Jump to content

βρηκα νεροχελωνακι στο δρομο τι να κανω ???


Recommended Posts

Βρηκα ενα νεροχελονακι με μαυρα ματια και μακρια ουρα σημερα το πρωι στο δρομο του χωριου σχεδον πεθαμενο το μαζεψα το εβαλα σε ενα σημειο αφου γυρισω απο την εκκλησια να το παρω σπιτι στο γυρισμο ηταμ εκει το πηρα και το εβαλα στο νερο και μετα απο 5 λεπτα ξυπνησε του εριξα μαρουλι να φαει γτ δεν εχω καθολου τροφη για χελωνες εδω στο χωριο δεν ξερω αν ειναι αγριο ελληνικο νεροχελωνακι για να το αφησω στην λιμνη η απο καποιο σπιτι που απλα το βαρεθηκαν και το πεταξαν αν ειναι ημερο θα το κρατησω και θα το μεταφερω στην πολη οπου εχω εξοπλισμο και τροφες ειναι μια σταλια σαν ενα 2 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Σε πια περιοχή το βρήκες;Μπορείς να βάλεις φωτό;Απο αυτά που περιγράφεις μάλλον είναι άγριο...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στο δρομο το βρηκα δεν ειναι κοντα η λιμνη κ το ποταμι ομως μπορω να το παω και να το αφηδβ εκει αν ειναι αγριο για καποιο λογο δεν μπορω μα ανεβασω πικ

Link to comment
Share on other sites

Είναι σάν και αυτή;

post-2-0-51699000-1462001895_thumb.jpeg

post-2-0-30365600-1462001930_thumb.jpeg

post-2-0-63334700-1462001971_thumb.jpeg

post-2-0-42712300-1462001993_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ναιι αλλα σε μικρη τι να κανω ??

Link to comment
Share on other sites

Να την αφήσεις εκεί που την βρήκες σε σημείο που υπάρχει τρεχουμενο νερό

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εκει που την βρηκα ειναι δρομος δεν υπαρχει νερο μονο σπιτια θα την παω καλυτερα στο ποταμι...θα πεθανει στο δρομο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναί αν έχεις κοντά ποτάμι είναι η καλύτερη λύση!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελος καλο ολα καλα την πηγα στο ποταμι του χωριου και την αφησα στην οχθη με λιγο μαρουλακι μηπως κ πεινασει πως ανεβαζω πικ ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, την έκανες την καλη σου πράξη.......

Μακάρι όλοι να το έκαναν αυτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ειναι ελληνθικο αμφιβιο χελονακι?

υπαρχουν ελληνικά δεν το ηξερα.

ξερει κανεις την λατινικη ονομασια να βρω πληροφοριες για εγκυκλοπεδικους λογους

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ειναι ελληνθικο αμφιβιο χελονακι?

υπαρχουν ελληνικά δεν το ηξερα.

ξερει κανεις την λατινικη ονομασια να βρω πληροφοριες για εγκυκλοπεδικους λογους

Ναί φυσικά και υπάρχουν και πρέπει να τα προστατεύουμε.

Το συγκεκριμένο πόστ με την κατάληξη του είναι από τα καλύτερα που μπορεί να δεί κάποιος σε ελληνικό φόρουμ....

Θα ψάξω να σου βρώ το γένος/είδος και θα το ποστάρω αργότερα...

Link to comment
Share on other sites

Το θυμήθηκα... Mauremys Rivulata

Επίσης και οι φωτό που έβαλα είναι από ελλάδα και μάλιστα από βιώτοπο όπου ζεί ένα πολύ σπάνιο είδος ψαριού το οποίο είναι απειλούμενο με εξαφάνιση.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και όσο αφορά την διατροφή της, αυτή αποτελείται κυρίως από ασπόνδηλα, αμφίβια, μικρά ερπετά (φίδια), και λιγότερο από φυτά!

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

υχαριστώ παιδια η αμεσοτητα σας ειναι απιστευτη 

Link to comment
Share on other sites

Το θυμήθηκα... Mauremys Rivulata

Επίσης και οι φωτό που έβαλα είναι από ελλάδα και μάλιστα από βιώτοπο όπου ζεί ένα πολύ σπάνιο είδος ψαριού το οποίο είναι απειλούμενο με εξαφάνιση.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ποιο είδος ψαριού είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είδος ψαριού είναι αυτό;

Πολλά είναι αυτά που έχουμε στην χώρα μας και είσαι υπό εξαφάνιση...Άν θές μπορούμε να ανοίξουμε ένα νέο θέμα για αυτά...Θα χαρώ να μοιραστώ σκέψεις και πληροφορίες...

Link to comment
Share on other sites

Πολλά είναι αυτά που έχουμε στην χώρα μας και είσαι υπό εξαφάνιση...Άν θές μπορούμε να ανοίξουμε ένα νέο θέμα για αυτά...Θα χαρώ να μοιραστώ σκέψεις και πληροφορίες...

Πολύ καλή ιδέα, για να μάθει και περισσότερος κόσμος για αυτά. Έχω ακούσει για κάποια είδη, όπως π.χ για το "ζουρνά" (Valencia letourneuxi), αλλά δεν είμαι και μεγάλος γνώστης.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ιδέα, για να μάθει και περισσότερος κόσμος για αυτά. Έχω ακούσει για κάποια είδη, όπως π.χ για το "ζουρνά" (Valencia letourneuxi), αλλά δεν είμαι και μεγάλος γνώστης.

Ναί η Valencia είναι ένα από αυτά αλλά δυστυχώς και το λέω ανοικτά παρόλες τις προσπάθειες που έχω κάνει για να ρίξω "γεφυρες" μεταξύ των χομπιστών και των επίσημων φορέων αυτής της χώρας δέν θέλουν ΚΑΜΙΑ συνεργασία μαζί μας και προτιμούν να στέλνουν ψάρια στο εξωτερικό ή να τα έχουν σε βάζα με φορμόλη από το να αρχίσουμε πρόγραμμα διάσωσης και αναπαραγωγής στα ενυδρεία μας....

Τα παράλογα της χώρας μας....

Άν θές άνοιξε νέο θέμα και θα "ακολουθήσω"....

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι κρίμα....

Να ανοίξω θέμα μόνο για τα είδη ψαριών της ελληνικής φύσης;

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ηδη διαβασει οτι υπαρχει για το ειδος αυτο , πραγματικα ειναι εκπληκτικο το τι υπαρχει διπλα στην πορτα μας και οχι μονο και το κακο ειναι οτι δεν το ξερουμε και καθομαστε και θαυμαζουμε βιντεο απο αλλες ηπειρους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ηδη διαβασει οτι υπαρχει για το ειδος αυτο , πραγματικα ειναι εκπληκτικο το τι υπαρχει διπλα στην πορτα μας και οχι μονο και το κακο ειναι οτι δεν το ξερουμε και καθομαστε και θαυμαζουμε βιντεο απο αλλες ηπειρους

Και είναι και είδος killifish....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...