Jump to content

Διάφορες Άλγες και απορίες!


Andreas_Kouv

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, τρέχω ένα Αφρικάνικο εδώ και ένα εξάμηνο, με στρώσιμο τους πρώτους δύο μήνες χωρίς ζωντανά. Το πρόβλημα μου είναι πως έχω μαζέψει 2-3 άλγες.

 

Το ενυδρείο είναι περίπου 250L:

EHEIM Classic 2217 με ροή 600L/h.

ΕΗΕΙΜ Jager 150w.

Κυκλοφορητής 2500 L/h [Κινέζος].

Αερόπτερες [Κινέζος].

Φωτισμός:

1x Sylvania Grolux t5 25w.

1x Sylvania Aquastar t5 25w.

 

Ζωντανά:

5x Labs

4x Vallisneria Americana/Asiatica [Δεν έπιασε καμία :-( ]

 

Μετρήσεις:

- PH: 7,5 - 8
- KH: -
- GH: 12-13
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0
- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0
- ΝΟ3 (νιτρικά): -
- Θερμοκρασία: 25-26 C.

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: SERA / Aquili.
 

 

Η συντήρηση που κάνω είναι σχολαστική. Αλλαγή ΚΆΘΕ Κυριακή 60L. Έχω ένα βαρέλι που σε κάθε αλλαγή τραβάω νερό από αυτό και το ρίχνω στο ενυδρείο. Το ξαναγεμίζω ώστε την επόμενη Κυριακή να είναι έτοιμο, ενώ ρίχνω πάντα βακτήρια και Αντιχλώριο Stress Coat της API στην δόση που προτείνουν. Σημειώνω πως έχω μικρό φίλτρο (της πλάκας) μέσα στο βαρέλι για να κυκλοφορεί το νερό.

Α] Είναι πολλές οι μέρες που αποθηκεύω το νερό???

Β] Υπάρχει πιθανότητα να οφείλεται σε αυτό οι πολλές και επίμονες άλγες?

 

Ιστορικο:

Από τον δεύτερο μήνα με τα ψάρια, ξεκίνησε να εμφανίζεται καφέ άλγη που με την πάροδο του καιρού κατέκλυσε όλα τα βράχια και αρκετά σημεία της επιφάνειας τον τζαμιών. Διαβάζοντας ότι post βρήκα για άλγη, είδα πω πολλοί αναφέρετε πως οι Άλγες κάνουνε τον κύκλο τους και υποχωρούν χωρίς να εξαλείφονται πάντα. Αποφάσισα να μην κάνω τίποτα και απλά παρακολουθούσα την ανάπτυξή τους. Ο καιρός όμως προχώρησε νέες άλγες εμφανίστηκαν και η λευκή άμμος του πυθμένα έγινε μάυρη:

Q0F1RYT.jpg

Τι άλγη έιναι αυτη?

 

Αν δεν καθαρίσω, καλύπτει όλον τον πυθμένα, όπου φτιάχνει κάτι σαν κρούστα επάνω του. Επιπλέον καλύπτει όλα τα βράχια και σιγά σιγά απλώνεται σαν τρίχες/κλοστές στα τζάμια. Η σκούπα βυθού τραβάει μόνο το 15-20% της βρομιάς και το υπόλοιπο απλά ανακατεύεται με την άμμο και ξανακάθεται κάτω.

 

Τι έκανα για να απαλλαγώ:

Α] Δοκίμασα για 2-3 βδομάδες ALG-EXIT της Easy-Life αλλά καμία διαφορά. [Έχω πολύ λίγη Green πλέον].

Β] Μετά εμφανίστηκε αυτή η άλγη της Foto, όπου υποψιάζομαι πως είναι Cyanobacteria. Δοκίμασα Blue-Exit της Easy-Life για 3-4 βδομάδες αλλά και πάλι καμία διαφορά.

Γ] Αγόρασα 2η φορά Vallisnerias για να υπάρχει ανταγωνισμός αλλά μέσα σε 10 μέρες γίνανε όλες καφέ και χάλασαν, χωρίς καμία μα καμία διαφορά στην ανάπτυξη των άλγεων.

 

Δεν είχα σκοπό να γράψω, αλλά το πράγμα έχει πάει στο απροχώρητο. Δεν μπορώ να χαρώ το ενυδρείο μου και είναι πολύ κρίμα. Έριξα πολύ διάβασμα και έκανα πολλές υποχωρήσεις στα θέλω μου για να βγει σωστό το αποτέλεσμα και θέλω να συνεχίσω έτσι!

