Jump to content

New Reef


Recommended Posts

Χρηστο μια χαρα δειχνει δεν βλεπω να επηρεαστηκε,καλοριζικη και η αντικαταστρια αντλια.

Νικολα σε ευχαριστω,τωρα ηρεμισα πραγματικα. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να μην σου τύχουν αλλες στραβές...

Το ενυδρειο σύντομα θα επανέλθει στα φυσιολογικά του απλά μην ανεβάσεις απότομα την ένταση στην αντλία σου αλλα σταδιακά.

Ευχαριστω φιλε  θαναση και εγω το ευχομαι, την ενταση οταν την ξαναεβαλα σε λειτουργια ηταν σχεδον στο max αλλα με παλμικα κυμματα και την εχω αφησει ετσι εως τωρα, το μονο που λεω ξανα ειναι οτι πλεον δεν εχω νεκρες περιοχες οπως ειχα,αναμενομενο,και  το νερο καθαρισε,τωρα το αφηνω οπως παει δεν του πειραζω το παραμικρο.  :bigemo_harabe_net-101:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 5 weeks later...

Μετα απο 1,5 σχεδον μηνα απο της τελευταίες φωτογραφιες, και με καινουργια  κοραλλακια, και μετα απο 4 μηνες λειτουργιας που σχεδον ολα ηταν νεκρα,

 

Εχω ακομα δρομο αλλα βρισκομαι σε καλο δρομο θελω να πιστευω.

Εδω και 2 μηνες εχω καταργησει και τον Γυαλομβαμβακα, και τρεχει το νερο μονο με ανθρακα,βιολογικο υλικο 4 κιλα σιποραξ  και skimming wet.

 

Καταναλωση 2,5 Κουτ Σοδα,καθε μερα . για να το κραταω στο 8,5 με 8.9

1,5 Κουτ Ca καθε μερα για να το κραταω. στο 375-400 

 

Αλλαγη νερου καθε 2 εβδομαδες 130 λιτρα. 

 

post-48489-0-95116400-1471896725_thumb.jpgpost-48489-0-56458300-1471896744_thumb.jpgpost-48489-0-23330800-1471896755_thumb.jpgpost-48489-0-97944700-1471896769_thumb.jpgpost-48489-0-68297900-1471896790_thumb.jpgpost-48489-0-87188600-1471896803_thumb.jpgpost-48489-0-85652700-1471896813_thumb.jpgpost-48489-0-29497300-1471896840_thumb.jpgpost-48489-0-03576900-1471896860_thumb.jpgpost-48489-0-15178900-1471896876_thumb.jpgpost-48489-0-15713000-1471896890_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

γεια και καλως ηρθες στην παρεα και απο εμενα!!!

 

τι εννοεις οταν λες κουταλιες;; υγρο ετοιμο- σκονη χυμα στο νερο- DIY υγρο;;; 

 

το Kh και στο 8-7.5 καλα ειναι, το Ca θελει λιγακι επανω(420-440)....

 

γενικοτερα απο τιμες που εισαι;;

Link to comment
Share on other sites

γεια και καλως ηρθες στην παρεα και απο εμενα!!!

 

τι εννοεις οταν λες κουταλιες;; υγρο ετοιμο- σκονη χυμα στο νερο- DIY υγρο;;; 

 

το Kh και στο 8-7.5 καλα ειναι, το Ca θελει λιγακι επανω(420-440)....

 

γενικοτερα απο τιμες που εισαι;;

 

Ξεχασα να αναφερω  πως η κουτ, ειναι του γλυκου. Σε σκονη χυμα. 

Για το kh αποψη μου και επιχειρημα δικο μου να το εχω ψηλα, Οπως ανεφερα.

Απο τιμες  ειμαι στο 8,4-8,9, CA 375 με 400-405  Mg 1470 

Καλως σε βρηκα φιλε μου. 

Έγινε επεξεργασία - pantherdim
Link to comment
Share on other sites

τις σκονες πρεπει να διαλυεις σε νερο οσμωσης και μετα να ριχνεις στο ενυδρειο, το αναφερω γιατι δεν ειδα καπου να λες πως ετοιμαζεις τα σκευασματα αυτα....

Link to comment
Share on other sites

τις σκονες πρεπει να διαλυεις σε νερο οσμωσης και μετα να ριχνεις στο ενυδρειο, το αναφερω γιατι δεν ειδα καπου να λες πως ετοιμαζεις τα σκευασματα αυτα....

