Jump to content

Zoanthids Only


bonelias

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Θέλω να φτιάξω ένα κήπο με zoanthids μόνο!! Έχω διαβάσει αρκετά, επειδή όμως είναι η πρώτη μου φωρά με αλμυρό, θα χρειαστώ την βοήθειά σας.

 

  • Ενυδρείο 60 x 40 40.
  • Εξωτερικό φίλτρο Eheim 2213 400 lt/h
  • Θερμοστάτης 50W
  • Δεν υπάρχει χώρος για sump.

Πιστεύετε ότι είναι εφικτό το εγχείρημα αυτό σε αυτά τα λίτρα;

Link to comment
Share on other sites

φωτισμος? το σημαντικοτερο δεν μας ειπες

Link to comment
Share on other sites

Ένα diy Τ5 2x24w, αλλά μπορώ να το τροποποιήσω αν χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα μου φαίνονται με εξαίρεση το εξωτερικό φίλτρο, το θαλλασινο δεν χρειαζεται εξωτερικο φιλτρο, την δουλεια του φιλτρου την κανει ο ζωντανος βραχος. Επισης θα χρειαστεις μια αντλια για ροη και ενα νανο-σκιμμερ!

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα μου φαίνονται με εξαίρεση το εξωτερικό φίλτρο, το θαλλασινο δεν χρειαζεται εξωτερικο φιλτρο, την δουλεια του φιλτρου την κανει ο ζωντανος βραχος. Επισης θα χρειαστεις μια αντλια για ροη και ενα νανο-σκιμμερ!

 

Αντλία στα πόσα l/h για τις διαστάσεις 60 x 40 x 40;

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εβαζα μια jebao rw-4 σε πολυ χαμηλή ρύθμηση. Τωρα ακριβως δεν μπορω να σου πω λιτρα/ωρα γιατι πρεπει να την βαλεις να παιξεις με τις ρυθμίσεις να δεις τι βολευει τα ζωανθακια.

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα το πρόβλημα δεν είναι τόσο πολυ το εξωτερικό φίλτρο αφού δεν μπορείς να βάλεις sump αλλά το μέγεθος του !

400 λτ την ώρα είναι πολυ μικρό άμα σκεφτείς τις απώλειες !

Θες δυνατότερο φίλτρο και άλλες 2 τ5 24 βαττ !

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου έλεγα να κοιτάξεις σε led δεδομένου οτι τα zoanthids δεν εχουν απαιτήσεις σε φώς και το χρώμα τους θα δείχνει καλύτερα  ;)

Link to comment
Share on other sites

Εφικτό αν και πάντα χρειαζόμαστε παραπάνω από αυτά που έχουμε.

Οι 2 Τ5, θα συμφωνήσω, μάλλον είναι λίγες ακόμη και για zoanthus.

Μια RW4, θα συμφωνήσω, θα την εκτιμήσουν.

Ο θερμοστάτης δεν ξέρω το χώρο μάλλον μικρός, δεν ξέρω την μάρκα μάλλον χρειάζεται controller.

To σκιμεράκι θα συμφωνήσω απαραίτητο.

Το εξωτερικό φίλτρο μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για μηχανικό καθαρισμό, αλλά και πρόσθετο βιολογικό καθώς και ενίοτε για ενεργό άνθρακα και αντιφώσφορο. Ακόμη και με τις απώλειες θα σου "γυρίζει" 2-3 φορές την ώρα το ενυδρείο, λίγο, αλλά μπορείς να ξεκινήσεις μ' αυτό.

Θα συμφωνήσω τα leds θα είναι καλύτερη και οικονομικότερη επιλογή σε βάθος χρόνου.

Απαραίτητα θεωρώ νερό από Α/Ο, αλλαγές νερού εβδομαδιαίες περίπου 10%. Προσοχή τώρα το καλοκαίρι στην εξάτμιση του νερού (ξαναθυμίζω συμπλήρωμα νερού με σκέτο νερό Α/Ο) καθώς και την θερμοκρασία. Γενικά σε ένα τέτοιο μικροσύστημα χρειάζεται να αφιερώνεις περισσότερο χρόνο και οι μεταβολλές, με πάντα κακά αποτελέσματα γίνονται ταχύτατα. Τα καλά πάλι αποτελέσματα χρειάζονται υπομονή κι επιμονή και αργούν να φανούν.

Είναι εφικτό αλλά δύσκολο. Το σίγουρο είναι πως τα παιδιά εδώ θα βοηθήσουν.

Υπάρχουν πολύ καλά άρθρα στο forum καθώς και απαντήσεις και συμβουλές δώσε λίγο χρόνο στην μελέτη τους.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω απαραιτητη την χρηση σαμπ γιατι το ενυδρειο θα γεμισει με τον εξοπλισμο και μονο

Ετσι κι αλλιως θα εχεις ενα βαρελι μονιμως απο κατω η διπλα γεματο νερο α/ο για αναπληρωση

 

Οι ζωανθοι μπορει να θεωρουνται ευκολοι αλλα ειναι ευαισθητοι στις μεταβολες του νερου

Ειναι δυσκολο σε τοσα λιγα λιτρα να κρατησεις σταθερες συνθηκες

 

Φως oπωσδηποτε 4x24w η led θα συμφωνησω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Θέλω να φτιάξω ένα κήπο με zoanthids μόνο!! Έχω διαβάσει αρκετά, επειδή όμως είναι η πρώτη μου φωρά με αλμυρό, θα χρειαστώ την βοήθειά σας.

 

  • Ενυδρείο 60 x 40 40.
  • Εξωτερικό φίλτρο Eheim 2213 400 lt/h
  • Θερμοστάτης 50W
  • Δεν υπάρχει χώρος για sump.

Πιστεύετε ότι είναι εφικτό το εγχείρημα αυτό σε αυτά τα λίτρα;

Eφικτο ειναι ,εγω θα εβαζα σκιμερ εσωτερικο ,εξωτερικο φιλτρο 1000 λιτρα με ανθρακα αντιφωσφωρο,Τωρα το φως χωραει κουβεντα,θα τα βαλεις κατω?σε φραγκιερα?σε βραχο?θα βαλεις βραχο?Εαν τα βαλεις στους 020 ποντους θεωρω το 2χ24 σε φτανει,εαν μπυν κατω κατω με 3χ24 εισαι οκ,η λεντ εαν επιλεξεις.Θα συμφωνησω με τα παιδια που σου ειπαν για σκιμερ ,αναπληρωση θερμοστατη κλπ,καλη αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω να προσθεσω κατι στο ενυδρειακο κομματι αφου τα παιδια τα εχουν καλυψει ολα,το μονο που θα ευχηθω ειναι να το προχωρησεις τελικα γιατι ειναι πολυ ομορφο και θα το χαρεις ιδιαιτερα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο...επειδη παιζω με παρομοιες διαστασεισ νομιζω πως με ενα νανο σκιμμερ,εναν κυκλοφορητη jebao rw4 ή jebao wp10 θα ειστε μια χαρα και απο φωτισμο εγω παιζω με 2 τ5 των 24 βατ μια blue plus και μια coral pluς το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο και θα εχετε τη δυνατοτητα του μπλε ή του πιο ασπρου αναλογα ποια λαμαπα θα βαλετε μπροστα...βεβαια με ενα λεντακι ισωσ πετυχετε κατι καλυτερα αλλα απο αποψη αναπτυξησ οι Τ5 για μενα ειναι κορυφη...και παλι με το καλο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...