Jump to content

Μπλε Σφουγγάρι


Recommended Posts

Καλημέρα,

είμαι κάτοχος ενυδρείου 100 λίτρων με εξωτερικό φίλτρο fluval 305.

Στο φίλτρο μέσα με βάση τη ροή του νερού έχω βάλει (η υπάρχει) μέσα:

σφουγγάρια λευκά (τα έχει από τη μάνα του μάλλον αντί για υαλοβάμβακα)

1o επίπεδο: (2x) σφουγγάρια μπλέ

2ο επίπεδο: (2x) siporax

3ο επίπεδο: (2x) υλικό πλαστικό που μου είχαν δώσει από το waterinn για βιολογικό

Για καθένα επίπεδο η θήκη ειναι χωρισμένη στα δύο (γι αυτό το 2x)

Το ερώτημα μου είναι το εξής. Τα μπλε σφουγγάρια είναι σχεδόν βουλωμένα με μία καφέ γλίτσα. Φοβάμαι αν το καθαρίσω από αυτή τη γλίτσα να καταστρέψω τις αποικίες. Τι καθάρισμα πρέπει να κάνω (εντάξει θα κάνω μόνο το ένα για αρχή) αλλά το θέμα είναι να μην καταστρέφω τις αποικίες και τις ξαναδημιουργώ. Ξέρω ξεπλένουμε σε νερό ενυδρείου. Αλλά τι εννοούμε ξεπλένουμε. Βγάζουμε την καφέ γλίτσα η όχι?

Τι καθάρισμα πρέπει να κάνω;

Το μακαρόνι έχει επάνω του καφέ γλίτσα , το ξεπλένουμε η το αφήνουμε ως έχει. (για το συγκεκριμένο δε με πειράζει καθώς δε μπορεί να βουλώσει. Φοβάμαι κυρίως για τα μπλε σφουγγάρια που γίνεται συμπαγές σώμα.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας

:thumbup:

post-2897-1177316885_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - inkygr
Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε ένα κουβά με νερό ενυδρείου, στίβεις το σφουγγάρι 2-3 φορές για να φύγει η πολλή μπίχλα και τελείωσες... Δεν πρόκειται να έχεις πρόβλημα με τις αποικίες σου.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε ένα κουβά με νερό ενυδρείου, στίβεις το σφουγγάρι 2-3 φορές για να φύγει η πολλή μπίχλα και τελείωσες... Δεν πρόκειται να έχεις πρόβλημα με τις αποικίες σου.

Ευχαριστώ πολύ :thumbup::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...