Jump to content

Στησιμο (ξανα) Φυτεμενου ενυδρειου.


Fred13

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

 

Όπως έκανα γνωστό και σε προηγούμενο θέμα μου , αποφάσισα να επαναστήσω το ενυδρείο. Θα παραμείνω στο φυτεμένο κυρίως γιατί μου αρέσει πάρα πολύ και κατά δεύτερον επειδή έχω επενδύσει σε πλήρες εξοπλισμό.

 

Ακόμα δεν έχω σκεφτεί τι θα κάνω ακριβώς, σκέφτομαι για 1 τύπου iwagumi , αλλά όχι καθαρό iwagumi καθώς θέλω να χρησιμοποιηθούν και κάποια φυτά όπως alternantheres αλλά και να έχει 2 γωνίες αριστερά δεξιά. Όποιος έχει δει νομίζω καταλαβαίνει.

 

Παραθέτω λίγο κάποια από τα ερωτήματα μου.

 

Αν θέλω να σώσω κάποια από τα φυτά μου προκειμένου να τα χρησιμοποιήσω ή να τα χαρίσω όπως καταλαβαίνετε δεν μπορώ να τα βάλω μολυσμένα και να επαναμολύνω το ενυδρείο.

Σε αυτή την περίπτωση ακολουθώ την απολύμανση με χλωρίνη 1/19 και είμαι οκ; Ή εξακολουθεί να είναι ρίσκο.

 

Υπόστρωμα. Είμαι διατεθειμένος να βάλω ένα καλό υπόστρωμα κάτω και να μην μπλέξω ποτέ ξανά με ταμπλέτες και συναφή.

Έχετε κάποια καλή πρόταση για ποιοτικό υπόστρωμα; Εδώ θέλω να υπενθυμίσω πως το ενυδρείο είναι 96 μοικτά λίτρα με διαστάσεις 80 χ 30 χ 40. Με βάση αυτό, πόσο υπόστρωμα χρειάζομαι και πόση άμμο;

 

Ψαροσύνθεση. Έχετε να μου προτείνετε κάτι όμορφο και ήρεμο που θα μπορούσε πχ να συνδιαστεί και με την ύπαρξη κάποιας γαριδούλας;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

 

Σε αυτή την περίπτωση ακολουθώ την απολύμανση με χλωρίνη 1/19 και είμαι οκ; Ή εξακολουθεί να είναι ρίσκο.

 

Δεν ξερω τον λογο που θελεις να τα απολυμανεις, παντως υπαρχει και η λυση του υπερμαγγανικου καλιου

(το βρισκεις στα φαρμακεια) χωρις να υπαρχει ο κινδυνος να καουν μερικα που δεν αντεχουν την χλωρινη.

Link to comment
Share on other sites

Επικαιρο το θεμα.Μαζι με την Ανασταση ερχεται και η ανασταση του ενυδρειου σου ^_^ Ευχομαι να πανε ολα καλα και να φτιαξεις κατι πολυ ομορφο να το χαιρεσαι.Εγω το μονο που μπορω να προτεινω ειναι να βαλεις οπωσδηποτε υποστρωμα.Στο γαριδαδικο μου εχω fluval stratum και τα φυτα μου ειναι κλαδεματα απο το αλλο.Δεν εχουν καμμια σχεση σε αναπτυξη και καθαροτητα χωρις λιπασματα και φωτισμο 6W Led.Υποστρωματα υπαρχουν πολλα,περιμενε να σου πουν αυτοι που τα εχουν δοκιμασει.Καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Υποστρωμα και αμμο δεν πανε μαζι.

Η θα βαλεις υποστρωμα και ψιλο χαλικι,η αμμο σκετη η χαλικι που ειναι και υποστρωμα μαζι.

Προτεινω fluval stratum.

Τα μονα ψαρια που μπορεις να συνδιασεις με γαριδες ειναι τα κοπαδοψαρα και παλι οχι ολα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τον λογο που θελεις να τα απολυμανεις, παντως υπαρχει και η λυση του υπερμαγγανικου καλιου

(το βρισκεις στα φαρμακεια) χωρις να υπαρχει ο κινδυνος να καουν μερικα που δεν αντεχουν την χλωρινη.

Ευχαριστώ για το tip! Θα το κοιτάξω. Τα φυτά έχουν green beard και απότι διαβάζω είναι μεταδοτική από ενυδρείο σε ενυδρείο. Φοβάμαι μην την μεταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Υποστρωμα και αμμο δεν πανε μαζι.

