Jump to content

Green beard algae


AgMa

Recommended Posts

Eγώ δεν θα χρησιμοποιούσα excel. Είναι πατέντα που ή πιάνει ή όχι. Ακόμα και η seachem το αναγνωρίζει σαν Potential, έχει ακουστεί ότι...κλπ κλπ.

 

Πήγαινε με κάτι στοχευμένο κατά της green beard. Δεν έχεις τιποτα μέσα για να σε φοβήσει μην πάθει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα οξυζενέ σήμερα, το ίδιο που έχει ο carp82. 2,8% γράφει βέβαια, όχι 3% αλλά πιστεύω είναι το ίδιο.

@ΡΟΜΠΟΤΗΣ ναι, λιπαίνω με ΕΙ.Από σαλιγκάρια τι να βάλω; Να βάλω ramshorn και zebra; Από 1 φτάνουν για τα λίτρα μου;

@Rastaman σε ανησυχεί ότι δεν θα κάνει δουλειά το οξυζενέ σε αυτή την άλγη ε; Και εγώ αυτό φοβάμαι, δοκιμή είναι.

@Carp82 όταν λες max 1ml οξυζενέ ανά λίτρο, τι εννοείς; Ρίχνω πχ. max 70ml σε όλο το ενυδρείο; Και στοχευμένα τι ποσότητα ρίχνω;

Link to comment
Share on other sites

Μία φορά έριξα οξυζενέ και σκότωσα το ανκιστράκι μου οπότε δεν το ξαναρισκάρω, όσο για τα σαλιγκάρια θες τουλάχιστον καμιά 20αριά ramshorn για να γίνει δουλιά κι αυτή σε βάθος χρόνου. 

Link to comment
Share on other sites

Τα zebra δεν θα στα πρότεινα γιατί γεμίζουν το ενυδρείο με αυγά τα οποία δεν ξεκολλάνε με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν το χρησιμοποίησα μου είπε ένας γνωστός να μην ρίξω πανω απο 1ml/λίτρο

Εγω εχω 45 καθαρά λίτρα. Πηρα μια σύριγγα 50 μλ . Έβαλα 40 μλ οξυζενε και έριξα με την σύριγγα στα σημεία που ήταν η αλγη.

Μετα απο 2-3 μερες άρχισε να (λιώνει / γινετε καφέ ) μεχρι που διαλύθηκε .

Τωρα αν ετυχε να φύγει γιατι την επηρέασε κατι αλλο δεν ξερω. Αλλα εγω ξερω οτι έριξα οξυζενε και έφυγα. Να ήμουν τυχερός; Ίσως.

*Ρομποτης το οξυζενε δεν επιρεαζει τα ψαρια. Μηπως ειχε σταθεροποιητές το οξυζενε που χρησιμοποίησες;

Κάποιοι σταθεροποιητές ειναι επιβλαβής για τα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα από χθες υπερδοσολογία excel, την δοσολογία που γράφει σαν πρώτη χρήση ή σε μεγάλες αλλαγές νερού, λίίίγο πιο ελαφριά.Για 7-10 μέρες θα το ακολουθήσω να δω μήπως γίνει δουλειά.

Πάντως ένα νέο φύλλο της ανούμπιας, σήμερα είναι κατσαρωμένο, δεν ξέρω αν το επηρέασε η υπερδοσολογία. Τα υπόλοιπα προς το παρόν είναι μια χαρά!

Οι τριχούλες που είχε στην άκρη των φύλλων, σήμερα έφευγαν αλλά η πρασινίλα στα φύλλα παραμένει.

Αν δεν κάνει δουλειά το excel, ίσως χρησιμοποιήσω οξυζενέ μετά.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω βρήκα τι μου έκανε τη ζημιά! Λόγω του ότι χρησιμοποιώ 100% Α/Ο, συμπληρώνω άλατα για να φέρω το νερό στις σκληρότητες που θέλω και συγκεκριμένα ρίχνω το seachem equilibrium.

Αυτό λοιπόν εκτός από μαγνήσιο και ασβέστιο που χρειάζονται για να ανέβει η gh, περιέχει ακόμη αρκετό κάλιο (σκεφτείτε ότι η ποσότητα καλίου που περιέχεται, είναι περισσότερη απ' ότι ρίχνω σύνολο την εβδομάδα!) και αρκετό σίδηρο και εγώ ρίχνω επιπλέον σίδηρο μέσω των flourish iron και του seachem flourish.

Χώρια τον αρκετό σίδηρο που περιέχει το υπόστρωμα.

