Jump to content

Φυτεμένο 120 Λίτρα


mixalis1708

Recommended Posts

Η βεντουζα ειναι μπλε και στη πραγματικοτητα χαχαχα... Το περιμενα οτι θα το σχολιασεις αυτο με τα χρωματα.   :P   

Glosso ειναι το γκαζονακι με κλαδοφορα, θα το ξυλωσω ομως γιατι θελω να δωσω χωρο στη lobelia το repens και τη alternanthera reineckii mini που εχω σκοπο να βαλω μπροστα... Εχω λιγο μοντε καρλο  και αρκετη cuba και μαλλον θα παιξω μ αυτα μπροστα.

Πολυ συμμαζεμα θελει οχι λιγο!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να μετακομίσεις Αθήνα να σε βοηθάμε εμείς με τα συμμαζέματα, εννοώ για ό,τι περισσεύει.  :P

Link to comment
Share on other sites

Πες μας όμως πως τα πάνε οι καρδινάλιοι με το φως γιατί είναι και για εμένα ένα ψαράκι που κοιτάω πολύ ζεστά!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να μετακομίσεις Αθήνα να σε βοηθάμε εμείς με τα συμμαζέματα, εννοώ για ό,τι περισσεύει.  :P

Κωνσταντινε μια χαρα δουλευουν και οι μεταφορικες ..  :rolleyes:

 

 

Πες μας όμως πως τα πάνε οι καρδινάλιοι με το φως γιατί είναι και για εμένα ένα ψαράκι που κοιτάω πολύ ζεστά!!!

 

Μια χαρα τα πανε ειναι συνεχεια εξω σε μια ησυχη απο ροη γωνια αλλα τους βλεπω σιγα σιγα και μπαινουν προς τα μεσα. Αρχιζουν να χανονται δλδ μεσα στα φυτα οσο περναει ο καιρος. Πηρα αλλους 6 και φαινεται οτι ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα τους αρεσει να ειναι ομαδα και θα τους κανω καμοια 20αρια. Τρωνε πολυ καλα κατεψηγμενη αρτεμια και την τροφη των γαριδων, φυλλαρακι και σπιρουλινα δεν αγγιζουν ...

Link to comment
Share on other sites

 

Μια χαρα τα πανε ειναι συνεχεια εξω σε μια ησυχη απο ροη γωνια αλλα τους βλεπω σιγα σιγα και μπαινουν προς τα μεσα. Αρχιζουν να χανονται δλδ μεσα στα φυτα οσο περναει ο καιρος. Πηρα αλλους 6 και φαινεται οτι ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα τους αρεσει να ειναι ομαδα και θα τους κανω καμοια 20αρια. Τρωνε πολυ καλα κατεψηγμενη αρτεμια και την τροφη των γαριδων, φυλλαρακι και σπιρουλινα δεν αγγιζουν ...

 

 

 

Καλημερα! Αν θες περε τους αυτα τα flakes http://www.petcity.gr/eshop/index.php/fish/fish-food/tropical-fish-food/jbl-novobel-250ml-detail να δεις να γινεται πολεμος

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντινε μια χαρα δουλευουν και οι μεταφορικες ..  :rolleyes:

 

 

 

 

Ναι αλλά δε μπορούν να μας δείξουν το ενυδρείο από κοντά!

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Αν θες περε τους αυτα τα flakes http://www.petcity.gr/eshop/index.php/fish/fish-food/tropical-fish-food/jbl-novobel-250ml-detail να δεις να γινεται πολεμος

Ωραια θα δοκιμασω και μ αυτες αν και εχω ενα ραφι τροφες και θα χαλασουν στο τελος ...

 

 

Ναι αλλά δε μπορούν να μας δείξουν το ενυδρείο από κοντά!

 

για αυτο ανεβαζουμε φωτο εδω να χαζευουμε ο ενας του αλλου το ενυδρειο χεχε ....

Link to comment
Share on other sites

Eγω εχω 2 ραφια τροφες σε αχρηστια,αυτη ειναι το κατι αλλο,πιστεψε με.

Δεν χαζευουμε ο ενας το ενυδρειο του αλλου.Ολοι χαζευουμε 4-5 ενυδρεια σαν το δικο σου. :bigemo_harabe_net-135:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Αν θες περε τους αυτα τα flakes http://www.petcity.gr/eshop/index.php/fish/fish-food/tropical-fish-food/jbl-novobel-250ml-detail να δεις να γινεται πολεμος

Την έχω και εγώ αυτή και την τσακίζουν και τα δικά μου τα lemon tetra.  Καλά τα δικά μου όλες τις τσακίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Eγω εχω 2 ραφια τροφες σε αχρηστια,αυτη ειναι το κατι αλλο,πιστεψε με.

