Jump to content

Καθαρισμος Βιολογικου Υλικου


giorgosmarios

Recommended Posts

Εχουν γινει πολλες αναφορες κατα καιρους για καθαρισμος τις βιολογιας ενος φιλτρου ( εσωτερικου - εξωτερικου - 

σααμπ ).

Οι αναφορες στις περισσοτερες ειναι:

Αφαιρουμε το μισο βιολογικο υλικο απο το φιλτρο το πλενουμε με νερο βρυσης και το βραζουμε.

Μετα το τοποθετουμε στο φιλτρο και ξανα φτου κι απο την αρχη ξαναπαιρνει την βιολογια του.

Η ερωτηση η δικη μου ειναι :

Κατα ποσο ειναι εφικτο να καθαρηση μεχρι μεσα ( οπως λεμε ) οι ποροι του βιολογικου υλικου?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εμένα ή άποψη μου είναι ότι αν θες να είναι καθαρό πρέπει να πάρεις καινούργιο... Όσες φορές τα επλυνα με ξύδι και βρασιμο για να τα βάλω σε καινούργιο ενυδρειο δεν εμινα ευχαριστημένος και από την πορεία του εν δρειου αλλά και τα υλικα φαίνονται παλιά.... ☺

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που η ελαφροπετρα ειναι τσαμπα δεν καταλαβαινω τον λογο που θα μπει καποιος σε διαδικασια βρασιματος.Και αν καποιος δεν θελει ελαφροτητα υπαρχει πολυ οικονομικο μακαρονι χυμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τους δυο παραπανω

Χυμα σιποραξ η ελαφροπετρα Μητσο

Link to comment
Share on other sites

Καλό το ερώτημα, πολύ ενδιαφέρουσες οι απαντήσεις. Πάμε λοιπόν μάλλον για καινούργια ελαφρόπετρα αφού είναι φθηνή;;;

Το βράσιμο όμως είναι τελείως τζάμπα...

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να γλυτωσω την γκρινια της συζυγου που τις χαλαω τις κατσαρολες :chair:  καλυτερα να δωσω 2 ευρω να παρω ελαφροπετρα

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να γλυτωσω την γκρινια της συζυγου που τις χαλαω τις κατσαρολες :chair: καλυτερα να δωσω 2 ευρω να παρω ελαφροπετρα

Τελικα σε ολους μας το πιο βασανο ειναι οι γυναικες μας..

Εκτος απο μερικους τυχερους που οι γυναικες τους ειναι και χομπιστες...

Σχετικα με το θεμα θα πω οτι αναλογως το ειδος του βιολογικου υλικο ενδεχομενως να "δεχεται" καθαρισμα...

Πχ μου εχει τυχει να προσπαθησω να καθαρισω με βρασμο substrat και το μονο που να καταφερω να ειναι να αρχισει να μου διαλυεται και να βγαζει σαν σκονη μετα απο καμποσο καιρο...

Αλλες φορες με σιποραξ να γινεται κομματια...

Και στα δυο τα υλικα οχι παντα...

Βιολογικα σε ενυδρειο με υποστρωμα τυρφης (οταν καποια εποχη πειραματιζομουν)δεν καθαριζαν με τιποτα απο την καφετιλα οποτε δεν ρισκαρα να τα ξαναβαλω γιατι μου μοιαζαν "μπουκωμενα"...

Δεν ξερω αν τα εχω ακομα στο υπογειο για να σας βαλω φωτο!!

Αλλες φορες ομως αντιθετα και σε αυτα και σε αλλα υλικα οπως το micromec της jbl καθαριζαν μια χαρα...

Ισως και χωρις να ειμαι σιγουρος παιζει ρολο και η "φυση" του ενυδρειου και ποσο συχνα γινεται ο καθαρισμος...

Εγω πχ ενναλαξ τα τελευταια χρονια ανα μερικους μηνες καθαριζω με καυτο νερο μερος των βιολογικων υλικων μου...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Καλό το ερώτημα, πολύ ενδιαφέρουσες οι απαντήσεις. Πάμε λοιπόν μάλλον για καινούργια ελαφρόπετρα αφού είναι φθηνή;;;

Το βράσιμο όμως είναι τελείως τζάμπα...

