ηταν ακομα καλυτερα γιατι η κινηση της θα τα ενεργοποιουσε να κυνηγησουν(της ocean nutricion ειναι λιγο ακριβη αλλα ασφαλης)....

Τους γονεις ποτε σκεφτεσαι να τους βγαλεις απο το ενυδρειο ετσι ωστε τα μωρα να μην γινουν τροφη;;

Το εχεις κανει ηδη;;

Υπαρχει και η υγρη τροφη για τοσο μικρα ψαρακια...

Σφουγγαρακι στην εισοδο του φιλτρου για να μην τα βρεις μεσα...

Ενα μικρο φωτακι εξωτερικο για να ειναι πιο ασφαλεις οι κινησεις τους...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

τους γονεις τους εχω βγαλει.σημερα ειναι η 4η μερα κ εβγαλα τον αρσενικο γιατι ειχε κουραστει.εκανα μια αλλαγη για να μην υπαρχουν για κανεναν λογο αμμωνια η νιτρικα ανεβασμενα χωρις να πειραχτει η θερμοκρασια.δεν τα εχω ταισει ακομα .

οτι τρωνε αν τρωνε θα τα βρουν απο τα φυτα.τους εριξα λιγο τροφη αλλα δεν φαγανε.ισα που φενονται τα εμβρυα.εχει πολυ δουλεια ακομα.το φιλτρο δεν μπορει να ρουφηξει σαν να εχει μπουκωσει .ρουφαει ισα ισα.απο μεσα του εχω βαλει τουλι μπολικο για να μην ρουφαει.δεν μπορω να πω οτι ημουν προετοιμασμενος ετσι οπως επρεπε.παρ.ολα αυτα εχω πολλα εμβρυα διασκορπισμενα στο ενυδρειο τα οποια φενονται περισσοτερο στασιμα.μερικες φορες κανουν κατι κινησουλες .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το που ξεκινησουν να τρωνε παιζε με την θερμοκρασια(οχι με τρελες μεταβολες κοντα στην μιση το πολυ οριακα μια μοναδα καθε μερα)για να τα κανεις πιο "ανθεκτικα"....

Για να ξεκινησουν να τρωνε ανεβασε την θερμοκρασια μια μοναδα πριν τα ορια του ψαριου αν σε ανυσηχει οτι δεν τα βλεπεις ενεργα(συνηθως τα ενεργοποιει)....

Καλο θα ηταν να ειχες προαιτημασει ινφουσορια ή ζωντανη αρτεμια για τις πρωτες μερες αν και η δευτερη οσο και να φαινεται παραξενο μπορει να ηταν μεγαλη για τροφη ακομα και ναυλος...

Μπορεις ομως να ξεκινησεις σημερα και να ειναι ετοιμη μεχρι αυριο αφου τα μωρα ενδεχομενως μεγαλωνουν απιστευτα απο μερα σε μερα...

Ενα αεροφιλτρο ειναι μια καλη λυση σε τετοιες περιπτωσεις που οι αλλαγες ειναι συχνες ετσι ωστε ο γονος να ειναι ασφαλης...

Οι αλλαγες βοηθανε για πολλους λογους την συγκεκριμενη περιοδο αρκει να μην ξεφευγεις απο τις παραμετρους του νερου σου...

Ειναι φυσιολογικο τα εμβρυα να μοιαζουν στασιμα γιατι εκτος οτι ακομα δεν εχουν αναπτυξει ικανοτητες κινητικες ειναι απο την φυση τους νωχελικα ψαρια και ειναι και σαστισμενα κατα καποιο τροπο...

Για την ροη μην ανυσηχεις(αφου γινονται συχνες αλλαγες)θα την εκτιμησουν χαμηλη τα μωρα και γενικα αυτο το ειδος....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δυσκολο πραγμα το μεγαλωμα των μικρων.θελει πολυ υπομονη κ χρονο.κ πολυ προσεχτικες κινησεις..το ζευγαρωμα ειναι ευκολο. τα μωρα ενδεχομενως μεγαλωνουν απιστευτα απο μερα σε μερα...εγω ιδια τα βλεπω απλα σημερα εχουν ξεκινησει λιγο να βολταρουν στο ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - nydreio28
Link to comment
Share on other sites

με το που μεγαλωσουν λιγο περισσοτερο σκευτομαι να τα βγαλω κ να τα βαλω σε ενα 35αρι που εχω.