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φαινεται για κυανοβακτηριο..το κυανοβακτηριο νομιζω πως είναι πρασινο..εμενα μου φαινεται για ΒΒΑ αλλα χωρις να είμαι κανενας ειδικος και δεν είμαι σιγουρος..επισης μηπως το φιλτρο σου είναι λιγο μικρο για τα λιτρα σου?

Link to comment
Share on other sites

ΒΒΑ??? Δεν την έχω ξανά ακούσει και θα την ψάξω! Αλλά το φίλτρο δεν νομίζω πως είναι μικρό... 2,5 φορές παραπάνω από τα λίτρα μου είναι, και δεν έχω να πεις "αμάν και τι" βιολογικό φορτίο... ήδη ο pet shop-άς μου είπε πως αγοράζω μεγάλο φίλτρο για 250L.

 

Εσύ τι φίλτρο έχεις στο νέο??? [P.S. καλορίζικο!!!!]

Link to comment
Share on other sites

Απλως συμφωνα με οσα εχω διαβασει στα αφρικανικα θελουμε φιλτρο που να γυρναει 4-5 φορες το συνολικο ογκο του ενυδρείου αλλα αυτό θα στο επιβεβαιωσουν οι πιο εμπειροι..επισης για την αλγη να το ψαξεις γιατι δεν είμαι σιγουρος..αλλα το κυανο νομιζω πως είναι πρασινο ενώ η εικονίζομενη αλγη είναι μαυρη..και μαυρη είναι και η BBA..για το ενυδρειο μου σε ευχαριστω επισης..το τρεχω προσωρινα βεβαια υπολογιζω πως Μάιο-Ιούνιο θα τα εχω αντικαταστησει, 2 εσωτερικα ένα magi 700 της resun 700lt/h και της Fluval U2 400lt/h 

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε ενυδρείο Αφρικής φτιάχνεις όχι ενυδρείο για δελφίνια... 1 κυβικό την ώρα που θα γυρίζεις δεν είναι απλά σπατάλη πόρων και χρημάτων για την αγορά τους? Εχω δει κυχλίδες να ζουν πολλά χρόνια με ένα τυπικό κινέζικο φίλτρο οροφής. Σίγουρα δεν θα ήταν και τα ποιό ευτυχισμένα ψάρια, αλλά ακόμα ζούνε!

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δεν σημαινει πως αμα το φιλτρο δεν γυρναει 4-5 φορες τον συνολικο ογκο του ενυδρείου τα ψαρια δεν θα ζησουν..απλως στις αφρικανες αρεσει πολύ η κυκλοφορια και οι εμπειροι χομπιστες που ασχολούνται αρκετα χρονια προτεινουν φιλτρα που να γυρνανε τοσες φορες τον ογκο του ενυδρείου..δεν είμαι μονο ότι τους αρεσουν τα ρευματα αλλα το νερο θα πρεπει να κυκλοφορει παντου στο ενυδρειο πχ αναμεσα στα νταμάρια κλπ αλλα απ'οσο ειδα εχεις εξτρα κυκλοφορητή μεσα οποτε πρεπει να εισαι ενταξει..με την αλγη τι εγινε την τσεκαρες?

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές με νερό βρύσης;

_____________________

 

Α] Είναι πολλές οι μέρες που αποθηκεύω το νερό???

Β] Υπάρχει πιθανότητα να οφείλεται σε αυτό οι πολλές και επίμονες άλγες?

 

Το θεωρώ πιθανόν ιδιαίτερα εαν είναι νερό βρύσης. Κάνε μια δοκιμή με μικρότερο διάστημα δε χάνεις κάτι.

_____________________

 

Μάλλον θα συμφωνήσω για μεγαλύτερη φίλτρανση

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές με νερό βρύσης;

_____________________

 

Α] Είναι πολλές οι μέρες που αποθηκεύω το νερό???

Β] Υπάρχει πιθανότητα να οφείλεται σε αυτό οι πολλές και επίμονες άλγες?

 

Το θεωρώ πιθανόν ιδιαίτερα εαν είναι νερό βρύσης. Κάνε μια δοκιμή με μικρότερο διάστημα δε χάνεις κάτι.

