Jump to content

Project Βιοτοπικης Προσέγγισης Αμαζονίου και Παραπόταμων.


Irakles

Recommended Posts

Καλησπερα, σημερα ειχα μια απροσμενη γεννα που εχω απο τους γεωφαγους και δεν ξερω τι να κανω...

Να βαλω νυχτερινο φωτάκι απο την πλευρα που συχνάζει το ζευγαρι???

Link to comment
Share on other sites

Νυχτερινο φωτακι οπωσδηποτε! Ας βγαλουν τη νυχτα και βλεπουμε!

Εννοεις τους μικρογεωφαγους! Για βαλε καμια φωτο η βιντεο!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Οχι Θοδωρή τα surinamensis γεννησανε και τα εχουν μπούκωμενα... τα εφτυσαν για λιγο και χαζεψα...

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη φορά που εγινε παλι αυτο για 5 μερες τα ειχαν μετα χαθηκαν...

Link to comment
Share on other sites

Ωπα ωπα! Που εισαι εσυ ρε; μπερδευτικα και νομιζα οτι εγραφα στο Παρασκευα! Χαχαχα

Για πες σε τι φαση εισαι τωρα;

Send from the Heart of Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να τελειώσω το suriname και εχω γεννα δευτερη φορα αλλα δεν ξερω πως να την κρατησω, βλεπεις μεσα εχω και αλλους 5 φεωφαγους πέρα του ζευγαριού....

Link to comment
Share on other sites

Σε τι φαση τα χανεις ρε συ; δωσε καμια πληροφορια!

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό Ηρακλή! Οι γεωφάγοι έχουν από τις πιο ενδιαφέρουσες διαδικασιές αναπαραγωγής.

Μερικές ερωτήσεις. Ο αρσενικός είναι μαζί της; Την στηρίζει ή την κυνηγάει; Αν γενικά η θηλυκιά αγχώνεται, όσο μεγαλώνει ο γόνος, θα είναι όλο και πιο δύσκολο να τον κρατήσει. Για καλύτερα αποτελέσματα, βγάλε το ζευγάρι σε άλλη γυάλα. Αν ο αρσενικός την ενοχλεί κι εκεί, τον βγάζεις αφού έχει κάνει τη δουλειά του. Αν είναι οι πρώτες τους γέννες ίσως χρειαστούν λίγο χρόνο για ν' αποκτήσουν την ανάλογη εμπειρία. Ανέβασε αν μπορείς ένα βίντεο να δούμε τι γίνεται.

Επειδή η όλη διαδικασία έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον, και για να είναι πιο εύχρηστα τα θέματα, άνοιξε ένα θέμα με τα δεδομένα της γέννας εδώ. :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον προς το παρων ο αρσενικος νομιζω ειναι πιο ώριμος απο την θηλυκια γιατι τα κραταει στο στομα του ενω το θηλυκο τρεχει πανω κατω για τσαμπουκαδες και κοσκινιζει την αμμο...

Το θεμα ειναι οτι εχω μεσα αλλους 5 γεωφαγους εκ των οποιων ο 1 ειναι tapajos και πεφτει λιγο τρέξιμο μεχρι να των δώσω και εχω επισης ενα ακομα αρσενικο και βαρβάτο εχει γινει τουμπανο κι αυτος και ψάχνεται... ελεγα να χωρισω λιγο το ενυδρειο στη μεση με δίχτυ αλλα ειναι λιγο δύσκολο...

Αλλι ενυδρειο δεν παίζει θα φαω ξύλο...

Καπου ειχα διαβασει για φωτάκι το βραδυ ωστε να τα προσεχουν ανετα οι γονεις και θελω σημερα να βαλλω ενα γιατι χτες δεν πρόλαβα... το θεμα ειναι να εχει καποια αποχρωση ή λευκο???

Θερμομρασια ειμαι στους 28,5 σταθερά τροφη παιζει αποξηραμενη και κατεψυγμένο σκουλήκι... δωστε Πληροφορίες και σιγα σιγα θα φτιαξω και θεμα ξεχωριστό για την αναπαραγωγή!!!!

Link to comment
Share on other sites

 Οι γεωφάγοι τι ηλικία έχουν; Είχα ασχοληθεί με την αναπαραγωγή των pellegrini, και τα μικρά τα κρατούσαν οι μάνες και όχι ο αρσενικός. Τους ρόλους που περιγράφεις, τους έχω στο μυαλό μου ανάποδα! Δεν γνωρίζω αν αυτός είναι ο μόνος τρόπος, αλλά θα το ψάξω...