Δεν χαζευουμε ο ενας το ενυδρειο του αλλου.Ολοι χαζευουμε 4-5 ενυδρεια σαν το δικο σου. :bigemo_harabe_net-135:

:bigemo_harabe_net-58:

 

 

Την έχω και εγώ αυτή και την τσακίζουν και τα δικά μου τα lemon tetra.  Καλά τα δικά μου όλες τις τσακίζουν.

 

Eνταξει θα την αγορασω κι αυτη, στα οπα οπα τους εχω αλλα ειναι και γ@@ω τα ψαρακια χαλαλι ...

Link to comment
Share on other sites

1  εβδομαδα τρεχει το co2 και τα φυτα αλλαζουν μου φαινεται. Τωρα πρεπει να βρω χρονο και το ψαλιδι... 

Οι καρδιναλιοι εγιναν 19 και μαλλον εκλεισε η ομαδα. :)

 

 

13184783_10208155455938006_1636366788_o_

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραία αντίθεση τα ψάρια με τα φυτά, ωραία χρώματα τα άτιμα όταν είναι μεγάλη ομάδα, άλλο ενυδρείο Μιχάλη. Αλήθεια η διάχυση πως γίνεται; 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πραγματικα πολυ ομορφα ψαρια και εγω εχω παθει τη πλακα μου. Η διαχυση γινεται με το κλασσικο γυαλινο διαχυτηρα που εχω βαλει μεσα σ ενα μικρο φιλτρακι για καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πραγματικα πολυ ομορφα ψαρια και εγω εχω παθει τη πλακα μου. Η διαχυση γινεται με το κλασσικο γυαλινο διαχυτηρα που εχω βαλει μεσα σ ενα μικρο φιλτρακι για καλυτερα.

Για εξηγησέ το καλύτερα, από εμφάνιση στο νερό; Εννοώ δημιουργείται νέφος αυτό που λένε φαινόμενο σπράιτ; 

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου ενα μικρο κλασσικο εσωτερικο φιλτρακι που ανοιγει απο κατω και εκει μεσα βαζεις τον διαχυτηρα, ηδη ο διαχυτηρας εχει σπασει το co2 σε πολυ μικρες φυσαλιδες και περνωντας αυτες μεσα απο την φτερωτη του φιλτρου γινονται ακομα μικροτερες. Νεφος υπαρχει αλλα ειναι τοσο μικρες οι φυσαλιδες που δεν το βλεπεις εκτος και αν πας απο τα 10 εκατοστα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παρόμοιο έχω κάνει εγώ, απλά έβαλα απ ευθείας μέσα το σωλήνα γιατί όταν είχα δοκιμάσει όχι βέβαια το γυάλινο διαχυτήρα αλλά αερόπετρα μέσα στο κυκλοφορητάκι, ναι μεν ήταν μικρές οι φυσαλίδες αλλά φαινόταν θολό το ενυδρείο, σα σπράιτ όπως το λένε, εσύ δεν το έχεις αυτό το φαινόμενο; 

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει οντως αυτο το φαινομενο αλλα προς το παρον δεν με ενοχλει αν και οπως εγραψα παραπανω ειναι τοσο μικρες οι φυσαλιδες που δεν τις βλεπω καν απο μακρυα.

 

Απο την αλλη αυτο που ισως με ενοχλει περισσοτερο ειναι οτι τα φυτα μετα απο 1-2 ωρες που αναβουν τα φωτα ειναι σαν να τα βουτηξες σε γκαζοζα γεματα με μικρες φυσαλιδες πανω τους απο co2 και perling οχι ολα αλλα τα  περισσοτερα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει οντως αυτο το φαινομενο αλλα προς το παρον δεν με ενοχλει αν και οπως εγραψα παραπανω ειναι τοσο μικρες οι φυσαλιδες που δεν τις βλεπω καν απο μακρυα.

 

Απο την αλλη αυτο που ισως με ενοχλει περισσοτερο ειναι οτι τα φυτα μετα απο 1-2 ωρες που αναβουν τα φωτα ειναι σαν να τα βουτηξες σε γκαζοζα γεματα με μικρες φυσαλιδες πανω τους απο co2 και perling οχι ολα αλλα τα  περισσοτερα. 

