Jump to content

sos "έχασα¨έναν δίσκο!


Paulina Foskolou

Recommended Posts

ΥΓ. Ζητώ συγνώμη που θα γίνω κακός αλλά επειδή οι δίσκοι είναι (κατά την άποψη μου) ειδικό κομμάτι στην ενυδρειοφιλία, προσωπικά θα ήμουν ευγνώμων... ΑΝ όσοι γνωρίζουν για αυτούς μόνο από ότι έχουν διαβάσει και φωτογραφίες απλά να παρακολουθούσαν την κουβέντα, αντί να εκφράζουν λανθασμένες απόψεις/συμβουλές.

 

Eνταξει βρε Νικο,το παραδεχτηκα γιατι μου το χτυπας? Δεν το ξανακανω.Εσεις οι δισκαδες μου φαινεται ειστε πιο ευαισθητοι απο τα ψαρια :D  :D  :D 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πωλίνα... κατ' αρχήν ΚΑΛΩΣ όρισες.

Διάβασε το κείμενο στο link παρακάτω... για να καταλάβεις πως ζουν και συμπεριφέρονται οι δίσκοι και ελπίζω να σε βοηθήσει.

Για όποια απορία... εδώ είμαστε.

Το κάθε είδος ψαριού έχει δικές του απαιτήσεις σε συνθήκες νερού και θερμοκρασίας.

Οι καρδινάλιοι είναι το σύνηθες είδος που βασανίζεται εξ' αιτίας (πιθανολογώ) των φωτογραφιών ή των video που τους βλέπουν μαζί με δίσκους. ΚΑΛΟ θα ήταν να διαβάσεις το προφίλ τους... και πιστεύω θα καταλάβεις.

Ζωή στα όρια του εύρους... ειδικά προς τα πάνω όπως εν προκειμένω... σημαίνει μικρότερη διάρκεια της.

Παράλληλα το ενυδρείο σου ΔΥΣΤΥΧΩΣ είναι μικρό για τις ανάγκες των δίσκων (θα καταλάβεις τον λόγο αφού διαβάσεις το κείμενο μου στο link).-

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97473-%CF%80%CF%8C%CF%83%CE%B1-%CE%BB%CE%AF%CF%84%CF%81%CE%B1-%CF%87%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%AC%CE%B6%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BF%CE%B9-%CE%B4%CE%AF%CF%83%CE%BA%CE%BF%CE%B9-%CE%AD%CE%BD/

 

ΥΓ. Ζητώ συγνώμη που θα γίνω κακός αλλά επειδή οι δίσκοι είναι (κατά την άποψη μου) ειδικό κομμάτι στην ενυδρειοφιλία, προσωπικά θα ήμουν ευγνώμων... ΑΝ όσοι γνωρίζουν για αυτούς μόνο από ότι έχουν διαβάσει και φωτογραφίες απλά να παρακολουθούσαν την κουβέντα, αντί να εκφράζουν λανθασμένες απόψεις/συμβουλές.

Συγνώμη που δεν απάντησα άμεσα αλλά είχα ένα προβλημα στον υπολογιστή μου..'Εχω μεγάλο πρόβλημα αυτήμ τη στιγμή που μιλάμε...Πήγα να ταίσω τα ψαράκια μου και βρήκα τον δίσκο σε οριζόντια θέση να σπαρταράει δίπλα στα φυτά....Τί να κάνω????Μου πεθαίνει και αυτος???? :( :(

post-62395-0-45980600-1463821372_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πωλίνα μου δυστυχώς το ενυδρείο σου δεν είναι σωστά στημένο κ οι μετρήσεις μάλλον λάθος.για το το έπαθε ο δίσκος από που να αρχίσει κανείς κ που να τελειώσει.μάλλον κ αυτόν θα τον χασεις.θέλει λίγο διάβασμα για να φιλοξενεις δισκάκια κ όχι συμβουλές από πετ

Link to comment
Share on other sites

Δεν γραφω καποια αποψη ή συμβουλη μια απορια εχω.Η φωτο δεν φαινεται καλα αλλα αυτο το ψαρι που βλεπω πιο πολυ για σκαλαρι μου κανει.Μπορεις να το βγαλεις καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που δεν απάντησα άμεσα αλλά είχα ένα προβλημα στον υπολογιστή μου..'Εχω μεγάλο πρόβλημα αυτήμ τη στιγμή που μιλάμε...Πήγα να ταίσω τα ψαράκια μου και βρήκα τον δίσκο σε οριζόντια θέση να σπαρταράει δίπλα στα φυτά....Τί να κάνω????Μου πεθαίνει και αυτος???? :( :(

 

 

Πωλίνα... ΔΕΝ νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που είναι σε μόνιμη κατάσταση σύνδεσης, για να απαντάει αμέσως. Εγώ για παράδειγμα μπαίνω όποτε βρω χρόνο... αυτό μπορεί να σημαίνει και μετά από μήνα.

ΚΑΛΟ θα ήταν να συμπληρώσεις την φόρμα ασθενειών, ώστε να έχουμε μαζεμένες περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ιχθυοπαθολόγοι ΔΕΝ είμαστε και οι απαντήσεις δίνονται βάση εμπειρίας... οπότε όσο περισσότερα στοιχεία δώσεις, τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες για ασφαλή συμπεράσματα και σωστές απαντήσεις.

Καθαρές φωτογραφίες ή video... θα βοηθήσουν ακόμα περισσότερο.- 

 

ΥΓ. Η φόρμα υπάρχει παραπάνω στο #22... σου ζήτησε να τη συμπληρώσεις και ο κadmos.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες,,,,,να σου δωσω μια συμβουλη???εντελως φιλικα  για σενα,,,,μην ξαναπαρεις δισκους,,,εκτος αν παρεις μεγαλο ενυδρειο και ασχοληθεις σοβαρα,,,,λαθος σου ειπε το παιδι να βγαλεις το σκαλαρι,,,,επρεπε να βγαλεις τα δισκακια και να βαλεις αλλο ενα η δυο σκαλαρια(ου και αυτα κανονικα θελουν κοπαδι)τεσπα,,,το ενυδρειο ειναι απο την αρχη στημενο λαθος και ακαταλληλο,,,φυσικα δεν φταις εσυ  αλλα προσπαθησε μετα απο αυτο να το φτιαξεις πιο ''σωστο''..βγαλε καραβια και λοιπα τετοιυ ειδους διακοσμητικα ,,,βαλε καμια ριζουλα και βαλε ψαρακια απο την ιδια περιοχη και με τις ιδιες συνθηκες και παραμετρους,,,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...