Jump to content

Αναγνωριση αλγης


kosmas

Recommended Posts

Καλησπερα σας! Επειδη εχω μπερδευτει λιγακι,τι αλγη νομιζετε οτι ειναι αυτη bba ή staghorn?

post-61633-0-74049500-1459362249_thumb.jpg

post-61633-0-77082700-1459362263_thumb.jpg

post-61633-0-01208100-1459362277_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΒΒΑ με τίποτα άρα το δεύτερο θα έλεγα.... μια καθαρή φωτομθα βοηθούσε περισσότερο μοας κμεχει χαρακτηριστική οψη.

Link to comment
Share on other sites

Αμάν αυτές οι αλγες. Βάζουμε co2, φώτα και λιπάσματα και μετά έχουμε και άλγες. Ειναι να τρελενεσαι. Μου φάνηκε ότι είδα λίγη σήμερα πάνω στα δικά μου, πάνω στη σεσιλιφλορα και στη λευκόκεφάλα, τα οποία έχουν αρχίσει να μαυρίζουν κάποια φύλλα. Δεν ξέρω ποια ειναι αυτή, αύριο αν βρω καθόλου χρόνο θα ανεβάσω φωτό. Πιο πολύ η σεσιλιφλορα μου φαίνεται ότι πιάνει, η λευκόκεφάλα είχε δυο φύλλα μόνο που μαυρισανε λίγο και τα αφαίρεσα.

Μήπως αύξησα πολύ απότομα το φωτισμό και φρικαρανε; Μέχρι σήμερα μου φαινοντουσαν μια χαρά.

Τα ευχάριστα ειναι πάντως ότι σε κάποια φυτά μου άρχισαν να κοκκινίζουν τα φύλλα τους ήδη και πρόσθεσα και κάποια καινουρια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω μαλλον για staghorn το βλεπω.Μερικα φυλλα απο τις ανουμπιες εχουν κιτρινισει.Αλλα εχουν και μαυρα στιγματα.Κανει η staghorn μαυρα στιγματα?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον staghorn ειναι και ειναι απο σκαμπανευασματα του co2.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα παιζει να ειναι και απο ανακατεμα βυθου? Διαβασα κατι τετοιο.Εκανα πριν 1 βδομαδα μια γενναια αλλαγη στο aquascape,μετακινησα πολλα φυτα,εβγαλα μια ριζα εβαλα μια αλλη.Το co2 το ανεβασα χτες στις 90 φυσαλιδες και θα το αφησω σταθερο εκει.Αυτη η αλγη λες να παει παντου αν την αφησω ή να παω σε excel?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να φταιει και αυτο που λες αλλα κατα κυριο λογο βγαινει απο σκαμπανευασματα του co2.

Αν το βαλεις σταθερα καπου θα φυγει μονη της αλλα αν θες να βοηθησεις την κατασταση μπορεις να ψεκασεις εξελ η οξυζενε για μερικες μερες για να την καψεις και να φυγει πιο γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Πιο ελαφρυ το excel δεν ειναι? Εχω βαλει 3-4 νεα ιδιαιτερα φυτα και φοβαμαι λιγο το οξυζενε μην τα καψω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πιο ειναι πιο ελαφρυ,παντως πιο φθηνο ειναι το οξυζενε :P

Παντως θα χρειαστεις αρκετη ποσοτητα εξελ και καμποσες μερες να ριχνεις.

Τα φυτα δεν νομιζω να στα χαλασει το οξυζενε εκτος αν μιλαμε για μοςς.

Link to comment
Share on other sites

Οχι moss, Ευχαριστω πολυ! θα ριξω οξυζενε

Link to comment
Share on other sites

Εριξα οξυζενε οπως ειπαμε την προηγουμενη βδομαδα.Τωρα οι τριχες της αλγης εχουν γινει κοκκινες.Περιμενω να φυγουν απο μονες τους ή ξαναριχνω οξυζενε αλλη μια φορα?

Link to comment
Share on other sites

Το οτι αλλαξαν χρωμα σημαινει οτι εχεις αρχισει να την καις.

Ποσες μερες εχεις ριξει μεχρι στιγμης?

Link to comment
Share on other sites

Tην Κυριακη που μας περασε 5 μερες τωρα.Δειχνει να φευγει σιγα σιγα

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η θεραπεια με το εξελ ειναι για μια εβδομαδα.Οπωτε αν εχεις ριξει 5 μερες,ριξε αλλες 2 και σταματα.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα δεν το εξηγησα σωστα.1 φορα εριξα,την Κυριακη μονο οξυζενε

Link to comment
Share on other sites

Αααα ε ενταξει ρε συ,ριξε κανα 2 φορες ακομα να την καψεις και οση μεινει δοκιμασε να την ρουφιξεις με την αλλαγη νερου που θα κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...