Jump to content

Βούλωμα φίλτρου


kosmas

Recommended Posts

Καλημερα σας! Εχω ενα εσωτερικο φιλτρο στο γαριδαδικο μου 30λτ,συγκεκριμνα το fluval nano.Εχω αφησει 2 λεπτα σγουγγαρακια στην εισοδο του νερου και το υπολοιπο το γεμισα με mini siporax.Καθε βδομαδα το ανοιγω και το καθαριζω και εχω παρα πολυ καλη ροη αλλα κραταει για 2-3 μερες.Καθε μερα μειωνεται και μεχρι την αλλαγη νερου καθε Κυριακη δεν εχει ροη καθολου.Τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μαζευει φυλα απο φυτα που μαδανε και βουλωνει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω,το καθαριζω καθε βδομαδα.Λιγο λασπη στα σφουγγαρακια μαζευει μονο.Πεντακαθαρο το κραταω για να εχω λιγο ροη.Μηπως φταιει το mini siporax? Να το αραιωσω? Αλλα αν φταιει αυτο πως δουευει καλα 2-3 μερες?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω,το καθαριζω καθε βδομαδα.Λιγο λασπη στα σφουγγαρακια μαζευει μονο.Πεντακαθαρο το κραταω για να εχω λιγο ροη.Μηπως φταιει το mini siporax? Να το αραιωσω? Αλλα αν φταιει αυτο πως δουευει καλα 2-3 μερες?

Κάνε αυτό που λες, αραίωσε το. Μπορεί να είναι στουμπωμένο με υλικά και με την παραμικρή μπιχλιτσα να κόβει ροή. 

Link to comment
Share on other sites

Αν μετα απο δοκιμες βεβαια καταληξω να το αλλαξω και να παρω κρεμαστο,βλεπω το eheim liberty 75 και το fluval c2.Εχεται δοκιμασει καποιο απο αυτα? Συγκρινονται?

Link to comment
Share on other sites

Αν μετα απο δοκιμες βεβαια καταληξω να το αλλαξω και να παρω κρεμαστο,βλεπω το eheim liberty 75 και το fluval c2.Εχεται δοκιμασει καποιο απο αυτα? Συγκρινονται?

 

Μη παρεις το 75, ειναι μικρο.

Παρε καλυτερα το eheim liberty 2042 η το 2041.

Εχω το 2041 στο 40αρι μου και ειμαι πολυ ευχαρηστιμενος.

Παντως να ξερεις οτι οι γαριδες δεν θελουν και φουλ ροη.

Και το δικο μου φιλτρο στο αλλο γαριδαδικο,ενα κινεζικο, θελει καθαρισμα καθε εβδομαδα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Κωστα! Το συζηταω για να μην μεινω απο φιλτρο στις διακοπες.Το ξερω οτι δεν χρειαζονται πολυ ροη οι γαριδες αλλα μια μικρη ροη χρειαζεται για την βιολογια και τα φυτα ετσι δεν ειναι? Εγω μετα τις 3 μερες δεν εχω καθολου

Link to comment
Share on other sites

Νταξει ναι,μια μικρη ροη την θελουν.

Παντως αν ειναι να παρεις κρεμαστο και eheim παρε ενα απο τα 2 που σου εγραψα,μη παρεις το μικρο.

Τα fluval δεν τα εχω δουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

To c2 της fluval το χρησιμοποίησα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μία χαρά φιλτρακι είναι.

Πιστεύω χωρίς να το έχω δοκιμάσει και το άλλο μία χαρά θα δουλεύει!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω Παρασκευα! Το eheim ξερω οτι ειναι πολυ καλο αλλα ειναι λιγο κουμουτσα,γι'αυτο το συζηταω.Το fluval απο εμφανιση ειναι καλυτερο αλλα δεν εχει μεγαλο αγοραστικο κοινο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...