Αυτο που βλεπεις ειναι καλο...σημαινει οτι τα φυτα φωτοσυνθετουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που ενώ έχεις δυνατό φωτισμό η rotala rotundifolia αναπτύσσεται μέχρι την επιφάνεια και παίρνει και χρωμα. Στο δικό μου μόλις φτάσει σε κάποιο ύψος ξεκινάει να αναπτύσσεται οριζόντια, παίρνει και χρωμα στην κορυφή της, αλλα επειδή την έχω στην πίσω μεριά του ενυδρείου, θέλω να πάρει και άλλο ύψος αλλα αυτή δεν....

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που ενώ έχεις δυνατό φωτισμό η rotala rotundifolia αναπτύσσεται μέχρι την επιφάνεια και παίρνει και χρωμα. Στο δικό μου μόλις φτάσει σε κάποιο ύψος ξεκινάει να αναπτύσσεται οριζόντια, παίρνει και χρωμα στην κορυφή της, αλλα επειδή την έχω στην πίσω μεριά του ενυδρείου, θέλω να πάρει και άλλο ύψος αλλα αυτή δεν....

Δεν παιζει ρολο μονο ο φωτισμός... αλλα  και η λιπανση... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που ενώ έχεις δυνατό φωτισμό η rotala rotundifolia αναπτύσσεται μέχρι την επιφάνεια και παίρνει και χρωμα. Στο δικό μου μόλις φτάσει σε κάποιο ύψος ξεκινάει να αναπτύσσεται οριζόντια, παίρνει και χρωμα στην κορυφή της, αλλα επειδή την έχω στην πίσω μεριά του ενυδρείου, θέλω να πάρει και άλλο ύψος αλλα αυτή δεν....

Πιστευω οτι την επηρεαζει και η ροη τη ροταλα οχι τοσο ομως την rotundifolia οσο την green. Tην ειχα στην αρχη στη μεσαια ζωνη (για τη green μιλαω) και εκανε ακριβως το ιδιο που λες αλλα επεφτε σχεδον πανω της η ροη του φιλτρου μολις την εβαλα λιγο πιο πισω και δεν την χτυπουσε η ροη αρχισε να αναπτυσσει βλαστους κανονικα προς τα πανω.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η ροτάλα είχε πολύ ανάπτυξη έφτανε γρήγορα επιφάνεια αλλά χρώμα δεν είχε βγάλει ποτέ. 

 

Πιθανολογώ δεν την έβλεπε καλά ο φωτισμός μου.

 

Περίεργο φυτάκι..

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει ρολο μονο ο φωτισμός... αλλα  και η λιπανση... :)

Τι μπορεί να λείπει απο τη λίπανση και να γίνεται αυτό;

  

Πιστευω οτι την επηρεαζει και η ροη τη ροταλα οχι τοσο ομως την rotundifolia οσο την green. Tην ειχα στην αρχη στη μεσαια ζωνη (για τη green μιλαω) και εκανε ακριβως το ιδιο που λες αλλα επεφτε σχεδον πανω της η ροη του φιλτρου μολις την εβαλα λιγο πιο πισω και δεν την χτυπουσε η ροη αρχισε να αναπτυσσει βλαστους κανονικα προς τα πανω.

Μήπως να δοκιμάσω να της αλλάξω και θέση; Την έχω στη μεσαία ζώνη πίσω, όσο να ναι τη χτυπάει λίγο. Απλά ειδα και στο προφίλ της ότι στο δυνατό φωτισμό ξεκινάει να αναπτύσσεται οριζόντια. :P

Θα το δοκιμάσω και αυτό και βλέπουμε.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κλαδεψα και καθαρισα λιγο, πρεπει να μου πηρε 3 ωρες και αυτη τη φορα. Ξυλωσα το glossostigma, θελω να βγαλω και τη moss απο εκει αλλα δεν ειχα αλλη αντοχη και λεω στη θεση της να παει το pogostemon erectus και μπροστα cuba θα δουμε ... 

 

13234769_10208171566580762_725953838_o_z

(no filter φωτο αμεσως μετα το κλαδεμα)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι το θες αφου δεν το αντεχεις.Στειλε το σε μενα με το πρωτο βαπορι :hehe

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...