Jump to content

Φυτεμένο 120 Λίτρα


mixalis1708

Recommended Posts

Αλλαγες στην ψαροσυνθεση μετα απο σχεδον 3 χρονια και την συσταση του νερου, πρωτα με τον απαραιτητο εξοπλισμο...  

 

Σκεφτομαι  για καρδιναλιους ομως ειναι πολυ υψηλος ο φωτισμος του ενυδρειου για αυτους αλλα απο την αλλη ειναι γεματο με φυτα και θεωρω οτι θα μπορουν να βρουν σκια αναμεσα στα φυλλα και να χαλαρωνουν. Ενα καλο ερωτημα ειναι ποσους μπορω να βαλω ειδανικα για να ειναι ανετοι και κατα ποσο αυτοι που θα αγορασω ειναι πιασμενοι απο τη φυση αρα και πιο ευπαθεις σε ασθενειες ;; Τι λετε ; 

 

13009677_10207975089908968_1043450272_o_

Έγινε επεξεργασία - mixalis1708
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μια χαρα παει...

Τα φυτα φαινονται ευχαριστημενα, και θα ειναι πιο πολυ αν αποκτησεις μπουκαλα.. :)

 εδω ειμαστε .. 

 

13083164_10208073977581098_6638755205051

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ενυδρειο φιλαρακι.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ενυδρειο φιλαρακι.

Send from the heart of the Amazonas

Ευχαριστω πολυ φιλος ..

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι ρε συ αυτο ?

Μισο σου το στειλανε. :P

Ελα ρε γιατι μισο με ανχώνεις ... Τι εχει ; 

 

13128635_10208097792936467_802946437_o_z

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχα :hehe  μια χαρα ειναι η μπουκαλα λειπει

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχα :hehe  μια χαρα ειναι η μπουκαλα λειπει

χαχαχ σωστο κι αυτο .. Ρε μην με ανχωνεται και δεν ειναι διπλα το co2art να παρω τα υπολοιπα !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χαχαχ σωστο κι αυτο .. Ρε μην με ανχωνεται και δεν ειναι διπλα το co2art να παρω τα υπολοιπα !

 

Μην αγχώνεσαι αφού έτσι κι αλλιώς μια χαρά τα πάει και χωρίς co2.

Πάντως με την προσθήκη μπουκάλας θα δεις πραγματικά μεγάλη διαφορά.

Φωτογραφίες μετά το κλάδεμα, δεν βλέπω. :D

Link to comment
Share on other sites

Βασικα για μενα καλυτερα ηταν να ειχες παρει διπλο μανομετρο και χωρις ηλεκροβανα.

Καλυτερα ειναι να εχεις το co2 24ωρο ανοιχτο.

Link to comment
Share on other sites

Μικρο ρε συ... :)

Γιατι δεν πειρες το κλασικο με τα 2 μανομετρα?

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι αφού έτσι κι αλλιώς μια χαρά τα πάει και χωρίς co2.

Πάντως με την προσθήκη μπουκάλας θα δεις πραγματικά μεγάλη διαφορά.

Φωτογραφίες μετά το κλάδεμα, δεν βλέπω. :D

Τωρα που θα τρεξει λιγο το co2  θα παρω  και φωτογραφικη ... χαχχα 

 

 

Βασικα για μενα καλυτερα ηταν να ειχες παρει διπλο μανομετρο και χωρις ηλεκροβανα.

Καλυτερα ειναι να εχεις το co2 24ωρο ανοιχτο.

 

 

Μικρο ρε συ... :)

Γιατι δεν πειρες το κλασικο με τα 2 μανομετρα?

 

Ηλεκτροβανα θα επαιρνα ετσι κι αλλιως για να μην πηγαινει χαμενο το βραδυ το co2, ειπα να ξεκινησω με ενα starter kit για αυτο και επελεξα αυτο το μανομετρακι αφου στην πορεια θα μεταφερω το συστημα σ ενα 40 λιτρο που εχω. Στην επομενη παραγγελεια θα παρω το διπλο και ph controller..

Link to comment
Share on other sites

μικρο στο ματι...αυτο εχω,δεν εχω δει καποιο προβλημα..μετα ειμαι αντιθετος στο 24ωρο διοξειδιο οχι μονο για οικονομια

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κανενα μα κανενα προβλημα με το 24ωρο co2.