Εδώ είναι η ποσότητα καλίου και σιδήρου που μπαίνει στα 35 λίτρα αλλαγής, μέσω του equilibrium, στα 10 γραμμάρια που ρίχνω για να ανέβει η gh στο 6:

Screenshot_20160328_093833.png

Και εδώ η ποσότητα όταν αναμιγνύεται στα συνολικά 70 λίτρα του ενυδρείου:

Screenshot_20160327_214741.png

Συμπέρασμα: καλύτερα να το σταματήσω και να ανεβάζω την gh με epsom salt, γιατί θα πνιγώ στις άλγες αν μπαίνει η συνολική εβδομαδιαία ποσότητα αυτών των λιπασμάτων κατευθείαν σε μια μέρα.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Mε epsom salt ανεβαζεις την σκληροτητα?

Και εμενα της seachem το equilibrium δεν μου αρεσε, εχω ενα γεματο. :)

Αν βρεις σκονες μπορεις να το κανεις μονο σου ...

Για mg τα εpson salt

Για ca , caso4 .

Mε τα calculators υπολογιζεις τις δοσεις σε αναλογια ca:mg 3:1

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Mε epsom salt ανεβαζεις την σκληροτητα?

Και εμενα της seachem το equilibrium δεν μου αρεσε, εχω ενα γεματο. :)

Αν βρεις σκονες μπορεις να το κανεις μονο σου ...

Για mg τα εpson salt

Για ca , caso4 .

Mε τα calculators υπολογιζεις τις δοσεις σε αναλογια ca:mg 3:1

 

Όχι, προς το παρόν ανέβαζα την σκληρότητα με το equilibrium. Epsom salt έχω χρησιμοποιήσει μόνο για θεραπεία και μου έχει μείνει και λέω να το ξεκινήσω.

Ρε 'συ, να προσπαθείς να ανεβάσεις gh και να σου ανεβάζει κάλιο και σίδηρο; Και μετά ψάχνω από πού προέρχεται η άλγη; Βέβαια το κάλιο από μόνο του δεν προκαλεί άλγη σε υπερδοσολογία, αλλά προκαλεί έλλειψη μαγνησίου και ασβεστίου.

Το θειικό ασβέστιο, πού το βρίσκω; Σε γεωπονικά πάλι;

Υπάρχουν συγκεκριμένες τιμές για το ca και το mg; Ή ό,τι να 'ναι αρκεί να τηρείται η αναλογία;

Επίσης λίγο άσχετο με το θέμα, διάβασα σε ξένο forum ότι η green dust άλγη εμφανίζεται σε ανισορροπία φωσφόρου και ασβεστίου! Και μιας και έχω και απ' αυτή και σε αυτό το ενυδρείο όπως και στο μικρό που είχα πνιγεί απ' την συγκεκριμένη, έχω κρατήσει πλέον το 15λιτρο φυτεμένο χωρίς ψάρια για να κάνω διάφορες δοκιμές σε ανισορροπίες μήπως και γλιτώσω καμιά άλγη στο μεγάλο.

Γνωρίζεις κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mε epsom salt ανεβαζεις την σκληροτητα?

Και εμενα της seachem το equilibrium δεν μου αρεσε, εχω ενα γεματο. :)

Αν βρεις σκονες μπορεις να το κανεις μονο σου ...

Για mg τα εpson salt

Για ca , caso4 .

Mε τα calculators υπολογιζεις τις δοσεις σε αναλογια ca:mg 3:1

 

Νίκο, το θειικό ασβέστιο που γράφεις, έχει μέγιστη διαλυτότητα 0.24 γραμμάρια στα 100ml. Στα λίτρα μου, 1ml θα ανεβάζει το ca κατά 0.01ppm.

Αν θέλω να ανεβάσω το ca 5ppm, θα πρέπει να ρίχνω 500ml, που όπως καταλαβαίνεις είναι αδύνατον. Εσύ αυτό χρησιμοποιείς; Το χλωριούχο ασβέστιο είναι πιο επικίνδυνο;

Link to comment
Share on other sites

Οταν το χρησιμοποίησα μου είπε ένας γνωστός να μην ρίξω πανω απο 1ml/λίτρο

Εγω εχω 45 καθαρά λίτρα. Πηρα μια σύριγγα 50 μλ . Έβαλα 40 μλ οξυζενε και έριξα με την σύριγγα στα σημεία που ήταν η αλγη.

Μετα απο 2-3 μερες άρχισε να (λιώνει / γινετε καφέ ) μεχρι που διαλύθηκε .