_____________________

 

Μάλλον θα συμφωνήσω για μεγαλύτερη φίλτρανση

Καμια σχεση...δηλαδη αν καποιος εχει ενα βαρελι με νερο και εναν κυκλοφορητη μεσα και το νερο ειναι μεσα στο βαρελι τι θα παθει και τι σχεση εχει με τις αλγες?

 

Εγω το βλεπω για κυανο παντως και και υπαρχουν πολλα ειδη κυανου.

Κυκλοφορια υπαρχει αρκετη?

Νο3 ποσα εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Κυανό το βλέπω κι εγώ φίλε μου. Να αυξήσεις λίγο το εβδομαδιαίο ποσοστό αλλαγών νερού που κάνεις. Τα 60 λίτρα θα τα άκανα 80-90 εγώ. Το βαρέλι το γεμίσεις και το έχεις έτσι για ια εβδομάδα για κάποιο λόγο; οχι οτι αυτό ευθύνεται για τις άλγες σου, απο περιέργεια ρωτάω. Μπορείς να βάλεις μια γενική φωτογραφία του ενυδρείου σου; 

 

edit: Στις αφρικάνες μου έκανα επί δυο χρόνια αλλαγές νερού με νερό βρύσης απευτθείας από τη βρύση με το λάστιχο. Δε παρουσιαστηκε πρόβλημα στα ψάρια, είχα άπειρες γέννες και οι ανούμπιές μου πήγαιναν σφαίρα.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Θα σου ηταν ευκολο να μετρησεις νιτρικα πριν και μετα απο την καθιερομενη αλλαγη νερου?

Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση...δηλαδη αν καποιος εχει ενα βαρελι με νερο και εναν κυκλοφορητη μεσα και το νερο ειναι μεσα στο βαρελι τι θα παθει και τι σχεση εχει με τις αλγες?

 

Εγω το βλεπω για κυανο παντως και και υπαρχουν πολλα ειδη κυανου.

Κυκλοφορια υπαρχει αρκετη?

Νο3 ποσα εχεις?

Συγγνώμη αλλά και στα εμφιαλωμένα νερά αναφέρεται στην ετικέτα να φυλάσονται σε θερμοκρασία κάτω των 18 βαθμών. Τώρα, νερό βρύσης μιάς βδομάδας με θερμοκρασίες 25 και πάνω βαθμών με ένα "μικρό φίλτρο (της πλάκας)" άσχετα εάν επηρεάζει ή όχι στην συγκεκριμένη περίπτωση θα απεύφευγα να το πιώ ή να δώσω σε κάποιον να πιεί άρα και να το χρησιμοποιήσω στο ενυδρείο μου για αλλαγή.

 

Κυανό το βλέπω κι εγώ φίλε μου. Να αυξήσεις λίγο το εβδομαδιαίο ποσοστό αλλαγών νερού που κάνεις. Τα 60 λίτρα θα τα άκανα 80-90 εγώ. Το βαρέλι το γεμίσεις και το έχεις έτσι για ια εβδομάδα για κάποιο λόγο; οχι οτι αυτό ευθύνεται για τις άλγες σου, απο περιέργεια ρωτάω. Μπορείς να βάλεις μια γενική φωτογραφία του ενυδρείου σου; 

 

edit: Στις αφρικάνες μου έκανα επί δυο χρόνια αλλαγές νερού με νερό βρύσης απευτθείας από τη βρύση με το λάστιχο. Δε παρουσιαστηκε πρόβλημα στα ψάρια, είχα άπειρες γέννες και οι ανούμπιές μου πήγαιναν σφαίρα.

Το πιστεύω απόλυτα. Ειμαι στο "χόμπυ" απο το 1984 και όλα αυτά που χρησιμοποιούμε τώρα, τότε ή δεν υπήρχαν ή δεν είχαμε χρήματα ή μας φαινόντουσαν αλαμπουρνέζικα. Και αρκετά άντεχαν και άλλα δεν άντεχαν αυτήν μας τη συμπεριφορά. Τώρα φαντάζομαι ότι όπως και εγώ, όσοι αποφασίζουν να δοκιμαστούν στο "νερό" το πρώτο που χρειάζεται να παίρνουν σοβαρά είναι οι αλλαγές. Εξάλου οι αλλαγές νερού είναι τόσο σημαντικές, που μόνο με αυτές, εάν ειναι προσεγμένες, μπορείς να κρατήσεις οποιοδήποτε είδος υδροβιότοπου.

