Jump to content

Pico reef 20lt


fokion.v

Recommended Posts

Σημερινές μετρήσεις

ΝΗ3/ΝΗ4 περίπου 0,1-0,2 (πάντως πάνω από 0)

PO4=0.25

KH=7

NO3=10

Αλατότητα 1026

Αλλαγή νερού έγινε χθες με προσθήκη βακτηρίων.

Με ανησυχεί το γεγονός ότι δεν μηδενίζει η αμμωνία. Υπάρχει περίπτωση να μην έχει στρώσει ακόμα; Επίσης με ανησυχούν και τα φωσφορικά διότι είχε γίνει ακόμη μια αλλαγή νερού όπου είχαν κατέβει στο 0.25. Από ψάξιμο μέσα στο φόρουμ είδα ότι πρέπει να κάνεις κουράρισμα και σε νεκρό βράχο ο οποίος προέρχεται από άλλον χομπίστα. Τελικά έκανα ένα πείραμα, το νεκρό βράχο που μου έχει περισσέψει τον έβαλα σε ένα κουβά με νερό με έναν κυκλοφορητή. Σε λίγες ώρες το νερό είχε γίνει κίτρινο. Υπάρχει όμως περίπτωση να βγάζει μετά από έναν μήνα στρώσιμο ακόμα αμμωνία που να μην μπορεί να διαχειριστεί ο βράχος μαζί με το βιολογικό υλικό; Επίσης το ενυδρείο περνά και τη φάση της διατομικής άλγης. Έχει γεμίσει ο βράχος καθώς και ο αραγωνίτης και τα τζάμια (τα οποία καθαρίστηκαν). Μες την εβδομάδα θα γίνει ακόμα μια μικρή αλλαγή νερού ώστε να μην ξεφύγουν τα πράγματα.  

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα υπαρχει διακρινω μια ανισσοροποια για αυτο και υπαρχουν ανεβασματα στα φωσφωρικα και οχι μονο.Ο βραχος οσο εχει τραβηξει θα τα βγαλει.Θελει υπομονη και αντιφωσφωρο μαζι με αλλαγες.Σωστα προσθετεις βακτηρια,η διατιμικη λογικα σε λιγο θα φυγει.Θεκει χρονο.Το νου σου στις τιμες και στο ταισμα.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα υπαρχει διακρινω μια ανισσοροποια για αυτο και υπαρχουν ανεβασματα στα φωσφωρικα και οχι μονο.Ο βραχος οσο εχει τραβηξει θα τα βγαλει.Θελει υπομονη και αντιφωσφωρο μαζι με αλλαγες.Σωστα προσθετεις βακτηρια,η διατιμικη λογικα σε λιγο θα φυγει.Θεκει χρονο.Το νου σου στις τιμες και στο ταισμα.

Αυτή τη στιγμή το μόνο που έχει προστεθεί είναι κοπίποδα και gamarus τα οποία δεν έχω αρχίσει να τα ταίζω (λόγω άλγης). Μήπως κάνω λάθος; Η αλήθεια είναι ότι εδώ και δύο μέρες δεν έχω δει κάτι να κινείται. Λες να ψόφησαν; Πάντως τα είχα δει να βόσκουν στον βράχο. Άλλοι οργανισμοί δεν υπάρχουν και δεν ρίχνω τροφή.

Link to comment
Share on other sites

Αρα παρα πολυ σωστα αυτο μας δειχνει οτι ειναι αστρωτο ακομα.Δεν νομιζω να ψωφησαν αν και με ανησηχει η αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα με ανησυχεί η αμμωνία και το γεγονός ότι δεν πέφτει. Τόσο, που έχω αρχίσει να αμφιβάλω και για το τεστ που χρησιμοποιώ (τετρα). Βέβαια και τα φωσφορικά με ανησυχούν που δεν πέφτουν και επί της ουσίας χωρίς να υπάρχει πηγή (παρά μόνο ο βράχος)!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής έβαζα Βιο S της Aquaforest (μία σταγόνα την ημέρα ανά 100 λίτρα). Εγώ έβαζα μία σταγόνα ανά δύο μέρες. Και πάλι φοβόμουν όμως. Τώρα άρχισα να αραιώνω τη σταγόνα σε 10 ml νερού και να τοποθετώ 2.5 ml την ημέρα. Πιστεύω να είναι πιο ασφαλές.

Link to comment
Share on other sites

Σημερινή παρατήρηση από το νεκρό βράχο που τρέχει στον κουβά ΝΗ3/ΝΗ4=2mg/lt μέσα σε λίγες μέρες!!!