Δεν θα το λεγα αγαπητε φιλε......καις ρευμα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι αποψεις ολων σας ειναι σεβαστες.

Γιατι να παω σε καινουργιο υλικο και κυριος ελαφροπετρα? ( μην το αναπτυξουμε αυτο ). Το οτι ειναι φτηνο κατανοητο. 

Το κυριο ερωτημα μου ειναι. 

Εχουν γινει πολες αναφορες για βρασιμο των υλικων. Υσχυει οτι αναζωογονειται το υλικο και κατα ποσο μπορει να εχουν καθαρισει 

οι ποροι του?

Link to comment
Share on other sites

Οι αποψεις ολων σας ειναι σεβαστες.

Γιατι να παω σε καινουργιο υλικο και κυριος ελαφροπετρα? ( μην το αναπτυξουμε αυτο ). Το οτι ειναι φτηνο κατανοητο. 

Το κυριο ερωτημα μου ειναι. 

Εχουν γινει πολες αναφορες για βρασιμο των υλικων. Υσχυει οτι αναζωογονειται το υλικο και κατα ποσο μπορει να εχουν καθαρισει 

οι ποροι του?

Δεν ειναι απλα το βρασιμο... δεν αρκει για να καθαρισουν οι ποροι, αλλωστε φαινεται και απο το χρωμα. 

Εγω βραζω νερο το ριχνω μετα στο υλικο, και μετα θελει συνεχεια ανακατεμα ωστε να καθαρισει - να γινει καινουριο το υλικο.

Με χλωρινη καθαριζει ακομη καλυτερα..

 Αλλα μετα θελει καλο ξεπλυμα και χρηση αντιχλωριου.

Αλλα γενικα δεν συμφερει η ολη διαδικασια, γιατι συνηθως και μετο ανακατεμα τουλαχιστον της sera το υλικο μαδαει.-χαλαει ... . :)

Τωρα η ελαφροπετρα μετα απο χρηση εχω προσεξει οτι δεν πιανει την μαυριλα οπως το siporax, δεν λεω οτι δεν ειναι καλο βιολογικο αλλα για να μην πιανει την μαυριλα...

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απλα το βρασιμο... δεν αρκει για να καθαρισουν οι ποροι, αλλωστε φαινεται και απο το χρωμα. 

Εγω βραζω νερο το ριχνω μετα στο υλικο, και μετα θελει συνεχεια ανακατεμα ωστε να καθαρισει - να γινει καινουριο το υλικο.

Με χλωρινη καθαριζει ακομη καλυτερα..

 Αλλα μετα θελει καλο ξεπλυμα και χρηση αντιχλωριου.

Αλλα γενικα δεν συμφερει η ολη διαδικασια, γιατι συνηθως και μετο ανακατεμα τουλαχιστον της sera το υλικο μαδαει.-χαλαει ... . :)

Τωρα η ελαφροπετρα μετα απο χρηση εχω προσεξει οτι δεν πιανει την μαυριλα οπως το siporax, δεν λεω οτι δεν ειναι καλο βιολογικο αλλα για να μην πιανει την μαυριλα...

Νικο, ασχετα με το κοστος που θα μας βγει απο την ολη διαδικασια.

Το αποτελεσμα του να καθαρισει το υλικο μας ειναι εφικτο η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Νικο, ασχετα με το κοστος που θα μας βγει απο την ολη διαδικασια.

Το αποτελεσμα του να καθαρισει το υλικο μας ειναι εφικτο η οχι?

Kοιταξε οπως το καθαριζω , οπως ειπα παραπανω , στο ματι γινεται σαν καινουριο... :)

Τωρα στο βαθος σε μικροσκοπιο δεν εχω ιδεα...

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσουμε με την ελαφρόπετρα... πόσοι από εσάς δηλώνετε ευαισθητοποιημένοι και οικολόγοι;

Βγαίνει από την νήσο Γυαλί (δίπλα στην Κω και την Νίσυρο) και σε λίγο καιρό... το αυτό νησί ΔΕΝ θα υπάρχει πλέον στον χάρτη.

