Jump to content

Γέννα κορύδορας aeneus bronze, και τώρα;


Recommended Posts

Μου φαίνεται ότι κάποια λίγα αυγά έχουν γίνει άσπρα (αυτό δεν είναι το fungus?).  Τα περισσότερα έχουν πάρει ένα πιο σκούρο χρώμα προς το μπεζ-καφέ.

Σε περίπτωση που σκάσουν και βγουν ψαράκια τι τροφές πρέπει να δώσω;

Την αεραντλία θα πρέπει να την κλείσω μετά που θα βγουν ή συνεχίζω και την έχω ανοιχτή;

Επειδή τα έχω μέσα στη κυρίως ενυδρείο σε πλαστική γεννήτρα, τι κάνω με αλλαγές νερού;

Τέλος τα φώτα του ενυδρείου θα πρέπει να κλείσουν;  Το Co2;

 

Φοβάμαι ότι προτρέχω αλλά θα πρέπει να προετοιμαστώ σε περίπτωση που σκάσουν να έχω τροφές και να ξέρω τι να κάνω για να βοηθήσω την κατάσταση όσο γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι ο Κωστας πια μπορει να σου λυσει ολες τις αποριες μια και περασε ακριβως απο το ιδιο σταδιο.... B)

Παντως τα ασπρα αυγα αν μπορεις αποκαρυνε τα ειναι φουκιασμενα...

Τροφες ψαξε για baby foods...

Tην αεραντλια αστην..

Αλλαγες με ποτηρακι απο το κυριως ενυδρειο....

Μην κλεισεις φωτα και διοξειδιο ασε το ενυδρειο στις ρουτινες του...

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι ο Κωστας πια μπορει να σου λυσει ολες τις αποριες μια και περασε ακριβως απο το ιδιο σταδιο.... B)

Παντως τα ασπρα αυγα αν μπορεις αποκαρυνε τα ειναι φουκιασμενα...

Τροφες ψαξε για baby foods...

Tην αεραντλια αστην..

Αλλαγες με ποτηρακι απο το κυριως ενυδρειο....

Μην κλεισεις φωτα και διοξειδιο ασε το ενυδρειο στις ρουτινες του...

Σε ευχαριστώ Στάθη.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα της διατροφής δεν έχω κατασταλάξει, απ ό,τι κατάλαβα όμως το τεστ με την ταμπλέτα πήγε καλά, τα έβλεπα που πήγαιναν μετά από λίγο και τσίμπαγαν και το καλό ήταν ότι με τη μεγάλη σύριγγα μπορούσα και τη ρούφαγα ό,τι έμενε. Στα άλλα θέματα θα έλεγα η αεραντλία είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ, το οξυγόνο βοηθάει στο να μη φουκιάσουν όπως κι η έντονη ροή, την πρώτη φορά που είχα βάλει τα αυγά στην γεννήστρα χωρίς κυκλοφορητή και μόνο την αεραντλία άσπρισαν όλα, τώρα που έβαλα τον κυκλοφορητή και την αεραντλία ταυτόχρονα αλλά βέβαια και esha 2000 δεν άσπρισε ούτε ένα! Από κει και πέρα στο θέμα με γεννήστρα μέσα στο ενυδρείο με τη δική σου που δοκίμασα Μάκη δεν περπάτησε καθόλου, οι μικρές χαραμάδες που έχει δεν επέτρεπαν την κυκλοφορία του νερού, έκοβε πολύ και αν βγουν μικρά απ τις χαραμάδες έτσι όπως είδα τα δικά μου χωράνε, άσε που είναι απίστευτα στρεσαρισμένα και τρομάζουν με το παραμικρό φως, μακάρι να πάει καλά αλλά δε νομίζω ότι η συγκεκριμένη γεννήστρα θα βοηθήσει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Ο γονος ειναι πολυ ευαισθητος στις αλλαγες. Γιαυτο και θελει μικρες. Δηλαδη εγω εκανα 10% καθε μερα. Επισης απο την στιγμη που γεννηθουν τα μωρα δεν ειναι και τοσο απαραιτητη η αεραντλια.

Εγω λοιπον τι εκανα. Εβαζα σε ενα ενυδρειακι bare bottom και μερικα φυτα κατα προτιμηση μος. Φιλτρακι στρωμενο και τις πρωτες μερες εριχνα υγρη τροφη και εβαζα ενα αγγουρακι ελαφρως βρασμενο για να ειναι μαλακο. Ετσι παιρνανε τα πανω τους. Δεν εριχνα δηλαδη τροφη κανονικη.

