Jump to content

αναγνώριση καβουριών


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδία

 

θα ήθελα την βοήθεια σας για κάποια καβούρια που ήρθαν παρέα με μία ακροπόρα.

Είναι κανένα απο αυτά reef safe?

 

20160519_212213_zpsfufzcxso.jpg

 

20160519_212218_zps8fzv919n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στη πρωτη φωτο τον αριστερο τον κρατας και τον αγαπας κιολας γιατι βοηθαει παρα πολυ στην γενικοτερη υγεια των κοραλιων(σκληρων).Bandit crab 

Τον δεξια τον στελνεις κολαση/παραδεισο οπου θελεις εσυ,αρκει να ειναι μακρυα απο τα κοραλια σου :thumbsu:

 

Στη δευτερη τον δεξιο(καμια κομματικη σποντα εδω :usd: ) τον αγαπας επισης.

Τον μεσαιο δεν τμπορω να τον διακρινω καλα αλλα αν μοιαζει με αυτους στο λινκ τον κρατας κ αυτον

http://aquariumadventures.blogspot.gr/2009/03/commensal-acropora-crabs.html

Ο πανο αριστερα αν μοιαζει με τους λευκους τοτε τον κρατας κ αυτον.

 

Σε πολυ γενικες γραμμες οτι καβουρι βλεπεις σε ακρο και ειναι "τριχωτο"-μπλε/κοκκινα ματια κ.α το ξεφορτωνεσαι :thumbsu:

 

Αν μου επιτρεπεις απο που την πηρες την ακρο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μικρό ετσι οπως φαίνεται αριστερά στην πρώτη φωτό, είναι το porcelain crab. Ωφέλιμο, συμβιωτικό με τις ακροπόρες. Βάλτο πάλι στην ακροπόρα, την προστατεύει.

 

Το τριχωτό καφε, έξω. Πετα το στο sump αν εχεις. 

 

Τωρα για το άλλο δεν καταλαβαίνω απο τη φωτό.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.  

 

Επομένως ο τριχωτός της πρώτης φωτογραφίας πάει sump και ο μικρός πάει στο main.

 

στην δεύτερη φωτο είναι πάλι ο μικρός της πρώτης φωτογραφίας και ένας ακόμη κάβουρας. 

 

Λίγο καλύτερες φωτογραφίες για τον άλλο κάβουρα

20160519_221931_zpstd7t6rwf.jpg

 

20160519_221955_zpssf5spn3b.jpg

 

 Tί λέτε τον αφήνω 'η πάει sump?

Link to comment
Share on other sites

Μπαμπη προσωπικα δεν μου μοιαζει με καποιο απο τα acro safe καβουρια.Τουλαχιστον οχι απο αυτα που ξερω εγω κ μπορω ν'αναγνωρισω.

Με αυτο το δεδομενο αν ηταν στο δικο μου ταπερ θα τον εβαζα στο σαμπ.Δεν θα ρισκαρα,αλλωστε εχεις αρκετα απο τα καλα καβουρακια ηδη :thumbsu:

Το χρωμα του και η μορφολογια της δαγκανας του,με ανησυχει.

Link to comment
Share on other sites

Να προσεξεις ομως που θα τον βαλεις γιατι αν ειναι πολυ μικρος μπορει να περασει πανω χωρις να τον κανει κομματια η αντλια της επιστροφης.

Link to comment
Share on other sites

Με έχει μπερδέψει ο π*****ς. Μοιάζει με αυτούς http://chucksaddiction.thefishestate.net/coralcrab10.html αλλά δεν είμαι και σίγουρος. 

 

Μιχάλη ένα καβουράκι ήταν το καλό, απλά όπου έβλεπε φωτογραφική πήγαινε για να τον βγάλω φωτογραφία για να την γλυτώσει.  :D

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

:hysterical:  :hysterical:  :hysterical:

Ωραιος  ο μαγκας!

 

Δεν ξερω ρε μπαμπη μου,παρτο πανω σου φιλε.Εγω επειδη εχω καει(aefwx2,κτλ κτλ) και φυσαω κ το κρυο,σου λεω οτι θα απεφευγα το ρισκο.

Αφου τον εχεις ηδη πιασμενο συνεχισε να ψαχνεις να δεις αν ειναι καλος.Μακαρι να μην ειναι κακος τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη δεν είμαστε για ρίσκο. 

 

Από εχθές το βράδυ έχω χτενίσει το ιντερνετ μήπως βρω κάποια φωτογραφία που να του μοιάζει αρκετά. Μοιάζει για tetralia αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος. Το βασανίζω το θέμα μήπως και είναι καλό καβουράκι και τη γλυτώσει.

 

Και μερικές κοντινές μήπως και βοηθήσουν στην αναγνώριση του

post-51303-0-28199600-1463732180_thumb.jpg

post-51303-0-98630500-1463732182_thumb.jpg

post-51303-0-89110900-1463732184_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως παντα σε αυτες τις περιπτωσεις η αμφιβολια ειναι κατα και οχι υπερ του εκαστοτε λαθρεπιβατη μπαμπη!

Πρωτα η ασφαλεια φιλε :thumbsu:

 

Ισως να μην μπορεις να τον βρεις επειδη ειναι ακομα νεαρος.Μπορει μεγαλωνοντας να γινει τριχωτος με μπλε ματια,σαν εκεινους που μονο καλο δεν κανουν στις ακρο η' σαν τον αλλο που εβγαλες.

 

Αν μπορεις να τον βαλεις σε απομονωμενο σημειο στο σαμπ,τοτε καντο και το ξαναβλεπουμε μετα απο μερικες εβδομαδες.Να εχεις και λιγο παραπανω χρονο να τον ψαξεις κ αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...