Jump to content

Θεραπεία με excel απορία


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια! Θα μπορουσατε να μου πειτε πως να κανω θεραπεια με excel στο ενυδρειο μου για τις αλγες?Αυτο γινεται μονο τοπικα με συριγγα σε καθε φυτο? Επειδη ολα τα φυτα μου εχουν και απο κατι θα προτιμουσα να ριχνω σε ολο το ενυδρειο σε υπερδοσολογια.Ποια ειναι αυτη ομως και για ποσες μερες?Πρεπει να κλεινω το φιλτρο ή το Co2?

Link to comment
Share on other sites

Έμπλεξες με την πράσινη άλγη και εσύ ε...

 

Αν θες για όλο το ενυδρείο χ2 δόση και δεν κλείνεις ούτε co2 ούτε φίλτρο. Δεν ξεπερνάς τις 7 ημέρες θεραπείας και σε περίπτωση που το νερό μυρίσει οργανικό άνθρακα σταματάς να ρίχνεις για να είσαι ασφαλής.

 

Κοσμά είναι μεγάλο θέμα αυτή η άτιμη άλγη. Εμένα με πήρε και με σήκωσε. Κοίταξε τα φάσματα από τις λάμπες σου μήπως δεν είναι στα σωστά όρια και ίσως περιόρισε λίγο την φωτοπερίοδο στις 6 ώρες το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα τοπικα και οχι σε ολο το ενυδρειο,θα χαλασεις πολλα μπουκαλια ετσι...οταν λεμε υπερδοσολογια μιλαμε για 3-4 φορες την κανονικη δοση..καλυτερα τοπικα οπου εχεις αλγη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! Δεν εχω πρασινη αλγη καθολου.Μαυρες τριχες εχουν γεμισει ολα τα φυλλα των φυτων μου στις ακρες τους

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι για ολο το ενυδρειο, γιατι δεν αυξανεις την παροχη σου σε co2 αφου ριχνεις;;;; Και να μην μπλεκεις με exel....

Τοπικα με συριγγα ναι με το exelακι.

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Κωστα ειπα να μην το κανω τοπικα γιατι μιλαμε για πολλα φυλλα.Αν τα κανω ενα ενα δεν με φτανει το μπουκαλι το μεγαλο.Μεχρι ποσα ml μπορω να ριχνω την ημερα

Link to comment
Share on other sites

Aν έχει παντού πως θα βάλει τοπικά υπεροδοσολογίες;

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι για ολο το ενυδρειο, γιατι δεν αυξανεις την παροχη σου σε co2 αφου ριχνεις;;;; Και να μην μπλεκεις με exel....

Τοπικα με συριγγα ναι με το exelακι.

¨Παρασκευα πηγα το co2 απο 60 φυσαλιδες σε 90.Να ανεβασω κι'αλλο?

Απο την εμπειρια σας τι μπορει να φταιει για τις μαυρες τριχες(φωτισμος.καποιο λιπασμα....)

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλαμε για bba τοτε μαλλον το co2 φταιει.

Προσωπικα σε προηγουμενο στησιμο ειχα γεμισει με τριχοειδη παντου,σε ολο το γρασιδι και εριχνα τοπικα οξυζενε καθημερινα.Συνολο εριχνα καμια 10αρια μλ.

Link to comment
Share on other sites

10 ml την ημερα? Εχει και το οξυζενε συγκεκριμενες δοσολογιες?

Επισης με την ευκαιρια ηθελα να ρωτησω.Εβαλα riccia σε μια ριζα πριν 1 βδομαδα και την εδεσα με πετονια.Αυτη μαδαει συνεχεια και εχει γεμισει το ενυδρειο μικρα κομματακια.Εχουν ανακατευτει και αυτα με τα αλλα φυτα και ειναι ο κακος χαμος.Προσπαθησα να τα ρουφηξω με σκουπα αλλα ειναι αδυνατον χωρις να ξεριζοσω τα φυτα μου.Ειναι φυσιολογικο αυτο? Υπαρχει κατι αλλο να κανω? Να την πεταξω?

Link to comment
Share on other sites

10 ml την ημερα? Εχει και το οξυζενε συγκεκριμενες δοσολογιες?

