Jump to content

Αθόρυβο εξωτερικο φίλτρο για 180 λιτρα


dinelos

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα καλό εξωτερικό φίλτρο που να είναι όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο γίνεται, επειδή θα είναι σε υπνοδωμάτιο να μην έχω πρόβλημα με τον ύπνο. 

 

Διαστάσεις ενυδρείου: 101x41x50cm
Λίτρα: 180

 

Θα φιλοξενήσει 5-6 μικρά red belly piranhas. Για ένα χρόνο+ πιστεύω θα είναι μια χαρά μιας και διάβασα ότι στον χρόνο γίνονται 15cm κατά μέσο όρο και από κει και πέρα παίρνουν 2cm περίπου τον χρόνο.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

για επωνυμη λυση με καλη ροη και χωρο για βιολογικο υλικο μπορεις να δεις εδω,αν σε ενδιαφερεις σε κατι πιο οικονομικο με πολυ καλες περγαμηνες και αυτα δες εδω και εδω.να υπολογιζεις πραγματικη ροη για ολα τα φιλτρα ενα -35% περιπου απο την ονομαστικη που δινει η καθε εταιρια.

Link to comment
Share on other sites

για επωνυμη λυση με καλη ροη και χωρο για βιολογικο υλικο μπορεις να δεις εδω,αν σε ενδιαφερεις σε κατι πιο οικονομικο με πολυ καλες περγαμηνες και αυτα δες εδω και εδω.να υπολογιζεις πραγματικη ροη για ολα τα φιλτρα ενα -35% περιπου απο την ονομαστικη που δινει η καθε εταιρια.

 

Με ενδιαφέρει σαν πρώτο και κύριο κριτήριο να είναι ΑΘΟΡΥΒΟ. Σε δεύτερη φάση να είναι εύκολο στην συντήρηση, τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες για μένα.

Link to comment
Share on other sites

αθορυβο μηχανημα δεν υπαρχει και εννοω εντελως αθορυβο.αν δεν κολλας στις λεπτομερειες πας σε ενα απο τα καλυτερα φιλτρα με μεγαλη ροη ρυθμιζομενη και απλετο χωρο για βιολογικο υλικο.αν υπολογισουμε οτι και τα ψαρακια που θα εχεις δεν τρεφοντε με φιλαρακι θα χρειστεις κατι καλο και με δυνατοτητα να σταθει αξια ακομα και σε πιθανη αναβαθμιση των λιτρων του ενυδρειου στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

αθορυβο μηχανημα δεν υπαρχει και εννοω εντελως αθορυβο.αν δεν κολλας στις λεπτομερειες πας σε ενα απο τα καλυτερα φιλτρα με μεγαλη ροη ρυθμιζομενη και απλετο χωρο για βιολογικο υλικο.αν υπολογισουμε οτι και τα ψαρακια που θα εχεις δεν τρεφοντε με φιλαρακι θα χρειστεις κατι καλο και με δυνατοτητα να σταθει αξια ακομα και σε πιθανη αναβαθμιση των λιτρων του ενυδρειου στο μελλον.

 

Αυτό είναι το το eheim 2080? Κάνει για το δικό μου ενυδρείο γιατί βλέπω ότι είναι για πολλά λίτρα? Η ρυθμιζόμενη ροή πως γίνετε με κουμπάκια? Η συντήρηση του είναι εύκολη? Από θόρυβο πιστεύω να είναι οκ, να μην με ενοχλεί στον ύπνο λόγω του ότι είναι ισχυρότερο από άλλα και λογικά όπως το φαντάζομαι, χωρίς να ξέρω λογικά κ πιο θορυβώδες?

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με τη ρυθμιση,και τεχνικα χαρακτηριστικα!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλεις να χαλάσεις χρήματα σε φίλτρα τύπου professional της Eheim που για μένα είναι η κορυφαία επιλογή, πας όπως σου είπε και ο φίλος πιο πάνω στο Eheim 2215 και βάλτο και δίπλα στο μαξιλάρι σου. Αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο υπάρχει 2215 στις αγγελίες. Ρίξε μια ματιά.

Έγινε επεξεργασία - lefteris67
Link to comment
Share on other sites

Τα Εheim ειναι εντελως αθορυβα θεωρω ομως οτι το 2215 ειναι οριακο για σενα.Εγω θα επαιρνα το 2217

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εμπειρία είναι οτι τα JBL είναι όσο γίνεται ποιο κοντά στο αθόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ παρε EHEIM και δεν θα το μετανιώσεις.

