Jump to content

New Reef


Recommended Posts

Και ειπα και εγω να αρχισω να κανω μια ομορφη παρουσιαση για το καμαρι μου.

Κοντινοι φιλοι ηδη το χαιρονται και τωρα βρηκα χρονο να το χαρω και εγω μαζι σας.

 

Ενυδρειο diy 115m 75p 60y + sump 85m 42p 45y

Φωτιστικο Lt sl Led.

Wave makers  1 jebao rw15 + 1 jebao rw 8 Συγχρονισμενοι μεσω wifi

Skimmer Coral Box dc700

Αντλια επιστροφης Jebao 3200

Αυτοματη αναπληρωση Diy

Ελεκτης θερμοκρασιας stc συνδεμενος με aircontition για της ζεστες μερες και για της κρυες μερες 2 θερμοστατες 300Watt

Απο το κεντρικο συστημα περναει μεσω ενος κοντρολερ οθονης που δειχνει ποσα watt καταναλωνει ολο το ενυδρειο συνολικα και  τα αμπερ.

Βραχος γυρω στα 22 κιλα που τα 7 ειναι ζωντανος και ο υπολοιπος νεκρος

 

Στρωνεται εδω και ενα μηνα παρα 2 μερες

 

Μετρησεις

Test salifert 

Ammmonia 0

Νιtrite 0,5

kh 10

Mg 1370

Ca 423

ph 8,5

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο φιλε, ωραιες διαστασεις και καλος εξοπλισμος :thumbsu:

 

Λιγες πληροφοριες παραπανω για τον φωτισμο......

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο φιλε, ωραιες διαστασεις και καλος εξοπλισμος :thumbsu:

 

Λιγες πληροφοριες παραπανω για τον φωτισμο.

 

Ευχαριστω βασιλη, Αυτο που πρεπει και χρειαζεται Ναι ειναι ο σωστος εξοπλισμος σε ενα ενυδρειο. ! Το φωτιστικο ειναι αυτο http://www.ukmarinelighting.co.uk/lt-sl-a008-90-dimmable-marine-led-aquarium-lighting-system-106-p.asp

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο χρηστο και ευχαριστουμε που μπηκες στον κοπο και διαδικασια να το μοιραστεις μαζι μας :thumbsu:

Ωραιο στησιμο και καλη οργανωση!

 

Ριχνεις κατι για το ph και εισαι τοσο ψηλα?

 

Καταρχην μονο που εχεις xbox ειναι εγγυηση πως το ενυδρειο θα γινει σουπερ :usd:  :usd:  :usd:

Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή φίλε μου κι απο μένα!!

 

με πρόλαβε ο Μιχάλης :) πως και τσι με το ph??

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο χρηστο και ευχαριστουμε που μπηκες στον κοπο και διαδικασια να το μοιραστεις μαζι μας :thumbsu:

Ωραιο στησιμο και καλη οργανωση!

 

Ριχνεις κατι για το ph και εισαι τοσο ψηλα?

 

Καταρχην μονο που εχεις xbox ειναι εγγυηση πως το ενυδρειο θα γινει σουπερ :usd:  :usd:  :usd:

Να εισαι καλα και κοπος να μοιραζομαστε τα καμαρια μας δεν ειναι καθολου.! μονο ευχαριστιση! Το  Χbox  εγγυηση! για το ph δεν ριχνω κατι . αν κλεισω το σκιμμερ μου παει στο 8.38 και με το που το βαζω σε λειτουργια ανεβαινει στο 8,50 αντε 8,55 αυτο δεν εχω κανει τιποτα αλλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρηστο λαλη αρχη φιλε ,μπραβο σου πολυ οργανωμενο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο λαλη αρχη φιλε ,μπραβο σου πολυ οργανωμενο :thumbsu:

Σε ευχαριστω Νικολα μου. Οτι μπορω κανω για το καμαρι μου. ;)

Link to comment
Share on other sites

post-48489-0-57569300-1463421629_thumb.jpgpost-48489-0-04593200-1463421660_thumb.jpg

Και 2 απο πλάγια. :)

Έγινε επεξεργασία - pantherdim
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου, απλό και λιτό. Περιμένουμε εντυπώσεις από το φωτιστικό.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο aquascape και φωτισμός!

 

Καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή !

Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή φίλε μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και απο εμένα!!!Όπως είπανε και τα παιδία ωραίες διαστάσεις,εξοπλισμός και scape!!!

 

Έχει τρελές προοπτικές εύχομαι να το δεις όπως το φαντάζεσαι! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χρηστο για να βλεπω κανα update,ενας μηνας περασε....

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο για να βλεπω κανα update,ενας μηνας περασε....