Από ζωντανούς οργανισμού που θα μπουν μόλις μηδενιστούν σκέφτομαι να αρχίσω με συνεργείο καθαρισμού. Επειδή δεν ξέρω όμως πιο είναι το καταλληλότερο θα ήθελα τη συμβουλή σας. Ως συνεργείο καθαρισμού σκεφτόμουν κάποιο σαλιγκάρι, γαρίδα ή και κάβουρα πάντα σε κατάλληλο μέγεθος και reef safe.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη θα εβαζα 2-3 σαλιγκαρακια, 1-2 ερημήτες  αντε και καμια γαριδουλα

Ξέρεις συγκεκριμένα είδη; Φαντάζομαι ότι θα γίνεται εισαγωγή ενός είδους ανά εβδομάδα;

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν τα gamarus αλλάζουν κέλυφος διότι παρατήρησα σήμερα ένα κέλυφος να αιωρείται (εκτός και αν ήταν ψόφιο).

Link to comment
Share on other sites

Trochus snail η turbo snail

Γαριδα βαλε cleaner shrimp η peppermint

 

Αν βαλεις σαλιγκαρια μην βαλεις ερημιτες, προτιμησε τα σαλιγκαρια

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα Gammarus αλλάζουν. 

 

Βασικά μπορείς να βάλεις trochus, turbo snail, tectus.  Δεν ειναι και τρομερά πολλά τα είδη των διαθέσιμων στα μαγαζιά σαλιγκαριών.  Και στο μαγαζί αν ρωτήσεις τι σαλιγκάρια έχει για να βάλεις στο ξεκίνημα θα σου πεί ενα απο αυτά.

 

Για ερημίτες θα κοιτάξεις να έχουν κόκκινα πόδια - σώμα. Είναι μικροσκοπικοί και κάνουν καλή δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Μαζι γραφαμε Ευγενιε

Οι ερημιτες την πεφτουν στα σαλιγκαρια και τους παιρνουν το καβουκι

Link to comment
Share on other sites

Μαζι γραφαμε Ευγενιε

Οι ερημιτες την πεφτουν στα σαλιγκαρια και τους παιρνουν το καβουκι

Αυτό το διάβασα πριν από λίγο. Μια τακτική είναι να βάζουν άδειο κέλυφος από κάποιο μεγαλύτερο ώστε να μεταφέρεται σε αυτό. Θα αρχίσω να συλλέγω πληροφορίες για όλα ώστε να επιλέξω τα πιο σωστά σε συνάρτηση και με το μέγεθος. 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι οι κόκκινοι έχουν πολύ αργή ανάπτυξη, και πολύ μικρό τελικό μέγεθος για να την πέσουν αμέσως στα σαλιγκάρια για αλλαγή κελύφους. Γιαυτό και του πρότεινα κόκκινους. 

 

Το φαινόμενο γίνεται έντονο με τους ερημίτες με τα μπλέ πόδια που γίνονται τεράστιοι.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ανακάλυψα και αυτό επάνω στο βράχο. Δεν ξέρω αν είναι κάποια άλγη ή κάτι άλλο. Είναι διάφανο και έχει τη μορφή της φωτογραφίας. Είναι αρκετά μικρό για να βγάλω φωτο, οπότε το σχεδίασα.post-18495-0-85416100-1474922282_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ανακάλυψα και αυτό επάνω στο βράχο. Δεν ξέρω αν είναι κάποια άλγη ή κάτι άλλο. Είναι διάφανο και έχει τη μορφή της φωτογραφίας. Είναι αρκετά μικρό για να βγάλω φωτο, οπότε το σχεδίασα.attachicon.gif1111.jpg

 

Αν μπορείς βάλε μια φώτο. Το σχέδιο που έκανες μοιάζει με aptaisia....Αν είναι έτσι καλά θα κάνεις να βγάλεις το συγκεκριμένο κομμάτι του βράχου και να το αφήσεις να νεκρώσει. Μην δοκιμάσεις να την καταστρέψεις με κάποιον άλλο τρόπο (είτε να την κόψεις είτε να την κάψεις κλπ) θα γεμίσεις. Αν δεν μπορείς να βγάλεις το βράχο. τότε ή πάρε κάποιο σκεύασμα που τις καταπολεμά ή κάνε ένεση με χυμό λεμόνι και ξύδι ακριβώς μέσα στο στόμα τους. Αυτό βοηθάει πολύ αλλά θα βγούν σε άλλο σημείο κάποια στιγμή. Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο πάρε μια γαρίδα Peppermint, σε μικρή ηλικία αν βρείς. Τις τρώνε, ειδικά όταν είναι μικρές σε μέγεθος. Όπως και να έχει βάλε μια φωτογραφία για σιγουριά, μην σε πανικοβάλλω άδικα...

