Jump to content

18χρονο θαλασσινό


lefteris67

Recommended Posts

Ρε Λευτέρη χωρίς να θέλω να στο χαλάσω ... Δεν σε ανησυχεί η χρόνια συσσώρευση φωσφορικών κτλ μέσα στον αραγωνιτη ;;;

Φοβάμαι μην αρχίσει και στα ξερνάει μέσα στο ενυδρείο πάλι !

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτη δουλεια λευτερη!!!!!!!!! :wub:  :wub:

Ειχες εμπνευση και ευχαριστουμε που το μοιραστηκες μαζι μας φιλε!

 

Το λευκο τσιμεντο το χρησιμοποιησες μονο στις ενωσεις η' γενικα στην κατασκευη?

Γενικά στην κατασκευή Μιχάλη. Έγιναν ένα χαρμάνι και τα 3 υλικά και φτιάχτηκαν τα κομμάτια σε καλούπι με άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Λευτέρη χωρίς να θέλω να στο χαλάσω ... Δεν σε ανησυχεί η χρόνια συσσώρευση φωσφορικών κτλ μέσα στον αραγωνιτη ;;;

Φοβάμαι μην αρχίσει και στα ξερνάει μέσα στο ενυδρείο πάλι !

Θα δείξει Διονύση. Αν και με φωσφορικά ποτέ δεν είχα θέμα. Δεν έχω βέβαια hanna μετράω με salifert αλλά αν είχα ψηλά φωσφορικά δεν θα μου έδειχνε κάτι? Θα μου πεις μην το λες!! Χωρίς hanna δεν ξέρεις την τύφλα σου από φωσφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Εκανες τρομερη δουλεια λευτερη,οσο βλεπω τις φωτο τοσο πιο πολυ μου αρεσεουν! :wub:

 

Θα τα αφησεις λιγο καιρο σε θαλασσινο νερο?θα τα ξεπλυνεις απλα?Τι διαδικασια σκεφτεσαι να ακολουθησεις πριν τα βαλεις μεσα?

Ηταν τυπου portland το τσιμεντο που χρησιμοποιησες?Ποιο ακριβως χρησιμοποιησες?

 

Σε ρωταω γιατι παιζουν καποια σεναρια τα οποια θα πρεπει οσο το δυνατον να προλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

Εκανες τρομερη δουλεια λευτερη,οσο βλεπω τις φωτο τοσο πιο πολυ μου αρεσεουν! :wub:

 

Θα τα αφησεις λιγο καιρο σε θαλασσινο νερο?θα τα ξεπλυνεις απλα?Τι διαδικασια σκεφτεσαι να ακολουθησεις πριν τα βαλεις μεσα?

Ηταν τυπου portland το τσιμεντο που χρησιμοποιησες?Ποιο ακριβως χρησιμοποιησες?

 

Σε ρωταω γιατι παιζουν καποια σεναρια τα οποια θα πρεπει οσο το δυνατον να προλαβεις.

Ναι Μιχάλη . Το τσιμέντο είναι τύπου portland τώρα πιο ακριβώς δεν θυμάμαι γιατί δεν πήρα όλο το σακί. Στην διαδικασία τώρα. Ο βράχος θα κουραριστεί σε γλυκό νερό μέχρι να ξεθυμάνει το τσιμέντο να στσματήσει δηλαδή να ανεβάζει το ph. Αυτό μπορεί να πάρει από 1-3 μήνες ανάλογα τον όγκο του βράχου αλλά και τις αλλάγές νερού. Με καθημερινή αλλαγή πιστεύω σε 1-11/2 μήνα θα είναι έτοιμοι.Αφού τελειώσει η κούρα με το γλυκό νερό,θα μπούνε σε ενυδρείο ρεζέρβα που έχω με παλιό νερό ενυδρείου από αλλαγή και θα μπεί και ζωντανός βράχος μπόλι για να αρχίσουν να πιάνουν βιολογία. Μου αρέσουν αυτές οι κατασκευές αλλά θέλουν τεράστια υπομονή μέχρι να φθάσουν στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισε και η κούρα - ξέπλυμα.

Ευχομαι να πανε ολα καλα,χαρας την υπομονη σου,κανονας στο θαλασσινο.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε λευτερη οχι για την κατασκευη αυτη τη φορα αλλα για το οτι με αυτα που λες ξερεις τι σου γινεται και δεν πας στα τυφλα η' στην τυχη φιλε :bow:

 

Καλα εκανες και χρησιμοποιησες αυτου του τυπου.Αυτο ειχα χρησιμοποιησει και εγω παλαιοτερα αλλα μονο στις ενωσεις και δεν μου ειχε ανεβασει καθολου το ph η δημιουργησει καποιο προβλημα και το εβαλα αμεσως μεσα στο ενυδρειο χωρις κουραρισμα.