 

Στο θέμα τώρα, σίγουρα κάποιες καλές αλλάγές θα βοηθήσουν μάλλον χρειάζεται καλύτερη κυκλοφορία, δεν ξέρουμε την φωτοπερίοδο και σίγουρα υπάρχει με κάποιο τρόπο ευτροφισμός.

 Από την περιγραφή του φίλου δε και όχι από τις φωτογραφίες μου ήρθε στο μυαλό αυτό

 
g6j.jpg
 
 

και εάν ο φίλος αναγνωρίζει έχει πληροφορίες εδώ

 

Ευχαριστώ

post-47773-0-57998700-1460929077_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κυανό το βλέπω κι εγώ φίλε μου. Να αυξήσεις λίγο το εβδομαδιαίο ποσοστό αλλαγών νερού που κάνεις. Τα 60 λίτρα θα τα άκανα 80-90 εγώ. Το βαρέλι το γεμίσεις και το έχεις έτσι για ια εβδομάδα για κάποιο λόγο; οχι οτι αυτό ευθύνεται για τις άλγες σου, απο περιέργεια ρωτάω. Μπορείς να βάλεις μια γενική φωτογραφία του ενυδρείου σου; 

 

edit: Στις αφρικάνες μου έκανα επί δυο χρόνια αλλαγές νερού με νερό βρύσης απευτθείας από τη βρύση με το λάστιχο. Δε παρουσιαστηκε πρόβλημα στα ψάρια, είχα άπειρες γέννες και οι ανούμπιές μου πήγαιναν σφαίρα.

Την ιδια ακριβως μεθοδο χρησιμοποιω για τις αλλαγες χωρις θεματα!!!
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά και στα εμφιαλωμένα νερά αναφέρεται στην ετικέτα να φυλάσονται σε θερμοκρασία κάτω των 18 βαθμών. Τώρα, νερό βρύσης μιάς βδομάδας με θερμοκρασίες 25 και πάνω βαθμών με ένα "μικρό φίλτρο (της πλάκας)" άσχετα εάν επηρεάζει ή όχι στην συγκεκριμένη περίπτωση θα απεύφευγα να το πιώ ή να δώσω σε κάποιον να πιεί άρα και να το χρησιμοποιήσω στο ενυδρείο μου για αλλαγή.

 

Το πιστεύω απόλυτα. Ειμαι στο "χόμπυ" απο το 1984 και όλα αυτά που χρησιμοποιούμε τώρα, τότε ή δεν υπήρχαν ή δεν είχαμε χρήματα ή μας φαινόντουσαν αλαμπουρνέζικα. Και αρκετά άντεχαν και άλλα δεν άντεχαν αυτήν μας τη συμπεριφορά. Τώρα φαντάζομαι ότι όπως και εγώ, όσοι αποφασίζουν να δοκιμαστούν στο "νερό" το πρώτο που χρειάζεται να παίρνουν σοβαρά είναι οι αλλαγές. Εξάλου οι αλλαγές νερού είναι τόσο σημαντικές, που μόνο με αυτές, εάν ειναι προσεγμένες, μπορείς να κρατήσεις οποιοδήποτε είδος υδροβιότοπου.

 

Στο θέμα τώρα, σίγουρα κάποιες καλές αλλάγές θα βοηθήσουν μάλλον χρειάζεται καλύτερη κυκλοφορία, δεν ξέρουμε την φωτοπερίοδο και σίγουρα υπάρχει με κάποιο τρόπο ευτροφισμός.

 Από την περιγραφή του φίλου δε και όχι από τις φωτογραφίες μου ήρθε στο μυαλό αυτό

 
g6j.jpg
 
 

και εάν ο φίλος αναγνωρίζει έχει πληροφορίες εδώ

 

Ευχαριστώ

 

Να με συγχωρεις αλλα δεν μιλαμε να κανουμε το νερο της αλλαγης ποσιμο αλλα να το ριξουμε στο ενυδρειο μας.

Το νερο αν παραμεινει στο βαρελι με εναν κυκλοφορητη να το γυρναει δεν εχει κανενα μα κανενα προβλημα,ουτε για τα ψαρια αλλα ουτε και με τις αλγες.

Κανω το ιδιο πραγμα εδω και χρονια,δηλαδη το βαρελι ειναι παντα γεματο με νερο και για αλλαγες και για αναπληρωση απο την εξατμιση. Φαντασου πως ουτε οι γαριδες δεν εχουν προβλημα που ειναι πιο ευαισθητα ζωντανα απο τα ψαρια.

