Jump to content

Dinoflagellates: προσπάθεια εξόντωσης


Recommended Posts

Ακόμα δεν εχω στοκαρει το ενυδριο μου, (http://www.aquazone.gr/forums/topic/101070-νεο-reef-σιγα-σιγα/page-21#entry1106942) εχω αντιμετωπίσει φυσικα διατομικη, κυανο με chemiclean και τωρα.....

Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα

Dinoflagellates. Τι χειροτερο θα μπορουσε να συμβει;

Οτι goby και να εχω βαλει εχει ψωφησει, τα σαλιγγαρια μου ψωφανε σταθερα, πλεον καθεται πανω και στα κοραλλια....

Εχω διαβασει εδω

http://www.advancedaquarist.com/blog/how-i-beat-dinoflagellates-and-the-lessons-i-learned

Αυριο φευγω διακοπες. Κλεινω κουρτινες, και σβηνω φωτα.

Οποια γνωση - αποψη δεκτη και θεμιτη!

Θα κανω τα παντα να γλυτωσω την επανεκκινηση.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρωτεινω να σταματησεις οτι ριχνεις απο προσθετα  να ριξεις βακτηρια τις microbacter επιθετικα,να φτιαξεις κυκλοφορια και αν χρειστει να προσθεσεις και ενα ακομα,να κινειτε παντου χωρις να συκωνετε αραγωνιτης,να βαλεις οπωσδηποτε αντιφωσφωρο και ανθρακα,το σκιμερ σε wet ,επεισεις καλη ροη επιφανειας και ασε και ενα παραθυρο ανοικτο στο μερος που ειναι το ενυδρειο και καλα να περασεις και καλο Πασχα,οταν γυρισεις με το καλο θα εχει διαφορα μεγαλη θεωρω.Το ταισμα των ψαριων καθε 3 μερες,δεν παθαινουν τιποτα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άμεσα εάν δεν χρησιμοποιείς ήδη, συγγνώμη δεν γνωρίζω το setup σου, ενεργό άνθρακα ή ακόμη και κάρβουνα αχρησιμοποίητα αφού φεύγεις, τα μισά τουλάχιστον είδη dino παράγουν τοξικές ουσίες γι' αυτό μάλλον χάνεις και τα ζώα ανατροφοδοτώντας την ανάπτυξή τους. Τέτοια ώρα τέτοια λόγια αλλαγή νερού τουλάχιστον 30%, για να αναπτύσσονται βρίσκουν τροφή ακόμη κι αν δεν το δείχνουν τα τεστς είναι γιατί την καταναλώνουν.

Το setup και οι μετρήσεις θα βοηθούσαν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρωτεινω να σταματησεις οτι ριχνεις απο προσθετα να ριξεις βακτηρια τις microbacter επιθετικα,να φτιαξεις κυκλοφορια και αν χρειστει να προσθεσεις και ενα ακομα,να κινειτε παντου χωρις να συκωνετε αραγωνιτης,να βαλεις οπωσδηποτε αντιφωσφωρο και ανθρακα,το σκιμερ σε wet ,επεισεις καλη ροη επιφανειας και ασε και ενα παραθυρο ανοικτο στο μερος που ειναι το ενυδρειο και καλα να περασεις και καλο Πασχα,οταν γυρισεις με το καλο θα εχει διαφορα μεγαλη θεωρω.Το ταισμα των ψαριων καθε 3 μερες,δεν παθαινουν τιποτα.

Κυκλοφορια εχω 6.200 λιτρα επιστροφές, και δυο sicce 6000 liters στο display.

Δεν ριχνω προσθετα ουτος ή αλλως!

Ανθρακα θα τον αλλαξω αποψε με φρεσκο!

Αντιφοσφορο εβαλα προχθες στο ριακτορα!

Ροη επιφανειας.... Χμμμ ειχα φτιαξει ενα σιγαστηρα που δεν επετρεπε καλη ροη στην επιφανεια, θα τον καταργησω

Δημοσιευμένη  εικόνα

Το σκιμμερ σε wet θα ξεχιλεισσει ρε συ!

Το παραθυρο, γιατι;

Link to comment
Share on other sites

Άμεσα εάν δεν χρησιμοποιείς ήδη, συγγνώμη δεν γνωρίζω το setup σου, ενεργό άνθρακα ή ακόμη και κάρβουνα αχρησιμοποίητα αφού φεύγεις, τα μισά τουλάχιστον είδη dino παράγουν τοξικές ουσίες γι' αυτό μάλλον χάνεις και τα ζώα ανατροφοδοτώντας την ανάπτυξή τους. Τέτοια ώρα τέτοια λόγια αλλαγή νερού τουλάχιστον 30%, για να αναπτύσσονται βρίσκουν τροφή ακόμη κι αν δεν το δείχνουν τα τεστς είναι γιατί την καταναλώνουν.

