Jump to content

Ειναι 'καλο' το χομπι μας;


teo96

Recommended Posts

Πιστευω πως αυτη την απορια την εχουμε ολοι πανω κατω. Αρκετες φορες οταν καθομαι μπροστα στο ενυδρειο μου σκεφτομαι: ειναι ευτυχισμενα τωρα αυτα τα πλασματα η απλα ζουν για να ζουν; Τους αρεσει η διαμονη τους στο ενυδρειο ή το βλεπουν σαν φυλακη; Απο την μια, τους παρεχουμε τροφη, καθαρο περιβαλλον, φροντίδα, εκμηδενιση φυσικων κινδυνων, αλλα απο την αλλη καμια γυαλα δεν ειναι και δεν θα ειναι ποτε η φυση. Θα ηθελα να ακουσω λοιπον την αποψη ολων σας σχετικά με το θεμα (και παλιων και νεων). Πιστευετε οτι κανουμε καλο σε αυτα τα ζωντανα ή απλα τα ταλαιπωρουμε; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχει συζητηθει απειρες φορες το συγκεκριμενο.

Σε εχει πιασει κριση συνειδησης;

Send from the heart of the Amazonas

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ναι αστα. :P
και που εχετε καταληξει; 

Link to comment
Share on other sites

ναι αστα. :P

και που εχετε καταληξει; 

 

Οτι ολοι ειμαστε καθαρματα.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

ναι αστα. :P

και που εχετε καταληξει;

Πουθενά. Λες ότι καταλήγουν κάπου τέτοιου είδους συζητήσεις....?
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πουθενά. Λες ότι καταλήγουν κάπου τέτοιου είδους συζητήσεις....?

Παρασκευά θα μπορούσες να αναλύσεις λίγο την άποψη σου πιο σφαιρικά . Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον για πολλούς μας να σε ακούσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι να αναλυσω περισσότερο Εύθυμη. Οι απόψεις διίστανται στο θέμα και δεν μπορώ να πω ότι κάποια είναι εσφαλμένη. Ορθώς ειπώθηκε ανωτέρω ότι όσο καλοφτιαγμένο και αν είναι ένα ενυδρείο ΔΕΝ είναι φύση. Λοιπόν; Τι κάνουμε; Ή ανάγκη του ανθρώπου για επαφή με τη φύση έχει οδηγήσει στον θεσμό των κατοικίδιων συντροφιάς.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως είναι ένας τρόπος επικοινωνίας με τη φύση και εκφράζει μία ανάγκη. Αν σκεφτώ πως όταν κάποιος ένα ζωντανό το προσέχει και το ζωντανό αυτό δεν ανήκει στην βιτρίνα κάποιου εμπορικού καταστήματος , τότε μπορώ να διακρίνω αληθινό ενδιαφέρον για το ζωντανό που φιλοξενεί.

 

Έχουμε απομακρυνθεί από τη φύση και από την "φύση μας" γενικότερα δυστυχώς. 

 

Αυτό που θέλω να πω είναι πως όπως σεβόμαστε το μικρό οικοσύστημα που έχουμε στο σαλόνι μας , έτσι πρέπει όλοι μας να σεβόμαστε και το περιβάλλον έξω.

Όπως δεν θα πετάγαμε ποτέ σκουπίδια στο ενυδρείο, έτσι δεν πρέπει να ανοίγουμε και το παράθυρο να πετάμε το κρουασάν λέγοντας στον εαυτό μας "εντάξει μωρέ θα το φάνε τα πουλάκια" προσπαθόντας να απενοχοποιήσουμε το γεγονός πως βαριόμασταν να κατέβουμε στον κάδο που βρίσκεται 50 μέτρα παραπέρα.

 

Τέλοσπάντων, ας μην ξεφύγω από το θέμα μας! 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως είναι ένας τρόπος επικοινωνίας με τη φύση και εκφράζει μία ανάγκη. Αν σκεφτώ πως όταν κάποιος ένα ζωντανό το προσέχει και το ζωντανό αυτό δεν ανήκει στην βιτρίνα κάποιου εμπορικού καταστήματος , τότε μπορώ να διακρίνω αληθινό ενδιαφέρον για το ζωντανό που φιλοξενεί.

Έχουμε απομακρυνθεί από τη φύση και από την "φύση μας" γενικότερα δυστυχώς.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως όπως σεβόμαστε το μικρό οικοσύστημα που έχουμε στο σαλόνι μας , έτσι πρέπει όλοι μας να σεβόμαστε και το περιβάλλον έξω.

