Jump to content

18χρονο θαλασσινό


lefteris67

Recommended Posts

Μόλις τώρα, το μέλος teoxan έγραψε:

 

Κάτσε ρε φίλε, περίμενε..  Ποιό  είναι το πρόβλημα που σε κάνει να θέλεις restart;

 

Θοδωρή εδώ και μια βδομάδα χάνω κοράλλια με άψογες τιμές στις μετρήσεις και χωρίς να μπορώ να καταλάβω τον λόγο. Και δεν μιλάω για κοράλλια υψηλών απαιτήσεων. Για LPS κυρίως μιλάω και soft. Βέβαια πιστεύω πως αιτία είναι η πολύ απότομη πτώση των θρεπτικών. Δεν ξέρω μπορεί να κάνω και λάθος. Είναι μια περίπτωση σαν του  Διονύση (fisbone) αλλά εγώ δεν έχω ριάκτορα αλλά ούτε και sps για να τσαλακωθούνε εύκολα. Τα soft είναι σαν πατσαβούρια και τα lps τα βλέπω πολύ στρεσαρισμένα ίσα ίσα που ανοίγουν. Όλα αυτά μετά την απότομη πτώση των νιτρικών που θεωρώ δεν θα έπρεπε να ήταν τόσο ραγδαία. Με 50 νιτρικά τα καμάρωνα με τέντα πολύποδες και με 0, 2 τα χάνω το ένα πίσω απ' το άλλο. Δεν ξέρω αν η απότομη πτώση των νιτρικών μπορεί να κάνει τέτοιο κακό αντί για καλό. Συμπερασματικά εκεί καταλήγω.

Έγινε επεξεργασία - lefteris67
Link to comment
Share on other sites

Για τα soft ίσως η απότομη πτώση να τα επηρέασε αλλά για τα lps το βλέπω δύσκολο. Ακόμα και με 2 νιτρικά συντηρούνται μια χαρά.

Κι εγω με τα πελλετς στην αρχή είχα ενα-δυο soft που "στράβωσαν" αλλά μετά συνήλθαν. Τα Lps μου δεν επηρεάστηκαν. 

Η ανεμώνη πως είναι;

 

Εγω στη θέση σου θα τσέκαρα την όσμωση και θα έκανα μια μεγάλη αλλαγή νερού, θα σταμάταγα τα πελλετς και θα άφηνα το ενυδρείο να ηρεμήσει. Κάνοντας restart ξεκινάς απο την αρχή και τους δημιουργείς άλλον έναν παράγοντα στρες.

 

Το ενυδρείο σου πρέπει να ηρεμήσει και να αποκτήσει μια σταθερότητα σε βάθος χρόνου. Γνώμη μου, μην μπλέκεις με restart.

 

Link to comment
Share on other sites

Η ανεμώνη είναι μια χαρά. Τώρα για την όσμωση τι να πω παίρνω TDS 3. Τι να πω φίλε. Νάχει το νερό κάτι? Κάποιο αέριο? Θα το καταλάβω όταν ψωφίσω και εγώ.

Για τα νιτρικά να σου πώ ότι πήγα απότομα 0 και τώρα με φουλ τάίσμα σε ψάρια και σε κοράλλια με τροφή και αμινοξέα έχω πάει με το ζόρι 2,5 μετά από 20 περίπου μέρες.

Το ενυδρείο πρέπει πραγματικά να στέγνωσε.

Έγινε επεξεργασία - lefteris67
Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη  δεν νομιζω ότι φταίνε μόνο τα νιτρικά !

Mηδενισα νιτρικά πολυ σύντομα και εγω !

Εδω και 3 μήνες με μηδέν δεν είδα κάτι κακό στα lps αλλα ούτε και στα μ****α !

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος lefteris67 έγραψε:

Η ανεμώνη είναι μια χαρά. Τώρα για την όσμωση τι να πω παίρνω TDS 3. Τι να πω φίλε. Νάχει το νερό κάτι? Κάποιο αέριο? Θα το καταλάβω όταν ψωφίσω και εγώ.