Η θα βαλεις υποστρωμα και ψιλο χαλικι,η αμμο σκετη η χαλικι που ειναι και υποστρωμα μαζι.

Προτεινω fluval stratum.

Τα μονα ψαρια που μπορεις να συνδιασεις με γαριδες ειναι τα κοπαδοψαρα και παλι οχι ολα.

Για τα υποστρώματα της tropica τι γνώμη έχετε;

 

Τα flurite black Κλπ; Είναι καλά υποστρώματα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το tip! Θα το κοιτάξω. Τα φυτά έχουν green beard και απότι διαβάζω είναι μεταδοτική από ενυδρείο σε ενυδρείο. Φοβάμαι μην την μεταφέρω.

Μην νομιζεις οτι τα φυτα στα πετσοπς ειναι πιο καθαρα απο τα δικα σου.Βρες τροπο να τα απολυμανεις καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το tip! Θα το κοιτάξω. Τα φυτά έχουν green beard και απότι διαβάζω είναι μεταδοτική από ενυδρείο σε ενυδρείο. Φοβάμαι μην την μεταφέρω.

Και εγω δεν θα τα μετεφερα....

Οπως και με το φιλτρο θελει προσοχη,

Δεν εχω δοκιμασει υποστρωμα περα της seachem το flourite.

Ακουγονται καλα λογια για το fluval stratum, μιας και επηρεαζει και τις σκληροτητες.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν θα τα μετεφερα....

Οπως και με το φιλτρο θελει προσοχη,

Δεν εχω δοκιμασει υποστρωμα περα της seachem το flourite.

Ακουγονται καλα λογια για το fluval stratum, μιας και επηρεαζει και τις σκληροτητες.

To φίλτρο. Είναι θέμα το φίλτρο.

 

Απότι καταλαβαίνω πρέπει να αλλάξω τους σωλήνες του fluval μιας και δεν μπορούν να καθαριστούν 100%.

Από εκεί και πέρα όσον αφορά τον κάδο; Τον πλένω καλά με χλωρίνη και είμαι καλυμένος;

 

Θέλω να μου εξηγήσετε λιγάκι αυτό με το "ενεργό" και το "παθητικό" υπόστρωμα.

 

Διάβασα πως το ενεργό υπόστρωμα αχρηστεύεται με τους μήνες και έτσι παραμένει μία γλίτσα στον βυθό αχρείαστη.

 

Το tropica flourite και το stratum είναι παθητικά; 

Ποια η διαφορά αυτών με το FLURITE BLACK;

Link to comment
Share on other sites

To φίλτρο. Είναι θέμα το φίλτρο.

 

Απότι καταλαβαίνω πρέπει να αλλάξω τους σωλήνες του fluval μιας και δεν μπορούν να καθαριστούν 100%.

Από εκεί και πέρα όσον αφορά τον κάδο; Τον πλένω καλά με χλωρίνη και είμαι καλυμένος;

 

Θέλω να μου εξηγήσετε λιγάκι αυτό με το "ενεργό" και το "παθητικό" υπόστρωμα.

 

Διάβασα πως το ενεργό υπόστρωμα αχρηστεύεται με τους μήνες και έτσι παραμένει μία γλίτσα στον βυθό αχρείαστη.

 

Το tropica flourite και το stratum είναι παθητικά; 

Ποια η διαφορά αυτών με το FLURITE BLACK;

Δεν υπαρχει tropica flourite, τα flourite ειναι της seachem.

Αυτο που λες για το ενεργο υποστρωμα δεν ισχυει..

Καποια υποστρωματα φορτιζονται απο τα υγρα λιπασματα και καποια οχι.Της seachem πχ φορτιζονται.

Το stratum δεν νομιζω οτι φορτιζεται.

Απλα με το καιρο αυτα που δεν φορτιζονται χανουν τα θρεπτικα τους αλλα αν δεν κανεις σκουπα βυθου ειναι σαν να εχεις για παντα υποστρωμα λογο των οργανικων.

Η διαφορα των seachem ειναι στα θρεπτικα που εχει το καθε ενα και στη κοκκομετρια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει tropica flourite, τα flourite ειναι της seachem.

Αυτο που λες για το ενεργο υποστρωμα δεν ισχυει..

Καποια υποστρωματα φορτιζονται απο τα υγρα λιπασματα και καποια οχι.Της seachem πχ φορτιζονται.

Το stratum δεν νομιζω οτι φορτιζεται.