Όπως δεν θα πετάγαμε ποτέ σκουπίδια στο ενυδρείο, έτσι δεν πρέπει να ανοίγουμε και το παράθυρο να πετάμε το κρουασάν λέγοντας στον εαυτό μας "εντάξει μωρέ θα το φάνε τα πουλάκια" προσπαθόντας να απενοχοποιήσουμε το γεγονός πως βαριόμασταν να κατέβουμε στον κάδο που βρίσκεται 50 μέτρα παραπέρα.

Τέλοσπάντων, ας μην ξεφύγω από το θέμα μας!

Σωστη και χρησιμη προεκταση.
Link to comment
Share on other sites

ΑΝ έχω ένα ενυδρείο ενός τόνου όπου φιλοξενώ 200 καρδινάλιους, διαφέρει από το... να φιλοξενώ στον ίδιο χώρο έναν θηρευτή που θα γίνει 2.5 μέτρα (αλλά ακόμα είναι μικρός)... και αδιαφορώ πλήρως που και πως θα ζήσει τα υπόλοιπα χρόνια του... όταν εγώ τον βαρεθώ.

Το ΑΝ κάνουμε καλό ή κακό (τα έχουμε ευτυχισμένα)... μας το λένε τα ψάρια μας (αρκεί να μπορούμε να τα ακούσουμε... και σε μερικές περιπτώσεις... ΠΡΙΝ να είναι αργά).-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
  • Like 6
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

ΑΝ έχω ένα ενυδρείο ενός τόνου όπου φιλοξενώ 200 καρδινάλιους, διαφέρει από το... να φιλοξενώ στον ίδιο χώρο έναν θηρευτή που θα γίνει 2.5 μέτρα (αλλά ακόμα είναι μικρός)... και αδιαφορώ πλήρως που και πως θα ζήσει τα υπόλοιπα χρόνια του... όταν εγώ τον βαρεθώ.

Το ΑΝ κάνουμε καλό ή κακό (τα έχουμε ευτυχισμένα)... μας το λένε τα ψάρια μας (αρκεί να μπορούμε να τα ακούσουμε... και σε μερικές περιπτώσεις... ΠΡΙΝ να είναι αργά).-

δηλαδή θεωρείς ότι όταν προσφέρουμε σε ένα είδος το περιβάλλον που του πρέπει και μας βγάζει τις συμπεριφορές που πρέπει και εσύ από ότι σε έχω διαβάσει ξέρεις τι είναι το πρέπεικαι δεν το αναλύω, τότε αντικαθιστούμε το οικοσύστημά τους και τα ψαράκια μας είναι όπως και στην άγρια ζωή?

 

για να μην παρεξηγηθώ δεν ρωτάω με ειρωνική διάθεση , (ο γραπτός λόγος παρεξηγείται εύκολα) απλά θέλω τη γνώμη σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εμείς οι άνθρωποι έχουμε φύγει από το φυσικό μας περιβάλλον.Τα θετικά είναι ότι δεν μας τρώει ο πρώτος λύκος που θα συναντήσουμε στο δάσος και δεν πεθαίνουμε από την πρώτη γρατζουνιά που θα πάθουμε και θα μολυνθεί. Επίσης,δεν πεθαίνουμε το 90% πριν γίνουμε 2 μηνών.

Τώρα για ψάρια δεν είναι ακριβώς το ίδιο. Έχουν τα θετικά τους,έχουν και τα αρνητικά τους. Αυτό,σε περίπτωση που τους δίνουμε κάποιες συνθήκες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως η ενασχόληση μου με το χόμπυ, μου αύξησε την οικολογική συνείδηση, την ηθική ευθύνη απέναντι στους οργανισμούς που φιλοξενώ, μου έμαθε να σέβομαι  τον κύκλο της ζωής, και με την παρατήρηση και μόνο με έκανε να αντιλαμβάνομαι πράγματα που πριν δεν φανταζόμουν. Πιστεύω πως με έκανε <<καλύτερο σκεπτόμενο άνθρωπο>>. Μέρος λοιπόν  αυτής της καλής ενέργειας που μου δίνει προσπαθώ να  την επιστρέφω στο ενυδρείο μου, και να φροντίζω πάντοτε, να παρέχω το καλύτερο στα ζωντανά μου. Με αυτό το σκεπτικό πιστεύω πως περνάνε καλά (κι ας μην είναι το ενυδρείο μου η φύση).

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως η ενασχόληση μου με το χόμπυ, μου αύξησε την οικολογική συνείδηση, την ηθική ευθύνη απέναντι στους οργανισμούς που φιλοξενώ, μου έμαθε να σέβομαι  τον κύκλο της ζωής, και με την παρατήρηση και μόνο με έκανε να αντιλαμβάνομαι πράγματα που πριν δεν φανταζόμουν. Πιστεύω πως με έκανε <<καλύτερο σκεπτόμενο άνθρωπο>>. Μέρος λοιπόν  αυτής της καλής ενέργειας που μου δίνει προσπαθώ να  την επιστρέφω στο ενυδρείο μου, και να φροντίζω πάντοτε, να παρέχω το καλύτερο στα ζωντανά μου. Με αυτό το σκεπτικό πιστεύω πως περνάνε καλά (κι ας μην είναι το ενυδρείο μου η φύση).

