Jump to content

Η "γυάλα" μου με το χρυσόψαρο.


Recommended Posts

Καταρχάς καλός σας βρήκα, σας διαβάζω λίγο καιρό αλλά πρώτη φορά γράφω.

Είμαι στην περιοχή του Πολυκάστρου Κιλκίς αν υπάρχει κανείς φίλος από εδώ κοντά ας μου το πει.

 

Εδώ και ένα χρόνο φιλοξενώ ένα χρυσόψαρο (πορτοκαλοκοκκινοψαρο καλύτερα) common

η φυλακή που το φιλοξενώ είναι HAILEA με διαστάσεις

πλάτος 47

βάθος 24.5 μεσο όρο {26 στο κέντρο 23 στης άκρες (είναι καμπυλωτό το μπροστά μέρος)} 

και γεμισμένο σε ύψος 30 

34.5 λίτρα το υπολογίζω περίπου

 

ο βυθός είναι στρωμένος με χονδρή άμμο Αξιού (σχετικά νέα προσθήκη)  η οποία πλύθηκε μέχρι να μην  βγάζει σκόνη στο νερό

πριν 3 μέρες έβαλα 3 μικρά κομματια πόθο με σκοπό να αφήσω το ένα που θα μου αρέσει περισσότερο μέχρι να βρω τι φυτό θα βάλω τελικά μέσα

 

το φίλτρο είναι ενσωματωμένο στην πλάτη, ένα μαύρο πλαστικό το χωρίζει από το χώρο του ψαριού και έχει διαστάσεις 8 βάθος 46 πλάτος και 30 ύψος νερού, αυτό περίπου 11 λίτρα δεν ξέρω αν βοηθάει στο γενικό όγκο νερού,

είναι χωρισμένο στα 4 και έχει σε σειρά από την είσοδο του νερού μέχρι την έξοδο του φίλτρου,

πρώτα βαμβάκι ενυδρείου, μετά σφουγγάρι, μετά βιολογικό υλικό τύπου "μακαρόνι" και τέλος κενό διαμέρισμα που είναι η αντλία άγνωστης μάρκας, άγνωστης απόδοσης.

το νερό για τη φυλακή, το οποίο αλλάζετε κάθε βδομάδα με 10 μέρες το πολύ κατα 1/3, το παίρνω από τρεχούμενη βρύση η οποία δεν χλωριώνετε και είναι πηγής, αλλά δε το μέτρησα πότε, περιμένω υγρά τεστ για να δω την ποιότητα του.

 

Πριν μου πείτε τα γνωστά που διαβάζω εδώ και έχουν δρομολογηθεί (υγρά τεστ για να δω την κατάσταση του νερού) να δηλώσω κάτι προς υπεράσπιση μου :) το διέσωσα από ένα ταπερ που το είχε συγγενικό πρόσωπο προοριζόμενο ως δώρο για τα περσινά γενέθλια της κόρης μου,

Link to comment
Share on other sites

Θα σε στεναχωρήσω και ναι όντως είναι φυλακή το ψαράκι (ούτως ή άλλως), αλλά χρυσόψαρα τύπου common and comet χρειάζονται μίνιμουμ 1 μετρό μήκος και 40λίτρα ανά ψάρι. Επίσης τα χρυσόψαρα είναι κοινωνικά και θέλουν παρεουλα για να είναι καλύτερη η διαβίωση τους.

Επίσης επειδή είναι αρκετά ρυπογονα ψάρια , χρειάζονται πολύ δυνατό εξωτερικό φίλτρο κατά προτίμηση.

Αυτά τα ολίγα από εμένα για την ώρα . :D

Στάλθηκε από το HTC One_M8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες φιλε Ανδρεα!

Ειναι πολυ καλο το οτι εχεις διαβασει,μαθει και αναγνωριζεις καποια προβλημματα απο μονο σου.

Μην μας παρεξηγεις απλα στοχος μας ειναι η ενημερωση,απο εκει και επειτα καθε ενας που εχει ορεξη να κανει κατι σωστο θα το κανει απο μονος του και απ'οτι καταλαβαινω εισαι απο αυτους.Σιγουρα αν σου αρεσει και ασχοληθεις λιγο παραπανω το ψαρι θα αποκτεισει αυτα που του αρμοζουν για να το ζησει με αξιοπρεπεια και εσυ να δεις την αλλη πλευρα του,την πιο ενδιαφερον!

 

Καλη συνεχεια! :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όσο και αν προσπάθησα να τα "βολέψω", αλλαγή ως προς το μέγεθος της γυάλας δεν μπορεί να γίνει. 

Ψάχνοντας στα υπάρχοντα θέματα έκανα την σκέψη, μήπως θα ήταν προτιμότερο να αλλάξω φιλοξενούμενο;

Ένας μονομάχος ίσως να ήταν ποιο ταιριαστός στο κλουβί που εχω στην κατοχή μου;

Τι προτείνετε εσείς οι ποιο έμπυροι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι ο μονομάχος θα ήταν καλύτερα στο ενυδρείο αυτό

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που θα μπορούσες να κανείς ειναι αυτο που προτεινες.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε!