Νικολα!!! Καλο μηνα φιλαρακι !! Εχεις απολυτο δικιο. Εφτασε αμεσως! 

Link to comment
Share on other sites

Κυριοι,Κυριες,δεσποινιδες,παιδια και οσοι βλεπετε αυτο το status ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ αν και αργα μετα απο 3 μερες,, :P

 

Λοιπον λοιπον απο που να αρχισω,, Και εκει λοιπον γυρω στις 12 Ioυνιου Που ολα πηγαιναν καλα στο ενυδρειο....Τσουπ Ξυπναω το πρωι και δεν ακουγα το πλατσουρισμα του ενυδρειου  ωπα κατι συμβαινει,.. Κοιταω και Ο wave maker rw 15 Δεν λειτουργουσε, το ενυδρειο μονο τωρα με τον rw8 και την απιστροφη 3000 Τιποτα αλλο! Λοιπον....τον λυνω, η πρωτα μαλλον βαζω δαχτυλο για να γυρισω την φτερωτη δεν εδινε αντισταση ενω εδειχνε ο κοντρολερ οτι λειτουργουσε, τον κλεινω την λυνω Τιποτα Δεν ειχε ολα στην θεση τους και το φυγοκεντρικο με το μαγνητι και η προπελα και ουτε καν αλγη η μουργα δεν ειχε μαζεψει στο εσωτερικο της,Λοιπον την ξανα δενω την βαζω σε λειτουργια στον αερα οχι μεσα βουτηγμενη ψιλο λειτουργουσε ,,, με το που την εβαζα στο νερο,κατευθειαν με το που επερνε αντισταση στο νερο εκοβε! Την ελυσα και την ξανα εδεσα γυρω στις 4 φορες τα ιδια! Στελνω μνμ στο Fishstreet Τους λεω πως εχω προβλημα συμβαινει αυτο και αυτο,μου απαντανε την επομενη το πρωι Δεν λεω ... Οτι να κοιταξω τον μετ/στη αν δινει ρευμα και τον κοντρολερ,τους απαντω πως ειναι κομπλε και δινει ρευμα, αλλα το θεμα ειναι του μοτερ, Τους λεω βεβαια οτι το δοκιμασα στην αλλη ανλια και εκανε το ιδιο οποτε το θεμα ηταν του μοτερ, Οντως ομως το δοκιμασα με τον κοντρολερ του rw8 αλλα τιποτα. Μου απαντουν μετα απο αυτες της ερωτησεις απαντησεις και απο τους 2μας οτι αυριο Δηλαδη την τριτη 14 ιουνιου οτι θα γινει νατικατασταση και θα μου στειλουν καινουργιο, Οπως και εγινε.... Προχθες την παρασκευη τον πηρα Δηλαδη στις 1 ιουλιου...... ΟΟΟΟλο αυτο τον καιρο το ενυδρειο ετρεχε με την rw8 ανεβαζμενη προς επιφανεια και με την επιστροφη της,Αυτο που μπορουσα να κανω σε αυτο το διαστημα ηταν μια αλλαγη 140 λτ, Κανονικα τα βακτηρια κανονικες οι δοσεις που πρεπει να παρει για το kh και στην ουσια τιποτα αλλο, παρα μονο και συμαντικο οτι ταιζα καθε 2 η 3 μερες απο λιγο, 

Την παρασκευη μου ηρθε μεσημερι και εγω εφευγα εκτος πατρων και γυρισα σημερα, Τον ειχα βαλει να κανει μονο παλμικα κυματα στα γρηγορα γιατι επρεπε να φυγω, μετα απο ολη αυτη την ταλαιπωρια ειδα το ποστ του Νικολα και ειπα ωπ πρεπει να ανεβασω λιγες φωτο να της μοιραστουμε και να μοιρασω και τον πονο μου ολο αυτο τον καιρο.   :) :) :)  post-48489-0-72964800-1467567588_thumb.jpgpost-48489-0-95843100-1467567611_thumb.jpgpost-48489-0-29071600-1467567631_thumb.jpgpost-48489-0-25704900-1467567660_thumb.jpgpost-48489-0-72574100-1467567681_thumb.jpgpost-48489-0-25037900-1467567709_thumb.jpgpost-48489-0-51934200-1467567745_thumb.jpgpost-48489-0-97356600-1467567766_thumb.jpgpost-48489-0-22323400-1467567783_thumb.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο μια χαρα δειχνει δεν βλεπω να επηρεαστηκε,καλοριζικη και η αντικαταστρια αντλια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να μην σου τύχουν αλλες στραβές...

Το ενυδρειο σύντομα θα επανέλθει στα φυσιολογικά του απλά μην ανεβάσεις απότομα την ένταση στην αντλία σου αλλα σταδιακά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...