Ετσι εχεις και πιο σταθερο το συστημα χωρις πολλα σκαμπανευασματα απο ανοιξε κλεισε.

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου ειναι καλυτερα να κανει κανεις degas βραδυ..δεν καταναλωνετε το βραδυ δεν υπαρχει λογος υπαρξης του αφου μονο κακο μπορει να κανει.σεβομαι ολες τις αποψεις ομως..

Link to comment
Share on other sites

Σαν τι κακο να κανει? Αν υπαρχει αναταραξη στην επιφανεια,δεν υπαρχει κανενα προβλημα αν το co2 δουλευει και το βραδυ.

Ισα ισα που εχεις και πιο σταθερο συστημα χωρις σκαμπανευασματα.

Μετρα ph τις ωρες που εχεις ανοιχτο το co2 και μετρα και το βραδυ με κλειστο να δεις τι διαφορες εχεις.Αν το εχεις 24ωρο αυτες οι διαφορες ειναι πολυ μικροτερες.

Το δουλευω ετσι πολυ καιρο χωρις κανενα προβλημα και σε ενυδρειο με γαριδες,που οι γαριδες ειναι πιο ευαισθητα ζωντανα.

Και δεν ειμαι ο μονος που το δουλευει ετσι.

Και κατα την γνωμη μου και το ph controler αχρηστο ειναι αυτο, μπορει να σε φρεναρει κιολας και εσυ να θες να ριξεις πιο πολυ co2 και να μη μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

το κανιβαλισαμε το ποστ αλλα να σου πω οτι πριν βαλω την ηλεκτροβανα το ξεχασα ενα βραδυ ανοιχτο ευτυχως ξυπνησα πολυ πρωι ολα τα ψαρια στην επιφανεια να προσπαθουν να αναπνευσουν.μπορει σε ενυδρεια που δουλευουν το διοξειδιο στα 15 ppm να μην υπαρχει προβλημα δεν ξερω, σε μενα που το δουλευω στα 30 υπαρχει!!τσεκαρισμενο

Link to comment
Share on other sites

το κανιβαλισαμε το ποστ αλλα να σου πω οτι πριν βαλω την ηλεκτροβανα το ξεχασα ενα βραδυ ανοιχτο ευτυχως ξυπνησα πολυ πρωι ολα τα ψαρια στην επιφανεια να προσπαθουν να αναπνευσουν.μπορει σε ενυδρεια που δουλευουν το διοξειδιο στα 15 ppm να μην υπαρχει προβλημα δεν ξερω, σε μενα που το δουλευω στα 30 υπαρχει!!τσεκαρισμενο

 

Ριχνω 90 φυσαλιδες το λεπτο σε 40 λιτρα ενυδρειο σε 24ωρη και πριν που ειχα ψαρια αλλα και τωρα που εχω γαριδες,δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Οπως βλεπεις δεν ριχνω 15ppm αλλα πολυ παραπανω.

Τσεκαρισμενο και αυτο και οχι μονο απο μενα αλλα απο πολλους αλλους εδω στο φορουμ.

Αν εχεις αναταραξη στην επιφανεια δεν χρειαζεται να φοβασαι τιποτα και δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Ποτε δεν θα ελεγα να κανει καποιος κατι στο ενυδρειο του αν υπηρχε προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Ποτε δεν θα ελεγα να κανει καποιος κατι στο ενυδρειο του αν υπηρχε προβλημα.

απλα ανταλλασουμε εμπειριες,για αυτο ειναι τα φορουμ.δεν ειπα οτι δινεις λαθος συμβουλες απλα οτι εγω εχω διαφορετικη αποψη λογω προτερης εμπειριας και δεν ειμαι διατεθημενος να εχω στο ενυδρειο μου κατι που ειναι αχρηστο κατα την διαρκεια της νυχτας

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον odin79, o άνθρακας χρησιμοποιείτε κυρίως απο τα φυτά τον οποίο και διαχωρίζουν απο το co2 κατά την φωτοσύνθεση και φωτοσύνθεση έχουμε κατά τη διάρκεια της φωτοπεριόδου μας. Όταν τα φώτα ειναι κλειστά τα φυτά μας δεν φωτοσυνθέτουν αρα δεν δεσμέουν co2 επίσης κατά τον διαχωρισμό του co2 απελευθερώνεται και οξυγόνο στο ενυδρείο μας που οταν κλείσουμε τα φώτα δεν υπάρχει για αυτό και τα ψαράκια του φίλου βγήκαν στην επιφάνεια κατά τη διάρκεια της νύχτας. Προσωπικά το θεωρώ σπατάλη (π.χ. γιατί να γεμίζω τη μπουκάλα μου ανα 3μηνο και οχι 6μηνο;;) και πέρα απο αυτό θα βοηθούσα να φύγει και το co2 τη νύχτα δημιουργώντας μεγαλύτερη ανατάραξη στην επιφάνεια για να διώχνω το co2 και να περνά οξυγόνο στο νερό.