Επισης με την ευκαιρια ηθελα να ρωτησω.Εβαλα riccia σε μια ριζα πριν 1 βδομαδα και την εδεσα με πετονια.Αυτη μαδαει συνεχεια και εχει γεμισει το ενυδρειο μικρα κομματακια.Εχουν ανακατευτει και αυτα με τα αλλα φυτα και ειναι ο κακος χαμος.Προσπαθησα να τα ρουφηξω με σκουπα αλλα ειναι αδυνατον χωρις να ξεριζοσω τα φυτα μου.Ειναι φυσιολογικο αυτο? Υπαρχει κατι αλλο να κανω? Να την πεταξω?

Έτσι κάνει η riccia αν δεν δεθεί πάρα πάρα πάρα πολύ καλά σε πέτρα ή ξύλο.

 

Αλλά επειδή όταν κλαδέψεις θα το κάνει ούτως η άλλως προτείνω να την ξεφορτωθείς. Είχα μπλεξιματα και εγώ μαζί της.

Link to comment
Share on other sites

Παει και αυτο για πεταμα δηλαδη? Με οσα εχω πεταξει ή χαλασει  θα ειχα κανει 500 λιτρα φυτεμενο ^_^

Link to comment
Share on other sites

H riccia δεν πιανει πουθενα μονο με διχτυ,αργα η γρηγορα θα την βρεις ολη στην επιφανεια ξηλωμενη.

Και με το οξυζενε υπερδοσολογια ριχνεις,δεν υπαρχει δοσολογια βασικα,απλα ριχνεις πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Τι να βαλω στην θεση της απροβληματιστα? Εκτος απο moss, microsorum pteropus και ανουμπιες(που εχω) υπαρχει κατι αλλο που δενετε σε ριζα?

Link to comment
Share on other sites

Μονο καμια fissidens fontanus θα μπορουσες να βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα πολυ ομορφο αυτο που προτεινες.Που να το βρω τωρα ειναι θεμα

Link to comment
Share on other sites

Εφ'όσον είσαι μερακλής μπορείς να βάλεις και ανούμπιες petite και ξεφεύγεις από τα μοσοειδή!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ανουμπιες δεν θελω αλλες.Αν καποια μοςς δεν μαδαει την προτιμω

Link to comment
Share on other sites

Κωστα πολυ ομορφο αυτο που προτεινες.Που να το βρω τωρα ειναι θεμα

http://caridina.gr/product_info.php?products_id=77

 Εδω...

Συνηθως ακομα και αν δεν εχουν φερνουν σχετικα γρηγορα..

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

¨Παρασκευα πηγα το co2 απο 60 φυσαλιδες σε 90.Να ανεβασω κι'αλλο?

Απο την εμπειρια σας τι μπορει να φταιει για τις μαυρες τριχες(φωτισμος.καποιο λιπασμα....)

Κοιτά, ότι αλλαγή ή διόρθωση κανείς δώσε της λίγο καιρό να δουλέψει. Να δούμε και αν πιάνει. Το βασικό με τα φυτεμένα ενυδρεία είναι να βρεθεί η χρυσή τομή της ισορροπίας. Στο δικό μου φυτεμένο με 90φυσαλιδες εν υπήρχε καμία άλγη. Αύξησε το διοξείδιο και βλέπεις.

Το τι μπορεί να φταίει, είναι δύσκολο να το πεί κανείς με απόλυτη σιγουριά. Μάλλον είναι συνδυασμός παραγόντων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εμένα με ενδιαφέρει η fissidens αλλά για να καταλάβω δεν φέρνει κανένας άλλος; (tropica-dennerle)

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο να βρεθει αυτο το φυτο Ελλαδα,μονο το μαγαζι που εβαλε ο Σταθης το φερνει.Αλλιως απο εξωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο να βρεθει αυτο το φυτο Ελλαδα,μονο το μαγαζι που εβαλε ο Σταθης το φερνει.Αλλιως απο εξωτερικο.

Μάλιστα, οκ άρα παραγγέλνουμε από το μαγαζί αυτό και το στέλνουν.

 

Σε εσένα την πρωτοείδα. Αργή αλλά πολύ όμορφη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...