Εγώ χρησιμοποιώ (μεταξύ άλλων) κυρίως siporax... και το καθαρίζω με την μέθοδο της χλωρίνης (λεπτομέρειες ΔΕΝ γράφω... αφού είναι γραμμένα σε άλλο forum).-

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσουμε με την ελαφρόπετρα... πόσοι από εσάς δηλώνετε ευαισθητοποιημένοι και οικολόγοι;

Βγαίνει από την νήσο Γυαλί (δίπλα στην Κω και την Νίσυρο) και σε λίγο καιρό... το αυτό νησί ΔΕΝ θα υπάρχει πλέον στον χάρτη.

Εγώ χρησιμοποιώ (μεταξύ άλλων) κυρίως siporax... και το καθαρίζω με την μέθοδο της χλωρίνης (λεπτομέρειες ΔΕΝ γράφω... αφού είναι γραμμένα σε άλλο forum).-

Ναι ωραια η μεθοδος. Εγω δεν στεκομαι εκει. Αυτο που ερωτω ειναι με οποια διποται μεθοδο καθαριζουν οι ποροι του καθε υλικου 100%?

Θα υπαρχουν απομιναρια, ψοφια βακτηρια που θα κλεινουν τους πορους? Αρα η αποικηση θα ειναι σε μικροτερο ποσοστο?

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσουμε με την ελαφρόπετρα... πόσοι από εσάς δηλώνετε ευαισθητοποιημένοι και οικολόγοι;

Βγαίνει από την νήσο Γυαλί (δίπλα στην Κω και την Νίσυρο) και σε λίγο καιρό... το αυτό νησί ΔΕΝ θα υπάρχει πλέον στον χάρτη.

Εγώ χρησιμοποιώ (μεταξύ άλλων) κυρίως siporax... και το καθαρίζω με την μέθοδο της χλωρίνης (λεπτομέρειες ΔΕΝ γράφω... αφού είναι γραμμένα σε άλλο forum).-

Βρε Νίκο τι λες τώρα. Δλδ θα χαθεί το νησί απο την χρήση που κάνουμε στα ενυδρεια μας (οσοι κανουμε) ,ή απο την χρήση του υλικού αυτού παντού;;;;

Οικοδομικά υλικά, κτλ κτλ. Που χρησιμοποιείται " με τους τόνους"!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισες αμέσως... το ψαλτήρι εσύ; Ευλόγησον!!!!!    :hehe

Ξέχασα να βάλω....  :P ... ο γέροντας!!!!!    :nurse:

Link to comment
Share on other sites

Φασούλι το φασούλι... αδειάζει το... νησί!!!!!!  :hehe

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τελικα καταληγουμε στην αλλαγη του υλικου απ οτι στον καθαρισμο του?

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη... τι παραπάνω περιμένεις να εξηγηθεί;

Για το υλικό που μίλησα εγώ... υπάρχει η μέθοδος καθαρισμού (την οποία ανέφερα)... για το υλικό που αναφέρεις εσύ... πιθανολογώ ότι ισχύουν τα ίδια πράγματα αλλά προσωπικά... ΔΕΝ είμαι σε θέση, να στο εξασφαλίσω.-

Link to comment
Share on other sites

Εγω μιας και ασχολουμε λιγο με ενυδρεια εχω δυο χρονων βιολογικο,το οποιο προστατευω με βαμβακι πριν απο αυτο και θεωρω οτι ειναι πεντακαθαρο μεχρι και σημερα.Σε καθε ανοιγμα φιλτρου το ξεπλενω πολυ καλα μεσα στο ιδιο το νερο του φιλτρου.Εχω δει μπουκωμενα βιολογικα και το δικο μου δεν ειναι ετσι σε καμια περιπτωση αρα θεωρω οτι παμε καλα.Τωρα αν μπουκωσει μετα απο 5 χρονια θα δοκιμασω το βρασιμο και αν δεν και με αυτο θα αντικαταστησω ενα μερος του με καινουριο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαμβάκι ΠΡΙΝ το βιολογικό υλικό... και κάθε πότε το αλλάζεις... Μιχάλη;

Link to comment
Share on other sites

Καθε 15 ημερες περιπου,το αργοτερο που εχει τυχει 3 εβδομαδες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...