 

Μα δεν ειπα οτι τα ετοιμαζω,Ειπα. Κουτ,Γλυκου. χυμα. ανορθοδοξα. :P Και αυτο το κανω γιατι απλα δεν ειμαι σε θεση να κατσω να ριχνω με τα ml να τα διαλυσω κλπ.. σε συντομο διαστημα, θα πρεπει να βαλω δοσομετρικη η ριακτορα. Αυτο ψαχνω. Εως τοτε Κουταλακι.  :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου

Άποψη μου καλυτερα να φτιάχνεις το λεγομενο balling δλδ να σπας της σκόνες στα ανάλογα μπετονια

CA mg kh και να πρόσθετης τα μλ που χρειαζετε κάθε μέρα!

Έτσι ουσιαστικά λειτουργήσει manual τη δοσομετρηκη οπότε έχει ακριβώς τον έλεγχο ;)

Και όταν με το καλό πάρεις δοσομετρηκη απλά ρυθμίζεις :)

Είσαι έτοιμος δλδ τόσο από αυτό τόσο από το άλλο:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνίσω με τον Πέτραν. 

 

Ακόμη είσαι στην αρχή..... ίσως και με τις αλλαγές να καλύπτεσαι για το ΚΗ. 

 

Αλλά αν είναι να κάνεις Reef στο μέλλων τότε σιγα σιγα είναι η ώρα να βρείς μια δοσομετρική και να κάνεις ενα Balling με όποια εταιρία θες φυσικα (Fauna, Aquaforest κλπ), και πιστεψέ με......θα την λατρέψεις την δοσομετρικη. Σε απελευθερώνει απο μια πολύ σημαντική ρουτίνα  που και να λείπεις απο το σπίτι αυτή θα κάνει αυτό που της έχει πεί.

Link to comment
Share on other sites

Επισης τα σκευασματα χυμα στο νερο μπορει να γινει επικυνδηνα γιατι οταν αρχιζουν να διαλυονται γινονται καυστικα και ισως τα καψουν ολα, επισης κανουν αντιδρασεις και δεν διαλυονται σωστα, οποτε καποια στιγμη θα χασεις τις μετρησεις.

Ξεκινα να τα διαλυεις για να γινουν πιο ευκολα στην χρηση και πιο ασφαλη για εσενα και τα κοραλλια/ψαρια...

Μια καλη δοσομετρικη ειναι η 4-πλη της Jebao...

Link to comment
Share on other sites

Να και ενα αθρο-οδηγος για την παρασκευει και οχι μονο τον υλικων...

http://www.aquazone.gr/forums/topic/78092-αλχημεία-παρασκευής-χημικών/

Καλο διαβασμα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στα παιδια. ευχαριστω για της πληροφοριες που μου δινεται, αλλα οπως σας ειπα εχω βρει ποσο καταναλωνει καθημερινα το ενυδρειο και ριχνω ανορθοδοξα με το κουταλι. Ειναι ις γνωση μου οτι κανονικα πρεπει να τα φτιαξω σε υγρη μορφη αλλα οπως το ειπα δεν θα κατσω στην συγκεκριμενη περιπτωση να τα φτιαξω σε υγρο.Αυτο το πειραμα το ειχα λειτουργισει και σε αλλα ενυδρεια στο παρελθον και δεν ειχα καποιο προβλημα. Ναι το ξερω οτι πρεπει να αγορασω η Δοσομετρικη Η Ριακτορα αλλα δεν ειναι ακομα ο καιρος για εμενα λογο στα οικονομικα, Συντομα θα μπει η η δοσομετρικη η ο ριακτορας. εως τοτε με το χερι, Χαιρομαι που υπαρχουν ενστασεις και διαφωνιες αλλα ο καθενας με τον δικο του τροπο,φυσικα. Ευχαριστω για της πληροφοριες παιδια! 

 

submarine1981 Μπορει ακομα να ειμαι στην αρχη αλλα πιστεψε με δεν με καλυπτουν οι αλλαγες στο kh και στο ασβεστιο γιατι εχω πολυ καταναλωση καθε ημερα . 
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστό αυτό που λέει ο φίλος μου άγγελος ακριδας

Κάύστερα...

Ειδικά το ca εάν πέσει πάνω σε κάπιοί λπς

Και ειδικότερα καπια χύμα σκευάσματα που είναι και πιο χοντρόκόκα στρεσσαρι το ζωντανο και το (καιει)

Και άποψη μου, καλύτερα ενυδρείακα,δημοφιλή σκευάσματα

Που τα λειτουργούν χρόνια πολλοί χομπυστες..