Αν εχεις χρονο και διαθεση ρε λευτερη μου κανε και μετρησεις αυτο το διαστημα να εχουμε εικονα αφου στην περιπτωση σου χρησιμοποιησες μεγαλυτερη ποσοτητα φιλε!

 

Η μονη μου ανησυχια ειναι εαν θα συμβει αυτο που εχουν αναφερει καποια παιδια στο παρελθον,οτι μετα απο λιγο καιρο το αλατι αρχιζει να διαβρωνει το τσιμεντο.

Αλλα εχουμε χρονο να το δουμε αυτο και ελπιζω να μην το δουμε κιολας.

Ισως το οτι το ανακατεψες με τοσα υλικα να το αποτρεψει.

Εγω το ειχα αναμειξει με αμμο και μετα απο 3 περιπου χρονια δεν ειχε αλλοιωθει.

 

Ευχαριστουμε που το μοιραζεσαι το ολο θεμα μαζι μας :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε λευτερη οχι για την κατασκευη αυτη τη φορα αλλα για το οτι με αυτα που λες ξερεις τι σου γινεται και δεν πας στα τυφλα η' στην τυχη φιλε :bow:

 

Καλα εκανες και χρησιμοποιησες αυτου του τυπου.Αυτο ειχα χρησιμοποιησει και εγω παλαιοτερα αλλα μονο στις ενωσεις και δεν μου ειχε ανεβασει καθολου το ph η δημιουργησει καποιο προβλημα και το εβαλα αμεσως μεσα στο ενυδρειο χωρις κουραρισμα.

Αν εχεις χρονο και διαθεση ρε λευτερη μου κανε και μετρησεις αυτο το διαστημα να εχουμε εικονα αφου στην περιπτωση σου χρησιμοποιησες μεγαλυτερη ποσοτητα φιλε!

 

Η μονη μου ανησυχια ειναι εαν θα συμβει αυτο που εχουν αναφερει καποια παιδια στο παρελθον,οτι μετα απο λιγο καιρο το αλατι αρχιζει να διαβρωνει το τσιμεντο.

Αλλα εχουμε χρονο να το δουμε αυτο και ελπιζω να μην το δουμε κιολας.

Ισως το οτι το ανακατεψες με τοσα υλικα να το αποτρεψει.

Εγω το ειχα αναμειξει με αμμο και μετα απο 3 περιπου χρονια δεν ειχε αλλοιωθει.

 

Ευχαριστουμε που το μοιραζεσαι το ολο θεμα μαζι μας :thumbsu:

Μιχάλη έχω φτιάξει κι άλλο τέτοιο βράχο. Κάποια plate που έχω στο ενυδρείο και 2 κομμάτια μικρά βέβαια στο sump. Τρέχουν στο ενυδρείο 2 χρόνια περίπου δεν ξεχωρίζουν πλέον από τον ζωντανό και δεν έχουν παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα διάβρωσης ούτε άλλο θέμα με τιμές κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισε και η κούρα - ξέπλυμα.

Μέτρηση σήμερα.

ph βρύσης 7,5

ph λεκάνης πάνω από 9. Το τεστ μετράει μέχρι 9. Το χρώμα βγαίνει πιο σκούρο από του 9.

Ο βράχος είναι στην 3η μέρα ξεπλύματος.

Έγινε επεξεργασία - lefteris67
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε που μοιραζεσαι ολη τη διαδικασια μαζι μας λευτερη!

Βοηθας και θα βοηθησεις αρκετα παιδια που θελουν να ακολουθησουν και αυτοι αυτο το δρομο :thumbsu:

 

Προσωπικα το μεγαλυτερο μου αγχος θα ηταν η διαβρωση αλλα αφου δεν στο εχουν παρουσιασει οι προηγουμενοι βραχοι τοτε ολα καλα φιλε η' μαλλον πολυ καλα :jig:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14η ημέρα ξεπλύματος. Το χονδρό αλάτι μέσα μέσα στον βράχο έχει αρχίσει να λιώνει και ο βράχος γίνεται πολύ πορώδης που είναι και το ζητούμενο.

