Jump to content

Γεννα Corydoras Sterbai!


Sturm

Recommended Posts

Γεια σας φιλαρακια.

Σημερα γυρισα απο την δουλεια και εντοπισα αυγα κορυντορας! Μου ειχανε κανει αλλη μια πριν απο κανα δυο βδομαδες αλλα το θυληκο τα ειχε αφησει χαμηλα και τα αυγα φαγωθηκαν! Η σημερινη ηταν πιο ψηλα στο τζαμι ωστε οι γεωφαγοι δεν εφθασαν για να τα ξεπαστρεψουν! Ετσι πηρα ενα ξυραφι και αφου καταφερα να καταστρεψω καμια δεκαρια λογω αγαρμποσυνης, καταφερα επισης να παρω αλλα 10 και να τα βαλω σε μια γεννηστρα. Αντε να δουμε τι θα δουμε!

 

20160316_233724_zpshswvcubm.jpg

 

20160316_233714_zpsqa4drr86.jpg

 

20160316_233737_zpsiygeppma.jpg

 

20160316_233749_zpsmcxrpf1k.jpg

 

20160316_233801_zps4ygyyacn.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Θοδωρή, αφού κάνανε τώρα την αρχή, θα σου γεννάνε πιο συχνά!! Δεν θέλω να είμαι απαισιόδοξος, αλλά με 10 αυγά δεν έχεις πολλές πιθανότητες να ''ενηλικιώσεις'' τα ψαράκια, αλλά ποτέ δεν ξέρεις και σίγουρα η προσπάθεια μετράει! Κράτα μας ενήμερους.

 

Φιλικά,

Βασίλης

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρε, κι εγω ετσι τα εβγαλα μπας και. Αν δεν πιασουν fungus αυτες τις μερες ισως κατι κανουμε. Φαντασου οτι θελω να βγαλω τα μεγαλα απο μεσα αλλα αντε πιαστα.

Ευχαριστω.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρε, κι εγω ετσι τα εβγαλα μπας και. Αν δεν πιασουν fungus αυτες τις μερες ισως κατι κανουμε. Φαντασου οτι θελω να βγαλω τα μεγαλα απο μεσα αλλα αντε πιαστα.

Ευχαριστω.

Send from the heart of the Amazonas

Μεγαλύτερο παλούκι για να απομακρύνω ψάρια από ενυδρείο δεν έχω περάσει από αυτό των Sterbai.. Κυνηγούσα μιάμιση ώρα σε φουλ-φυτεμένο... :sword:

Link to comment
Share on other sites

Έρχεται και για εμένα η ώρα του κυνηγητού με τα κριμπένσις όπου είναι άπιαστα πραγματικά!

 

Θοδωρή φίλε ωραίος αντε να δεις μικρούλια!

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή βάλε κανά σωληνάκι με αεραντλία στη γεννήστρα για κίνηση του νερού και οξυγόνωση. Άλλαζε και το νερό της με φρέσκο του ενυδρείου. (Σήκωσε και κατέβασε σιγά σιγά τη γεννήστρα). Με το καλό. :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή βάλε κανά σωληνάκι με αεραντλία στη γεννήστρα για κίνηση του νερού και οξυγόνωση. Άλλαζε και το νερό της με φρέσκο του ενυδρείου. (Σήκωσε και κατέβασε σιγά σιγά τη γεννήστρα). Με το καλό. :thumbsu:

+1..

Βοηθησετα μην φουκιασουν...

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή βάλε κανά σωληνάκι με αεραντλία στη γεννήστρα για κίνηση του νερού και οξυγόνωση. Άλλαζε και το νερό της με φρέσκο του ενυδρείου. (Σήκωσε και κατέβασε σιγά σιγά τη γεννήστρα). Με το καλό. :thumbsu:

Χεχε εχουν γινει ηδη. Ευχαριστω.

Send from the heart of the Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο θοδωρη με το καλο! Τα δικα μου ειναι σχεδον 2 μηνων απο τη αγορα τους.Ειναι μικρα ακομα για ζευγαρωμα? 