Δείξε μας και κάποια φώτο αν θέλεις.

Έκανες το σωστό, καθώς πήρες το ψάρι από το ταπερ που θα γινόταν γυάλα 2-3 λίτρων κ το ψάρι το πολύ σε 2-3 μήνες θα είχε πεθάνει βασανιστηκα. Είδες όμως κ μόνος σου, ότι δεν παει.Γιατί δεν ανοίγεις μια αγγελία ώστε να βρεθεί μια λιμνούλα ή ένα ανάλογο ενυδρείο; Και στο κάτω κάτω αντάλλαξε το με έναν μονομάχο που θα είναι βασιλιάς στο ενυδρείο σου και εσύ σίγουρα θα το χαρείς παραπάνω :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά από καιρό και έχοντας νέα σας ξαναγράφω...

το ψάρι δε μπόρεσα να του βρω καλύτερο σπίτι, τι να κάνω κι εγώ ο καψερός έκανα ένα αυθαίρετο.

είμαι στην ευχαριστη θέση να σας ενημερώσω ότι κατασκεύασα μια γούρνα 300 λίτρων με μήκος 1,80 και πλάτος 47 περίπου πόντους, το βάθος παίζει αλλά μέτρησα ότι χώρεσε 300+ λίτρα. νερό από τρεχούμενη πόσιμη βρύση που δεν χλωριώνετε.

φωτο απο την κατασκευη λαι την τορινη της κατασταση στο μελλον φιλτρο εχω κανει μια πατεντα που για καλη μου τυχη λειτουργει,

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

δε πρόλαβα την επεξεργασία,

μπορώ να βάλω μέσα άλλα 3 ή 4 Shubukin και Sarasa 

​Συγνώμη για το λακωνικό στυλ μου αλλά γράφω με πολύ κόπο σε πληκτρολόγιο οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος μου είναι πιεσμένος οπότε μόνο διαβάζω και δεν προλαβαίνω να γράψω, δεν εχω και κάτι να γράψω  ^_^

Αμμωνία δεν εχω άλλες μετρήσεις δεν εχω τεστ για να κάνω. 

πριν 4 μέρες έβαλα μέσα στη γούρνα ενα μαρούλι  (σαλάτα σγουρή) ήθελα να δω αν το φάει το ψαράκι, δεν του έδωσε σημασία.

η κόρη μου (4 χρονών) ξερίζωσε ένα μαϊντανό (ΝΑΙ) και το έριξε μέσα, το άφησα για το βγάλω αργότερα που δε θα έβλεπε αλλά το ξέχασα, με αποτέλεσμα σήμερα να δω οτι η ρίζα του ειναι φαγωμένη στο μεσο του μήκους της οχι σε κάποια άκρη. 

τρώνε και ρίζες?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν τρώνε τις ρίζες αλλά μπορείς να δίνεις αρκετές τροφές φρέσκες. Όπως κομματάκια μήλου, μπανάνας, καρότο τριμμένο, μπιζέλια, αρακά βρασμένα και ξεφλουδισμένα, μαρούλι σπανάκι καλά πλυμένα , και τώρα το καλοκαίρι καρπούζι χωρίς κουκούτσια, σταφύλια ξεφλουδισμένα και πολλά άλλα.

Απ ότι καταλαβαίνω η λιμνούλα σου πρέπει να είναι ρηχή για αυτό πρόσεχε τις θερμοκρασίες της εποχής.

Link to comment
Share on other sites

Μαρούλι δεν έφαγε, τα υπόλοιπα θα τα δοκιμάσω 

 Η κατασκευή είναι σε σκιερό μέρος, με δυνατότητα επιπλέον σκίασης ή και σκεπάσματος για τα κρύα αργότερα.

αυτί την εποχή η θερμοκρασία της ειναι σταθερά τα μεσημέρια 19 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Προς αποφυγή παρανοήσεων οι τροφές που έγραψα παραπάνω, είναι ένα μέρος από τη διατροφή τους και όχι η πλήρης διατροφή τους. :)

Μου διέφυγε ότι στο Κιλκίς έχετε  περισσότερες  δροσιές από εμάς στην  Αθήνα, όπου τις προηγούμενες μέρες είδαμε θερμοκρασίες στα ενυδρεία μας 28+

Link to comment
Share on other sites

δε πρόλαβα την επεξεργασία,

μπορώ να βάλω μέσα άλλα 3 ή 4 Shubukin και Sarasa 

​Συγνώμη για το λακωνικό στυλ μου αλλά γράφω με πολύ κόπο σε πληκτρολόγιο οθόνης.

 

Τα 300+ λίτρα είναι μια χαρά. Βάλε κανά δυό ακόμα. Μην βιαστείς να βάλεις πολλά γιατί αν κάποιο σου βγεί θυληκό θα δείς σίγουρα και ψαράκια.

Βάλε και φωτογραφία να δούμε την λιμνούλα. Προσωπικά μου αρέσουν πολύ. Το παρατήρησες το ψαράκι σου έχει μεγαλώσει σε σχέση με πριν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...