Πχ FAUNA σταθερή αξία και ιστορία στο balling

Ασφαλώς και τα μη επώνυμα θα κάνουν δουλια!!!

Αλλά όπως είπα για εμένα καλύτερα κάτι γνωστό καλά στο ενυδρείο χωρο

Link to comment
Share on other sites

post-48489-0-52934500-1471974666_thumb.jpg  

 

Δεν νομιζω οτι μπαινει στο κυρίως ενυδρειο καυστικά! εχει λιωσει ωπου να περασει ολα τα σταδια για να ανέβει πανω το νερο. Ετσι ανορθοδοξα το ριχνω.Πιστευω να εχω γινει κατανοητος τωρα .   

 

Οσο για αυτα που λεμε για balling method. Δεν θα μπω στον κοπο γιατι ηδη τελικα κοιταω να βαλω ριακτορα για να ηρεμισω. εως τοτε ειπα, ανορθοδοξα και παει σφαιρα για εμενα.

 

Link to comment
Share on other sites

Ρεακτορ μια πολύ καλή επιλογή ακριβή μεν στην αρχή πολύ φτηνη σε βάθος χρόνου και πιο εύκολη εάν πάρεις το κολλάει;)

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο αφου εχεις βρει τον τροπο και σου παει μια χαρα μην τον αλλαξεις,η διαδρομη που ακολουθει η σκονη ειναι μεγαλη και πολυ δυσκολα θα σου κανει θεματα.Τα 600 λιτρα που εχεις ομως με το χερι δεν κρατιουντε ,θαχσε κουρασοει αφανταστα και θα παθεις και ζημια με τα σκαμπανεβασματα που θα υπαρχουν,επισεις με μονο αλλαγη μερου καθε 15 μετες 100 λιτρων επισεις δεν κρατιετε.Την λυση την ξερεις οπως σουν ειπαν και τα παιδια η δοσομετρικη η ριακτορα αλλα κοστιζουν με ποιο φτηνη τη δοσομετρικη.Αρα οπως ολοι εδω θα χρειαστουμε το μαγικο ραβδακι να μας φερει μερικα ευρω ;(θα μπορουσα να γραψω και ποιο αγρια) γ@μ@ την κριση................

Keep Reefing φιλε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χρηστο αφου εχεις βρει τον τροπο και σου παει μια χαρα μην τον αλλαξεις,η διαδρομη που ακολουθει η σκονη ειναι μεγαλη και πολυ δυσκολα θα σου κανει θεματα.Τα 600 λιτρα που εχεις ομως με το χερι δεν κρατιουντε ,θαχσε κουρασοει αφανταστα και θα παθεις και ζημια με τα σκαμπανεβασματα που θα υπαρχουν,επισεις με μονο αλλαγη μερου καθε 15 μετες 100 λιτρων επισεις δεν κρατιετε.Την λυση την ξερεις οπως σουν ειπαν και τα παιδια η δοσομετρικη η ριακτορα αλλα κοστιζουν με ποιο φτηνη τη δοσομετρικη.Αρα οπως ολοι εδω θα χρειαστουμε το μαγικο ραβδακι να μας φερει μερικα ευρω ;(θα μπορουσα να γραψω και ποιο αγρια) γ@μ@ την κριση................

Keep Reefing φιλε.

Νικολα ναι εχεις δικιο,αλλα το θεμα με τα σκαμπανεβασματα το εχω βρει γιατι εχω μπει σε διαδικασια καθε 2 μερες,μετρηση τον παντων, αυτο που ανεφερα ειναι πως ναι το εχω βρει,ναι ειναι ανορθοδοξο ναι δεν ειναι σωστο ετσι οπως το ριχνω,αλλα ειπα, μετρησεις καθε 2 μερες για να βλεπω τον μπουσουλα μου, Αποφασισα φιλε στον ριακτορα. Θα τον παρω απο εξω και τα υπολοιπα βανες μπουκαλες και υλικο απο εδω. Με μια γρηγορη κοστολόγηση φτανει κοντα στα 300, Θα τα μαζεψω τα λεφτακια και συντομα θα μπει για να γλιτωσω . Εννοειτε και ξανα τονιζω δεν ειναι σωστη λυση αυτη που κανω τωρα, αλλα αυτη με βολευει ''εμενα'' και το ενυδρειο μου.  

