Jump to content

Πρόβλημα με άλγη;


avraamp

Recommended Posts

Άρχισαν τα όργανα;

Η limnophilla sesiliphlora από τότε που την έχω βάλει πρώτη φορά μου παρουσιάζει ένα πιο σκούρο προς το μαύρο χρώμα.  Στα κλαδιά που το έχει παρουσιάσει σαν να μην έχουν ανάπτυξη.  Τα υπόλοιπα που έχουν έντονο πράσινο/λαχανί χρώμα αναπτύσσονται μια χαρά.

Μάλλον ήρθε η ώρα μου για άλγες;

 

co2 ρίχνω περίπου 60 το λεπτό και από χθες που την είδα το αύξησα σε 90 το λεπτό λόγω και των νέων φωτιστικών.

Με το ένα φωτιστικό επίσης είχα προβλήματα, τα οποία λύθηκαν προσωρινά και επανήλθαν σήμερα, οπότε αν εξαιρέσουμε ότι τα φωτιστικά δούλεψαν μόνο μία μέρα και τα δύο μαζί και τις υπόλοιπες δουλεύει μόνο το ένα.

Άπλά τα αναφέρω σαν πληροφορίες μήπως βοηθάνε.

 

Πως να την αντιμετωπίσω;  Να ρίξω excel και πόσο; Τι άλλο μπορώ να κάνω για να την περιορίσω και να τη μειώσω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το co2 το διαχεεις με πετρα για το αερα?

Για το excel δοκιμασε 2 πλασια δοση της αρχικής ή τοπικα.

Link to comment
Share on other sites

Το co2 το διαχέω με το diffuser που πήρα απο το Olympia. Απο πάνω του έχω βάλει το σωλήνα του εξωτερικού φίλτρου για να το σπρώχνει στο ενυδρειο, αλλά ο σωλήνας ειναι σχεδόν επιφάνεια και φοβάμαι μήπως το περισσότερο φεύγει έξω.

Excel έχω σταματήσω να ρίχνω αν ειναι θα αρχίσω τοπικά με διπλάσια δόση για κάποιες μέρες.

Σχετικά με τη διάχυση του co2 έχω παραγγείλει reactor για να συνδέσω στο εξωτερικό φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου το έκανε στην αρχή του ενυδρείου που είχα την γνωστή καφέ διατομική άλγη και τώρα το κάνουν μόνο τα σημεία που δεν φωτίζονται. Είναι σκούρο πράσινο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έχουν κάνει μεγάλη ζημιά τα φωτιστικά.  Ξαφνικά αυξήθηκε πολύ ο φωτισμός, μετά έβγαλε πρόβλημα το φωτιστικό έμεινα χωρίς φωτισμό, μετά έφτιαξα το φωτισμό και μου ξαναχάλασε και αύριο θα τρέξω πάλι στο μαγαζί που το πήρα να δούμε πάλι τι θα κάνουμε, με επισκευή ή πάλι αντικατάσταση.  Έχω ξενερώσει τρελά, έχω ρίξει απίστευτο τρέξιμο και έχω φτάσει πραγματικά στα όριά μου.  Ελπίζω αύριο να λυθεί το πρόβλημα και να μην ξαναπαρουσιαστεί γιατί τα φυτά μου δεν τα βλέπω σε καλή κατάσταση από εκεί που ήταν μια χαρά και έτσι και η κατάσταση χειροτερέψει με βλέπω να τα ξηλώνω όλα.

 

Τουλάχιστον τα παιδιά στο μαγαζί έχουν βοηθήσει πολύ με την αντιμετώπιση όλων αυτών των προβλημάτων, αλλά τι να κάνουν και αυτοί αφού μετά από 2 αντικαταστάσεις δεν λέει τίποτα να δουλέψει.

 

Γυρνώντας το απόγευμα σπίτι με το νέο φωτιστικό βλέπω και την παραγγελία από τον Κινέζο.  Άντε λέω να δω τι ήρθε γιατί είχα παραγγείλει διάφορα πραγματάκια και βλέπω αυτό:

http://www.ebay.com/itm/400995431625?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Ωραία λέω θα βάλουμε το νέο φωτιστικό θα συνδεθεί και ο reactor και όλα θα πάνε καλά.  Τρώω την πρώτη φόλα από το φωτιστικό, συνδέω και τον reactor και τι να δω.  Κλασικά δεν γύρναγε η φτερωτή.  Άντε πάλι άνοιγμα και τρίψιμο με γυαλόχαρτο.  Τουλάχιστον αυτό κατάφερα να το συνεφέρω, δείχνει να δουλεύει μια χαρά.