Οσον αφορα το λινκ που εβαλες για την αλγη, θα παρακαλεσω εφοσον εχουμε δικα μας αρθρα να τα χρησιμοποιουμε και να μη βαζουμε απο αλλου.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/80879-%CE%AC%CE%BB%CE%B3%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D/

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω οτι εχει κ;ποια σχεση το βαρελι με το νερο. Πολλοι το κανουν χωρις κανενα προβλημα...

Τις λαμπες σου ποσο καιρο τις εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μηπως φταει η Grolux για τις αλγες? Σε φυτεμενο ενυδρειο τα φυτα εκμεταλευονται το φασμα της. Σε μη φυτεμενο μαλλον οι αλγες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μηπως φταει η Grolux για τις αλγες? Σε φυτεμενο ενυδρειο τα φυτα εκμεταλευονται το φασμα της. Σε μη φυτεμενο μαλλον οι αλγες.

Εχω fish only με grolux χωρις το παραμικρο προβλημμα.Στην αρχη ειχα αλγες και αναρωτιομουν αν φταιει η grolux αλλα με τον καιρο βρηκα τι εφταιγε και το διορθωσα.Ενα χρονο τωρα τρεχει χωρις ιχνος αλγης.

 

Δεν αποκλειω το γεγονος να φταιει η λαμπα σε αυτη την περιπτωση,απλα αναφερω και την δικη μου.

 

Εγω πιστευω οτι για το προβλημμα ευθυνονται τα νιτρικα,ή ειναι σε μεγαλο βαθμο ή ειναι μηδενικα (και αυτο ειναι προβλημμα) γι αυτο ζητησα μετρηση αν ειναι ευκολο.Κυανο ειναι σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, καταρχήν σας ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας!

 

ΝΟ3 test δεν έχω, αλλά θα πάρω και θα παρουσιάσω τις τιμές!!! Πόσο πρέπει να είναι για να είμαι σε καλό επίπεδο?

Τις Grolux+Aquastar τις έχω από τον Ιανουάριο. Αλλά δεν θυμάμαι αν όταν τις έβαλα είχα ήδη λίγη Καφέ Άλγη ή δεν είχα καθόλου! Πιο πριν όμως είχα πολύ δυνατότερες ταινίες Led 6000K. Ουσιαστικά με τις Grolux+Aquastar έπεσα σε Lumen αλλά μετακύλησα σε φάσμα.

Φωτοπερίοδο από 8 ώρες τις μείωσα αποκλειστικά στις 6 ώρες μπας και βοηθήσει, αλλά δεν βοήθησε. [Ακόμα 6 ώρες έχω]

 

Το νερό της αλλαγής είναι όντως από τη βρύση. Κάθε Κυριακή βάζω το λάστιχο του μπαλκονιού σε ένα "Τ" στην έξοδο του φίλτρου, και πετάω 60L στο λούκι. Μετά με αντλία παίρνω τα 60L από το βαρέλι μου, και τα πάω στο ενυδρείου. Τέλος για να μην βάζω το λάστιχο 2 φορές μέσα στο σπίτι, μία το Σάββατο για να αδειάσω το ενυδρείο και μία την Κυριακή για να γεμίσω το βαρέλι, απλά τα κάνω την ίδια μέρα, για να το χρησιμοποιήσω την επόμενη Κυριακή. Για αυτόν τον λόγο το νερό παραμένει μία εβδομάδα στο βαρέλι.

 

Παιδιά επειδή οι φώτο είναι πολύ μεγάλες σε διαστάσεις, σας παρακαλώ πολύ μπείτε δείτε της!!!

Η πρώτη είναι μία συνοπτική φώτο του ενυδρείου: http://i.imgur.com/qi19o5M.jpg

Η δεύτερη είναι φώτο από τα τζάμια,. Είναι η άλγη που έλεγα πως μοιάζει με τρίχες/κλωστές: http://i.imgur.com/M3x4WqY.jpg

Η τρίτη φώτο είναι μία μικρή πέτρα που έβγαλα από το ενυδρείο και είναι κατάμαυρη. Έτσι είναι όλα μου τα καφέ βράχια.. :-(((

http://i.imgur.com/h6ia9Z5.jpg. και μία ακόμα με flash: http://i.imgur.com/NGjqQcC.jpg

Τι λέτε να είναι αυτή ρε παιδιά??? δεν έχω δει πουθενά κάτι παρόμοιο....