Απλα με το καιρο αυτα που δεν φορτιζονται χανουν τα θρεπτικα τους αλλα αν δεν κανεις σκουπα βυθου ειναι σαν να εχεις για παντα υποστρωμα λογο των οργανικων.

Η διαφορα των seachem ειναι στα θρεπτικα που εχει το καθε ενα και στη κοκκομετρια.

Έχεις δίκιο , τα seachem εννοούσα και τα μπέρδεψα.

 

Είναι αρκετά ακριβά τα υποστρώματα και θέλω να το ψάξω λίγο.

Τα seachem υποστρώματα χρησιμοποιούντε μόνα τους ή με χαλίκι ψιλό από πάνω;

Για το stratum το μόνο αρνητικό που βρήκα είναι πως τείνει να χάσει την ικανότητα του να ρίχνει το Ph όσο περνάει ο καιρός.

Προσωπικά λέω να πάω σε υπόστρωμα που δεν μεταβάλει το ph και η μόνη πτώση να προέρχεται από το co2 όπου με πάει στο 6,9-7.

 

Βάζω στο θέμα και το κομμάτι φωτισμός.

Σκέφτομαι να πάω σε εξωτερικό φωτιστικό προκειμένου να έχω ανακλαστήρες αλλά και να μην είναι κολητά στην στάθμη οι λάμπες. Το πιθανότερο είναι πως θα πάω σε λάμπες οικονομίας και στα καλύτερα δυνατά φάσματα για 1 φυτεμένο ενυδρείο.

 

2 λάμπες 24 w με ένα ύψος απόσταση γύρω στα 35 cm θα κάνουν την δουλειά που θέλω; Μιλάω για φουλ φυτεμένο με γκαζονάκι. Τα λίτρα θα είναι 80με 85 καθαρά.

 

Η 2η επιλογή μου είναι φωτιστικό με 4 λάμπες 24 w αλλά εκεί πλέον ο φωτισμός πάει 1,2 και δεν ξέρω αν είναι σωστό.

Έχουμε λοιπόν την επιλογή του 0,6 και του 1,2.

 

Αν έχετε κάποια ένσταση σχετικά με την σκέψη μου για το εξωτερικό φωτιστικό παρακαλώ να την μοιραστείτε καθώς δεν προτίθεμαι να δώσω ούτε 1 αχρείαστο ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Για υπόστρωμα σκέφτομαι το seachem flurite dark γιατί μου αρέσει το μαύρο! Καμία ένσταση πάνω σε αυτό;
 

Και για πείτε και για το φως! 

 

2 λάμπες 0,6 ή φωτιστικό με 4 1,2 W/l.

 

Πάμε δυνατά :)))

Link to comment
Share on other sites

Από αισθητικής άποψης το dark & το black sand της seachem είναι πολύ ωραία.  Από άποψης ποιότητας και απόδοσης ότι σου γράφουν τα παιδιά παραπάνω.

Σχετικά με το φωτισμό, μήπως θα πρέπει να εξετάσεις και μία πιο ενδιάμεση λύση; Ας πούμε 3*24W για τα λίτρα σου.  Τα 4 μπορεί να είναι πολλά, τα 2 λίγα για αυτό που θες να κάνεις.  Πρόσεχε τι φωτιστικά θα επιλέξεις γιατί εγώ που έχω το 4πλό της fluval, αν αφαιρέσω τη μία λάμπα τότε δεν ανάβει καμία.  Ίσως είναι καλύτερα να πας σε 2 διπλά φωτιστικά τα οποία να έχουν τη δυνατότητα να ανάβουν και με μία λάμπα αν χρειαστεί.

 

 

Άααα, πάνω απ' όλα.  Καλή επιτυχία με το νέο ξεκίνημα.:)

Link to comment
Share on other sites

Από αισθητικής άποψης το dark & το black sand της seachem είναι πολύ ωραία.  Από άποψης ποιότητας και απόδοσης ότι σου γράφουν τα παιδιά παραπάνω.

Σχετικά με το φωτισμό, μήπως θα πρέπει να εξετάσεις και μία πιο ενδιάμεση λύση; Ας πούμε 3*24W για τα λίτρα σου.  Τα 4 μπορεί να είναι πολλά, τα 2 λίγα για αυτό που θες να κάνεις.  Πρόσεχε τι φωτιστικά θα επιλέξεις γιατί εγώ που έχω το 4πλό της fluval, αν αφαιρέσω τη μία λάμπα τότε δεν ανάβει καμία.  Ίσως είναι καλύτερα να πας σε 2 διπλά φωτιστικά τα οποία να έχουν τη δυνατότητα να ανάβουν και με μία λάμπα αν χρειαστεί.