Τα μωρα δεν μπορουν να φανε πολυ. Ειδικα τα κορυντορακια που ειναι και μικρουλια.

Ελπιζω να βοηθησα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Ο γονος ειναι πολυ ευαισθητος στις αλλαγες. Γιαυτο και θελει μικρες. Δηλαδη εγω εκανα 10% καθε μερα. Επισης απο την στιγμη που γεννηθουν τα μωρα δεν ειναι και τοσο απαραιτητη η αεραντλια.

Εγω λοιπον τι εκανα. Εβαζα σε ενα ενυδρειακι bare bottom και μερικα φυτα κατα προτιμηση μος. Φιλτρακι στρωμενο και τις πρωτες μερες εριχνα υγρη τροφη και εβαζα ενα αγγουρακι ελαφρως βρασμενο για να ειναι μαλακο. Ετσι παιρνανε τα πανω τους. Δεν εριχνα δηλαδη τροφη κανονικη.

Τα μωρα δεν μπορουν να φανε πολυ. Ειδικα τα κορυντορακια που ειναι και μικρουλια.

Ελπιζω να βοηθησα.

Send from the heart of the Amazonas

 

Θοδωρή σίγουρα βοηθάς, έχω όμως κάποιες απορίες. Λες δεν είναι απαραίτητη η αεραντλία, τα κορυδοράκια ως γνωστό έχουν την ιδιαιτερότητα να χρειάζονται οξυγόνο και γι αυτό ανά διαστήματα ανεβαίνουν στην επιφάνεια, με την παροχή οξυγόνου δεν τα βοηθάμε;

Τώρα στα φυτά, τη μος πως την έβαζες; Εννοώ θέλει κάπου να δεθεί, εσύ έβαζες και κάποιο ξύλο και την έδενες ή έτσι σκέτη; 

Πάμε στο φιλτράκι, πως το εννοείς το στρωμένο, είναι εύκολο να περιγράψεις τη διαδικασία; 

Υγρή τροφή; Δηλαδή; Παράδειγμα; Αλλαγές νερού με βρύσης; Τι αντιχλώριο; Prime ή κάποιο άλλο; Τι ποσοστό επιβίωσης είχες μ αυτό τον τρόπο; 

Ευχαριστώ. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Ο γονος ειναι πολυ ευαισθητος στις αλλαγες. Γιαυτο και θελει μικρες. Δηλαδη εγω εκανα 10% καθε μερα. Επισης απο την στιγμη που γεννηθουν τα μωρα δεν ειναι και τοσο απαραιτητη η αεραντλια.

Εγω λοιπον τι εκανα. Εβαζα σε ενα ενυδρειακι bare bottom και μερικα φυτα κατα προτιμηση μος. Φιλτρακι στρωμενο και τις πρωτες μερες εριχνα υγρη τροφη και εβαζα ενα αγγουρακι ελαφρως βρασμενο για να ειναι μαλακο. Ετσι παιρνανε τα πανω τους. Δεν εριχνα δηλαδη τροφη κανονικη.

Τα μωρα δεν μπορουν να φανε πολυ. Ειδικα τα κορυντορακια που ειναι και μικρουλια.

Ελπιζω να βοηθησα.

Send from the heart of the Amazonas

Θοδωρή βοηθάς, αλλά όχι εμένα, γιατί δεν έχω άλλο ενυδρείο να βάλω τα αυγά!

Αν όλα πάνε καλά και βγούνε ψαράκια τι διαδικασία θα πρέπει να ακολουθήσω με τη γεννήστρα μέσα στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή σίγουρα βοηθάς, έχω όμως κάποιες απορίες. Λες δεν είναι απαραίτητη η αεραντλία, τα κορυδοράκια ως γνωστό έχουν την ιδιαιτερότητα να χρειάζονται οξυγόνο και γι αυτό ανά διαστήματα ανεβαίνουν στην επιφάνεια, με την παροχή οξυγόνου δεν τα βοηθάμε;

Τώρα στα φυτά, τη μος πως την έβαζες; Εννοώ θέλει κάπου να δεθεί, εσύ έβαζες και κάποιο ξύλο και την έδενες ή έτσι σκέτη; 

Πάμε στο φιλτράκι, πως το εννοείς το στρωμένο, είναι εύκολο να περιγράψεις τη διαδικασία; 

Υγρή τροφή; Δηλαδή; Παράδειγμα; Αλλαγές νερού με βρύσης; Τι αντιχλώριο; Prime ή κάποιο άλλο; Τι ποσοστό επιβίωσης είχες μ αυτό τον τρόπο; 

Ευχαριστώ. 