 

Δεν κανιβαλίζετε κανένα πόστ αυτά ειναι ωραία πράγματα προς συζήτηση και μας ενδιαφέρουν όλους που έχουμε φυτεμένα ! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,νομιζω οτι υπερβαλεται λιγο.

Οσοι δουλευουμε το co2 24ωρο δεν εχουμε κανενα προβλημα με τα ζωντανα μας.

Προφανως και δεν υπηρχε αναταραξη καλη στο ενυδρειο του φιλου και γι αυτο τα ψαρια εσκασαν,αν ομως εχεις αναταραξη στην επιφανεια δεν εχεις να φοβασαι τιποτα απολυτως. Το δουλευω ετσι παρα πολυ καιρο και ριχνω και πολυ co2 στο ενυδρειο μου.

Τωρα, το θεμα της σπαταλης η οχι ειναι κατι διαφορετικο.

Εχοντας το 24ωρο δεν υπαρχουν μεγαλα σκαμπανευασματα στο ph κατα τη διαρκεια της νυχτας και γενικα το συστημα ειναι πιο σταθερο.

Και ξαναλεω οτι εχοντας σωστη αναταραξη στην επιφανεια,δεν υπαρχει απολυτως κανενα προβλημα με τα ζωντανα.

Link to comment
Share on other sites

Με τα ppm co2 μην ειστε τοσο σιγουροι, απλα ο πινακας ειναι για να εχουμε μια ιδεα με το πως επηρεαζει το  co2 το νερό μας.

 

Kαι οι δυο τροποι δουλευουν μια χαρα.:)

Το 24ωρο γενικα ειναι ευκολοτερο να πετυχεις μια ισοροπια.

 

Με την ηλεκτροβανα ειναι δυσκολοτερο το στησιμο οσο αφορα στο να πετυχουμε αυτο που θελουμε.

 

Πρεπει να ειμαστε και λιγο επιφυλακτικοι, γιατι μου εχει τυχει μανομετρο , να βγαζει καθε μερα διαφορετικη ποσοτητα- φυσαλιδες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα να βαζω οσμωση στο ενυδρειο σιγα σιγα, λεω να το παω σταδιακα. Απο την αλλαγη που εκανα αυτη την εβδομαδα προσθεσα 20% οσμωση και το υπολοιπο βρυση. Μπηκε και το co2 και εριξε ακομα λιγο το ph αλλα μαλλον ετσι οπως το κοβω θα σταματησω στο 50-50 οσμωση-βρυση αν και ειχα σκοπο να το παω πιο ψιλα. Τα ζωοτοκα φευγουν αν και ειναι πολυ δυσκολο να τα πιασω, κανενα δεν μπορω να πιασω με αποχη λογο φυτων και οτι μπαινει στο μπουκαλι φευγει .. (κλασσικη diy παγιδα).

 

Ηρθαν και οι πρωτοι 6 καρδιναλιοι   :icon_dance:  και δεν μπορω να ξεκολλησω απο το τζαμι... Γιατι δεν ειχα ποτε καρδιναλιους ;;; 

 

Υ.Γ Αυτη η sony το παρακανει με τα χρωματα ...

 

DSC03415_zpslzzdphkp.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου και οι καρδινάλιοι τούμπανο. Εγω για να πιάσω 4 ember που είχαν μείνει έβγαλα ολα τα φυτά.

Με το φωτισμό πως τα πάνε; Κρύβονται καθόλου η δεν τα ενοχλει;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

χαχα παιξε λιγο στο manual την φωτογραφικη, φαινεται και απο την βεντουζα αριστερα εχει βγει μπλε.

Γκαζονακι ειναι το glosso?

Δοκιμασε το monte carlo.

Σαν να θελει και λιγο συμμαζεμα. :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...