Πολύ καλό σχόλιο.Συμφωνώ απόλυτα. 

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή θεωρείς ότι όταν προσφέρουμε σε ένα είδος το περιβάλλον που του πρέπει και μας βγάζει τις συμπεριφορές που πρέπει και εσύ από ότι σε έχω διαβάσει ξέρεις τι είναι το πρέπεικαι δεν το αναλύω, τότε αντικαθιστούμε το οικοσύστημά τους και τα ψαράκια μας είναι όπως και στην άγρια ζωή?

 

για να μην παρεξηγηθώ δεν ρωτάω με ειρωνική διάθεση , (ο γραπτός λόγος παρεξηγείται εύκολα) απλά θέλω τη γνώμη σου

 

 

Φυσικά και ΔΕΝ το κάνουμε... όπως έχει αποδειχτεί όμως... παρέχοντας τους τις καλύτερες δυνατές συνθήκες, έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής (ΑΝ αυτό λέει κάτι).- ;)

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανοντας καποια σωστα πραγματα  θεωρω οτι δινουμε στα ψαρακια καλες συνθηκες για να ζησουν. Στη φυση το μικρο ψαρι θα γινει τροφη του μεγαλου. Στο ενυδρειο μας δεν προκειται να γινει αυτο, εκτος αν καποιος βαλει Jaguar με Νεον.  :bbq:

Εγω προσωπικα εχω κανει τραγικα λαθη στο παρελθον με τα ενυδρεια μου μεχρι που πριν 2 χρονια αρχισα να ξαναασχολουμε και αρχισα διαβασμα, γραφτηκα στο φορουμ και αρχισα να ρωταω μπας κ μαθω λιγα πραγματα παραπανω.

Με λιγα λογια τα ψαρακια μας ειναι καλα αν ειμαστε εμεις εμεις ενταξει απεναντι τους. Με το ιδιο σκεπτικο αν καποιος παρει σκυλο και τον εχει ολη μερα στο διαμερισμα χωρις βολτα, δεν ειναι ενταξει. Αν κανεις ενα παιδι κ το εχεις ολη μερα μπροστα στην ΤV κ δεν ασχολεισαι καθολου, δεν ειναι ενταξει.

Και στην τελικη σκεφτειτε οτι τα ψαρακια τα σωζετε απο τις γυαλες των pet shop :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως σε ολα τα πραγματα υπαρχει η σωστη και η λαθος χρηση...

Γνωμη μου ειναι οτι δεν πρεπει να ρωταμε αν το χομπι μας ειναι καλο αλλα αν εμεις το χειριζομαστε σωστα...

Σαν χομπι προσφερει και ψυχικα και απο θεμα γνωσεων...

Θα ελεγα οτι ειναι ενα πληρες χομπι!!

Να ειμαστε πραγματιστες..

Ενα "καλο" ενυδρειο στα χερια ενος ανθρωπου που εθελοτυφλει γινεται βασανιστηριο για τα ψαρια....

Αντιθετα με καποιον που μπορει στερηθει απο χρονο και χρημα που πολλες φορες δεν του περισευει για να δωσει οτι καλυτερο μπορει και να το κανει παραδεισο...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

στη γυαλα (ας ειναι και 2 τονοι) τα ψαρια δεν ζουν απλα επιβιωνουν, δυστυχως αυτη ειναι η πικρη αληθεια.

αλλα αφου τα φυλακισαμε ας προσπαθησουμε να τα εχουμε οσο περισσοτερο "αιχμαλωτα-ευτυχισμενα" γινετε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας πω και εγώ την άποψή μου, ως νέο μέλος της κοινότητας και του χόμπι.

 

Θεωρώ πως κανείς δεν ξεκινάει ένα ενυδρείο από την αγάπη του στα ψάρια ή στα ζώα γενικότερα. Το κάνει, γιατί του αρέσει η ιδέα να έχει ένα μικρό οικοσύστημα στο σαλόνι του. Πρόκειται για μια διαδικασία που γίνεται αποκλείστηκα και μόνο για τον ίδιο σου τον εαυτό. Ακόμα και το γεγονός ότι επιδιώκεις τις βέλτιστες  συνθήκες στο ενυδρείο σου, ΠΑΛΙ το κάνεις γιατί είναι κάτι που σε ευχαριστεί. Έτσι τουλάχιστον νιώθω εγώ και όλα αυτά είναι προσωπική άποψη.