Για τα νιτρικά να σου πώ ότι πήγα απότομα 0 και τώρα με φουλ τάίσμα σε ψάρια και σε κοράλλια με τροφή και αμινοξέα έχω πάει με το ζόρι 2,5 μετά από 20 περίπου μέρες.

Το ενυδρείο πρέπει πραγματικά να στέγνωσε.

 

Για κάνε και μια μέτρηση ΚΗ, τα πέλλετς το ρίχνουν πολύ-το έπαθα και το έμαθα.

 

Κάνε και μια μεγάλη αλλαγή νερού, κόψε τα πέλλετς αν πιστεύεις ότι το ζημιώνουν και άστο να ηρεμήσει. Θέλει χρόνο. Κι αφού η ανεμώνη σου είναι καλά, θα συνέλθουν και τα άλλα. (Να την ταϊζεις για να μεγαλώσει).

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος teoxan έγραψε:

 

Για κάνε και μια μέτρηση ΚΗ, τα πέλλετς το ρίχνουν πολύ-το έπαθα και το έμαθα. Παίζει 7,7- 8,0

 

Κάνε και μια μεγάλη αλλαγή νερού, κόψε τα πέλλετς αν πιστεύεις ότι το ζημιώνουν και άστο να ηρεμήσει. Θέλει χρόνο. Κι αφού η ανεμώνη σου είναι καλά, θα συνέλθουν και τα άλλα. (Να την ταϊζεις για να μεγαλώσει). Από εμένα τρώει 3 φορές την εβδομάδα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος fishbone! έγραψε:

Λευτέρη  δεν νομιζω ότι φταίνε μόνο τα νιτρικά !

Mηδενισα νιτρικά πολυ σύντομα και εγω !

Εδω και 3 μήνες με μηδέν δεν είδα κάτι κακό στα lps αλλα ούτε και στα μ****α !

Τι μπορεί να παίζει ρε συ Διονύση? Δεν ξέρω σηκώνω τα χέρια. Δεν βγάζω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος lefteris67 έγραψε:

Θοδωρή εδώ και μια βδομάδα χάνω κοράλλια με άψογες τιμές στις μετρήσεις και χωρίς να μπορώ να καταλάβω τον λόγο. Και δεν μιλάω για κοράλλια υψηλών απαιτήσεων. Για LPS κυρίως μιλάω και soft. Βέβαια πιστεύω πως αιτία είναι η πολύ απότομη πτώση των θρεπτικών. Δεν ξέρω μπορεί να κάνω και λάθος. Είναι μια περίπτωση σαν του  Διονύση (fisbone) αλλά εγώ δεν έχω ριάκτορα αλλά ούτε και sps για να τσαλακωθούνε εύκολα. Τα soft είναι σαν πατσαβούρια και τα lps τα βλέπω πολύ στρεσαρισμένα ίσα ίσα που ανοίγουν. Όλα αυτά μετά την απότομη πτώση των νιτρικών που θεωρώ δεν θα έπρεπε να ήταν τόσο ραγδαία. Με 50 νιτρικά τα καμάρωνα με τέντα πολύποδες και με 0, 2 τα χάνω το ένα πίσω απ' το άλλο. Δεν ξέρω αν η απότομη πτώση των νιτρικών μπορεί να κάνει τέτοιο κακό αντί για καλό. Συμπερασματικά εκεί καταλήγω.

Κλεισε τα πελλετ και ελενξε το σκιμερ εαν δουλευει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Κλεισε τα πελλετ και ελενξε το σκιμερ εαν δουλευει σωστα.

Το σκιμμερ οργώνει Νίκο. Βγάζει μπίχλα του θανατά. Να βγάλω τελείως τα πέλλετ η να μειώσω κι άλλο? Τρέχει με 100ml.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος lefteris67 έγραψε:

Το σκιμμερ οργώνει Νίκο. Βγάζει μπίχλα του θανατά. Να βγάλω τελείως τα πέλλετ η να μειώσω κι άλλο? Τρέχει με 100ml.