PH μεταξύ 8.5 - 9.0

post-58637-0-29656800-1462951654_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

14η ημέρα ξεπλύματος. Το χονδρό αλάτι μέσα μέσα στον βράχο έχει αρχίσει να λιώνει και ο βράχος γίνεται πολύ πορώδης που είναι και το ζητούμενο.

PH μεταξύ 8.5 - 9.0

25η μέρα κούρας του βράχου.

ph βρύσης 7,5  ph βράχου 8,0

Link to comment
Share on other sites

Έγινε και η πρώτη αλλαγή 50 λίτρων με το αλάτι της Aquaforest.

Το αλάτι έσπασε πολύ γρήγορα και το νερό ήταν πεντακάθαρο σε 45 λεπτά περίπου. Το άφησα να σπάσει γύρω στις 4 ώρες και έκανα την αλλαγή.

Μέτρηση δεν έγινε στο βαρέλι παρά μόνο kh. Θα γίνει στην επόμενη αλλαγή για να έχω πλήρη εικόνα.

Σε θερμοκρασία 25c αλατότητα 1026 έδωσε kh 7,7 πολύ καλή τιμή για μένα.

Έγινε επεξεργασία - lefteris67
Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη, ποιό αλάτι από τα τρία της aquaforest χρησιμοποίησες φίλε?

Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη, ποιό αλάτι από τα τρία της aquaforest χρησιμοποίησες φίλε?

To reef salt.

Link to comment
Share on other sites

Τα βραχάκια μετά από 30 μέρες ξεπλύματος είναι έτοιμα. Τελικά αποφάσισα να μην τα ζωντανέψω εκτός ενυδρείου αλλά να τα προσθέσω στο ενυδρείο σαν μια προσθήκη συμπλήρωμα νεκρού βράχου. Επόμενο βήμα αφού ζωντανέψουν το στόλισμα με κοραλλάκια. Αυτό πιστεύω, δεν ξέρω ακόμη θα είναι και το τελικό aquascape. Θα αλλάξουν κάποιες θέσεις βέβαια στα υπάρχων κοράλλια με την προσθήκη των νέων. Εδώ και 24 ώρες το ph δεν έχει παρουσιάσει κάποια μεταβολή αλλά για λίγες μέρες ακόμη θα παρακολουθείτε στενά. Έχω πολύ δρόμο ακόμη. Κουράγιο και υπομονή.

post-58637-0-66496700-1464372029_thumb.jpg

post-58637-0-43947500-1464372096_thumb.jpg

post-58637-0-89219500-1464372130_thumb.jpg

post-58637-0-78547700-1464372569_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - lefteris67
Link to comment
Share on other sites

Λιτο για τα γουστα μου αλλα σιγουρα λειτουργικο το μονο που θελω να σου πω οτι ειναι λιγο κοντα η πολλα για τον χωρο σου ,ισως αν αφαιρεσεις ενα θα ηταν καλυτερα και τοποθετωντας αλλιως τα υπαρχοντα.Μιλω απο θεμα χωρου μιλω και μονο.

Link to comment
Share on other sites

Το ψάχνω Νίκο γιαυτό είπα πιο πάνω ότι δεν ξέρω αν θα είναι το τελικό. Ίσως αυτό που είναι στην μέση να πάει αριστερή γωνία και να τοποθετήσω αλλιώς τον βράχο στο σημείο εκείνο. Θα παίξω με τα στησίματα και θα το βρω που θα πάει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερα νομίζω. Αρκετός ο χώρος και ανάμεσα και γύρω από τον βράχο.

post-58637-0-20893900-1464386550_thumb.jpg

post-58637-0-24841800-1464386582_thumb.jpg

post-58637-0-98469600-1464386613_thumb.jpg

post-58637-0-94639500-1464386641_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καλυτερο απο πριν απλα θεωρω οτι ειναι πολυ κοντα στο τζαμι,εγω θα το εφερνα ποιο μεσα και στο δεξι κομματι θα το ανοιγα προς τα μπροστα ωστε να μπορει η ροη του νερου να περναει μπροστα ανετα χωρις τυφλα σημεια.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Νικόλα,θέλει ενα κλικ μάζεμα προς τα μεσα αν φυσικα έχεις την διάθεση φίλε μου...

Link to comment
Share on other sites

Για πιό μιλάτε ρε παιδιά? Το δεξιό κομμάτι στο πλαϊνό τζάμι?

Link to comment
Share on other sites

Για πιό μιλάτε ρε παιδιά? Το δεξιό κομμάτι στο πλαϊνό τζάμι?

 

Ναι Λευτέρη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...