 

 

Άααα, πάνω απ' όλα.  Καλή επιτυχία με το νέο ξεκίνημα. :)

Μάκαρε σε ευχαριστώ πολύ!

 

Σε αυτό που μόλις τώρα σκεφτόμουν ήρθες και μου έγραψες.

 

Σκεφτόμουν πως με 30 cm καθαρό βάθος ενυδρείου με 4 φωτιστικά κινδυνεύει να καεί ολόκληρο, καθώς θα έχω 1,2 w/l και 30 cm ύψος καθαρό.

 

Πρέπει να ρωτήσω και να κοιτάξω το 4ο φωτιστικό να μπορεί να πάρει 3 λάμπες και να παίξω με 3 χ24  όπου εκεί πάω κοντά στο 1 w/l οπότε και μπορώ να βάλω ότι θέλω.

 

Νομίζω καλύτερα αυτό παρά το 1,2.

Link to comment
Share on other sites

3χ24 ειναι το καλυτερο.

Παρε 3 μονα φωτιστικα και εισαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

3χ24 ειναι το καλυτερο.

Παρε 3 μονα φωτιστικα και εισαι μια χαρα.

3 μονά εξωτερικά φωτιστικά με 3 διαφορετικά μπαλάστ και 3 διακόπτες; Νομίζω μόνο έτσι μπορώ να έχω 3 λάμπες γιατί κανείς δεν έχει τριπλό φωτιστικό.

 

Σαν 2η επιλογή έχω βρει ένα τετραπλό φωτιστικό που έχει την δυνατότητα οι λάμπες να ανοίγουν 2+2 με 2 διακόπτες. Σκεφτόμουν μήπως μπορούσα να έτρεχα 8ωρη φωτοπερίοδο ξεκινώντας για 3 ώρες μόνο οι 2 λάμπες , μετά άλλες 3 και οι 4 μαζί και το τέλος 2 ώρες μόνο οι 2.

Κάτι τύπου ανατολή- pick φωτός και δύση.

 

Είναι υπερβολικό;

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

μήπως το σκέφτεσαι πολύ?

απλοποίησε τα πράγματα , θα σου βγει η πίστη..

 

 

less is more...

Link to comment
Share on other sites

μήπως το σκέφτεσαι πολύ?

απλοποίησε τα πράγματα , θα σου βγει η πίστη..

 

 

less is more...

Δεν με βοηθάει αυτή η απάντηση σου Κώστα και επειδή έχω φάει ήττα αυτούς τους μήνες θέλω τεχνικά να είμαι όσο το δυνατόν καλύτερα πρωτού στήσω.

Link to comment
Share on other sites

3χ24 ειναι το καλυτερο.

Παρε 3 μονα φωτιστικα και εισαι μια χαρα.

Κώστα μήπως είναι καλύτερα να πάει σε 2 διπλά που να έχουν τη δυνατότητα να ανάψει τη μία λάμπα ή δε γίνεται αυτό;

Νομίζω τα φωτιστικά της sun sun που έχει το petsupermarket βγαίνουν στους 80 πόντους, παίρνουν 2 λάμπες Τ5 στα 24W και έχουν  τη δυνατότητα να ανάψει μόνο η μία αν αφαιρέσεις την άλλη (δεν είμαι σίγουρος για αυτό, ψάξ' το καλύτερα για να είσαι σίγουρος).  Έτσι θα πάρει 2 τέτοια θα παίζει με 3 λάμπες, θα έχει δυνατότητα για επέκταση σε 4 αν ποτέ χρειαστεί, θα έχει λιγότερα καλώδια και το πιθανότερο να στοιχίσει λιγότερο από τα 3 μονά. :P

Βέβαια δε θα υπάρχει η δυνατότητα να μπει κρεμαστό, αλλά μόνο να το ακουμπήσεις πάνω στο ενυδρείο, καθώς το συγκεκριμένο φωτιστικό δεν έχει προδιαγραφές για να τοποθετηθεί έτσι.

 

Δες και το άρθρο που υπάρχει στο forum για το φωτισμό του φυτεμένου!:)

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

μήπως το σκέφτεσαι πολύ?

απλοποίησε τα πράγματα , θα σου βγει η πίστη..

 

 

less is more...