αρτεμια ξεκινησα να φτιαχνω.θα παω κ για δευτερη αναπαραγωγη για να μην μηνει με το παραπονο κ ο crown tail που εχω.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο ανχωτικο το μεγαλωμα μωρων...

Εχει ευθηνη και απαιτει χρονο...

Φτιαξε και δευτερη αναπαραγωγη αρτεμιας για ασφαλεια(ευχομαι να μην πηρες τα φακελακια της σερα)....

Θελουμε και φωτος καποια στιγμη!!!

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

σιγα σιγα θα πρεπει να αρχισεις να τα χωριζεις κι ολας, το καθενα μονο του κτλπ, γιατι θα αρχισουν να φαγωνονται μεταξυ τους...

 

δεν ξερω σε ποσο καιρο, αλλα στο λεω σε περιπτωση που δεν το ξερεις να αρχισεις να ψαχνεσε και γενικοτερα να το εχεις στο πισω μερος του μυαλου....

 

βαλε και καμια φωτο να παρουμε ματι....

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ μικρα ακομα.μου τα χαλασε λιγο ο καιρος σημερα με το κρυο που εχει.

Link to comment
Share on other sites

παρατηρω οτι ολο το ενυδρειο εχει γεμισει με μικρα που το εξερευνουνε.σε ολο το μηκος το πλατος κ το βαθος.να ξεκινησω να ριχνω λιγο τροφη η ειναι κομπλε με τα φυτα??να κανω αυτο με το νερο του ενυδρειου κ τον κροκο???

Link to comment
Share on other sites

προς το παρων εχω την ocean nutrition baby shrimp κανει αυτη??

Link to comment
Share on other sites

κροκο αυγου που λενε οτι βουτανε απαλα τον κροκο μεσα σε νερο ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μια χαρα ειναι!!

Υπαρχουν και τροφες μωρων σε σκονες πολυ καλες...

Οπως αυτη..

https://www.aquariumkingdom.com.au/fish-food/tropical-fish-food/baby-fish-food/hikari-first-bites-10g

αυτη...

https://www.aquariumkingdom.com.au/fish-food/tropical-fish-food/baby-fish-food/sera-micron-50ml-25g

και αυτη

http://www.akva-tera.sk/akvaristika/akvaristika/krmiva-a-doplnky-potravy/pre-poter/tropical/31909-tropical-mikrovit-hi-protein-50-ml.html

Το petsupermarket νομιζω οτι τις εχει ολες(απο εκει εχω παρει τις περισοτερες)...

Τον κροκο προσωπικα τον αποφευγω μη επεξεργασμενο οταν ειναι πολυ τρυφερουδια .... ^_^..

Η ζωντανη αρτεμια θα σε ξεανγχωσει ....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

εχεις δοκιμασει να κανεις αναπαραγωγη σε αυτα τα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Οχι..

Δεν ετυχε και γενικα οποτε τα ειχα τα κραταγα πολυ λιγο γιατι δεν ημουν "ικανος" να κραταω ενα ενυδρειο για ενα μονο ψαρι....

Link to comment
Share on other sites

Πως εξελισεται;;

Θυμηθηκα κατι ακομα την ετοιμη αρτεμια οταν την χρησιμοποιεις να στεγνωνεις το ειδικο κουταλακι...

Γιατι οταν πεφτει νερο μεσα στο βαζακι μαλλον ο γονος αρχιζει να χαλαει και μετα απο λιγο καιρο μυριζει σαν κλουβιο αυγο...

Link to comment
Share on other sites

εξελισετε καλα τα μικρα εχουν αρχησει να μεγαλωνουν κ να φενονται ολο κ περισσοτερο.εχθες μετα απο 5 μερες εκλεισα την λαμπα του ενυδρειου.κ συνεχιζουμε.!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...