Τωρα αν ετυχε να φύγει γιατι την επηρέασε κατι αλλο δεν ξερω. Αλλα εγω ξερω οτι έριξα οξυζενε και έφυγα. Να ήμουν τυχερός; Ίσως.

*Ρομποτης το οξυζενε δεν επιρεαζει τα ψαρια. Μηπως ειχε σταθεροποιητές το οξυζενε που χρησιμοποίησες;

Κάποιοι σταθεροποιητές ειναι επιβλαβής για τα ψαρια

 

Το οξυζενέ που χρησιμοποίησα είναι πολύ γνωστό από άλλο χώρο που το χρησιμοποιούν όλοι, έκανα ακριβώς την προβλεπόμενη διαδικασία και μάλιστα λόγω φόβου χρησιμοποίηση τη μισή δόση, το πιο πιθανό είναι να έκατσε ποσότητα οξυζενέ σε κάποιο φυτό ή στο βυθό και να πήγε το ανκιστράκι να φάει και να κατάπιε και ποσότητα οξυζενέ γιατί έπαθε ζημιά το στομάχι του. Δεν είναι απίθανο να συμβεί και να ξέρετε άμα διαβάσετε γενικώς ότι πολλοί έχουν χάσει ψάρια απ το οξυζενέ, δεν την έπαθα μόνο εγώ. Εξάλλου και το εξέλ μου έκανε τελικά την ίδια δουλιά και μετάνιωσα που πειραματίστηκα με το οξυζενέ, οπότε συνιστώ ΠΡΟΣΟΧΗ πολύ με τη χρήση του. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάποια φύλλα έχουν κατσαρώσει. Το equilibrium που ρίχνω, για να μου φτάσει την gh 3, ρίχνει ca 6,2 και mg 1,85.

Για να φτάσω 15:5 θέλω ακόμη αρκετό.

Epsom salt έχω, για ασβέστιο όμως τι να πάρω;

Link to comment
Share on other sites

Πόσο δύσκολη άλγη...

 

Αυτό το κατσάρωμα είναι η άρχη...για πότε πεθαίνει το φυτό....δεν φαντάζεσαι..

 

Τα ξέρω καλά :P

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, δεν πολυσκάω κιόλας, τα φύλλα που δεν τα πάνε καλά τα κόβω.

Όμως θέλω να ξέρω την λύση σε περίπτωση που εξαπλωθεί και φτάσω στο σημείο να χρειαστεί να μαδήσω όλο το φυτό.

Κατσάρωμα φύλλων είναι από έλλειψη ασβεστίου, αλλά δεν μπορώ απλά να ρίξω ασβέστιο. Πρέπει να τηρήσω την αναλογία.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, δεν πολυσκάω κιόλας, τα φύλλα που δεν τα πάνε καλά τα κόβω.

Όμως θέλω να ξέρω την λύση σε περίπτωση που εξαπλωθεί και φτάσω στο σημείο να χρειαστεί να μαδήσω όλο το φυτό.

Κατσάρωμα φύλλων είναι από έλλειψη ασβεστίου, αλλά δεν μπορώ απλά να ρίξω ασβέστιο. Πρέπει να τηρήσω την αναλογία.

 

Το κατσαρωμα μπορει να ειναι και καποια τοξικοτητα απο τα ιχνοστοιχεια.

Για ασβεστio μανγησιο χρησιμοποω το salty shrimp gh+

Και σε ενα ενυδρειο, πειραματιζομαι , με γυψο και προσθηκη mg , με καλα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Αγγελε, εγω προσωπικα όταν αφαιρούσα φύλλα έκανα μία τρύπα στο νερό. Δηλαδή, βγαίνανε τα επόμενα και πιάνανε και αυτά.

 

Μόνο με την επίλυση των  παραγόντων θα βρεις την υγειά σου κάτι που δυστυχώς δεν κατάφερα γιατί είχα και πιο πολύπλοκο πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Το κατσαρωμα μπορει να ειναι και καποια τοξικοτητα απο τα ιχνοστοιχεια.

Για ασβεστio μανγησιο χρησιμοποω το salty shrimp gh+

Και σε ενα ενυδρειο, πειραματιζομαι , με γυψο και προσθηκη mg , με καλα αποτελέσματα.

Τι τοξικότητα έννοιες; 0.50ml flourish και 0.50ml iron ρίχνω 3 φορές την εβδομάδα.

Όταν λες γύψο;

Link to comment
Share on other sites

Τι τοξικότητα έννοιες; 0.50ml flourish και 0.50ml iron ρίχνω 3 φορές την εβδομάδα.

Όταν λες γύψο;

CaSO4.2H2O

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...