Jump to content

Συγκατοίκηση apistogramma


Recommended Posts

Εχετε βαλει ποτε να συγκατοικησουν 2 διαφορετικα ειδη apistogramma? Θα μπορουσε ενα ενυδρειο 80Χ36Χ45 να φιλοξενησει ramirezi με apistogramma(borelli,cacatuoides..)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για υβριδισμο αλλα σιγουρα ξερω για ξυλο πολυ. Ειναι μικρο το ενυδρειο.

Send from the heart of the Amazonas

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη το σκεπτικο μου ειναι αν θα μπορουσε να γινει ενα βιοτοπικο Αμερικης οπως το εχεις εσυ περιπου αλλα σε μικροτερη κλιμακα(σε λιτρα) Τα ψαρια που εχεις δεν μπαινουν σιγουρα οποτε ελεγα μηπως μπουν (5-6 ψαρακια) μικρες κιχλιδες τυπου apistogramma.Τι αλλο θα μπορουσε να μπει για να γινει αυτο που σκεφτομαι?

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτες τις διαστασεις, κορυντορας, ανσιστρους, κοπαδι τετρα αλλα μονο ενα ειδος νανοκιχλιδας ζευγαρι η χαρεμι.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα εχω βρε συ ^_^  Να το αλλαξω θελω με κατι αλλο.Ψαρακια με χαρακτηρα!

Καταλαβα δεν γινεται

Link to comment
Share on other sites

Εμ αυτο σου λεω κι εγω, αν βαλεις πολυ χαρακτηρα εκει μεσα θα γινει χαμος! Χεχε!

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ισως να γινοταν διαφορετικα ειδη αρσενικων απιστο παρομοιου μεγεθους και απο διαφορετικες οικογενειες/γκρουπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Δηλαδη 3 ramirezi,3 borelli,3 cacatuoides μονο αρσενικα αν καταλαβα καλα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Δηλαδη 3 ramirezi,3 borelli,3 cacatuoides μονο αρσενικα αν καταλαβα καλα?

Όχι, ένα ψάρι από κάθε είδος αυστηρά. Και δεν μίλησα για ραμιρεζι αλλά για απιστο απο διαφορετικα γκρουπ (regani-group,nijsseni-group κτλπ). Αυτο μου το εχει προτεινει για ενυδρειο που διαθέτει κρυψώνες ο ειδικός στα άπιστο Mike Wise και για αυτο το αναφερω. Αν βαλεις 9 αρσενικα σε τοσο μικρό ενυδρείο θα γίνει ψαρόσουπα

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ.Tα ramirezi δεν ανηκουν στην οικογενεια? Συγνωμη χρειαζομαι διαβασμα  :P

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ.Tα ramirezi δεν ανηκουν στην οικογενεια? Συγνωμη χρειαζομαι διαβασμα  :P

Αν και για μερικά χρόνια θεωρούνταν τα Ramirezi ως Apistogramma Ramirezi, ποια μαζί με τα Altipinosus( Bolivian Ram) συγκροτούν την οικογένεια Mikrogeophagus. Δεν γνωρίζω και δεν έχω διαβάσει πουθενά για συγκατοίκηση των 2 οικογενειών αυτών. Μην ξεχνάς οτι με το να βαλεις μονο αρσενικα, δεν θα δεις τον πραγματικο χαρακτήρα και τις συμπεριφορες των ψαριων

 

Βασίλης ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Βασιλη! Δεν ειχα σκοπο να βαλω μονο αρσενικα(σε κανενα ψαρι δεν θα το εκανα αυτο ουτε σε μονομαχο),το συζηταω ετσι για τις γνωσεις.Τα λιτρα που εχω ειναι δεσμευτικα για πολλα πραγματα που θα ηθελα να κανω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα με βαλατε σε σκεψεις γιατι ψηνομουνα στο δικο μου να βαλω aggassizii με cacatuoides.

Βεβαια με πολυ σκεψη και μελετη για το aquascape ωστε να δημιουργηθουν αρκετες κρυψωνες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αλλα αν εχουν την ιδια συμπεριφορα με τα ραμιρεζι δεν καταλαβαινουν απο κρυψωνες.Το πιο πιθανο να χωρισουν το ενυδρειο στην μεση σε 2 στρατοπεδα και να γινει πολεμος.Μετα μπορει να υπαρχει και θεμα υβριδισμου.

Σκεψεις ειναι αυτες.Εγω μονο σε ραμιρεζι εχω εμπειρια-μπορει να γραφω αρλουμπες.Ας μας πουν οι πιο εμπειροι :P

Link to comment
Share on other sites

Κανένα άλλο.

Και τα τέτρα που έγραψε ο Θοδωρής... λάθος επιλογή είναι για αυτές τις διαστάσεις ενυδρείου.-

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...