Το setup και οι μετρήσεις θα βοηθούσαν.

Ανθρακα βαζω ηδη νεο!!! Ευχαριστω!!!

Η αλλαγη νερου τα βοηθα! Στη μεθοδο εξοντοσης λεει να περιορισω τις αλλαγες στο ελαχιστο εφικτο!

Μετρησεις ολα βγαινουν κομπλε, μηδενικα νιτρικα - φοσφωρικα!

Για την κυκλοφορια εγραψα, τρεχει ριακτορας φοσφορου, πεταω καλτσα με ανθρακα στο σαμπ, εχω refugium με chaeto, skimmer votrec 200i, εχω 2 δαχτυλα αραγωνιτη και 50-60 κιλα βραχο σε 500 καθαρα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορια εχω 6.200 λιτρα επιστροφές, και δυο sicce 6000 liters στο display.

Δεν ριχνω προσθετα ουτος ή αλλως!

Ανθρακα θα τον αλλαξω αποψε με φρεσκο!

Αντιφοσφορο εβαλα προχθες στο ριακτορα!

Ροη επιφανειας.... Χμμμ ειχα φτιαξει ενα σιγαστηρα που δεν επετρεπε καλη ροη στην επιφανεια, θα τον καταργησω

a2078fdcf05b1703eccfaefe8bfdb6ab.jpg

Το σκιμμερ σε wet θα ξεχιλεισσει ρε συ!

Το παραθυρο, γιατι;

Προσφερει οξυγονο στο χωρο,ετσι θα αθξηθει το ph του νερου κυριως το βραδυ.Δεν νομιζω να ξεχειλιση ,εξαλου θελει προβα πριν φυγεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πλήρη συσκότιση για αρκετές ήμερες,σταμάτημα κάθε αλλαγής νερού για αρκετό διάστημα  και προσθήκη αρκετού ενεργού άνθρακα που απο οτι έγραψες  Μάνο το έκανες είδη,και θα έχεις μια καλη πιθανότητα να την βγάλεις χωρίς μεγάλες περιπέτειες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα επιστροφή από τις διακοπές, και ωρα να τσεκάρω το ενυδρείο μου σε τι κατάσταση βρίσκεται μετα την τριημερη συσκοτιση

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα

Πολυ καθαρονπλεον ουτε ιχνος παρα λιγο "καφε" στον αραγωνιτη. Τα κοραλλακια και τα ψαρακια ολα οκ!

Αρχιζω με 4 ωρες φωτοπεριοδο στο 20% και θα το αυξανω σταδιακα καθε μερα.

Επισης πανω στο βραχο βρηκα και εβγαλα αυτα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Πρεπει να ειναι οι κυστες που σχηματιζει η dino, σωστα; Ηδη πεταχτηκαν στα σκουπιδια.

Link to comment
Share on other sites

Μανο το φωτιστικο το εχεις πολυ χαμηλα νομιζω, ειμαι παθων με led γι αυτο στο λεω

Φοβαμαι οτι θα ξαναπαρουσιαστει το προβλημα

 

Παιξε λιγο και με την κυκλοφορια

Κυκλοφορητες τι εχεις; θυμισε μου;

Link to comment
Share on other sites

Μανο το φωτιστικο το εχεις πολυ χαμηλα νομιζω, ειμαι παθων με led γι αυτο στο λεω

Φοβαμαι οτι θα ξαναπαρουσιαστει το προβλημα

Παιξε λιγο και με την κυκλοφορια

Κυκλοφορητες τι εχεις; θυμισε μου;

Εχω 6200 λιτρα κυκλοφορια απο το σαμπ και 2x6000 λιτρα sicce voyager 4.

Το φωτιστικο ειναι ledzeal malibu s400. Το display ειναι 175x48x65 υψος (νερο ως 61) παχος 1 ποντο 480 λιτρα καθαρα. Σε τι υψος να εχω το φωτιστικο;

Προς το παρον θα αυξανω την ενταση και τη φωτοπεριοδο σταδιακα ενω θα "φυσαω" καθημερινα τον αραγωνιτη χειροκινητα.