Άμα δεν σε θέλει ρε παιδί μου, όλα στραβά :growl:  :growl:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό πρόβλημα αυτό με αυτούς τους ριάκτορες. Και εγώ σκέψου ότι ταλαιπωρήθηκα περισσότερο γιατί δεν ήξερα τι έφταιγε και κολλούσε. Έλεγα ή το φίλτρο δεν είναι αρκετά δυνατό, ή ρίχνω πολύ διοξείδιο ή δεν ξέρω και εγώ τι. Μην το βάζεις κάτω, κάθε εμπόδιο για καλό :)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα λύθηκε!! :bigemo_harabe_net-66:  :bigemo_harabe_net-66:  :bigemo_harabe_net-66:  :)  :)  :)

Ελπίζω οριστικά, για να μη λέμε μεγάλα λόγια και έχουμε κανένα απρόοπτο.

 

Τα φυτά ήδη ήταν στο όριο της διάλυσης.  H ludwigia πάνω που είχε αρχίσει να παίρνει λίγο χρώμα, τώρα κοντεύει να μαραθεί.  Τα φύλλα έχουν ζαρώσει και έχουν γύρει προς τα κάτω.

Ελπίζω τώρα με το φως και το co2 να στρώσει η κατάσταση.

Επίσης για δύο μέρες έριξα 6 ml excel στοχευμένα πάνω στη sesiliflora και μου φαίνεται σαν να βελτιώθηκε η κατάσταση.

Μάλλον θα πρέπει να σταματήσω σταδιακά κάποια προϊόντα της seachem και να πάω σε τίποτα σκόνες γιατί τα nitrogen & potassium πολύ κατανάλωση.

Τα  iron & flourish γενικό είναι ΟΚ γιατί η κατανάλωση είναι μικρή και νομίζω δεν αξίζει καν να το ψάξω, αλλά για τα υπόλοιπα θα πρέπει σίγουρα να πάω σε εναλλακτική.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό σε βρίσκω! Iron και flourish χρησιμοποιώ και εγώ γιατί είναι μικρή η δοσολογία και δεν αξίζει να μπλέξεις με σκόνες για τα συγκεκριμένα.

Σκόνη kno3 πάρε, σκόνη k2so4 για κάλιο και enema cooper από φαρμακείο για φωσφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Enema cooper από την πρώτη μέρα έχω.

AgMa πως είναι το όνομα σου;

Εσύ παίζεις με σκόνες;  Ήσουνα που είχες οργανώσει κάποια στιγμή μια ομαδική σε σκόνες;  Καλά θυμάμαι;

Link to comment
Share on other sites

Άγγελο με λένε. Ναι, τις σκόνες που σου πρότεινα τις χρησιμοποιώ και εγώ.

Είχα οργανώσει μια ομαδική για θειικό κάλιο.

Link to comment
Share on other sites

Από Ελλάδα, από chembiotin το θειικό κάλιο και από μαγαζί με γεωργικά το kno3 γιατί δεν υπάρχει Ελλάδα σε μεγάλη καθαρότητα.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τη sesiliflora δείχνει να λύνεται με 2 μέρες που έριξα excel.

 

Αυτό που έχω παρατηρήσει εδώ και 3 μέρες περίπου και φοβήθηκα για κυανό είναι αυτό που βλέπετε στις φωτό παρακάτω.  Κάτω, το σκούρο καφέ είναι το υπόστρωμα της sera που είχα βάλει όταν έστησα το ενυδρείο και το μπεζ από πάνω είναι η άμμος που είχα βάλει.  Ξαφνικά στο υπόστρωμα, στο σημείο της άμμου όμως μου εμφάνισε αυτό το πράσινο χρώμα, το οποίο έχει σταθεροποιηθεί και δεν δείχνει να εξαπλώνεται άλλο.

Τι είναι αυτό;  Θα πρέπει να κάνω κάτι για να το περιορίσω ή θα κάνει τον κύκλο του και θα φύγει μόνο του;

 

ΥΓ:  Παρατηρήστε στη δεύτερη φωτό την κορυφή της ludwigia που έχει αρχίσει να παίρνει και χρώμα!!! :)

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε γαμωτό....Αυτό μάλλον κυανοβακτήριο είναι... Υπάρχει και 1 περίπτωση να είναι gda που θα είσαι τυχερός γιατί το παραβλέπω ομοιόμορφο.

 

Νιτρικά και κυκλοφορία που βρίσκεσαι;

 

Ωραία η ludwigia ναι, έτσι θα γίνουν και όταν θα κλαδεύεις θα βγάζει 2! Έχω και εγώ και άμα πιάσει είναι υπέροχη.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Νιτρικά 2 εβδομάδες τώρα έχω περίπου στα 20.  Η κυκλοφορία έχει αυξηθεί από τότε που έβαλα το εξωτερικό φίλτρο (δεν έχω κάποιον άλλο κυκλοφορητή).  Την προηγούμενη εβδομάδα είχα βάλει κάποιες ημέρες τις φυσαλίδες γιατί είχα θέματα με κάποια sterbai που πήρα και ήταν μικρά και αδύναμα και έχασα 2.  Κατά τα άλλα την προηγούμενη εβδομάδα είχα πολλές αστάθειες με το φωτισμό καθώς αντιμετώπισα κάποια προβλήματα με το νέο φωτιστικό τα οποία λύθηκαν οριστικά το Σάββατο και από τότε σταθεροποιήθηκε.  Επίσης είχα και κάποια μικρά σκαμπανεβάσματα με το διοξείδιο και τελικά το Σάββατο το σταθεροποίησα στις 100 φυσαλίδες το λεπτό. Προς το παρόν δεν δείχνει να εξαπλώνεται.  Να το αφήσω να δω μήπως υποχωρήσει μόνο του τώρα που σταθεροποιήθηκαν οι συνθήκες στο ενυδρείο ή πρέπει να κάνω κάτι όσο είναι νωρίς;