 

 

Δεν με βοηθάει αυτή η απάντηση σου Κώστα και επειδή έχω φάει ήττα αυτούς τους μήνες θέλω τεχνικά να είμαι όσο το δυνατόν καλύτερα πρωτού στήσω.

 

Θα συμφωνησω με τον Κωστα.

Εχω διαβασει τα θεματα που ειχες με τις αλγες και συμφωνω με την επιλογη σου να το ξαναστησεις.

Απο κει και περα δεν ειναι αναγκη να το βομβαρδισεις απο τη αρχη.

Βαλε το υποστρωμα που σου αρεσει,ασε το φωτιστικο που ηδη εχεις(με οποια αλλαγη στις λαμπες),ξεκινα χωρις λιπασματα ή εστω ελαχιστα και βλεπεις στην πορεια τι θα χρειαστεις.

Τωρα αν θελεις να πετυχεις με την μια ενυδρειο φυτεμενο τυπου nicpappa,rasta κτλ ειναι αρκετα δυσκολο χωρις εμπειρια και με την πρωτη στραβη,ισως πελαγωσεις και αντε να το σωσεις μετα.

Αλγες θα εχεις παλι,μιας και θα ειναι νεοστημενο το ενυδρειο σου αλλα εφοσον ξεκινησεις συντηρητικα θα ειναι πιο ευκολη η αντιμετωπιση τους(χωρις να κοβεις λιπασματα που ισως εχεις ξεκινησει ηδη λογω Ε.Ι,χωρις αλλαγες στον φωτισμο κτλ)

Γνωμη μου αρχισε το ομαλα,με σχετικα αργους ρυθμους αναπτυξης για να μπορεις να το κοντρολαρεις.

 

Καλη αρχη και παλι!

 

Link to comment
Share on other sites

Κώστα μήπως είναι καλύτερα να πάει σε 2 διπλά που να έχουν τη δυνατότητα να ανάψει τη μία λάμπα ή δε γίνεται αυτό;

Νομίζω τα φωτιστικά της sun sun που έχει το petsupermarket βγαίνουν στους 80 πόντους, παίρνουν 2 λάμπες Τ5 στα 24W και έχουν  τη δυνατότητα να ανάψει μόνο η μία αν αφαιρέσεις την άλλη (δεν είμαι σίγουρος για αυτό, ψάξ' το καλύτερα για να είσαι σίγουρος).  Έτσι θα πάρει 2 τέτοια θα παίζει με 3 λάμπες, θα έχει δυνατότητα για επέκταση σε 4 αν ποτέ χρειαστεί, θα έχει λιγότερα καλώδια και το πιθανότερο να στοιχίσει λιγότερο από τα 3 μονά. :P

Βέβαια δε θα υπάρχει η δυνατότητα να μπει κρεμαστό, αλλά μόνο να το ακουμπήσεις πάνω στο ενυδρείο, καθώς το συγκεκριμένο φωτιστικό δεν έχει προδιαγραφές για να τοποθετηθεί έτσι.

 

Δες και το άρθρο που υπάρχει στο forum για το φωτισμό του φυτεμένου! :)

Άστο το sun sun Μάκη. Καταρχήν δεν το έχουνε και θα έρθει Αύγουστο και κατά δεύτερον δεν σηκώνεται για να δουλέψεις μέσα.

Για δείτε αυτό που γράφω για το 4πλο φωτιστικό.Έχω βρει aquanova φωτιστικό 4χ24 σε σχετικά ανταγωνιστική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Αν πιάνουν τα χέρια σου και φτιάξεις μόνος σου το φωτιστικό, πάρε 2 ballast, το ένα θα είναι για 2 λάμπες και το άλλο για μία.

Έτσι σε περίπτωση που πχ. θες να το χρησιμοποιήσεις με τις 2 λάμπες μόνο, ξεσυνδέεις απ' την πρίζα το μονό ballast.

Για Τ5 μιλάμε;

Καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον Κωστα.

Εχω διαβασει τα θεματα που ειχες με τις αλγες και συμφωνω με την επιλογη σου να το ξαναστησεις.

Απο κει και περα δεν ειναι αναγκη να το βομβαρδισεις απο τη αρχη.

Βαλε το υποστρωμα που σου αρεσει,ασε το φωτιστικο που ηδη εχεις(με οποια αλλαγη στις λαμπες),ξεκινα χωρις λιπασματα ή εστω ελαχιστα και βλεπεις στην πορεια τι θα χρειαστεις.

