Jump to content

Γεννα δισκων


stathis spithas

Recommended Posts

Όταν κανείς αλλαγή προσπάθησε στους 29 το νερό που μπαίνει κ όταν δεις τα μαγαλα καμάκια λίγο αλατακι.σ μένα έπιασε.να ξέρεις όμως ότι τα θυλικα τουλάχιστον πρέπει να γεννάνε αραιά κ που.ΓΥΝΑΊΚΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

Στάθη πως θα τα κόψεις απ' τις γέννες; Έχω καταφέρει να τα κόψω από τη φρενίτιδα αναπαραγωγής, αλλά ακόμα βγαίνουν 2-3 ζευγάρια ταυτόχρονα.

Κατα καιρους το εχω πετυχει με διαφορους τροπους οπως συνδιασμους με μειωση τροφης-ανεβασμα θερμοκρασιας-κλεψιμο αυγων οχι παντα με επιτυχια...

Το τελευταιο γινεται και ξεχωριστα αλλα εχει μεγαλο ρισκο γιατι μπορει να κανουν και χρονο και παραπανω να ξαναγεννησουν(μπορει να τα βλεπεις να καθαριζουν το μερος και να μην ζευγαρωνουν) και ειναι και ψυχοφθορο αν αγαπας τα ζωντανα...

Μπορει ομως και να ξεπερασουν το σοκ γρηγορα και μετα απο καμμια 10 μερες να ξαναδεις αυγα..

Η πιο καλη λυση ειναι το ζευγαρι να χωριστει αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα...

Βεβαια οποιο μεινει στο κοινωνικο κατα πασα πιθανοτητα θα βρει να ζευγαρωσει με οποιο ψαρι "περισευει"...

Θα σου πω με προσφατα γεγονοτα..

Δεν ξερω αν ποτε εχεις χασει δισκο ο τελευταιος που εχασα ηταν 5 χρονων και παρολο που ηταν ζευγαρι με μια μπλου νταιμοντ απο ενος χρονου με το που τον εβγαλα απο το κοινωνικο για να του κανω θεραπεια στην γεννηστρα η θυλικια ζευγαρωσε με αλλον αρσενικο...

post-49400-0-31975900-1459928147_thumb.jpeg

Το σκεφτομαι και κλαιω ακομα αυτο το ψαρι...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ.!!!!!!κ εσύ το ξέρεις.Στάθη τελικά ζευγαρωσε κ το ζευγάρι που ήθελα......σ περιμένω ε;;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν κανείς αλλαγή προσπάθησε στους 29 το νερό που μπαίνει κ όταν δεις τα μαγαλα καμάκια λίγο αλατακι.σ μένα έπιασε.να ξέρεις όμως ότι τα θυλικα τουλάχιστον πρέπει να γεννάνε αραιά κ που.ΓΥΝΑΊΚΕΣ.

Το εχω κανει κι αυτο Δημητρη και φαντασου οτι η θερμοκρασια μου τον χειμωνα ειναι απο 27,5-28,5 και το καλοκαιρι απο 28,0-29,5...

Το καλοκαιρι οντως ειναι πιο ανεενεργα..

Παντως τα σκαμπανεβασματα στις παραμετρους και ειδικα στην θερμοκρασια προς τα κατω η καλη διατροφη και οι συχνες αλλαγες τα ευνοουν στο να ζευγαρωνουν συχνοτερα..

Το επομενο ζευγαρι θα ειναι αγριοι δημητρη...

Μου ζευγαρωνουν στο κοινωνικο αλλα εχω μια μονο γεννηστρα..

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Πρασινους δημητρη...

Αν ολα πανε καλα νοιωσω ετοιμος και δεν με χωρισει η γυναικα οταν τις ξεφουρνισω οτι δεν θα σταματησει να ταιζει οσο λειπω..

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόπος να σταματήσουν οι γέννες είναι... να υπάρχουν στο ενυδρείο μόνο αρσενικά. Τα θηλυκά ακόμα και μόνα τους... δυστυχώς γεννάνε.

Στάθη στην φωτογραφία... βλέπω "κάψιμο" στην ουρά;

Οι πράσινοι (tefe spotted)... είναι οι αγαπημένοι μου.-

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και στους 29 που τους είχα, δε σταματήσανε. Για πιο ψηλά θα δούμε σε λίγο καιρό. Με ανεβασμένα ph και σκληρότητες, σταμάτησε τουλάχιστον η ταυτόχρονη γέννα κι απ' τα πέντε ζευγάρια. Τώρα παίζουν ταυτόχρονα δύο με τρία. Τάισμα δε θέλω να κόψω πολύ γιατί ότι χρονίσανε. Το σίγουρο είναι αυτό που λέει ο Νίκος, αλλά....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον μονο ετσι αν δεν θελει καθολου γεννες..

