Jump to content

Φυτεμένο 120 Λίτρα


mixalis1708

Recommended Posts

Ετσι σωστα τα λες, για 2 ωρες ειναι φουλ ο φωτισμος και μετα παλι σταδιακα αναμα και σβησιμο. Καθε λαμπα εχει το δικο της χρονοδιακοπτη.  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι σωστα τα λες, για 2 ωρες ειναι φουλ ο φωτισμος και μετα παλι σταδιακα αναμα και σβησιμο. Καθε λαμπα εχει το δικο της χρονοδιακοπτη.  :thumbsu:

Είναι καλή μαγκιά αυτό. Τα δίνεις όλα αλλά για λίγο οπότε δεν αφήνεις το πεδίο ελεύθερο για κανένα algae bloom. Αν κοτσάρω πάλι την τρίτη λάμπα στο μέλλον κάπως έτσι θα κοιτάξω να το χειριστώ και εγώ. Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλή μαγκιά αυτό. Τα δίνεις όλα αλλά για λίγο οπότε δεν αφήνεις το πεδίο ελεύθερο για κανένα algae bloom. Αν κοτσάρω πάλι την τρίτη λάμπα στο μέλλον κάπως έτσι θα κοιτάξω να το χειριστώ και εγώ. Ευχαριστώ :)

 

Συγκρινεις 2 ανομοια ενυδρεια αυτη τη στιγμη.

Του φιλου εδω δεν εχει καμια σχεση με το δικο σου.Αλλα φυτα εχει εδω ο φιλος,αλλη φυτομαζα,καποια φυτα του ειναι γρηγορης αναπτυξης που ρουφανε πολλα και γρηγορα και το πιο σημαντικο, το ενυδρειο του ειναι ωριμο...το δικο σου απο την αλλη δεν ειναι καθολου ωριμο.

Οπωτε μη συγκρινεις Ευθυμη καθε ενυδρειο που βλεπεις με πολυ φως σε σχεση με το δικο σου.

Καμια σχεση δεν εχει το ενυδρειο αυτο με το δικο σου.

Ο φιλος και ολο το φως να μπουμπουνισει δεν θα εχει κανενα μα κανενα θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Συγκρινεις 2 ανομοια ενυδρεια αυτη τη στιγμη.

Του φιλου εδω δεν εχει καμια σχεση με το δικο σου.Αλλα φυτα εχει εδω ο φιλος,αλλη φυτομαζα,καποια φυτα του ειναι γρηγορης αναπτυξης που ρουφανε πολλα και γρηγορα και το πιο σημαντικο, το ενυδρειο του ειναι ωριμο...το δικο σου απο την αλλη δεν ειναι καθολου ωριμο.

Οπωτε μη συγκρινεις Ευθυμη καθε ενυδρειο που βλεπεις με πολυ φως σε σχεση με το δικο σου.

Καμια σχεση δεν εχει το ενυδρειο αυτο με το δικο σου.

Ο φιλος και ολο το φως να μπουμπουνισει δεν θα εχει κανενα μα κανενα θεμα.

Nαι εντάξει τα καταλαβαίνω αυτά που μου μεταφέρεις. 

 

Σημαντικές παραμέτροι βεβαίως.  Δεν τα συγκρίνω ακριβώς απλά ήθελα να δω με ποιον τρόπο ο φίλος εδώ διαχειρίζεται τόσο φως. Αν τρέχει φουλ ένταση συνέχεια κλπ.

Ευχαριστώ όμως για την συμβουλευτική παρέμβαση.

Link to comment
Share on other sites

 ενα μικρο βιντεακι... χωρις επεξεργασια στα χρωματα και με ολα τα φωτα ανοικτα

 

 

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πολλά συγχαρητήρια από μέρους μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο φίλε Μιχάλη! Πλούσια και πάνω απόλα υγιέστατη φυτομάζα!

 

Και το φως φαίνεται πολύ ανεκτό παρόλο που είναι πολύ. Δεν ξέρω αν κόβει και ο φακός λογικά κόβει λίγο .

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο καιρο το polygonum sao paulo πεταει πλαινα μπουμπουκια ή λουλουδια αν και το εχω πανω απο 1 χρονο πρωτη φορα το βλεπω να τα βγαζει αυτα ... 

 

FullSizeRender-11%20copy_zpsplo53rkc.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου το εχει κανει ποτε, ασχετα και αν εβγαινε εκτος νερου.

Για παρατηρησε, ισως τα βγάλει εκτος νερου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου το εχει κανει ποτε, ασχετα και αν εβγαινε εκτος νερου.

Για παρατηρησε, ισως τα βγάλει εκτος νερου.

 Οχι Νικο τα κραταει ακομα εντος νερου και τα εβγαλαν 2-3 stems που δεν ηταν ψιλα στην επιφανεια. Μετα απο 2-3 μερες που ανεβασα τη φωτο περασα απο ενα φιλο που του ειχα δωσει κλαδεματα και εχουν βγει και σ αυτον τωρα τι να σου πω... Ισως η ανοδος στη θερμοκρασια το προκαλεσε ..