Link to comment
Share on other sites

Η πέτρα που φωτογράφησα είναι η μικρή πέτρα δεξιά των τριών ψαριών και ακριβώς κάτω από την μεγάλη. έξω από το ενυδρείο φαίνεται καφέ, αλλά αν την βγάλω βγάλω από το νερό είναι κατά-μάυρη. Η ίδια ακριβώς άλγη καλύπτει όλο τον πυθμένα και γίνεται σαν κρούστα, Η φωτογραφίες εδώ είναι μετά από πολύ καθάρισμα με οδοντόβουρτσα την Κυριακή που μας πέρασε. Αν το φωτογραφίσω μετά από καμία βδομάδα θα είναι πολύ χειρότερα τα πράγματα....

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η μαυρίλα μυρίζει ψιλοάσχημα; όταν την πιάνεις στα δάχτυλά σου είναι σα γλίτσα; κυανό θα ξαναπώ εγώ οτι είναι και θα σου πω τι θα έκανα στη θέση σου. Θα αφαιρούσα όλση άλγη μπορούσα με το χέρι από πέτρες και διακοσμητικά τα οποία θα έγαζα από το ενυδρείο και θα τα καθάριζα και θα τα έβραζα μη σου πω....... μια καλή ευγκαιρία να ξεφορτωθείς και τα ψεύτικα που βλέπω μέσα.....θα έκανα συσκότηση για 5 μέρες χωρίς καθόλου φαγητό. Το ενυδρείο τέτοιο σκέπασμα που να μη περνάει ούτε για πλάκα ένα τόσο δα φωτάκι. Στο φουλ αεραντλία και κανα δυο κυκλοφορητές να χτυπάνε εκεί που έχει πιάσει το κυανό αλλά και όσο δυνατόν περισσότερα σημεία της στήλης του νερού. Το κυανό μισεί το οξυγώνο και την καλή κυκλοφορία. Μέτα τις 5 μέρες θα ξεσκέπαζα και θα αφαιρούσα μηχανικά όσο νεκρό κυανό έβλεπα να επιπλέει και θα έκανα ένα καλό καθάρισμα το φίλτρο μου με αλλαγή του ενυδριακού βαμβακιού. Επειδή κυανό έχω περάσει και έκανα συσκότηση 4 συνεχόμενες φορές με όλες τις σχετικές επιπλέον διαδικασίες και είχα πολύ μα πολύ μικρότερης έκτασης πρόβλημα από το δικό σου, με τη συσκότιση δε βλέπω να πετυχαίνεις πολλά αλλά εγω αυτό θα έκανα μια φορά πριν πάω σε ερυθρομυκίνη στη συνέχεια. Το θέμα είναι οτι πρέπει να βρεις και τι φταίει ωστε να το διορθώσεις κι όλας. Απο κεί και πέρα θα μεγάλωνα τις αλλαγές μου εβδομαδιαία όπως σου είπα και παραπάνω, από 60 λίτρα θα πήγαινα στα 90 μη σου πω και στα 100.....το φρέσκο νεράκι γενικά κάνει καλό και βοηθάει με τις άλγες.

Link to comment
Share on other sites

Safarpn φίλε, μυρίζει ψαρίλα όπως όλο το ενυδρείο. Συσκότιση έκανα μία φορά πριν 2 μήνες και ήταν και ο λόγος που αγόρασα τον κυκλοφορητή. Για 10 μέρες είχα το ενυδρείο κλειστό από παντού!! Τάιζα τα ψάρια από την 7 μέρα και μετά. Την 8η μέρα άναψα τα φώτα για 20 δευτερόλεπτα και ποτέ ξανά. Είχε αποτέλεσμα αλλά προσωρινό. Στην επιφάνεια δεν είχε τίποτα αλλά έκανα κανονικά αλλαγή νερού + καθαρισμό. Το τελικό και μόνιμο αποτέλεσμα ήταν η πλήρης κατασκαφή των φυτών μου, αλλά και την επανεμφάνιση της άλγης που πρακτικά ποτέ δεν έφυγε...

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω γιαυτό γράφω...

Η τελευταία μου ελπίδα είναι η ερυθρομυκίνη που είχα διαβάσει κάπου για αυτήν στο forum.