 

Keep Reefing for Everyone !     :bigemo_harabe_net-117:    :buttrock:  :buttrock:  :buttrock:  :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ενυδρειο καλα παει για την ωρα. ΤΩΡΑ τα Νευρα Μου δεν ξερω πως πανε....  :ballistic:  :ballistic:

 

Και εκει που ημουν ηρεμος σημερα το απογευμα, βλεπω οτι ο ενας waver maker να μην δουλευει. Κοιταω τον κοντρολερ του. ειχαν σταματησει η ενδείξεις και αναβόσβηνε το φωτακι H λεω μου χαλασε ο κοντρολερ.. βγαζω το ρευμα απο τον υπαρχον τον αλλον κοντρολερ που εχω ακριβως τον ιδιο, τα ιδια, βγαζω τον κυκλοφοριτη και τον συνδεω στον αλλο κοντρολερ. ΔΕΝ δουλευε, Βαζω τον κοντρολερ τον υποτιθετε χαλασμενο με τον αλλον wave maker Δουλευε κανονικα, Οποτε ... 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ. Μεσα σε 4 μηνες 2 φορες προβλημα ο wave maker rw 15 !!!!

Εβγαλα ΒΙΝΤΕΟ τους τα δειχνω live και τους τα λεω περιληπτικά, και περιμενω απο αυριο να μου δωσουν απαντηση. Fishstret παιδια απο εκει εχω παρει τα πραγματα. Τωρα δουλευω μονο με τον 1 rw 15 και με την επιστροφη ... Ο θεος βοηθος... :angel:  :angel: 

 

Και αυριο ειχα την χαρα να παρουσιασω τον ριακτορα πριν μπει ακομα ,και εντυπωσεις,. τωρα. παααλιιι στεναχωρια και αναμονη.

Αυτα φιλοι μου.  

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο καλα παει για την ωρα. ΤΩΡΑ τα Νευρα Μου δεν ξερω πως πανε....  :ballistic:  :ballistic:

 

Και εκει που ημουν ηρεμος σημερα το απογευμα, βλεπω οτι ο ενας waver maker να μην δουλευει. Κοιταω τον κοντρολερ του. ειχαν σταματησει η ενδείξεις και αναβόσβηνε το φωτακι H λεω μου χαλασε ο κοντρολερ.. βγαζω το ρευμα απο τον υπαρχον τον αλλον κοντρολερ που εχω ακριβως τον ιδιο, τα ιδια, βγαζω τον κυκλοφοριτη και τον συνδεω στον αλλο κοντρολερ. ΔΕΝ δουλευε, Βαζω τον κοντρολερ τον υποτιθετε χαλασμενο με τον αλλον wave maker Δουλευε κανονικα, Οποτε ... 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ. Μεσα σε 4 μηνες 2 φορες προβλημα ο wave maker rw 15 !!!!

Εβγαλα ΒΙΝΤΕΟ τους τα δειχνω live και τους τα λεω περιληπτικά, και περιμενω απο αυριο να μου δωσουν απαντηση. Fishstret παιδια απο εκει εχω παρει τα πραγματα. Τωρα δουλευω μονο με τον 1 rw 15 και με την επιστροφη ... Ο θεος βοηθος... :angel:  :angel:

 

Και αυριο ειχα την χαρα να παρουσιασω τον ριακτορα πριν μπει ακομα ,και εντυπωσεις,. τωρα. παααλιιι στεναχωρια και αναμονη.

Αυτα φιλοι μου.  

 

Μου είχε συμβεί και εμενα στο παρελθόν με μια mp40 και αργότερα με μια rw15 ακριβώς το ίδιο και σε καταλαβαίνω...Αν εχεις backup καμια κινέζικη τυπου sunsun καλό θα ηταν

να την βάλεις σε λειτουργία...Δυστυχώς η jebao εχει ακόμα να λύσει πολλά θεματακια τοσο στις stream αντλίες αλλά και στις υπόλοιπες αντλιες τις πχ dc2000

Link to comment
Share on other sites

Μην μου στεναχωρισεεε!!! Ολα μεσα στο προγραμμα ειναι!!

Εγω μιας που οι jedao ειναι αρκετΑ φτηνες εχω παρει καβαντζα αχχαχααχχ

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καλη ανάλυση αλλα ενα βιντεακι να μοιραστώ  μαζι σας,  πριν την καθορισμένη αλλαγη του νερου. 

https://www.dropbox.com/s/09i2v7tluqejhnw/VID_20160910_201531.mp4?dl=0

Έγινε επεξεργασία - niknik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...