Εγω θα προτιμουσα αεροφιλτρο , στρωμενο... :)

Για το fungus ,μπορεις να βαλεις φυσικα υλικα που κατεβαζουν και το ph , οπως τα alder cones.

Το fungus αν ειχα διαβασει σωστα, σε χαμηλο ph δεν πιανει τοσο ευκολα..

Οπως και στην φυση τα περισσοτερα ψαρια γεννανε μετα απο μπολικη βροχη, οταν  κρυωνει το νερο και μειωνονται οι σκληροτητες.

Τα χημικα οπως και να το κανουμε ειναι χημικα....

Την μοςς την αφηνουν ελευθερη συνηθως , ωστε να υπαρχει κρυψωνα και τροφη.

Για την αλλαγη νερου , καλο ειναι να περνει ενα λαστιχακι αερα , και να τραβας ταυτοχρονα τον βυθο.

Για την συμπηρωση με λαστιχακι του αερα παλι σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Mε καλυψε ο Νικος απο πανω στα περρισοτερα!

Να προσθεσω μονο, το φιλτρο να ειναι στρωμενο οπως και του κυριως ενυδρειου. Ετοιμη βιολογια δηλαδη!

Αλλαγη κανω βρυση αλλα παντα προετοιμασμενο και αποχλωριομενο! Δηλαδη, ιδια θερμοκρασια, ιδio ph και αποχλωριομενο!

Αντιχλωριο εγω χρησιμοποιω prime!

Yγρη τροφη εμποριου. Σε υγρη μορφη!

Τα κορυντορακια εχουν αναγκη απο οξυγονο ναι! Τα φυτα παραγουν οξυγονο. Αν παρατηρησεις το κανουν και σε φυτεμενα ενυδρεια. Δηλαδη θελω να πω πως ειτε οτυς εχεις ειτε οχι, δεν εχουν προβλημα.

 

Μακη ακολουθας την διαδικασια που περιγραφω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Το πρωί που σηκώθηκα τα αυγά είχαν σκάσει αλλά δεν υπήρχε κανένα ψαράκι μέσα στη γεννήστρα, προφανώς βγήκαν από τις πλαϊνές τρύπες της.

Ψάχνοντας στο ενυδρείο είδα κάποια μικρά να κινούνται στο βυθό.  Έριξα αρκετή τροφή, όχι για μωρά, αλλά έχω μία τροφή που είναι σε πολύ μικρή μορφή και μόλις τη ρίξεις πάει σιγά σιγά στο βυθό, ώστε να φάνε καλά τα τέτρα και να ελαχιστοποιήσω τις πιθανότητες τα μικρά να γίνουν τροφή για αυτά, αλλά μήπως μπορέσουν και τα μικρά να πάρουν τίποτα θρεπτικά από το βυθό.

 

Δε ξέρω πόσα μπορεί να ζούνε, εγώ είδα μόνο 2-3, γιατί μπορεί να είναι κρυμμένα μέσα στα φυτά ή να τα έχουν ήδη φάει τα άλλα.

Πως κινούμαι τώρα δεδομένου ότι τα μικρά έχουν φύγει μέσα στο κυρίως ενυδρείο;

Να πάρω να ρίξω τροφή για μωρά;

Αν ναι πόση και κάθε πότε;

Αλλαγές νερού να κάνω;

Μήπως να αφήσω τη φύση να κάνει τη δουλειά της;

 

Ξέχασα να βάλω ένα τούλι στην είσοδο του φίλτρου για να μην τα ρουφήξει.  Θα το κάνω το απόγευμα που θα πάω σπίτι.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Μην κανεις τιποτα απο αυτα που εκανες μιας και "πεσαν στο κοινωνικο"....

Ακολουθα κανονικα τις ρουτινες σου...

Τι αλλα ψαρια εχεις μεσα;;

Το φιλτρο κλειστο οποσδηποτε!!

Link to comment
Share on other sites

Mέχρι το απόγευμα μπορεί και να βρίσκονται μέσα στο φίλτρο..

 

Όταν γυρίσεις άνοιξε το φίλτρο , βγάλε τα κουτιά με το υλικό και ψάξε μέσα με φακό. Μπορεί να βρεις μωρά. Μετά τούλι και μετά δύσκολα τα πράγματα κατεμέ για να μη γίνουν μεζές..

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολα καποιο απο αυτα τα ειδη θα τα πειραξει....

Αν και ειναι τοσο μικρα που ευκολα "χανονται"...