 Με το δίχτυ δε νομίζω να γίνει δουλειά, αφού όταν μεγαλώσουν τα μικρά δεν ελέγχονται από το γονιό οπότε μπορεί να περάσουν δίπλα...

Από το ξύλο μέχρι το διαζύγιο έχεις απόσταση. Ξεκίνα το! :hehe

 Το χρώμα δε νομίζω να παίζει ρόλο, αρκεί να μην είναι δυνατό. Εγώ χρησιμοποιώ τύπου moonlight (μπλε) led, χαμηλής έντασης.

 Η τροφή να έχει ποικιλία και τα ψάρια να είναι καλοταϊσμένα για ν' ανταπεξέλθουν στις ανάγκες φύλαξης. Να ταΐζονται όσο ζητάνε και κατά την περίοδο φύλαξης.

 Θα σου ξαναπώ να βάλεις μόλις μπορέσεις βιντεάκι, γιατί μια εικόνα, χίλιες λέξεις.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις σιγουρα tapajos φερτον εδω!

Βαλε ενα φωτακι οτι να ναι. Οχι πολυ δυνατο ομως. Ισα ισα να φωτιζει το σημειο που καθοντσι το βραδυ.

Οταν τα φτυνουν τα προσεχουν καθολου η τα μικρα σκορπανε;

Send from the Heart of Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Ε και; ρε φερτο εδω! Χαχαχαχα

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ηρακλη εγω θα το χωριζα παντως το ενυδρειο...

Το εχω κανει με δισκους και το εχει κανει και γνωστος μου με γεωφαγους κρατωντας καμμια κατοστη περιπου μωρα...

Δεν ειναι δυσκολο αν τα ψαρια ειναι μεγαλα και αν βρεις κατι να κραταει το τουλι στην πισω και μπρος πλευρα του ενυδρειου...

Εγω ειχα κοψει δυο κομματια ξυλο και τα ειχα σφηνωσει σε αμμο και κοντρες για να κραταν το τουλι..

Βεβαια το ενυδρειο τσακιστηκε απο φυτα και στησιμο αλλα ειχα ασφσλη τα μωρα...

Καλη τυχη!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σημερα ενω ταιζα η θυληκια μου εφτυσε τα αυγά (καμια 200αρια)για φαει... και ηταν ολα καφετι χρωμα.... μου ήρθε να την πεταξω στα καρβουνα... λετε να ειναι μικρη και για αυτο να μην τα προσεχει πολυ?? τρωει σαν γουρουνα παντα....

Link to comment
Share on other sites

Ηρακλή καλησπέρα...ναι πολοί μπορεί να είναι η παράγοντες...απειρίας...τρόμαγμα και άλλα...δώστους τον χρόνο τους...

τα αυγά τί τα έκανες;τα μαζεψες;αν ναι βαλτα σε ενα egg tumbler...στο παρελθόν με Geophagus Winemilleri είχα καλά αποτελέσματα σε εκκόλλαψη και μεγάλωμα μικρών...

Link to comment
Share on other sites

@stathis spithas ναι φυσικά, απλα αυτό στο λίνκ ειναι το καλύτερο και μεγαλύτερο που κυκλοφορεί....

 

υστ.που το ξεθαψες το θέμα;;; :)

 

Link to comment
Share on other sites

Θυμομουν οτι καποια στιγμη καποιο παιδι ειχε φτιαξει diy ...

Γιατι μια εποχη εψαχνα για εκκολαπτηρια....

Γκουγκλαρα και με εβγαλε κατευθειαν στο συγκεκριμενο θεμα...:jig:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τετοιο πραγμα παιζει Ελλαδα η θα πρεπει να το ψαχνουμε στο ιντερνετ;

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

On 06/11/2016 at 0:37 ΠΜ, το μέλος Sturm έγραψε:

Ρε παιδια τετοιο πραγμα παιζει Ελλαδα η θα πρεπει να το ψαχνουμε στο ιντερνετ;

Greetings from the dark side!
 

 

Δεν είχα δεί την απάντηση σου...δυστυχώς το συγκεκριμένο μονο ίντερνετ, αλλά επιδή θέλω να παραγγείλω και άλλο σε ειδοποιώ και τα κάνουμε "πακέτο"...

Link to comment
Share on other sites

 
Δεν είχα δεί την απάντηση σου...δυστυχώς το συγκεκριμένο μονο ίντερνετ, αλλά επιδή θέλω να παραγγείλω και άλλο σε ειδοποιώ και τα κάνουμε "πακέτο"...

Μεσα.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...