Και ποσα ειχε?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Και ποσα ειχε?

Μετά το μηδένισμα των νιτρικών αφού τα έπλυνα τα μέτρησα κιόλας. Από 500ml που είχε ο ριάκτορας είχαν μείνει 310ml

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος lefteris67 έγραψε:

Μετά το μηδένισμα των νιτρικών αφού τα έπλυνα τα μέτρησα κιόλας. Από 500ml που είχε ο ριάκτορας είχαν μείνει 310ml

Βγαλτα τελειως βλεπεις συμπεριφορες και μετα πρατεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος lefteris67 έγραψε:

OK. Τα βγάζω και βλέπουμε αν και τάχω πάρει και τόχω για ξήλωμα.

 

Χαλάρωσε βρε, όλα θα πάνε καλά. Το σημαντικό τώρα είναι το ενυδρείο να πάρει σταθερή πορεία, να σταματήσουν αυτά τα σκαμπανεβάσματα.

Απλά εγώ στη θέση σου θα έκανα και μια αλλαγή νερού και έξω τα πέλλετς.

 

Αφού είσαι παλιός, δεν τα ξέρεις; Υπομονή και πάλι υπομονή. Νομίζεις ότι το restart είναι εύκολο; Για ρώτα κι εμένα που έχω κάνει δύο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος teoxan έγραψε:

 

Χαλάρωσε βρε, όλα θα πάνε καλά. Το σημαντικό τώρα είναι το ενυδρείο να πάρει σταθερή πορεία, να σταματήσουν αυτά τα σκαμπανεβάσματα.

Απλά εγώ στη θέση σου θα έκανα και μια αλλαγή νερού και έξω τα πέλλετς.

 

Αφού είσαι παλιός, δεν τα ξέρεις; Υπομονή και πάλι υπομονή. Νομίζεις ότι το restart είναι εύκολο; Για ρώτα κι εμένα που έχω κάνει δύο.

 

 

Εχθές έκανα την εβδομαδιαία ρουτίνα αλλαγή 30λτ. Θα κάνω άλλη μια μεσοβδόμαδα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Κλεισε τα πελλετ και ελενξε το σκιμερ εαν δουλευει σωστα.

Εδώ το σκιμμερ Νίκο.

IMG_20170117_000156.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

Μόλις τώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Λευτερη πως παει τωρα?

Νίκο σταμάτησα τα πελλετ και παρακολουθώ. Από νιτρικά τώρα είναι στο 5

Έγινε επεξεργασία - lefteris67
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είναι μέρα να ρίξω τις βιταμίνες της prodibio. Να ρίξω η να το αφήσω χωρίς ζουμιά να δω πως θα πάει?

 

Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη, σε πόσες μέρες μαζεύει το σκιμερ αυτό που φαίνεται στη φώτο?

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος pan_Oz έγραψε:

Λευτέρη, σε πόσες μέρες μαζεύει το σκιμερ αυτό που φαίνεται στη φώτο?

 

Πάνο αν θυμάμαι καλά είναι 5-6 ημερών

Έγινε επεξεργασία - lefteris67
Link to comment
Share on other sites

Το πολύ πολύ Λευτέρη αν τα βακτήρια είναι τα biodigest, να χρησιμοποιήσεις μαζί και το bioptim αφού σύμφωνα με την εταιρία αυτά τα δύο δουλεύουνε μαζί καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Το πολύ πολύ Λευτέρη αν τα βακτήρια είναι τα biodigest, να χρησιμοποιήσεις μαζί και το bioptim αφού σύμφωνα με την εταιρία αυτά τα δύο δουλεύουνε μαζί καλύτερα.

Λουκά είναι τα biodigest αλλά δεν έριχνα optim γιατί είχα τα πελλετ. Τώρα θα περιμένω λίγο και θα δω πως θα πράξω.

Έγινε επεξεργασία - lefteris67
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...