Τωρα αν θελεις να πετυχεις με την μια ενυδρειο φυτεμενο τυπου nicpappa,rasta κτλ ειναι αρκετα δυσκολο χωρις εμπειρια και με την πρωτη στραβη,ισως πελαγωσεις και αντε να το σωσεις μετα.

Αλγες θα εχεις παλι,μιας και θα ειναι νεοστημενο το ενυδρειο σου αλλα εφοσον ξεκινησεις συντηρητικα θα ειναι πιο ευκολη η αντιμετωπιση τους(χωρις να κοβεις λιπασματα που ισως εχεις ξεκινησει ηδη λογω Ε.Ι,χωρις αλλαγες στον φωτισμο κτλ)

Γνωμη μου αρχισε το ομαλα,με σχετικα αργους ρυθμους αναπτυξης για να μπορεις να το κοντρολαρεις.

 

Καλη αρχη και παλι!

Ευχαριστώ φίλε!

 

Ήρεμα θα το πάω απλά έχω 1 θέμα με τα φωτιστικά γιατί είναι οι 2 λάμπες dyi πάνω στο καπάκι, χωρίς ανακλαστήρες και κολητά στην επιφάνεια του νερού.

Και κοιτάω λίγο με τι φως θα ξεκινήσω να μην κάνω πάλι τα ίδια λάθη να μπλέξω με κακό φωτισμό κλπ.. 

 

Τώρα πλέον από κάποια λάθη έχω μάθει :P 

Link to comment
Share on other sites

Αν πιάνουν τα χέρια σου και φτιάξεις μόνος σου το φωτιστικό, πάρε 2 ballast, το ένα θα είναι για 2 λάμπες και το άλλο για μία.

Έτσι σε περίπτωση που πχ. θες να το χρησιμοποιήσεις με τις 2 λάμπες μόνο, ξεσυνδέεις απ' την πρίζα το μονό ballast.

Για Τ5 μιλάμε;

Καλή αρχή!

Eυχαριστώ πολύ!

 

Δεν πιάνουν σε αυτά άστο :P :P :P Πάμε καλύτερα σε ένα εξωτερικό φωτιστικό με ανακλαστήρες κλπ έτοιμο να έχουμε και το κεφάλι μας ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον Κωστα.

Εχω διαβασει τα θεματα που ειχες με τις αλγες και συμφωνω με την επιλογη σου να το ξαναστησεις.

Απο κει και περα δεν ειναι αναγκη να το βομβαρδισεις απο τη αρχη.

Βαλε το υποστρωμα που σου αρεσει,ασε το φωτιστικο που ηδη εχεις(με οποια αλλαγη στις λαμπες),ξεκινα χωρις λιπασματα ή εστω ελαχιστα και βλεπεις στην πορεια τι θα χρειαστεις.

Τωρα αν θελεις να πετυχεις με την μια ενυδρειο φυτεμενο τυπου nicpappa,rasta κτλ ειναι αρκετα δυσκολο χωρις εμπειρια και με την πρωτη στραβη,ισως πελαγωσεις και αντε να το σωσεις μετα.

Αλγες θα εχεις παλι,μιας και θα ειναι νεοστημενο το ενυδρειο σου αλλα εφοσον ξεκινησεις συντηρητικα θα ειναι πιο ευκολη η αντιμετωπιση τους(χωρις να κοβεις λιπασματα που ισως εχεις ξεκινησει ηδη λογω Ε.Ι,χωρις αλλαγες στον φωτισμο κτλ)

Γνωμη μου αρχισε το ομαλα,με σχετικα αργους ρυθμους αναπτυξης για να μπορεις να το κοντρολαρεις.

 

Καλη αρχη και παλι!

Συμφωνώ και εγώ με ότι λένε τα παιδιά πιο πάνω.

Αφού ο Κώστας (που είναι γνώστης του φυτεμένου) σου λέει ότι με 3*24W για τα λίτρα σου θα είσαι οκ, πήγαινε σε μία καλή λύση φωτιστικού με 3*24W που θα ανάβει για 8 ώρες και μην το κάνεις πιο πολύπλοκο.

Δες και αυτό το άρθρο για να δεις με 3 λάμπες ποιο είναι το καλύτερο φάσμα σε λάμπες που έχεις να επιλέξεις:

http://www.aquazone.gr/forums/topic/56782-o-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%86%CF%85%CF%84%CE%B5%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85/

 

Μερικές φορές το απλό μπορεί να είναι και πιο αποτελεσματικό.:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...