Γενικα ποση ωρα ειμαι οκ να εχω αναμμενα τα φωτα; Και πρεπει να το φερνω στο 100%;

Επισης το σαλονι μου ειναι πολυ φωτεινο ουτος ή αλλως τις πρωινες ωρες που το ενυδριο τρεχει με το moon light...

Link to comment
Share on other sites

Σηκωσε το λιγο τουλαχιστον 15εκ. απο το νερο και βλεπεις

Φωτοπεριοδο αναλογως το στοκαρισμα, 9-12ωρες και δεν χρειαζεται να δουλευει στο 100%

 

Βαλε ενα γκομπυ να ανακατευει το βυθο, το να φυσας καθε μερα τον αραγωνιτη θα σε κουρασει και θα λερωσεις βραχο και κοραλλια

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Βασίλη για το φωτιστικό. Το λιγότερο 15εκ. από την επιφάνεια. Και εγώ αρχικά που είχα πιο χαμηλά τα led είχα θεματάκια.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ηταν στους 10, το πηγα στους 15 ποντους.

Τωρα διανυω την 4η μερα που αναβω τα φωτα. Τα αναβω απο τις 18 εως τις 00 στο 30% και 2 ωρες πριν και 2 ωρες μετα moonlight. Το πρωι εχει αυτο το φως

ba2a10841a29e2997ff085c501de7bc5.jpg

Ειναι δυνατον να ενοχλει το φυσικο φως;

Ακόμα, δεν έχω πάρει Γκόμπι και φυσάω εγώ τον αραγονίτη, γιατί έχω πάρει πάρα πολλά και ψοφάνε όλα λόγω της αλγης.

Εχθές το βράδυ, στον αραγονίτη μου είχε βγάλει μερικά κεφαλάκια πάλι αλγης κατά τις 11 το βράδυ. Τα φύσηξα, ανακατεύτηκαν, και εξαφανίστηκαν.

Λέτε τώρα μπορώ να πάω να πάρω Γκόμπι, ή θα τα σκοτώσω και αυτά;

Έγινε επεξεργασία - Manoskap
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να βαλεις ενα που να ειναι σε καλη κατασταση. Να ειναι ''γεματουλικο'' και οχι καχεκτικο-αδυνατο- και στις πρωτες μερες που θα σου κανει τον δυσκολο στην διατροφη του,δοκιμασε να τον ταισεις νωπη τροφη....mysis π.χ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επανερχομαι στο θεμα!

Καταφερα να ξεφορτοθω το dino, ηδη πανω απο βδομαδα ειμαι "καθαρος"!!!!

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Τι εκανα λοιπον τον τελευταιο μηνα:

- 3 μερες πληρη συσκωτιση

- σχεδον για ενα μηνα ειχα τοσο οριακο φως ωστε απλα να μην χασω κοράλι ~4 ωρες στο 20%

- εβαλα πολλα σαλιγγάρια, αστερίες, ενα μεγάλο λαγό

- πήρα αντλία επιστροφης 5000λίτρα επιπλέον

- φυσούσα απο τον αραγωνίτη καθημερινα τις περιοχες οπου επανεμφανιζοταν

- αλλαξα τοποθεσια στο βράχο και σους κυκλοφορητες οπου ηταν πεισματαρικο την 15η μερα

Χθες πηρα δυο γκομπι παλι...

Ευχομαι ολα να πανε καλα!

Δεν σταματησα ποτε να ταϊζω κατεψυγμένα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο πολύ ευχάριστη εξέλιξη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω να την γλίτωσες Μάνο...

Οι πολλες μέρες ολικού κλεισίματος των φώτων και οι διορθώσεις που έκανες ειδικά με την ροη πρέπει να έπαιξαν καθοριστικό παράγοντα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου. Πολύ ευχάριστα νέα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ, και εγω αυτο παρατγρησα πως η ροη ειχε σημασια αφου διαλεγε συγκεκριμενα σημεια στον αραγωνιτη για να ξαναβγει. Πιστευω πως επισης καθοριστικο ήταν το καθημερινο φυσιμα που της εκανα.

Τελος, να πω πως εχω βρει εναν απιστευτο οδηγο που πραγματικα εξοντωνει το dino. Καποια στιγμη που θα βρω χρονο θα το γραψω αναλυτικα, + τον τροπο και τη γνωση που απεκτησα απο τη δικη μου εμπειρια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μανώλη βάλτο θα είναι πολύ χρήσιμο. Ποτά δεν ξέρουμε πότε θα την βρούμε μπροστά μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...