 

Διαφορετικά πάω για ξεστήσιμο:

1] Πέταμα τον βράχο+άμμο, υπερβολικό καθάρισμα τον εξοπλισμό

3] Εκ νέου αρχή με καλύτερο aquascape,

4] Νέο υπόστρωμα με λίπασμα, και πολύ άμμο

5] Νέο βράχο

6] Πολλά φυτά που με κέρδισαν αμέσως...

 

Αλλά όλα αυτά φαντάζουν βουνό με τον περιορισμένο χρόνο που έχω.... :rip_1:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, εαν δεν το έχεις ήδη δει, κοίτα στο link που ανέρτησε ο rastafarian για ευκολία

http://www.aquazone....ς-γλυκού-νερού/ μήπως κάτι σου μοιάζει.

 

Παρεπιπτώντος μεγάλο μπράβο στα παιδιά για τη δουλειά τους δεν το γνώριζα όπως και πολλά άλλα φαντάζομαι, θα τα μάθω.

 

Κι από περιέργεια αυτές οι πέτρες οι ανάγλυφες ξέρεις τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Το είδα το link αλλά δυστυχώς δεν βρήκα κάποια να μοιάζει με τη δικιά μου.... :-(

Αν εννοείς τις καφέ πέτρες, τις αγόρασα από την Έκθεση της Πανγαίας εδώ στη Θεσσαλονίκη και αν δεν κάνω λάθος είναι Μακαρόνι....

 

Εσείς τι λέτε να κάνω???

Περιμένω οπωσδήποτε και την απάντηση του φίλου Safarpn που με έχει βοηθήσει πολλές φορές!

Link to comment
Share on other sites

Safarpn φίλε, μυρίζει ψαρίλα όπως όλο το ενυδρείο. Συσκότιση έκανα μία φορά πριν 2 μήνες και ήταν και ο λόγος που αγόρασα τον κυκλοφορητή. Για 10 μέρες είχα το ενυδρείο κλειστό από παντού!! Τάιζα τα ψάρια από την 7 μέρα και μετά. Την 8η μέρα άναψα τα φώτα για 20 δευτερόλεπτα και ποτέ ξανά. Είχε αποτέλεσμα αλλά προσωρινό. Στην επιφάνεια δεν είχε τίποτα αλλά έκανα κανονικά αλλαγή νερού + καθαρισμό. Το τελικό και μόνιμο αποτέλεσμα ήταν η πλήρης κατασκαφή των φυτών μου, αλλά και την επανεμφάνιση της άλγης που πρακτικά ποτέ δεν έφυγε...

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω γιαυτό γράφω...

Η τελευταία μου ελπίδα είναι η ερυθρομυκίνη που είχα διαβάσει κάπου για αυτήν στο forum.

 

Διαφορετικά πάω για ξεστήσιμο:

1] Πέταμα τον βράχο+άμμο, υπερβολικό καθάρισμα τον εξοπλισμό

3] Εκ νέου αρχή με καλύτερο aquascape,

4] Νέο υπόστρωμα με λίπασμα, και πολύ άμμο

5] Νέο βράχο

6] Πολλά φυτά που με κέρδισαν αμέσως...

 

Αλλά όλα αυτά φαντάζουν βουνό με τον περιορισμένο χρόνο που έχω.... :rip_1:

Καταρχην αμμο και υποστρωμα δεν πανε μαζι.Το υποστρωμα μπαινει μονο με ψιλοκοκκο χαλικακι. Η αμμος μπαινει σκετη.

Δευτερον, Αφρικανικο χωρις αμμο...δεν..

Τριτον Αφρικανες και φυτα..παλι δεν,θα στα φανε ολα.

Δυστοιχως τα Αφρικανικα εχουν αλγες και να σου πω την αληθεια φαινεται και πιο φυσικο.Απλα προσπαθησε να τις ελεγξεις για να μη φαινεται ασχημα.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Safarpn φίλε, μυρίζει ψαρίλα όπως όλο το ενυδρείο. Συσκότιση έκανα μία φορά πριν 2 μήνες και ήταν και ο λόγος που αγόρασα τον κυκλοφορητή. Για 10 μέρες είχα το ενυδρείο κλειστό από παντού!! Τάιζα τα ψάρια από την 7 μέρα και μετά. Την 8η μέρα άναψα τα φώτα για 20 δευτερόλεπτα και ποτέ ξανά. Είχε αποτέλεσμα αλλά προσωρινό. Στην επιφάνεια δεν είχε τίποτα αλλά έκανα κανονικά αλλαγή νερού + καθαρισμό. Το τελικό και μόνιμο αποτέλεσμα ήταν η πλήρης κατασκαφή των φυτών μου, αλλά και την επανεμφάνιση της άλγης που πρακτικά ποτέ δεν έφυγε...

