Jump to content

Ενυδρειο με νουφαρα


Recommended Posts

Καλησπερα ξεστσα το ενυδρειο μου 125λ το καθαρισα και σκεφτομαι να το βαλω νουφαρα που θα μου δωσει φιλος μου απο εξωτερικη λιμνη με μονο για ντεκορ.πειτε μου λιγο θελει συγκεκριμενω φωτισμο -θερμοκρασια;υπαρχει περιπτωση να μπλεξω με αλγες;θελει να εχω κ φιλτρο ανοιχτο;η μοιπως να βγαλω το καπακι απο το ενυδρειο;επισης στον πατο εχω ασβεστολιθηκη αμμο.να την βγαλω;Φωτισμος 36w

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου, καταρχήν πες μας τί είδος φυτού θα βάλει στην επιφάνεια. Γενικά όλα τα φυτά επιφάνειας δεν θέλουν δυνατό ρεύμα για να είναι σχετικά στάσιμα και να αναπτύσσονται. Ο δυνατός φωτισμός είναι επιθυμητός. Αν βάλεις pistia stratiotes συνήθως θέλουν ανοιχτό ενυδρείο για να μην σαπίσουν, κάποιοι κατάφεραν και τα μεγάλωσαν και σε ενυδρείο με καπάκι όμως η υγρασία τα λιώνει. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε οτι αν αποφασσω θα μου δωσει ενας φιλος μου απο λιμνη που εχει εξω..δεν ξερω τι ειδος ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Για πολυ καιρο κραταγα πιστιες σε κλειστο ενυδρειο σε σημειο που το επνιγαν....

Συνηθως τιποτα απο αυτα που αναφερες δεν θα σου χαλαγαν φυτο...

Αλλα για να το πουμε με ασφαλεια πρεπει να ξερουμε ποιο φυτο ειναι για να δουμε το προφιλ του...

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαπίστωσα κανένα πρόβλημα στις πιστίες που είχα βάλει για κάποιον καιρό παρόλο που τα φώτα ήταν ένα με την επιφάνεια. Επίσης, είχα δυνατή ροή και το πολύ πολύ να χάνανε κανένα φύλλο που και που. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...