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να σας συστησω τα καινουργια φιλαρακια  :hehe

Ειναι 3 στον αριθμο και τα εχω μερικες μερες, τα 2 ειναι συνεχεια μαζι μεσα στα φυτα (δε ξερω τι κανουν εκει μεσα) και ο τυπος αυτος εδω συνεχεια εξω και τρωει ξυλο οποτε ξεπροβαλει κανενα απο τα αλλα μεσα απο τα φυτα ..  :sword:

 

13844125_10208719269592995_273780473_o_z

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eχουμε γεννητουρια, την Παρασκευη που μας περασε αγορασα ενα αρσενικο ramirezi καθως και τα 3 που ειχα βαλει αρχικα βγηκαν θηλυκα. Το ενα μετα απο εντονες διαμαχες το εχασα. Απο χθες λοιπον ειχα χασει το αρσενικο και ενα απο τα 2 θηλυκα και ψαχνοντας να τα βρω σημερα το βραδυ τα επιασα στη πισω πλευρα του ενυδρειου μεσα σε ενα μικρο λακκο στην αμμο να γεννανε αυγουλακια... Τι κανουμε τωρα ;;

 

Έγινε επεξεργασία - mixalis1708
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Eχουμε γεννητουρια, την Παρασκευη που μας περασε αγορασα ενα αρσενικο ramirezi καθως και τα 3 που ειχα βαλει αρχικα βγηκαν θηλυκα. Το ενα μετα απο εντονες διαμαχες το εχασα. Απο χθες λοιπον ειχα χασει το αρσενικο και ενα απο τα 2 θηλυκα και ψαχνοντας να τα βρω σημερα το βραδυ τα επιασα στη πισω πλευρα του ενυδρειου μεσα σε ενα μικρο λακκο στην αμμο να γεννανε αυγουλακια... Τι κανουμε τωρα ;;

 

 

Αρχικα τιποτα..

Υπομονη..

Ανοιξε μονο ενα λαμπακι νυχτας γαι να βλεπουν πανω κατω τι κανουν..

Μην βαλεις ακομα χερια για να μπουκωσεις φιλτρα..

Μην κλαδεψεις...

Ειναι η τριτη περιπτωση που ακουω με ραμ τις τελευταιες 2 μερες ...

Ειναι ο καιρος μαλλον....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα τιποτα..

Υπομονη..

Ανοιξε μονο ενα λαμπακι νυχτας γαι να βλεπουν πανω κατω τι κανουν..

Μην βαλεις ακομα χερια για να μπουκωσεις φιλτρα..

Μην κλαδεψεις...

Ειναι η τριτη περιπτωση που ακουω με ραμ τις τελευταιες 2 μερες ...

Ειναι ο καιρος μαλλον....

Ενταξει δεν θα πειραξω τιποτα. Εχω μια λεντοταινια μπλε που δεν αναβω ποτε και τους την αναψα μολις. Λιπασματα στοπ εννοειτε ε ; 2-3 μερες θελουν να βγουν τα μικρα ; 

Έγινε επεξεργασία - mixalis1708
Link to comment
Share on other sites

2-3 μερες περιπου κανουν να σκασουν τα αυγα..

Για να ξεκινησουν να κολυμπανε θελουν περιπου αλλες τοσες...

Εγω δεν ξερω αν θα εκοβα λιπασματα...

Οπως επισης δεν νομιζω οτι θα δεις μωρα και απο την πρωτη φορα οσο και αν το ελπιζω...

Συνηθως κανουν δοκιμαστικες γεννες .....

Link to comment
Share on other sites

2-3 μερες περιπου κανουν να σκασουν τα αυγα..

Για να ξεκινησουν να κολυμπανε θελουν περιπου αλλες τοσες...

Εγω δεν ξερω αν θα εκοβα λιπασματα...

Οπως επισης δεν νομιζω οτι θα δεις μωρα και απο την πρωτη φορα οσο και αν το ελπιζω...

Συνηθως κανουν δοκιμαστικες γεννες .....

με βλεπω με καινουργιο ενυδρειο αναπαραγωγης και χαρτι εξωσης .. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

με βλεπω με καινουργιο ενυδρειο αναπαραγωγης και χαρτι εξωσης ..

Μιχαλη πως τα πανε τα ραμ;; Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη πως τα πανε τα ραμ;;

Σταθη μαλλον τα εφαγαν τα αυγα τα ιδια τα ψαρια ή τα ανσιστρους , τους ετοιμαζω ενα 60αρι να κανω μια πιο οργανωμενη προσπαθεια .. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη πολυ ωραιο !!!

 

Απο κλαδεμα τι κανεις ?? Απλα κλαδευεις τις κορυφες ή κλαδευεις κορυφες και τις φυτευεις βγαζοντας τις ριζες ?

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη πολυ ωραιο !!!

 

Απο κλαδεμα τι κανεις ?? Απλα κλαδευεις τις κορυφες ή κλαδευεις κορυφες και τις φυτευεις βγαζοντας τις ριζες ?

Γιαννη σε ευχαριστώ δεν ειναι συνεχεια το ιδιο το κλαδεμα που κανω, καποιες φορες κλαδευω κορυφες και αφήνω τις ριζες και καποιες αλλες ξεπατωνω, πεταω τις ριζες και ξανα φυτευω τις κορυφες.. 

Έγινε επεξεργασία - mixalis1708
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα ....

 

Αυτο εξαρταται απο το ειδος του φυτου ή απο το σχημα που θες να δωσεις στο φυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα ....

 

Αυτο εξαρταται απο το ειδος του φυτου ή απο το σχημα που θες να δωσεις στο φυτο ?

Κυριως απο το σχημα που θελω να δωσω στη συσταδα των φυτων .. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...