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω γιαυτό γράφω...

Η τελευταία μου ελπίδα είναι η ερυθρομυκίνη που είχα διαβάσει κάπου για αυτήν στο forum.

 

Διαφορετικά πάω για ξεστήσιμο:

1] Πέταμα τον βράχο+άμμο, υπερβολικό καθάρισμα τον εξοπλισμό

3] Εκ νέου αρχή με καλύτερο aquascape,

4] Νέο υπόστρωμα με λίπασμα, και πολύ άμμο

5] Νέο βράχο

6] Πολλά φυτά που με κέρδισαν αμέσως...

 

Αλλά όλα αυτά φαντάζουν βουνό με τον περιορισμένο χρόνο που έχω.... :rip_1:

Ζήτησες την προσωπική μου άποψη και σου τη λέω λοιπόν:

Εγώ στη θέση σου θα έκανα αλλαγές αφού πρώτα έριχνα ερυθρομικήνη ωστε να μη μείνει τίποτα στο νέο ενυδρείο και μου ξανακάνει εμφάνιση

1) Δε τα πετάς, τα βγάζεις όοοοοολα και τα καθαρίζεις κάνοντας ενα βράσιμο για να σκοτώσεις οτιδήποτε υπάζει στην επιφάνειά τους, αν θέλεις τα ξαναχρησιμοποιείς εκτός του χαλικιού λόγω αφρικάνων . Καθάρισμα οτιδήποτε υπάρχει μέσα στο ενυδρείο από διακόσμηση ωστε να μη μείνει βακτήριο για βακτήριο σε καμία επιφάνεια. Αυτό όπως καταλαβαίνεις προυποθέτει πολύ χρόνο και κόπο. Θεωρώ οτι στο φίλτρο κάτι θα έχει μείνει μιας και μια απολύμανση εκεί θα σήμαινε και το τέλος της βιολογίας σου γι΄ αυτό σου έγραψα παραπάνω οτι θα έριχνα πρώτα την ερυθρομικύνη για οσες μέρες απαιτείται

το 2) σου διέφυγε......

3) Θα είναι μια καλή ευκαιρία να αλάξεις aquascape επιλέγοντας και έχοντας από πριν το νέο διάκοσμο, τουλάχιστον τις πέτρες αν βάλεις καινούριες. όπως είπε και ο rastafarian αφρικάνες και φυτά δε πάνε μαζί....εγώ μονο ανούμπιες είχα. Μη ξαναβάλεις ψεύτικα. Ενας καθ΄όλα φυσικός διάκοσμος θα σε ανταμείψει

4) Αν θα το κάνεις φυτεμένο αλλάζει το πράμα αλλά λιπάσματα δε χρειάζεσαι εδω. Εχεις αφρικάνες και οι αφρικάνες δε θα κρατήσουν φυτεμένα, Θα βάζεις φυτά, θα σου τα τρώνε ή θα τα ξεριζώνουν κι εσύ θα απογοητεύεσαι. Άμμο ναι, μπόλικη για να σκάβου, 6 - 7 εκατοστά τουλάχιστον. Οι αφρικάνες θέλουν άμμο. Με το χαλίκι τους έχεις κάνει χαλάστρα να ξέρεις.

5) Θα συμφωνήσω, ένα είδος πέτρας και μόνο. Εμενα μου άρεσε πολύ η λάβα, την είχα πάρει από Παγγαία φθηνά.

6) Αυτό το λές εσύ... να ρωτήσεις και τα ψάρια σου.

 

φαίνεται βουνό όλο αυτό αλλά αν έχεις προμηθευτεί οτι χρειάζεσαι θα γίνουν όλα σε λίγες ώρες. Φιλοξενείς τα ψάρια σε κάποιο δοχείο τύπου ΙΚΕΑ με αεραντλία ή και το φίλτρο ακόμα σε λειτουργία και ξεκινάς φασίνα. Με τη βοήθεια ένός φίλου και μοιραζόμενοι τις δουλειές...... όλα θα γίνουν . Αν ρίξεις ερυθρομικύνη οι μέρες που θα χρειαστεί η θεραπεία θα σου δώσουν το περιθώριο να οργανωθείς.

Επαναλαμβάνω.....ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...