Jump to content

Γέννα κορύδορας aeneus bronze, και τώρα;


Recommended Posts

Ωραίο θέμα και ελπίζω να σας καλύψω τις απαντήσεις μου....

Πρώτον, σχετικά με το bare bottom ή όχι.

Ναί μπορείς να έχεις bare bottom γιατί καθαρίζετε ποιό εύκολα και εχεις καλύτερη 'εικόνα' για τα μικρά αλλά ένα πολύ λεπτό στρώμα από ψιλή άμμο είναι καλύτερο γιατί προστατεύει τα μικρά από το βακτηριακό φίλμ που αναπτύσετε στις γυάλινες επιφάνειες του ενυδρείου.

Δεύτερον.Φίλτρο ή όχι;Συμφωνώ με nicpapa.Το αερόφιλτρο είναι το καλύτερο απο όλες τις απόψεις.

Τρίτον.Ταΐσμα....εδώ το καλύτερο είναι ζωντανές τροφές που μπορεί να καλλιεργηθούν πανεύκολα.Ξεκινάμε με ινφουσόρια και vinegar eels, περνάμε σε banana worms και μετά microworms και μετά μπορούμε να περάσουμε σε κάποια ξηρά ή μεγαλύτερες ζωντανές τροφές.

Μπορείτε να βρείτε τις τροφές στις συναντήσεις του φόρουμ.

Τώρα γενικές απόψεις....

Σχετικά με το στήσιμο της γεννήστρας...

Όπως είπα πολύ ψιλή άμμο ή bare bottom, αερόφιλτρο, moss για να κρύβονται τα μικρά αλλά και να δημιουργείτε ινφουσόρια και αρχικό βάθος νερού δεκα πόντους για να μπορούν τα μικρά να αναπνέουν ευκολότερα από την επιφάνεια έτσι ώστε να αναπτύξουν τον λαβύρηνθο τους κατά τις πρώτες ημέρες της ζωής τους.

Τώρα σχετικά με το νερό και τις αλλαγές μπορεί να προστεθεί methylene blue ή acriflavine για να προστατεύσουμε τα αβγά από fungus και φυσικά πρέπει τα αβγά να αερίζονται και να υπάρχει ροή.

Αλλαγές γίνονται σε σχέση με την γεννήστρα που έχουμε και την φίλτρανση μας.Μπορούμε να κάνουμε απο καθόλου, έως 100% την ημέρα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με το esha 2000 δεν φούκιασε κανένα αυγό, όλα γονιμοποιήθηκαν άσχετα τα λάθη που έκανα μετά και τα έχασα, συμφωνείς με τη χρήση του; Επίσης για το αερόφιλτρο, το προτείνετε λόγω μικρής ροής; Για τις τροφές, οι ζωντανές που προτείνετε, μπορούν να καθαριστούν μετά και πως; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με το esha 2000 δεν φούκιασε κανένα αυγό, όλα γονιμοποιήθηκαν άσχετα τα λάθη που έκανα μετά και τα έχασα, συμφωνείς με τη χρήση του; Επίσης για το αερόφιλτρο, το προτείνετε λόγω μικρής ροής; Για τις τροφές, οι ζωντανές που προτείνετε, μπορούν να καθαριστούν μετά και πως; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Οι ζωντανές χρειάζονται ελάχιστο/καθόλου καθάρισμα.

Το αερόφιλτρο προείνεται γιατί προσφέρει οξυγόνωση και καθαρίζεται πολύ εύκολα... ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Την Πέμπτη γέννησαν τα γατόψαρα και την Παρασκευή τα έβαλα σε πλαστική γεννήστρα μέσα στο κυρίως ενυδρείο, έβαλα και η γυναίκα μου ένα τούλι γύρω από τη γεννήστρα για να μη μπορούν να φύγουν τα νεογνά από τις τρυπίτσες της γεννήστρας.

Εχθές έσκασαν κάποια αυγά και ενώ είδα κάποιες ουρίτσες μέσα στη γεννήστρα και κάποιες άλλες έξω από τη γεννήστρα αλλά μέσα στο τούλι, σήμερα βλέπω μόνο ένα ψαράκι μέσα στη γεννήστρα, τα υπόλοιπα πουθενά...

Δε μπορώ να καταλάβω που εξαφανίζονται κάθε φορά τα νεογνά...

Αύριο το πρωί που κλείνει 2 εικοσιτετράωρα λέω να ταΐσω λίγο τροφή για μωρά και μετά να καθαρίσω, αλλά θα ρίξω μηδαμινή ποσότητα γιατί βλέπω μόνο ένα ψαράκι μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Μάκη πάρε γεννήστρα με διχτάκι (και πάρε και μένα μία), μόνο έτσι θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Που ξέρεις πάντως, κάποια στιγμή μπορεί να σκάσει μύτη ένα μικρό κορυδοράκι που τώρα δε το βλέπεις, η φύση έχει πάντα τον τρόπο της. 

Link to comment
Share on other sites

Την Πέμπτη γέννησαν τα γατόψαρα και την Παρασκευή τα έβαλα σε πλαστική γεννήστρα μέσα στο κυρίως ενυδρείο, έβαλα και η γυναίκα μου ένα τούλι γύρω από τη γεννήστρα για να μη μπορούν να φύγουν τα νεογνά από τις τρυπίτσες της γεννήστρας.

Εχθές έσκασαν κάποια αυγά και ενώ είδα κάποιες ουρίτσες μέσα στη γεννήστρα και κάποιες άλλες έξω από τη γεννήστρα αλλά μέσα στο τούλι, σήμερα βλέπω μόνο ένα ψαράκι μέσα στη γεννήστρα, τα υπόλοιπα πουθενά...

Δε μπορώ να καταλάβω που εξαφανίζονται κάθε φορά τα νεογνά...

Αύριο το πρωί που κλείνει 2 εικοσιτετράωρα λέω να ταΐσω λίγο τροφή για μωρά και μετά να καθαρίσω, αλλά θα ρίξω μηδαμινή ποσότητα γιατί βλέπω μόνο ένα ψαράκι μέσα...

Ποσο ψιλο ηταν το τουλι;;;

Σε ρωταω γιατι την εχω πατησει..

Link to comment
Share on other sites

Ποσο ψιλο ηταν το τουλι;;;

Σε ρωταω γιατι την εχω πατησει..

Ήταν πολύ ψιλό, αφού την πρώτη μέρα το πρωί που τα έβλεπα που σκάσανε κάποια είχαν φύγει από τη γεννήστρα και κολυμπούσαν κάπου μεταξύ στο τούλι και στο πλαστικό και από το τούλι δε χωρούσαν να περάσουνε, τελικά τι γίνανε δε μπορώ να καταλάβω...

Μάλλον θα πρέπει να πάω σε γεννήστρα με ψιλό δίχτυ και όχι πλαστική ή σε ένα μικρό ενυδρείο γεννήστρα - καραντίνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...