Link to comment
Share on other sites

Τι ηλικια ειχαν οταν τα πηρες; δεν μπορεις να το γνωριζεις αυτο. Εγω τα εχω απο το καλοκαιρι. Δηλαδη ειναι σιγουρα 7 μηνων μεσα στο ενυδρειο. Βαλε και κανα 2-3 ακομη.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι ηλικια ειχαν.Ηταν μικρουλια νεα παραλαβη.Εχω καιρο ακομα δηλαδη!

Link to comment
Share on other sites

Παιζουν ρολο πολλα. Διατροφη, θερμοκρασια κτλ. Οχι μονο ηλικια.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα και το πιο βασικο να υπαρχουν αρσενικα και θυληκα ^_^

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Τωρα γυρναω σπιτι να δω τι γινεται απο φουγκιασμα. Ελπιζω να δω ομορφα πραγματα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ολα μια χαρα. Δεν εχει φουγκιασει ουτε ενα. Αντε να δουμε.

Send from the heart of the Amazonas

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σημερινες.

 

20160317_212337_zpsoe5r2ecl.jpg

 

20160317_212333_zpsmvlwd9h3.jpg

 

20160317_212348_zpshlcxyz7b.jpg

 

20160317_212332_zpskbefe9bc.jpg

 

Αν ολα πανε καλα σε 4-5 μερες θα χουν σκασει! Χαχαχαχαχα!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σημερα τα πραγματα δεν ηταν τοσο καλα. Η πλειοψηφια των αυγων φουγκιασε. Εχουν μεινει μερικα και εναποθετω εκει τις ελπιδες μου.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Να βοηθησω κι εγω λιγο τη παρεα? Ισως το γνωριζετε βεβαια!

Καλη επιτυχια!!!
http://www.aquazone.gr/forums/topic/46067-aiadhanaauac-corydoras-sterbai/?p=472214

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα φιλε μου. Δυστυχως μολις τωρα αφαιρεσα την γεννηστρα μιας και ολα πιασαν fungus. Την επομενη φορα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Αφού έκαναν την αρχή, θα έρθει και άλλη γέννα.

Μιας και υποθέτω ότι αργά ή γρήγορα θα βγουν τα κορυ, μήπως να έρθω να ψαρέψουμε, ώστε να μπουν κάπου μόνα τους ; :D

Link to comment
Share on other sites

Αφού έκαναν την αρχή, θα έρθει και άλλη γέννα.

Μιας και υποθέτω ότι αργά ή γρήγορα θα βγουν τα κορυ, μήπως να έρθω να ψαρέψουμε, ώστε να μπουν κάπου μόνα τους ; :D

Nα σου πω Δημητρη αυτο θα ηταν το καλυτερο. Θα το οργανωσω λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δε σου χαλάω το θέμα και προκαταβολικά συγγνώμη, σου επισυνάπτω μια φωτό που έβγαλα πριν 10 λεπτά που άναψαν τα φώτα, είναι αυγά απ τα aeneus που έχω; Αν ναι τι μου προτείνεις να κάνω; Γεννήστρα δεν έχω αλλά έχω ένα 15λιτρο που κάθεται, ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

Αν δε σου χαλάω το θέμα και προκαταβολικά συγγνώμη, σου επισυνάπτω μια φωτό που έβγαλα πριν 10 λεπτά που άναψαν τα φώτα, είναι αυγά απ τα aeneus που έχω; Αν ναι τι μου προτείνεις να κάνω; Γεννήστρα δεν έχω αλλά έχω ένα 15λιτρο που κάθεται, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κανενα προβλημα.

Αν τα αυγα δεν ειναι φαγωμενα παρε ενα ξυραφι και πολυ προσεκτικα βγαλτα και βαλτα στο 15λιτρο. Αεραντλια και φιλτρο και αν εχεις και μπλε του μεθυλενιου ριξε. Καλη επιτυχια.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...