Ναι εχει νικο...

Η ουρα ειναι "φαγωμενη"....

Δεν ξερω αν σου εχει τυχει(πιστευω πως ναι)...

Το ψαρι παλευα για καιρο να το φερω...

Και καθε φορα που ερχοταν και ηταν και εμφανησιακα και σε συμπεριφορα υγιη μετα απο λιγο καιρο ξανακατρακυλουσε!!

Λες και δεν υπηρχε τροπος να το γυρισω..

Για μηνες αυτη η ιστορια..

Δεν θυμαμαι και πια ποσο καιρο τον κουραρα με ελαφρια φαρμακα τυπου μελαφιξ και χωρις φαρμακα μεχρι που στο τελος δεν γυρναγε...

Στο τελος αν και εμφανησιακα ηταν σχεδον τελειος(οσο γινοταν αυτο) και χωρις να τον ταλαιπωρησω μιας και πηγαινε σφαιρα τα παρατησε στρεσαριστηκε απο εναν αλλο εβγαλε τρυπα στο κεφαλι αρχισε να μου πλαγιαζει..

Τον καραντηνιασα..

Το ψαρι χαθηκε οπως το βλεπεις στην φωτο χωρις να χασει γραμμαριο...

Αν ρωτας αν εκανα χρηση φλατζιλ ναι εκανα καποια στιγμη πριν χασω το ψαρι και γιαυτο και το λιωσιμο στην ουρα...

Αν με ξαναρωτησεις αν θα ξαναχρησιμοποιουσα το συγκεκριμενο φαρμακο θα σου ελεγα πως οχι σε καραντινα...

Για να καταλαβεις την διαφορα αυτη ηταν η εικονα του ψαριου λιγο πριν αρχισει να ξανακατρακυλα....

post-49400-0-34375300-1459942002_thumb.jpeg

Σορρυ αλλα δεν το εχω με τα βιντεο και τις φωτογραφιες...

Τους καρδυναλιους τους εχω βγαλει για να σε προλαβω!!

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και στους 29 που τους είχα, δε σταματήσανε. Για πιο ψηλά θα δούμε σε λίγο καιρό. Με ανεβασμένα ph και σκληρότητες, σταμάτησε τουλάχιστον η ταυτόχρονη γέννα κι απ' τα πέντε ζευγάρια. Τώρα παίζουν ταυτόχρονα δύο με τρία. Τάισμα δε θέλω να κόψω πολύ γιατί ότι χρονίσανε. Το σίγουρο είναι αυτό που λέει ο Νίκος, αλλά....

Πεντε ζευγαρια σε εξαρση φανταζομαι το ενυδρειο θα ειναι σαν παζλ....

Χριστο το φτανουν μεχρι μωρα ή τρωνε τα αυγα;;

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχω δει ουρές. Δεν έχω ψαχτεί ακόμα, ούτε τα βιάζομαι. Να γεμίσουν πρώτα και μετά  το φθινόπωρο βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Με το flagyl... τσάμπα τον "κοπάνησες".

Τον είχαν ματιάσει οι καρδινάλιοι... ένα ευχέλαιο χρειαζόταν και θα ήταν "περδίκι".    :peace2:

Όμορφο ψάρι... κρίμα.- :( 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ωραια ειναι σταθη.τα εβαλες στο μεγαλο;;;θα ηθελα να βγάλουμε ενα συμπέρασμα αν μπήκαν στο μεγαλο.τον ρυθμό ανάπτυξης σ περίπτωση βέβαια που τρωνε κανονικά κ δεν τα βαράνε τα μεγαλα.εγω τα δικα μου την 100στη μερα τα έβαλα στο μεγαλο κ ειχα αγωνία να δω συμπεριφορές των μεγαλων.τελικα τσαμπα η αγωνια δεν τα πειραξε κανενα κ την δευτερη μερα αρχισαν να τρωνε κανονικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να τους χαίρεσαι... Στάθη.   :thumbsu:

Τάϊζε τα ψάρια... ΜΗΝ "μετράς" το φαγητό.-   ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ομορφα ψάρια,να τα χαιρεσαι!Και οπως εγραψε ηδη ο Νίκος,μην μετράς το φαγητό,δωστους να φάνε,πεινάνε συνέχεια :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια ειναι σταθη.τα εβαλες στο μεγαλο;;;θα ηθελα να βγάλουμε ενα συμπέρασμα αν μπήκαν στο μεγαλο.τον ρυθμό ανάπτυξης σ περίπτωση βέβαια που τρωνε κανονικά κ δεν τα βαράνε τα μεγαλα.εγω τα δικα μου την 100στη μερα τα έβαλα στο μεγαλο κ ειχα αγωνία να δω συμπεριφορές των μεγαλων.τελικα τσαμπα η αγωνια δεν τα πειραξε κανενα κ την δευτερη μερα αρχισαν να τρωνε κανονικά.

Εγω καθυστερησα λιγακι να τα βαλω τα περισοτερα τα εβαλα τον 6-7 μηνα γιατι εχω μεσα και κατι "παλιοχαρακτηρες" που μου βαραγαν μεχρι και τους παπουδες μου....

Παρολα αυτα δεν πειραξαν τα μωρα αυτα ηταν λιγο διστακτικα απεναντι στους μεγαλυτερους δισκους...

Αυτα που κρατησα απο τις γεννες τους ειναι στα 9-10 εκατοστα στους 8-9 περιπου μηνες....

Πρεπει να πω βεβαια οτι ψαρια που χαρισα απο σε φιλους(απο τις ιδιες σειρες) αλλα πηγαν καλυτερα σαν αναπτυξη και αλλα χειροτερα....

Αυτο οφειλεται κατα την γνωμη μου σε ενυδρεια που ευνοουσαν την αναπτυξη τους οχι μονο σαν δυνατοτητα καλης ή ακομα και κακης ποιοτητας φαγητου και ταισματων οπως και αλλαγων νερου (αρχικα και βασικα)αλλα και ωφελημων λιτρων(κστα την γνωμη μου παντα)...

Βοηθαν βεβαια πολλα πριν γνωστα πανω κατω οπως το dna του ψαριου με οτι συνεπαγεραι αυτο απο γεννητορες ή παλια αιματα..

Διαρκεια που μειναν οι γονεις και τα πρωτα ταισματα..

Ποιοτητα και πληροτητα τροφων...

Θερμοκρασια και "ποιοτητα" νερου...

Και ποσα αλλα!!!

Γνωμη μου το πως και γιατι τα ψαρια αναπτυσονται σε μεγαλυτερο ή μικροτερο βαθμο ειναι τεραστια κουβεντα και δεν μπορουν να βγουν συμπερασματα απο μια ή δυο ή ακομα και τρεις γεννες.....

Να τους χαίρεσαι... Στάθη.   :thumbsu:

Τάϊζε τα ψάρια... ΜΗΝ "μετράς" το φαγητό.-   ;)

Ευχαριστω Νικο...

Ταιζω..

Ταιζω αφου οσοι με βλεπουν εκεινη την ωρα με εχουν για τρελο που ριχνω φαι με τις χουφτες αρκετες τροφες και αρκετες φορες την ημερα...

Βεβαια δεν μενει και τιποτα κατω περισοτερο απο 7-8 λεπτα αφου απο κατω αλωνιζουν οι ηλεκτρικες σκουπες που λεγονται Geophagus surinamensis...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ομορφα ψάρια,να τα χαιρεσαι!Και οπως εγραψε ηδη ο Νίκος,μην μετράς το φαγητό,δωστους να φάνε,πεινάνε συνέχεια :D

Ευχαριστω!!!

Ανασα δεν παιρνουν απο το ταισμα...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι ότι... οι "σκούπες" τρώνε αυτό, που θα έπρεπε να τρώνε οι δίσκοι.- ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι ότι... οι "σκούπες" τρώνε αυτό, που θα έπρεπε να τρώνε οι δίσκοι.- ;)

Εχεις δικιο που φοβασαι Νικο...

Τους στερουν την χαρα να φυσαν και να τρωνε "με την υσηχια τους" (χρονικα μιλωντας παντα) αλλα τους επιτρεπουν να το κανουν χωρις να τους ενοχλουν...

Link to comment
Share on other sites

Σταθη λεω για τα ιδια ψάρια που ηταν στην γεννηστρα κ τωρα μπηκαν στο μεγάλο.δλδ αν κοπει μεινει ίδιο η επιταχυνθεί η ανάπτυξη τους.πιστεύω οτι βγαινει καποιο συμπέρασμα αν οπως ειπα κ πιο πανω τρωνε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...