Jump to content

Διάφορες Άλγες και απορίες!


Andreas_Kouv

Recommended Posts

Μάλιστα, άρα πιστεύεται πως είναι κυανό-βακτηρίδιο?

Υπάρχει κάποιο θέμα να διαβάσω για θεραπεία με ερυθρομικυνη ώστε να βρω δοσολογίες και ημέρες χρήσεις?

Αργότερα ξανά από την αρχή σε νέο θέμα!! :

1] ανέλκυση κάθε κομματιού βράχου, τρελό πλύσιμο

2] πέταμα τα δύο διακοσμητικά βαρελάκια

3] αποστράγγιση και ανάκτηση της άμμου [πέταμα και αυτής]

4] νέο Aquascape με μαύρο βράχο!

5] άμμο 10 πόντους πολύ είναι? εχω χαλαζία πολύ ψιλοκοκη γιατί την λέτε χαλίκι?

6] τα φυτά μου τα χαλάνε όντως τα ψαράκια... Κρίμα γιατί μου άρεσαν...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδώ, αναφέρει ότι ψάχνεις. :)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/80879-άλγες-γλυκού-νερού/?p=733493

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα αν πλύνεις κάτι όπως λες, κάνε και μια "αποστείρωση" για σιγουριά. Βράσε ότι μπορείς, μη πλύνεις και το βάλεις πάλι μέσα γιατι μπορεί να έχει μείνει κάτι πάνω του. 10 εκατοστά άμμος είναι πολύ ρε συ, δε χρειάζεσαι τόσο. 6-7 εκατοστά θα έλεγα εγώ. Αν αυτό που έχεις είναι άμμος, γιατί να το πετάξεις; Ένα πλύσιμο ξυλο και βράσιμο τμηματικά και σιγά σιγα και είσαι οκ. (Εμένα γιατί μου φάνηκε χαλίκι;). Μαύρο βράχο ε; Κόλαση θα γίνει. Έψαχνα κι εγώ αλλά δε βρήκα κάτι σε μαύρο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το βράσιμο επιβάλλεται αλλιώς θα κάνω μισή δουλειά. Άμμο έχω. Είναι πολύ ψιλή κοκομετρια περίπου 1 mm απλά τράβηξα πολύ κοντινές φώτο για να το δείτε καλά και ίσως για αυτό σου φάνηκαν χαλικάκια. Θα βάλω 6-7 οι πόντους όπως λές. Αλλά τώρα μαύρη λάβα που θα βρω ξέρει κανείς? Στην Πανγαια εδώ δεν θυμάμαι να είχε άλλα θα ρωτήσω. Επίσης σκέφτομαι να αλλάξω την άμμο από άσπρη σε μαύρη. Μήπως όμως πέσει πολύ μαυρίλα? Σας ευχαριστώ και για το link!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το βράσιμο επιβάλλεται αλλιώς θα κάνω μισή δουλειά. Άμμο έχω. Είναι πολύ ψιλή κοκομετρια περίπου 1 mm απλά τράβηξα πολύ κοντινές φώτο για να το δείτε καλά και ίσως για αυτό σου φάνηκαν χαλικάκια. Θα βάλω 6-7 οι πόντους όπως λές. Αλλά τώρα μαύρη λάβα που θα βρω ξέρει κανείς? Στην Πανγαια εδώ δεν θυμάμαι να είχε άλλα θα ρωτήσω. Επίσης σκέφτομαι να αλλάξω την άμμο από άσπρη σε μαύρη. Μήπως όμως πέσει πολύ μαυρίλα? Σας ευχαριστώ και για το link!

Αν θα βάλεις μαύρη λάβα θα έλεγα να μη βάλεις και μαύρη άμμο, πράγματι θα πέσει πολλή μαυρίλα και δε θα μπορείς να βάλεις και κάτι άλλο για να τη σπάσεις αν θελήσεις κάποια στιγμή. Μια σε μπεζ χρώμα που θα σκουρύνει και με τον καιρό, θα είναι οτι πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο!!! Η μπεζ θα είναι ολα τα λευτα αλλά που θα βρω? Αν πάρω από παραλία θα είναι χαλίκι και όχι άμμος...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο!!! Η μπεζ θα είναι ολα τα λευτα αλλά που θα βρω? Αν πάρω από παραλία θα είναι χαλίκι και όχι άμμος...

Απο Παγγαία. Μπεζ χαλαζιακή άμμος, φθηνή και οτι πρέπει. Εγω αυτή έχω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...