 

Την ludwigia μήπως να την κλαδεύω από κάτω για να γίνει όλη κόκκινη;  Απλά βαριέμαι λίγο το βγάλε βάλε.

 

Αν κάποιος mod θέλει ας μεταφέρει το θέμα στις άλγες γιατί από λάθος το έχω ανοίξει στα γενικά θέματα του φυτεμένου!

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Επίσης παρατηρώ στο τζάμι μικρές πράσινες κουκκίδες, οι οποίες δεν βγαίνουν με τον μαγνήτη.  Έβγαλα χθες με το χέρι κάποιες στην αλλαγή του νερού και τις έτριβα δυνατά για να φύγουν, βγαίναν πολύ δύσκολα.  Επισυνάπτω μια φωτό, όσο καλύτερη μπορώ, φαίνονται κάποιες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπεις στο τζάμι σου ελπίζουμε να είναι και κάτω στο χαλίκι σου. Green dot algaε δηλαδή.

 

Άστο λίγο και βλέπουμε γιατί από νιτρικά καλά είσαι.

 

Η ludwigia δεν νομίζω να γίνει όλη κόκκινή από όπου και αν την κλαδέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φαίνεται για κυανό αυτό. Αν ήταν κυανό θα είχε ξεκινήσει απ' την επιφάνεια της άμμου όχι εκεί μέσα.

Τις κουκίδες που λες δεν τις διακρίνω, απ' τα λεγόμενά σου είναι green spot.

Η ludwigia γίνεται να κοκκινίσει όλη αν την κλαδεύεις από κάτω. Αφού τα φυτά δεν αναπτύσσονται απ' τις ρίζες προς τα πάνω, αλλά απ' την κορυφή πετάνε νέα φύλλα και δημιουργούν κορμό.

Link to comment
Share on other sites

Η green spot καλά κρατεί.

Δείχνει να έχουν επεκταθεί λίγο στο τζάμι οι κουκκίδες και μου ξεκίνησαν να εμφανίζουν κάποια μικρά σημάδια και οι anubias που βρίσκονται κοντά στο τζάμι.

Είδα και στο προφίλ της ότι λαμβάνεται ως ποιοτικός δείκτης ενός ενυδρείου και την έχω αφήσει περιμένοντας μήπως σταθεροποιηθεί και υποχωρήσει.

Πρέπει να κάνω κάτι να το αντιμετωπίσω ή να το αφήσω και θα φύγει μόνο του;

 

Το Co2 το έχω περίπου 100-110 φυσαλίδες το λεπτό και φωσφορικά ρίχνω enema cooper 0,8ml 3 φορές την εβδομάδα.  Αναφέρω τα συγκεκριμένα μήπως βοηθάνε γιατί στο προφίλ τα αναφέρει σαν τρόπο αντιμετώπισής της.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι σίγουρος ότι είναι green spot, ρίχνε παραπάνω enema cooper μέχρι να εξαφανιστούν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Άγγελε,

Είδα το άρθρο για την green spot και πλέον φαίνεται ξεκάθαρα ότι είναι αυτή.  Να σημαδεύω με το enema cooper προς το σημείο που είναι πιο έντονη;  Από 0,8ml που ρίχνω 3 μέρες την εβδομάδα να το κάνω 1 και αν δεν δω αποτέλεσμα να το αυξήσω κι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η green spot Μετά την ερυθρομυκίνη έγινε καπνός.

 

Φυσικά και δεν θα βάλεις αντιβίωση για αυτή την άλγη απλά κάνω μία διαπίστωση.

 

Ανέβασε λίγο τα φωσφωρικά όπως σου λένε τα παιδιά και θα πετάξει για άλλα ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ανέβα στο 1ml.

Μετρήσεις φωσφορικών έχεις; Κυρίως πριν ρίξεις την επόμενη δόση, να δούμε αν είναι μηδενικά τα φωσφορικά.

Δεν χρειάζεται να ρίχνεις στοχευμένα.

Στο δικό μου ρίχνω 7.5ml την φορά, 3 φορές την εβδομάδα. Στα 7ml είχα green spot.

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο; Πολύ λίγη μου φαίνεται η ποσότητα που ρίχνεις.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...