Jump to content

Recommended Posts

Έχω ένα ενυδρειο 120lt το οποίο έχει απο φυτά 1 Cryptocoryne undulata "broad leaves", 1 Anubias barteri var. angustifolia ("afzelii"), 2 Anubias barteri var. nana, 1 Microsorum pteropus 'Windelov", 1 Cabomba Aquatica, 1 Elodea Densa, 1 Echinodorus Orisis, 1 Tapis De Lilaeopsis 10*20, 1 Hygrophila Augustifolia, παροχή CO2, αλλαγές νερού γίνεται με αντίστροφη όσμοση με απιονισμό γιατί το νερό της βρύσης είναι απο γεώτρηση και έχει νιτρικα περίπου στα 100. Χθες που έκανα αλλαγή νερού έβαλα 35lt όσμοσης και 5lt βρύσης, συνήθως βάζω 30 όσμωσης και 10 βρύσης. Το πρόβλημα μου είναι το εξής τα νιτρικά είναι πάντα σε υψηλά επίπεδα. Γύρω στα 50. Τι μπορώ να κάνω για να μειωθούν; Τα φυτά δε βοηθούν να μειωθούν ή έχω καταλάβει λάθος; Φοβάμαι ότι σύντομα θα έχω προβλήματα άμα δεν μειωθούν άμεσα τα νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

Το νερό όταν το φτιάχνεις προτού το βάλεις στο ενυδρείο τη ΝΟ3 έχει;

Link to comment
Share on other sites

Το νερό όταν το φτιάχνεις προτού το βάλεις στο ενυδρείο τη ΝΟ3 έχει;

Κοίτα επείδη έχει ένα 30lt δοχειο συνήθως αυτό το βάζω και γεμίζει με όσμωσης καθώς επίσης και ακόμα ένα 5lt και το υπολοιπο το βάζω κατευθεία από την βρύση. Όποτε αν το αναμίξω δεν ξέρω. Αυτά που ξέρω είναι ότι το νερό της όσμωσης μόνο του είναι 12,5 και γύρω στα 100 της βρύσης...

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά βοηθούν γιατί καταναλώνουν νιτρικά,

αλλά πόσα και τι ψάρια έχεις στο ενυδρείο.

Αλλαγές κάθε πότε κάνεις. Πόσο τα ταϊζεις?

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά βοηθούν γιατί καταναλώνουν νιτρικά,

αλλά πόσα και τι ψάρια έχεις στο ενυδρείο.

Αλλαγές κάθε πότε κάνεις. Πόσο τα ταϊζεις?

Από ψάρια έχω 5 danio pearl, 5 danio zebra, 4 colisa tsuna, 3 caridina japonica. Αλλαγές κάνω κάθε εβδομάδα το 30% και από φαϊ ρίχνω 3 φορές την ημέρα απο μικρή ποσότητα τόση ώστε να την τρώνε όλη άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Άρα πρέπει να αναβάσεις την αναλογία Α/Ο - βρύση. Ανέβασε και ποσό του νερού που αλλάζεις.

Από βιολογικό φιλτράρισμα πως πας?

Link to comment
Share on other sites

Εάν η ΑΟ σου βγάζει 12,5 ΝΟ3 τότε η ιδανικότερη λύσει αλλά και λίγο ακριβότερη είναι να κάνεις το νερό της αλλαγής εξολοκλήρου από την ΑΟ. Προσθέτοντας τα απαραίτητα συστατικά. Σόδα, ασβέστιο, ιχνοστοιχεία κ.τ.λ. Υπάρχουν και έτοιμα σκευάσματα από πολλές εταιρίες.

Μια άλλη λύση είναι να αγοράσεις ένα φίλτρο για ΝΟ3

Και η τελευταία λύση είναι να κάνεις ενυδρείου τύπου Ολλανδίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...