Jump to content

πρωτη γεννα απο αγελοψαρα


Recommended Posts

καλησπερα στην ομαδα, σημερα γεννησαν τα αγγελοψαρα μου για πρωτη φορα

ph 6.80 μεχρι 7.20

250 λιτρα

5 αγγελοψαρα 

2 ram blue

εχει καποιος ενα χρησιμο αθρακι που θα με βοηθισει για τις επομενες γεννες των αγγελοψαρων μου? διοτι δεν νομιζω να τα καταφερουν στην πρωτη τους γεννα, ειναι αρκετα επιθετικα και δεν αφηνουν τα αλλα ψαρια να κοντεψουν στην περιοχη τους.. 

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζεις το συνηθέστερο πρόβλημα που παρουσιάζεται σε κοινωνικό ενυδρείο, όταν εμφανίζεται ζευγάρι. Ιδιαίτερα κιχλίδες. Το να πάρεις γέννα είναι πολύ δύσκολο (αν όχι αδύνατο), αφού οι υπόλοιποι συγκάτοικοι θα κυνηγάν το γόνο. Αν θέλεις να πάρεις γέννα θα πρέπει το ζευγάρι να μπει σε άλλη γυάλα, και να τ'αφήσεις να κάνουν τη δουλειά τους εκεί, μόνα τους. Αν μείνουν στο υπάρχον ενυδρείο, για να σταματήσουν οι πολλές φασαρίες, θα πρέπει να σπάσεις τα ζευγάρια. Τα 250 λίτρα δεν είναι πολλά για σκαλάρια, και η ύπαρξη ζευγαριών δυσκολεύει περισσότερο τη κατάσταση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο τον master του ειδους!

ενα και δυο

Αν τα διαβασεις πρωι συνοδευσε το με καφεδακι, αν τα διαβασεις βραδυ με μπυριτσα!!!

Καλη σου απολαυση!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω βγαλει σκαλαρακια πιο παλια και εχω δεκαδες γεννες μη επιτυχημενες σε κοινωνικα θα σου πω και εγω οτι οι πιθανοτητες να σου ζησουν τα μωρα ειναι πολυ μικρες...

Θα αντιμετωπιστουν απο τα υπολοιπα ψαρια σαν θηραμα και οταν απομακρινονται απο τους γονεις θα χανονται...

Θα πρεπει να μπουκωσεις τα φιλτρα...

Να τα προστατεψεις τις πρωτες μερες μεχρι να μαθουν να μην απομακρυνονται απο το ζευγαρι..

Να ειναι το ενυδρειο "φτωχο" για να μην χανονται...

Να υπαρχει χαμηλος φωτισμος την νυχτα για να μην τρωνε αυγα και τα χανουν οι γονεις...κ.α

Και ολα αυτα πολυ πιο μετα γιατι πολυ δυσκολα θα δεις ουρες απο τα πρωτα ζευγαρωματα...

Κατα πασα πιθανοτητα κανουν προβες αν ειναι ζευγαρι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οταν λες γεννηστρα τί εννοεις? Αλλο ενυδρειο-γεννηστρα ή τις γεννηστρες που μπαινουν στα υπαρχοντα ενυδρεια και ειναι κυριως για τα ζωοτοκα? Το πρωτο θα ηταν το ιδανικο αλλα μαζι με τους γονεις και να ξερεις οτι αν εχεις λιγες απωλειες στα μικρα, σε λιγο καιρο θα χρειαστεις πολλλααα  λιτρα. Τα αγγελοψαρα κανουν πολλα μικρα και οι γονεις τα φροντιζουν και τα προστατευουν.

Ο δευτερος τυπος γεννηστρας δεν νομιζω να σου κανει, εκτος αν σου μεινουν 2-3. Καλυτερα να μας πει αν το εχει επιχειρησει καποιος αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο το πιασιμο..

Ειναι πολυ ευαισθητα και μικρα..

Θα δεις και θα καταλαβεις..

Το εχω κανει με δισκακια και δεν μπορεσα να τα μεγαλωσω...

Φαντασου οτι τα επιασα ομως με το "σουρωτηρι"της αρτεμιας...

Αν και ψαχνοντας βρηκα "εκτροφεα"που εχει βρει μεθοδο να τα μεγαλωνει χωρις γονεις...

Αν θες να κανεις κατι τετοιο με το που τα γονιμοποιησει ο αρσενικος θα τα βαλεις σε ξεχωριστο ενυδρειο με νερο απο το κυριως ενυδρειο σου και καλη οξυγονωση και αν βρεις μπλε του μεθυλενιου για να μην φουκιασουν....

Γνωμη μου τα ψαρια μεγαλωνουν καλυτερα με τους γονεις τους γιατι ακομα και να ξεκολησουν τα αυγα ειναι εκει να τα μαζεψουν..

Τα φυσανε για να μην φουκιασουν...

Τα μεταφερουν ολα μαζι μεχρι να φανε και ολο το αυγο..

Εγω οταν θα τα εβλεπα ετοιμα(καθαριζουν τον χωρο προτου κολλησουν αυγα) θα τα εβαζα σε γεννηστρα ενυδρειο οχι γεννηστρα κοινη...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το μεγάλωμα του γόνου μαζί με τους γονείς. Εκτός από τις συμπεριφορές που θα δεις, παρατήρησα ότι τα μικρά τσιμπάνε από τη μάνα όπως οι δίσκοι. Όχι μ'αυτή τη συχνότητα και χωρίς την ίδια εξάρτηση, αλλά γινόταν. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...