 

Πάντως με ένα απλό γκουγλάρισμα της λέξης «υπεραλίευση», μπορείς να βρεις  τρόπους ,αν έχεις διάθεση ,να βοηθήσεις τα ψάρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Και στην τελικη σκεφτειτε οτι τα ψαρακια τα σωζετε απο τις γυαλες των pet shop :D

 

Εαν δεν ασχολουμασταν με το χομπυ παλι θα τα σωζαμε απο τις γυαλες των pet shop γιατι δεν θα υπηρχε

αγοραστικο κοινο. ^_^ 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κι άλλοι άνθρωποι που δεν είναι συνχομπιστές μου έχουν κάνει κατά καιρούς την ίδια ερώτηση. Αυτό που έχω εγώ να απαντήσω είναι ότι πρώτ' απ' όλα δεν είμαστε σαδιστές για να ευχαριστιόμαστε με το βασανισμό οποιουδήποτε πλάσματος. Δεν τα χρησιμοποιούμε σαν ζωντανά διακοσμητικά αλλά τα αγαπάμε και γι' αυτό τα φροντίζουμε. Είναι τα κατοικίδια μας όπως έχουμε και άλλα κατοικίδια. Τα ενυδρεία δεν είναι η φυλακή τους αλλά ο μόνος χώρος που μπορούμε να τους προσφέρουμε.

Κι εν τέλει δεν είναι καταδικαστέο πιστεύω που είμαστε φιλόζωοι ούτε πιστεύω αναιρεί τη φιλοζωϊα μας η βρώση ψαριών, θαλασσινών οστράκων και μαλακίων, αρνιού, κατσικιού, γουρουνιού,αγριογούρουνου, αγελάδων, ελαφιού, καμήλας και άλλων τετράποδων και πολλών πτηνών.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Αν και πάει καιρός από τότε που συζητήθηκε τελευταία το θέμα αλλά αλλά και μιας και έχει περάσει η συγκεκριμένη σκέψη πολλές φορές από το μυαλό μου είναι μια ευκαιρία να πω τη γνώμη μου. Κατ'αρχήν να πω πως πιστεύω πως συμφωνούμε όλοι πως η φύση, με όλη τη σημασία της έννοιας της,  δεν εμποριοποιείται. Δηλαδή κανένας,ποτέ δεν μπορεί να πουλήσει  φύση. Αυτό αυτόματα σημαίνει πως στα ενυδρεία μας δεν μπορούμε να έχουμε φύση αλλά ένα πιστό αντίγραφό της όπου με την βοήθεια της χημείας αλλά και της τεχνολογίας μπορούμε να αναπαραστήσουμε κάποιες(όχι όλες) διαδικασίες που γίνονται και στη φύση.

Εγώ πιστεύω ότι όσο μεγάλο ενυδρείο και να έχω, ακόμα και το διαμέρισμά μου να κάνω ενυδρείο, ποτέ δεν θα μπορέσω όμως να πω ότι έχω τη φύση στο σπίτι μου. Ας μην κοροιδευόμαστε παιδιά, τα λίτρα φυσικά και παίζουν σημαντικό ρόλο αλλά δεν μπορεί να είναι ο απόλυτος παράγοντας για να πω ότι τα ψάρια μου είναι χαρούμενα. Δηλαδή αν βάλουμε ένα κοπάδι από 15 καρδινάλιους σε 120 λίτρα μπορεί να πει κάποιος ότι νιώθουν άνετα ή ότι είναι στο στοιχείο τους? Αλλά και χαρούμενα να είναι δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Απλά όλοι κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε για να προσφέρουμε ένα σπίτι στα ζωντανά με όσο περισσότερο γίνεται πιο σωστή αναπαράσταση του φυσικού τους περιβάλλον ώστε να έχουμε την πεποίθηση ότι τους αρέσει. Σίγουρα όμως θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες ότι κατά 1000% το δικό μας "σπίτι" είναι πολύ καλύτερο από εκείνα που κρατούνται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

'Οπως είπαν και κάποια άλλα παιδιά παραπάνω και θα συμφωνήσω, το χόμπι μας είναι καθαρά εγωιστικό. Δεν θα ταλαιπωρούνταν ζωάκια στα πέτσοπ αν δεν είχαμε δημιουργήσει εμείς την ανάγκη.. 

Έγινε επεξεργασία - jetpipe
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή είμαι λάτρης των χρυσοψαρων γνωρίζοντας πως αυτά τα ψάρια δεν ήταν ποτέ στην φύση και προκαλούν μεγαλες βλαβες αν βρεθούν σε αυτήν επειδη είναι ένα καθαρά δημιούργημα του ανθρώπου έχω καθαρή συνείδηση ?είναι ένα είδος που δημιουργήθηκε για διακόσμηση και συντροφιά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...