 

Εγώ φίλε μου θα σε συμβουλεύσω να πάρεις φίλτρο με εργοστασιακή εγγύηση για όλα τα μέρη του φίλτρου κι όχι μερική εγγύηση ή εγγύηση καταστήματος γιατί όλοι σου χαμογελούν όταν αγοράζεις στη δύσκολη όμως στιγμή δεν έχεις τίποτα υπογεγραμμένο και σε βγάζουν ότι δεν θυμάσαι καλά. Τελείως αθόρυβα και με εργοστασιακές εγγυήσεις είναι τα JBL ( 4ετή εγγύηση ) και τα EHEIM ( 3ετή εγγύηση ). Το φίλτρο που θα πάρεις θα πρέπει η κυκλοφορία του να είναι τουλάχιστον το τριπλάσιο των λίτρων του ενυδρείου σου ανά ώρα γι' αυτό σου προτείνω τα:  EHEIM 2215 με οριακή κυκλοφορία 510 lt / h ή καλύτερα ένα από τα :

 EHEIM 2217 με κυκλοφορία 790 lt / h και το JBL CrystalProfi 901 με κυκλοφορία 900 lt / h.

Link to comment
Share on other sites

Έχω Eheim Ecco Pro στο υπνοδωμάτιο και το έχω επενδύσει με ηχομονωτικό υλικό ( είναι ρολό και το τύλιξα γύρω γύρω) και έτσι ξένιασα μια και καλή.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ολα τα φιλτρα κανουν ενα " γουργουρητο" οταν λειτουργουν. Δλδ τελειως αθορυβο δεν πιστευω οτι υπαρχει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eheim εξωτερικο εχω κ εγω στο υπνοδωματιο μου κ δεν κανει πολυ θορυβο (μονο που δεν κανει για τοσα λιτρα, αλλα φανταζομαι δε θα εχεις προβλημα με μεγαλυτερο της ιδιας σειρας)

Link to comment
Share on other sites

jbl και απο μενα, αθορυβο και σκυλι εδω και 9 χρονια, ουτε φλαντζα κεφαλης.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πως ολα τα φιλτρα μαζευουν αερα μεσα, ειδικα σε φυτεμενα ενυδρεια.

Αυτο κανει και τον θόρυβο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε μου θα σε συμβουλεύσω να πάρεις φίλτρο με εργοστασιακή εγγύηση για όλα τα μέρη του φίλτρου κι όχι μερική εγγύηση ή εγγύηση καταστήματος γιατί όλοι σου χαμογελούν όταν αγοράζεις στη δύσκολη όμως στιγμή δεν έχεις τίποτα υπογεγραμμένο και σε βγάζουν ότι δεν θυμάσαι καλά. Τελείως αθόρυβα και με εργοστασιακές εγγυήσεις είναι τα JBL ( 4ετή εγγύηση ) και τα EHEIM ( 3ετή εγγύηση ). Το φίλτρο που θα πάρεις θα πρέπει η κυκλοφορία του να είναι τουλάχιστον το τριπλάσιο των λίτρων του ενυδρείου σου ανά ώρα γι' αυτό σου προτείνω τα:  EHEIM 2215 με οριακή κυκλοφορία 510 lt / h ή καλύτερα ένα από τα :

 EHEIM 2217 με κυκλοφορία 790 lt / h και το JBL CrystalProfi 901 με κυκλοφορία 900 lt / h.

 

 

Τελικά μάλλον κλείνω προς JBL, λόγο της πιο αθόρυβης λειτουργίας και της εγγύησης.

Ήθελα να ρωτήσω αν το e1501 ή το e1901 είναι υπερβολή για 180 λίτρα ή και ποιο θορυβώδη ?

Link to comment
Share on other sites

στη φιλτρανση δεν υπαρχει υπερβολη,στο πρωτο θα εχεις ροη περιπου καθαρη 1000/ωρα ,στο δευτερο γυρω στα 1300/ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Με κομματια απο αφρολεξ στα ποδια τους δυσκολα θα ακους φιλτρο....

Δοκιμασε το και θα δεις!!

Εκτος αν το φιλτρο εχει προβλημα ή αν ακουμπαει το επιπλο...

Στο λεω γιατι ειμαι πολυ παραξενος με το θεμα θορυβου..

Τα εσωτερικα επειδη ειναι πιο μικρα και δεν χρειαζονται αντλιες με υψηλο μανομετρικο (συνηθως) ειναι πιο "υσηχα"...

Αλλα και αυτο δεν ειναι παντα στανταρ...

Αναλογως το φιλτρο και τον τροπο που το χειριζεσαι..

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...