Jump to content

Black Beard Algae


Safarpn

Recommended Posts

Έχω παρατηρήσει bba σε δύο από τις ρίζες μου. Στη μια έχει πιάσει σε κλαδάκια που βρίσκονται κοντά στο φως και στη μεγάλη ρίζα που έχω στο βθυό, έχουν δημιουργηθεί πολύ μικρές τουφίτσες σχεδόν σε ολη της την επιφάνεια. Η αλήθεια είναι οτι ταίζω αρκετά. Τα ταίσματα είναι 3 την ημέρα και η ποσότητα σα να ταίζω αγέλη από λιοντάρια και ίσως αυτός να είναι ένας λόγος.

Ηθελα όμως να ρωτήσω το εξής:

Από φωτισμό είχα ανέκαθεν μια λάμπα 6500Κ και μια ροζ 4500Κ. Πρόσφατα αφαίρεσα τα φυτά που είχα και άφησα το τοπίο ξερό ενώ χθές έβγαλα την 6500Κ και έβαλα μια 10000Κ. Δε λέω φυσικά οτι φταίει 10000Κ αλλά μήπως το φάσμα της ροζ λάμπας που ακόμα υπάρχει, τωρα που δεν υπάρχουν φυτά, το εκμεταλλεύεται η άλγη αυτή η οποία προϋπήρχε βέβαια και πριν, με τα φυτά ακόμα; Να τη βγάλω τη ροζ; να βάλω πάλι την 6500Κ μόνη της ή με κάποια άλλη;

Link to comment
Share on other sites

Παιζει και αυτο που λες φιλε....Τα ξερα ενυδρεια ειναι παντα επιρρεπη στη. Ββα.....

Link to comment
Share on other sites

Πάνο η 10000Κ βγάζει πολύ έντονο φως. Δεν θα την άφηνα στο ενυδρείο. Θα προτιμούσα να κρατήσω τις λάμπες 6500Κ και 4500Κ βάζοντας την 6500Κ μπροστά για να τονίζει και το χρώμα των ψαριών. Στα περισσότερα ξερά ενυδρεία όντως υπάρχει πρόβλημα με άλγες λόγο έλλειψης ανταγωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Τη ροζ λάμπα να την αφήσω δηλαδή λες ε; Δε παιζει ρόλο. Πιο πολύ η ροζ.μου φαίνεται ότι τονίζει τα χρώματα πάρα η 6500Κ.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου αρεσε με μια λαμπα; Θα το δοκιμαζα ; Παντως χωρις φυτα-ανταγωνιστες δε νομιζω οτι μπορουμε να αποφυγουμε την ββα. Και στο δικο μου εχω σε καποια σημεια. Σκεφτομαι να την καψω με οξυζενε για να μην εξαπλωθει....

Link to comment
Share on other sites

Η ρόζ λάμπα δείχνει πιο <<γλυκά>> τα χρώματα των ψαριών αλλά η 6500κ τα δείχνει πιο φωτεινά γιατί το φως έρχεται από μπροστά. Βέβαια αφού δεν έχεις φυτά όπως και να τις βάλεις δεν παίζει και τρομερό ρόλο. Αρκεί να σου φαίνονται όμορφα στο μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα παιζουν μεγαλο ρολο στις αλγες.

Ενυδρεια χωρις φυτα,πχ ξερα η Αφρικανικα παντα εχουν αλγες και ειναι λογικο.

Δοκιμασε οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω να αλλαξεις λαμπα.

Link to comment
Share on other sites

....και που λέτε καλά μου παιδιά, συμμορφούμενος με τις υποδείξεις σας, μετά την καθιερωμένη αλλαγή νερού σήμερα, πάω να δω τις λάμπες. Τις βγαζω μια μια και τις ελέγχω και διαπιστώνω ότι εκείνη που νόμιζα ότι ήταν 6500Κ, ήταν η Sylvania Aquastar με 10000Κ και εκείνη που νόμιζα ότι ήταν 4500Κ ήταν η Sylvania Grolux που έχει 8500Κ (ροζ). Άμεσα έγινε η αντικατάστασή τους με δύο Osram που είχα καβάντζα στα 6500Κ και στα 4000Κ αντίστοιχα. Το ενυδρείο τώρα φαίνεται ακόμα πιο κίτρινο, ίσως φταίει και η αλλαγή νερού που έκανα βέβαια σήμερα και είχα βάλει περισσοτερη τύρφη. Το ενυδρείο έτσι δείχνει πιο...Αμαζόνιος!

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε αθεοφοβε, πωτς γκενεν και ειχες μια 10000κ και μια 8500 κ; παντως νην νομιζεις οτι με τις αλλες που εβαλες θα γλυτωσεις την bba. Αν εισαι τυχερος ομως θα την τσιμπανε τα ψαρακια σου.

Υ.Γ. Αυξησε τα ταισματα και μειωσε την ποσοτητα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε αθεοφοβε........αφού είμαι αθεόφοβος!, πωτς γκενεν και ειχες μια 10000κ και μια 8500 κ; παντως νην νομιζεις οτι με τις αλλες που εβαλες θα γλυτωσεις την bba μμμμμμμ σιγά. Αν εισαι τυχερος ομως θα την τσιμπανε τα ψαρακια σου.

Υ.Γ. Αυξησε τα ταισματα και μειωσε την ποσοτητα.....αυτό ο φοβάμαι, συνήθως αυξάνω και τα δύο χαχαχαχα!

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Θυμισε μου ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο?

Υψος ?

και watt ?

120*47*60. Μια λάμπα 6500K και μια 4000K. 39w.
Link to comment
Share on other sites

120*47*60. Μια λάμπα 6500K και μια 4000K. 39w.

 

Εφοσον δεν εχεις φυτα , εγω θα δοκιμαζα μια λαμπα 6500κ οσραμ στα 28watt...

Aν σου φαινεται πολυ σκοτεινο τοτε βαλε αλλη μια 6500 , εκτος αν σου αρεσει το κιτρινοπο χρωμα πας στα 4000κ .

Η μαυρη εφοσον δεν εχεις co2 ,οφειλεται στα οργανικα.

Πως πας απο καθαριοτητα? :P

Κανε σκουπα βυθου, καθαρισμος φιλτρων , και αλλαγες νερου.

Βγαλε τις ριζες εφοσον το προβλημα ειναι εκει και ψεκασε τες με οξυζενε ή excel.

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ταίζω πολύ βαριά και 3 φορές τη μέρα. Οι λάμπες μου είναι 39w και όχι 28 και σήμερα ειχα σκοπο να δοκιμάσω μόνο την 6500Κ. Το πολύ πολύ όπως λες να αντικαταστήσω την 4000 με άλλη μια 6500. OSRAM είναι αυτές που έχω. Οξυζενέ ρίχνω από χθες λίγο στα κλαδιά που έχει πιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...