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς βάλε μια φώτο. Το σχέδιο που έκανες μοιάζει με aptaisia....Αν είναι έτσι καλά θα κάνεις να βγάλεις το συγκεκριμένο κομμάτι του βράχου και να το αφήσεις να νεκρώσει. Μην δοκιμάσεις να την καταστρέψεις με κάποιον άλλο τρόπο (είτε να την κόψεις είτε να την κάψεις κλπ) θα γεμίσεις. Αν δεν μπορείς να βγάλεις το βράχο. τότε ή πάρε κάποιο σκεύασμα που τις καταπολεμά ή κάνε ένεση με χυμό λεμόνι και ξύδι ακριβώς μέσα στο στόμα τους. Αυτό βοηθάει πολύ αλλά θα βγούν σε άλλο σημείο κάποια στιγμή. Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο πάρε μια γαρίδα Peppermint, σε μικρή ηλικία αν βρείς. Τις τρώνε, ειδικά όταν είναι μικρές σε μέγεθος. Όπως και να έχει βάλε μια φωτογραφία για σιγουριά, μην σε πανικοβάλλω άδικα...

Δεν μου κάνει για aptaisia, χωρίς βέβαια να το αποκλείω. Είναι πολύ μικρό για να βγάλω φώτο. Ουσιαστικά έχει λεπτό και μακρύ κορμό και στην άκρη έχει μια μικρή φουντίτσα. Το διακρίνω μόνο με μεγεθυντικό φακό. Προς το παρών όμως δεν θα προβώ σε καμία ενέργεια, προτού σιγουρευτώ τουλάχιστον τι είναι. Θα κάνω υπομονή. Στη φάση που είμαι προέχει το στρώσιμο και η σταθεροποίηση των τιμών. Σε ευχαριστώ πάντως. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια φωτο θα βοηθαγε,μηπως ειναι feather duster?

Σε αναζήτηση που έκανα κάποια έιδη μοιάζουν κατά 95%. Φώτο προσπάθησα να βγάλω αλλά και σε μάκρο δεν έβγαινε καθαρή. Θα ξαναπροσπαθήσω και αν πετύχει θα την ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω φωτογραφία όσο καλύτερη μπορούσα. Σήμερα διαπίστωσα ότι φύτρωσαν και άλλα δυο κλωναράκια τα οποία δεν φαίνονται στην φωτογραφία. Μπας και είναι άλγη;

 

post-18495-0-87915100-1475090705_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα μιας και δεν έπεφτε η ΝΗ4 στο μηδέν, να πάω να κάνω τεστ σε ενυδρειακό μαγαζί με salifert. Τελικά έφταιγε το τεστ που είχα.

ΝΗ4=0

ΝΟ2=0

ΝΟ3=2 έως 5

ΡΟ4=0 ή μη ανιχνεύσιμα (ίσως βέβαια να έβαλε το χεράκι της και η διατομική)

ΚΗ=8,9 (είχα ανησυχήσει διότι οριακά έβγαινε 7)

PH=8,11 (με ηλ. πεχάμετρο)

Αλατότητα 1025

 

Κατόπιν αυτών τοποθετήθηκε χθες το πρώτο ζωντανό (μια γαρίδα cleaner) που θα φιλοξενήσει το ενυδρείο. Από την πρώτη στιγμή έκανε βόλτες και τσιμπούσε στο βράχο, ενώ σήμερα που πέταξα ένα φυλλαράκι τροφή έκανε σαν τρελή μέχρι να το φτάσει (προσπαθούσε να ανέβει στην επιφάνεια.).

Αύριο θα σκοπεύω να αγοράσω και σαλιγκάρια. Οπότε θα έχουμε νέο update την Κυριακή. Επίσης η διατομική έχει σταθεροποιηθεί και σαν να μου φάνηκε ότι υποχώρησε από κάποια σημεία. Βέβαια μπορεί να είναι και η ιδέα μου. Σε καμιά εβδομάδα μετά θα τοποθετήσω και το πρώτο μου ψάρι εφόσον όλες οι τιμές είναι εντάξει. 

** Προμηθεύτηκα καινούρια τεστ ΝΗ4 και ΚΗ της εταιρείας salifert για σωστές μετρήσεις.

Έγινε επεξεργασία - fokion.v
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...