Το θεμα ειναι αν θα μπορεσουν να βρουν τροφη...

Εκει τουλαχιστον το εστιαζω εγω (μπορει να κανω και λαθος)...

Πετα καμμια ταμπλετουλα βυθου που και που γιατι τις baby foods δυσκολα θα τις βρουν...

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση Στάθη πως ακόμα και από περιέργεια θα τα τσιμπήσουν.

 

Είναι δύσκολο να επιβιώσουν αυτά μαζί με όλα. Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια και κρυψώνες έχει το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα δεν ξερω...

Και αν πει καποιος οτι ξερει αν θα ζησουν ή οχι να μας πει και τους αριθμους του τζοκερ της επομενης κληρωσης...

Κατα βαση τα ειδη παντως που εχει δεν τα λες θηρευτες και εκει πονταρω οτι μπορει να επιβιωσει κανενα...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως baby foods τώρα σε 120 λίτρα ενυδρείο με 45 πόντους ύψος θα είναι δύσκολο να ρίξεις κάπου στοχευμένα για να φάνε (δεν έχω χρησιμοποιήσει ξανά και δε ξέρω ούτε πως είναι), οπότε θα ρίξω ταμπλέτες, θα τις σπάσω κιόλας και ότι γίνει.

Από την άλλη πιστεύω είναι θετικό ότι θα είναι μέσα στο μεγάλο ενυδρείο καθώς θα έχουν πιο σταθερές παραμέτρους και έχουν πολλές κρυψώνες μέσα στα φυτά για να τη γλιτώσουν και από τα τέτρα.  Το σημαντικότερο είναι αυτό που αναφέρει ο Στάθης για το αν θα μπορέσουν  να βρουν τροφή.

Θα δω και το απόγευμα που θα πάω σπίτι αν ζει και κανένα γιατί είναι τόσο μικρά που πραγματικά δεν τα βρίσκεις, το πρωί με το ζόρι βρήκα 2-3 και αυτό άναψα και τα φώτα για να τα δω.

 

Τέλος πάντων, εγώ θα ρίξω ταμπλέτες, θα κάνω μετρήσεις στο νερό το απόγευμα να δω παραμέτρους, θα βάλω και τούλι στο φίλτρο να προστατέψω ότι μπορώ και από εκεί και πέρα ας κάνει η φύση το θαύμα της...

Αλλαγή νερού να κάνω κανονικά την Κυριακή 50% ή να κάνω πιο συχνά μικρότερες ποσότητες;

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Kανονικά θέλεις συχνές και μικρές αλλαγές τύπου μέρα παραμέρα. 

 

Για εμένα προσωπικά από την εμπειρία μου στις γέννες που είχα δεν είναι απαραίτητο αρκεί το νερό να παραμένει καθαρό. Αν έριχνες 8 φορές τη μέρα baby food θα σου έλεγα πως είναι αναγκαίες.

Το να είχες μέσα Moss στο ενυδρείο θα ήταν ότι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Και γω συμψωνω εαν ηταν γεννηστρα...

Τωρα στο κοινωνικο μην αλλαξεις τιποτα ακολουθα κανονικα τις ρουτινες σου...

Σε αυτο το νερο γεννησαν και σκασαν τα αυγα..

Γιατι να το "πειραξεις";;..

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Baby food μπορεις να ριξεις στοχευμενα με κλειστα τα φιλτρα και με συριγγα. Το θεμα ειναι αν τα βλεπεις.

Απο κει και περα εγω θα εκανα κανονικα τις αλλαγες μου αλλα οχι 50% και παντα με προετοιμασμενο νερο.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όσο και αν έψαξα το απόγευμα δεν κατάφερα να δω ούτε ένα μικρό...

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και τις συμβουλες

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Μακη! Τωρα που εκαναν την αρχη θα το βλεπεις συχνα αυτο.Κοιτα την επομενη φορα να εισαι πιο οργανωμενος(τουλια,φιλτρακια...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε και φίλτρο

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα στο φίλτρο, είδα όμως ένα στο ενυδρείο, μου έφυγαν τα μάτια να ψάχνω, δε φαίνονται με τίποτα και αυτό το είδα γιατί κουνήθηκε.

Έβαλα τούλι στην είσοδο του φίλτρου, θα ρίξω και ταμπλέτες το βράδυ και βλέπουμε. Τροφή για μωρά δε θα πάρω, δεν έχει νόημα τώρα, καθώς δε μπορώ να δω που είναι για να ρίξω στοχευμένα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...